Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Табиғи-аумақтық кешендердің түрлері
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспарлау үлгісі
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп: ДБАЛ №20 КММ |
|||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Абдрахманова А.С |
|||
Сынып: 7-сынып |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||
Сабақтың тақырыбы |
Табиғи-аумақтық кешендердің түрлері |
|||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
7.3.5.2 - жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде түрлі деңгейдегі табиғи кешендерді жоспар бойынша сипаттайды |
|||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы |
Жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде түрлі денгейдегі табиғи кешендерді жоспар бойынша сипаттайды |
||
Басым бөлігі |
Табиғат кешендерінің түрлерімен заңдылықтарын анықтайды |
|||
Кейбір оқушылар |
Табиғат кешендерінің түрлерін талдайды, саралайды түсіндіре алады |
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Қолдану, Жоғары деңгей дағдылары |
Бағалау критерийі |
-Табиғат аумақтық кешендерді картадан шартты белгілерді қолдана отырып оқиды, талдайды. - Карта сурет арқылы кез-келген табиғи аумақтық кешенге сипаттама береді |
||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар тақырып мазмұнын меңгереді, топпен, дара жұмыс істеу арқылы белсенділігі жақсарады
Оқушылар тақырыпқа байланысты термин сөздерді қолданады, мағынасын ашады. Табиғат компоненті Табиғат комплексі Ең ірі табиғат кешені Аумақтық табиғат кешені шағын аумақтар Географиялық қабықтар Атмосфера-ауа Гидросфера-су Биосфера -тіршілік Литосфера -тас |
||||||||||||
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік –Ел » жалпыұлттық ел идеясының, «Зайырлы қоғам және жоғары руханият» құндылықтары Өмір бойы білім алу, құрмет, ынтымақтастық, ашықтыққа баулу құндылықтарына баулу |
||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Биология, химия, экология |
||||||||||||
Алдыңғы білім |
Табиғат аумақтық компоненті туралы біледі |
||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру: Оқушылармен амандасу. Түгендеу, себепті себепсіз қалған оқушыларды анықтау . Шаттық шеңбері: Бәрі қол ұстасып тұрып бүгінгі сабаққа сәттілік тілеу. Х ормен бәрі «Бүгінгі сабағымыздың сәтті өтуіне тілектеспіз!» топқа бөлу
Үй тапсырмасын сұрау «Географиялық диктант». (Сөйлемдерді толықтыру әдісі) 1.Жер бетіндегі бір-бірімен өзара күрделі тығыз байланыста әрекет ететін табиғат компоненттерінің (құраушыларының) біртұтас жүйесінің жиынтығы ------------ деп аталады. 2. Табиғат компоненттері (лат. компонент – «құраушы») – географиялық қабықтың құрамдас бөліктері:-------------------------------------------------. 3. Жер шарындағы ең ірі табиғат кешендеріне -------------------------------------------------------------жатады. 4. Жердің ерекше кешенді қабығықтары ----------------------------------------------.
|
Оқушылардың бір біріне деген сүйіспеншілігі мен ынтымақтастығын орнату
Топ ережесі:
|
|||||||||||
Сабақтың ортасы Қолдану
Д.Саралау Жинақтау Сабақтың соңы |
Т «ҚҰНДЫЛЫҚТАР СПЕКТРІ» (ГИББС)әдісі (Оқушылар топтар айтылған пікірмен қаншалықты келісетіндігін айта отырып, оған қатысты өз ойларымен бөліседі. Бұны жүзеге асырудың үшін өз пікірлерін топ ішінде талқылайды Тобының ұстанымын түсіндіре отырып, тобының белгі/карточкасын сызықтың бойына орналастырады. Бұл – бір сұрақтың әртүрлі жауаптарын салыстырады
І топ. Географиялық қабықтың заңдылықтарын салыстыр.
ІІ топ. Жұмыс дәптеріне кестені толтырыңдар. «Айқын компоненттер» бағанына ешқандай құралсыз көзге түсетіндерді (мысалы, шөп), ал «жасырын компоненттер» бағанына көзге көрінбейтіндерді (мысалы, атмосфералық ылғал) жазыңдар.
|