Сабақ
тақырыбы:
|
Табиғатты
қорғау
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
6.6.3.2 экологиялық
мәселелерді шешу жолдарын ұсыну
|
Сабақ мақсаттары
|
Оқушылар жасай
алады:
Адамның биоәлеуметтік тіршілік
иесі ретінде ерекшеліктерімен
және адамның экологиялық
мәселелерімен танысу. Әлеуметтік дағдарыс және тұрақты даму, халық
санының өсуі және оның сапалық өзгеруі, экологиялық салдары,
әскери-өндірістік кешен туралы білім беру.
|
Бағалау
критерийлері
|
Оқушы оқу мақсатына
жетеді, егер:
Экологияның тұрақты даму
тұжырымдамасын т8с3нед3
Экологиялы0 т9ра0тылы0ты
зерттейд3
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар орындай
алады:
«Экожүйе», «биогеоценоз»,
«биосфера»түсініктеріне сипаттама бере алуМекен ету ортасында
жануарлар мен өсімдіктер арасындағы қоректік өзара әрекеттестікті
зерттей алады (оқылым дағдысы) ақпаратты қолдана отырып қоректік
тізбекті құрастыру (тыңдалым мен жазылым
дағдылары)
Диалог/жазу үшін пайдалы
сөз тіркестерінің топтамасы:
Экожүйе/тұрақты
жүйе
Биосфера
құрылымы...
Биогеоценоз
құрамы
Түзушілер/продуценттер
Тұтынушылар/консументтер
Ыдыратушылар/редуценттер
|
Құндылықтарды
дағдыландыру
|
Құрмет,
ынтымақтастық, өмір бойы білім алу.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Экология,
география
|
АТҚ қолдану
дағдысы
|
Сандық ақпараттарды
визуализациялау
|
Алдыңғы білім
|
6.6.3.1 өзінің аймағындағы
кейбір экологиялық мәселелердің себептерін
талдау
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Бейне баян көрсету «Твиг
Билим» - «Табиғатты қорғау»
Мұғалім сынып оқушыларымен
әңгімелеседі:
-
Қандай себептерге байланысты
тірі ағзаларды Қызыл Кітапқа енгізеді?
-
Олардың жойылуына не әсер
етеді?
-
Биоконсервация деген
не?
-
Қазақстанда табиғатты қорғауға байланысты қандай
шаралар жүргізіледі?
Кері байланыс: Оқушы – оқушы, мұғалім –
оқушы.
Сабақ тақырыбы мен мақсатын
оқушылармен біріге ашу.
|
https://www.twig-bilim.kz/film/conservation-6431/
Сабаққа арналған
презентация
|
Сабақтың ортасы
3
|
Оқушылар топтарға бөлу. Әр топқа өсімдіктер мен
жануарлар суретін үлестіру. Оқушылар олардың арасынан Қызыл Кітапқа
енгендерін бөліп орналастырады.
(
Т
резентацияны
қорғау.
Кері байланыс: Оқушы –
оқушы (топтағы оқушылар өздері
ұсынған критерийлер бойынша бір – біріне өзара бағалау
жүргізеді)
|
ҚР Қызыл Кітабына енген
жануарлар тізімі.
Сілтемеде көрсетілген:
http://www.redbookkz.info/
Ноутбуктер
|
Сабақ соңы
|
(С) Сабақ соңында
оқушыларға рефлексия жүргізіледі
-
не білдім, нені үйрендім
-
не түсініксіз болды
- нені жетілдіру
керек
|
|
Саралау –оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау –
оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Саралау тапсырмаларын
таңдап қолданғанда, әр оқушыдан күтілетін нәтижеге бағытталуы
мүмкін. Кейбір оқушылар қолдау көрсетіледі. (Гарднер бойынша
көпсалалы интеллект теориясы).
Саралау сабақтың
кез келген бөлімінде уақытты рационалды пайдалануға байланысты іске
асуы мүмкін.
|
Қалыптастырушы
бағалау, өзара бағалау, ауызша кері
байланыс
|
Сабақтың әр
кезеңінде қауіпсіздік ережесін сақтау
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол
жеткізді ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды, Неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ
бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|