Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Табиғатты қорғау. Табиғаттағы тәртіп
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Мектепалды даярлық «Б» сыныбының жоғары санатты
мұғалімі Абдешева Талшын Бисенбайқызы
САБАҚ ЖОСПАРЫ
САБАҚ: Экология негіздері Табиғатты қорғау. Табиғаттағы тәртіп ережелері. |
Мектеп: №28 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 18 сәуір 2017ж |
Мұғалімнің есімі:Абдешева Талшын |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП: мад «Б» |
Қатысқандар саны: 15 |
Қатыспағандар саны:1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Білімдік:Қоршаған ортаның экологиясы туралы түсінік қалыптастыру,өздерін табиғаттың бір бөлшегі ретінде сезінуге көмектесу. Дамытушылық:Адамдар және барлық тіршілік иелерінің өмір сүруі, денсаулығы қоршаған ортаның табиғат жағдайына байланысты деген түсінігін дамыту, тереңдету.Ойлау жүйесін,қиялын жетілдіру, табиғат нысандарын саралауға үйрету. Тәрбиелік:Табиғатпен байланысуда қуаныш сезімін ояту,табиғатқа қамқорлыққа тәрбиелеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
«Табиғатты қорғау», «сақтау» деген ұғымды түсіндіре алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Дағдыларды дамыту. АКТ тәсілі шегінде болжамдар ұсыну Оқушылар:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер:табиғатты қорғау, |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Зиян келтірмеу, көбейту, сақтау, зиянды әрекеттер; Ағаш отырғызу, өсімдіктерді суару, құс ұясы мен құмырсқа илеулерін бұзбау, талқандамау, қоқысты тастау, құс жұмыртқасын алу, суды ластау, лайлау, орманда даңғаза музыка жіберу, жануарларды заңсыз аулау,ағашты кесу, сындыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Талқылауға арналған тармақтар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Табиғат адамдарға не үшін ренжиді? Не үшін риза болады? Табиғатты қорғау үшін не істеуге болады? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сіз неліктен -Табиғатты қорғау керек деп ойлайсыз? ... екенін айта аласыз ба? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Табиғатқа қамқорлық жасаламаса не болады? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жазылым бойынша ұсыныстар:Жазылған нәрсе туралы өз ойларын толық білдіру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ойларын толық білдіру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы тақырып |
Табиғат түрлері, жанды жансыз табиғат нысандары, олардың тіршілік иелеріне пайдасы, маңызы,экологияны сақтаудың тіршілік иелеріне қатысы,оған тәуелділігі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар
7Шығармашылық жұмыс топтастыру тапсырмалары 8 видео «Табиғат- адамзатқа аманат!» 9Қорытынды Кері байланыс “Бас бармақ әдісі”
6Сергіту
8видео «Табиғат- адамзатқа аманат!»
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дұрыс әсерлі көңіл –күй орнату. Басталуы2.30-2.37 |
Амандасу. Жылулық шеңбері. Күнге қолды созамыз Күннен жылу аламыз Бойымызға таратып, Біз көңілді боламыз. д/о «Ненің даусы?»Мақсаты: орман ондағы құстар, жаңбыр даусын тыңдату арқылы табиғат туралы түсініктерін нақтылау. Миға шабуыл сұрақтарымен табиғат деген не, оның түрлерін, нысандарын, олардың өз ара байланыстарын айтқызу. Жұмбақ шештіру арқылы табиғатты таныту.Сабақтың тақырыбы не туралы болатындығын аңғарту, болжату. Топтастыру -қиылған суреттер құрастырту арқылы.
|
Слайдтар, Альбомдар. Видео «Табиғатты аялайық, қорғайық!» , «Табиғат адамзатқа аманат» ,қағаздар, фломастер, желімдер, суреттер Қиылған суреттер, 3 топқа бөлінген жабдықталған парталар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ортасы 2.37-2.58 Сабақтың тақырыбы бойынша жұмыс |
Табиғат- өте ертеде өзінен-өзіпайда болған.Адам табиғаттан көп нәрсені үйренді. Жануарларды қолға үйретті, егін егіп,бидай өсіруді, өсімдіктерді күтуді, баптауды, ағаш отырғызып оны шаруашылыққа пайдалануды т.б. үйренді.Табиғатты – ана дейміз.Осының бәріне ризашылығымызды қалай білдіреміз. Ол-өте қиын емес - Зиян келтірмеу,Өте көп алмау,Жануарлар мен өсімдіктерді қорғау және көбейту.
д/о Табиғат алғыс айтады немесе ренжиді-қандай жағдайда алғыс айтады? Ал , қандай әрекеттеріңе ренжиді? Бүгінгі сабақта нені біліп, нені үйренгі-ің келеді. Балалар пікірін тыңдау./ Болжамдар: -Табиғатты қорғауға ағаш отырғызужатады. Балықтың қорын көбейту үшін уылдырық шашатын уақытта ауламау. Оны қандай дереккөзден білуімізге болады? Кітаптардан.
видео «Табиғатты қорғайық, аялайық!» /үзінді көруді ұсыну/ Сергіту:« Ақ бұлақ» сазды әуенімен Топтастыру арқылы шығармашылық жұмыстарды орындату.күн, орман, құстар тобы.
Балалартапсырмаларды орындайды, суреттерді пайдаланып өз ойларын айтады,сонымен қатар ұлттық тиым сөздер мен мақалдарды/ «Бір тал кессең, он тал ек», «Бұлақ көрсең көзін аш », «Құстың ұясын бұзба, жұмыртқасын алма» Табиғат әлемі Гүл толған әдемі, Ұйқы ашар сағаттай, Бозторғай әуені.- көркемсөздерді оқып, өз ойларын толықтырады, Құпия сөзді тауып, кроссвордты шешеді, экологиялық белгілерді жасақтайды. Олар нені білдіретінін айтып, ауыз әдебиетінен мысалдар келтіреді. «Табиғат» сөзін жасыл сызықтан оқиды.
Әліппе дәптерімен жұмыс. Табиғат нысандарын қарап , әр бала өз ойымен табиағаттың тамашасын айтады. Бақта гүлдер тереміз Бірге ойнаймыз күлеміз Міне біздер қандаймыз Табиғатты қорғаймыз. Ереже- -Гүлді бүкіл тамырымен қоса жұлуға болмайды. -Табиғат аясында демалғаннан кейін қалдықтарды тастап кетпейміз. -Суды және орманды бүлдірмейміз. -Аяқ жолмен ғана жүріп, өсімдіктерді баспаймыз. -Құс ұясы мен құмырсқа илеуін талқандамаймыз. Өзекті мәселе. Әңгімелесу Барлық тіршілік иесіне ауа қажет. Ауа таза болу үшін не істеу керек? /Ағаштарды көбірек отырғызу керек/ Жердегі өмір үшін ең маңыздысы су.Су қандай болады? /Мұхит, көл сулары –ащы, құдық сулары, көлшік, өзен, жаңбыр сулары –тұщы Қандай суды ішеміз? /Таза тұщы су/ -Су кімге керек? /Барлық тіршілік иесіне/ Картада су қандай түспен белгіленеді?/ көк түспен -барлық сулар мұхит, көл сулары , көлшік, өзен/ Су қай табиғат жағдайында өте аз болады? /Шөл далада/ Сондықтан суды бүлдіруге болмайды, кран суын бос ағызбау керек. «Табиғат- адамзатқа аманат!» Видеофильмін көруді ұсыну Фильмді төмендегі сөздермен қорытындылау барлығы педагогпен бірге оқиды:
|
Табиғат,табиғатты қорғауға байланысты слайдтар
видео«Табиғатты қорғайық, аялайық!» /үзінді/
«Ақбұлақ»аудиожазбасы сүйемелімен орындату
Кроссворд шарты сызылған қағаз
Суреттер, қайшы, желім, негізгі бетше
Дайын суреттер
Әліппе дәптер
«Табиғат- адамзатқа аманат!» Видеофильмінен үзінді.
Экран
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы Сабақтың қорытындысы . Рефлексия. Аяқталуы 2.58 - 3.00 |
Барлық тіршілік иелері үшін жылу, тамақ, су, ауа қажет.Жануарлар, өсімдіктер,су тазалығын сақтау арқылы біз табиғатты қорғаймыз.Табиғатты қорғау, табиғатта тәртіп сақтау біздің міндетіміз.
балалар бармақтарымен бағалайды Балаларды қатысына қарай бағалау,мадақтау.Смайликтер мен жұлдызшалар тарату.
|
Рефлексия «Бас бармақ» бағалау тәсілі суреті
Смайликтер мен жұлдызшалар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат. Интернет материалдары,видео, аудиожазбалар, слайдтар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс: Өзін-өзі тану «АКТ» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қабілетті балаларға топтық жұмыста тапсырманы орындауға лидерлік етуді тапсыру |
Сұрақ-жауап әдісі арқылы,топтық тапсырмаларды қорғауда жауаптары ның толық болуын, өзге топ бала ларының оны толық тыруына жұмыс тану |
«Табиғат» тақырыбымен әлемді тану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. Табиғатты қорғау шараларын, оның қажеттілігін, маңыздылығын. Балалар белсенді қатысты, өз ойларымен отырғандары да болды.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тиімсіздеу болды. Уақыт сәл асып кетті.
Артық ойын элементтерін пайдалану қажет емес, уақытты алады, күрделірек сұрақтарға жауап алу балалардың ойлануына мүмкіндік береді. Ойларын ұштайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:Миға шабуыл сұрақтары
2:Шығармашылық , топтық жұмыстар
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Түсіндіруде АКТ –ны пайдалану
2:Балалар белсенділігін көтеру, әңгімелесу, ойын әдісін көбірек пайдалану.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? балаларды бір –бірін тыңдауға, өз ара бағалауға үйрету.
|
ҚР Тәуелсіздігінің 25 жылдығына арналған ашық шара.
Тақырыбы: «Желтоқсан –ел болуға асыққан күн!» мекткепалды даярлық «а» тобы.
Мақсаты:
Егемен еліміздің
тәуелсіздігі жолындағы бабалар,аға ұрпақ өкілдерінің ерлігін,
желтоқсаншы жастар ерлігін үлгі ету.Балалардың туған өлкеге деген
сүйіспеншілік сезімін ояту.дүниетанымын кеңейту, Отанды сүюге,
құрметтеуге, адамгершілікке, әділеттілікке, тәрбиелеу.16 желтоқсан
–тәуелсіздік мерекесі деген түсінік
қалыптастыру.
Көрнекілігі: Еліміздің туы, Елтаңбасы мен
Гимні, слайдтар, буклеттер, Түрлі тарихи кезеңнен суреттер,сазды
әуендер, Желтоқсан алаңы, Магнитті
тақта.
Техникалық құралдар:
Видеопроектор, экран, үнтаспа, Құрманғазы күйлері.
БАРЫСЫ:
- Мұғалім: Құрметті қонақтар, ұлағатты
ұстаздар мен шәкірттер! Бүгінгі еліміздің сан мың жылдар бойы
армандаған, сол жолда ғасырлар бойы найзаның ұшымен, ерлеріміздің
ерен ісімен, кешегі дүниені дүр сілкіндірген желтоқсан оқиғасымен
келген, тарихымызда алтын әріптермен жазылып қалатын Тәуелсіздік
мерекесіне арналған «Желтоқсан –ел болуға
асыққан күн!»» атты кешімізге қош
келдіңіздер!
Балалар:- Егемен еліміздің ең ұлық, ең
қастерлі мерекесі – Тәуелсіздік күні. Тәуелсіздік мерекесі құтты
болсынІ
- мұғалім: Тәуелсіздігімізді тәу етіп,
егемендігімізді ту етіп желбіреткелі 25 жыл толды. Десек те,
Тәуелсіздіктің түп – тамыры Желтоқсан оқиғасына тікелей байланысты
екеніне ешкім дау айта қоймас. Азаттық. Теңдік. Тәуелсіздік. Осы үш
ұғымның салтанат құруы үшін кімдер бас тікпеді, кімдер құрбан
болмады.
- Тәуелсіздікке көз тастап қарайықшы. Сонау
дүбірлі батырлар заманынан бері ел мен жер үшін қаншама қан
төгілді, қаншама адам құрбан
болмады.
Ер балалар тобы
/ шағын көріністен үзінді / Қаз дауысты Қазыбек би.
Ол Тәуке ханның белгілі би-батырлары бастаған елшілігіне ілесіп алғаш рет қалмақ қоңтайшысы Цэван Рабданға барғанында 14 жаста екен, Қазыбек: “Дат, тақсыр!” деп жұлқынып алға шығады да:
“Біз, қазақ деген мал баққан елміз, ешкімге соқтықпай жай жатқан елміз. Елімізден құт-береке қашпасын деп, жеріміздің шетін жау баспасын деп найзасына жылқының қылын таққан елміз. Дұшпан басынбаған елміз, басымыздан сөз асырмаған елміз. Досымызды сақтай білген елміз, дәм-тұзын ақтай білген елміз. Бірақ асқақтаған хан болса – хан ордасын таптай білген елміз. Атадан ұл туса – құл боламын деп тумайды, анадан қыз туса – күң боламын деп тумайды, ұл мен қызын жатқа құл мен күң етіп отыра алмайтын елміз. Сен темір болсаң, біз көмірміз – еріткелі келгенбіз, қазақ-қалмақ баласын теліткелі келгенбіз. Танымайтын жат елге — танысқалы келгенбіз, танысуға көнбесең – шабысқалы келгенбіз. Сен қабылан болсаң, мен арыстан – алысқалы келгенбіз, Бітім берсең – жөніңді айт, бермесең – тұрысатын жеріңді айт!” – депті.
Жас баланың өжеттігі мен шешендігіне риза болып: “Дауысың қаздың дауысындай екен, бұдан былай сенің есімің Қаз дауысты Қазыбек болсын”, – деген екен.
- Тәуелсіздікке көз тастап қарайықшы. Сонау дүбірлі батырлар заманынан бері ел мен жер үшін қаншама қан төгілді, қаншама адам құрбан болмады.
1-бала 2- бала
Тәуелсіздік бізге оңай келмеді, Қазақ деген бастау үшін бар көшті
Жұртым менің не қиындық көрмеді. Елі үшін жорық жасап жан кешті
Жылап тұрып, ағаларым бұл жолда Бөгенбай да, Қабанбай да, Абылай
Сан перзентін қара жерге жерледі. Тәуелсіздік жолын іздеп қан кешті.
3- бала
4 -бала
Айта берсем, құрбандарым әлі көп Елге айналып қазақ хандық құрғалы
Өтегенім, Сұраншы мен Райымбек Өтті өмірден небір қазақ тұлғалы
Шора батыр, Кенесары , Наурызбай Махамбет те, Исатай да, Шернияз
Бекет батыр, Жанқожа мен Жәнібек. Тәуелсіздік –ұлы жолдың құрбаны.
Иә, мың өліп , мың тірілген қазақ халқы не көрмеді.Ақтабан , шұбырынды, жоңғармен, монғолдармен соғыс, Исатай мен Махамбет бастаған көтеріліс,1916ж азаттық көтерілісі, 1917ж төңкеріс, ақтар мен қызылдар күресі, аштық құрбандары, неміс –фашистерімен соғыс,емей полигонында 40 жыл бойы жарылған атом бомбасы, бәрә-бәрі қазақ елінің қасіреттері.
Хор: Е.Хасанғалиев «Атамекен»
Би : «Ұлдар биі» ер балалар тобы.
5- бала 6-бала
Сонда да өлмей ,қазақ болып келемін 37 есі к бұзар кез келді,
Не бір сұмдық, не көрмеген ел едім «Халық» жауы- естімедік өзге үнді
Кешегі өткен аштықтың да құрбаны, Бірінен соң, бірі атылған қазағым,
Тәуелсіздік садақасы дер едім. Тәуелсіздік- күнді аңсаумен
көз жұмды.
Сөйтіп 1986 жыл да келді. Желтоқсан айында сол кездегі қазақ елі басшысын Мәскеу шешімімен, Д.А.Қонаевты орнынан алып тастады.Оның орнына Ульяновск деген қаладан Г.Колбин келді. Бұған сауатты Алматы қаласы студент-жастары қарсы болды.Қолдарына қару алмай,жай өздері Республик алаңына жиналып қарсылықтарын білдірді.
Видеослайд -1986ж
Күй Ақбай/Құрманғазы/
7- бала 8 -бала
Желтоқсан айы естесің Дауылға желтоқсанның желі айналды,
Дауыл боп бұрқап ескенсің. Ашуға мінді Алатау кәрі айбарлы.
Азаттық күйі қашаннан Күтпеген іс ақыры «не болды» деп,
Көкейін елдің тескенсің. Күллі әлем Алматыға қарай қалды.
Бұрқ етті қазақ баласы
Кеудеде өршіп наласы.
Алаңға қарай ағылды
Таусылып барлық шарасы.
Көрініс:
/Қайрат Рысқұлбеков,Милиция, күзетшілер/
Күнәдән таза басым бар
Қазақ деген атым бар
21-де жасым бар
Қасқалдақтай қаным бар
Бозторғайдай жаным бар,
Алам десең алыңдар.
Қайрат деген атым бар
Қазақ деген затым бар
Еркек тоқты құрбандық,
Атам десең атыңдар.
Желтоқсан құрбандарын үнсіз еске алу
КӨРІНІС: « ТӘУЕЛСІЗДІКТІҢ АҚ ТАҢЫ» / бала
рөлінде Жәрдемғали И
/
«Баланың
түсінде»
балаға түсінде шырақ
ұстаған періште
келіп:
- Балақай, тұршы! Таң атып қалды. Мына
шыраққа қарашы, бұл саған берілген бақыт құсы! – деп құсын балаға
ұсындыда кенет жебеуші періште жоқ болып
кетті.
Осы сәтте ұйқылы ояу немересі көзін уқалап,
әжесіне:
- Әже, шырақты ұстап алайықшы –
дейді.
Әжесі болса, бісмілләсін айтып, шошынған
немересінің басын ұстап
әлек.
- Әже, түс көрдім, жап-жарық күнді
көрдім.
- Айналайын, ол сенің бақытың, еліңнің
бақыты!
Тәуелсіздігіңнің мәңгі жарық
күні!
- Ендеше, мен ұстаздарымнан, достарымнан
сүйінші сұраймын.
- Алақай! Сүйінші! Тәуелсіздіктің ақ таңы
атып келеді!-деп қуанған бала тұра
жүгірді.
1991ж 16 желтоқсанда Н.Ә.Назарбаев Қазақстан Республикасының тәуелсіздігі туралы тарихи құжатқа қол қойды. ҚР тәуелсіз, демократиялық мемлекет.
16-шы желтоқсан-
Көк аспанда
тулардың,
Тәуелсіздік алған күн,
Желбірейтін
күні- бұл.
Ерекше боп мәңгілік Елім деген ұлдардың,
Ел жадында қалған күн! Елжірейтін күні-бұл.
Атамекен ақ үйдің, Жұпар шашқан
гүлімнің,
Азат болған күні-бұл. Жаңа ашылған
күні-бұл.
Құндақтағы сәбидің, Менің ана
тілімнің,
Қазақ болған күні-бұл. Бағы ашылған
күні-бұл.
Алты алаштың баласы, Дүбірлетсін
өңірді,
Қауымдасқан күні-бұл. Дүрілдетсін
дүлділі.
Бір-бірімен жарасып, Қазақ деген
елімнің,
Бауырласқан күні-бұл. Құтты болсын бұл
күні!-
Хор: « Елтаңбасы
елімнің!»
Ән тыңдау: «Көк тудың желбірегені» И.Ескендір
Ата-анамен ойын: « Сіз білесіз бе?»
Сұрақ:
Тәуелсіздік бізге не берді?
/ Туымыз өзгерді, Елтаңбамыз өзгерді, төл теңгеміз шықты. Наурыз мерекеміз оралды, Ана тіліміз қанат жайды, Бас қаламыз Астана салынды/
Сен неткен Отан –анам ғажап едің
Әспеттеп, көркем тілмен жазар едім,
Болашақ ұрпағыңның бақыты үшін
Жайнай бер - ұлы Отаным,-қазақ елім!
Желтоқсан-ұлт мерейін тасытқан күн,
Желтоқсан-жат пиғылын жасытқан күн,
Желтоқсан-жас жүрекке қайрат беріп,
Желтоқсан-ел болуға асыққан күн.
дей отырып кешімізді аяқтаймыз.
Хормен айтылатын ұрандар
- Тәуелсіз ҚР жасасын!
- Мереке құтты болсын!
- Көк туымыз мәңгілік желбірей берсін!
- Алға Қазақстан!
Жалаушаларын желбірету,шарларын көтеру.
Құттықтау сөздер / ата-аналар сөзі/
.