Пән: Жаратылыстану | Мектеп: Д.А.Қонаев атындағы орта мектебі |
Ортақ тақырып: Тағам жіне сусындар | Мұғалімнің аты: Сиримбетова Г |
Күні: 22.06.2018 |
|
Сынып: 1 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: |
Сабақ тақырыбы | Табиғи жарық көздері дегеніміз не? |
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 1.5.2.2. Жарықтың табиғи және жасанды көздерін ажырату1.1.2.1. Қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: |
| Табиғи жарықтың адам өміріндегі маңыздылығын түсінеді |
| Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
| Жарықтың табиғи және жасанды көздерінен ажыратып, өмірмен байланыстырады |
| Кейбір оқушылар орындай алады: |
| Жарықтың табиғи және жасанды көздерін ажыратады. Қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жасайды. |
Бағалау критерийлері | Жарықтың табиғи және жасанды көздерін ажыратады .Қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жасайды. |
Тілдік мақсат | Тірек сөздерді қолдану арқылы оқушылардың сөйлеу дағдыларын қалыптастыру |
| Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:Жарық-свет-light(лайт), жарық көзі-источник света-light source (лайт соурс), табиғи жарық-естественный свет-natural light(натурал лайт) |
| Талқылауға арналған сұрақтар:-Жарық деген не?-Жарықты қолмен ұстай аламыз ба?-Күннің жарығы не үшін қажет?-Адам, жануарлар мен өсімдіктер жарықсыз өмір сүреді ма?-Табиғи жарық көздеріне не жатады?-Қай кезде қараңғы болады?-Не себепті жердегі тіршілік үшін жарық көзі қажет? |
Құндылықтарды дарыту | Өмір бойы білім алуға, ынтымақтастық құндылықтарын бала бойына сіңіру |
Пәнаралық байланыс | Математика – жарық көздерін санау |
АКТ қолдану дағдылары | http //intellect-videuo.com /2888/2-seriya-pochemuchka-family-onlie/. |
Бастапқы білім | Жарықтың не екенін біледі. Табиғи жарық көздерімен танысады. Жарық көзінің мағынасын түсінеді |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт есебі |
| ресурстар
|
Басы
| Психологиялық дайындықКүнМен сенен жылу аламын,Жүрегіме саламын.Досыма сыйлаймын,Сәттілік тілеймін
Мазайк арқылы топқа бөлуСабақтың оқу мақсатымен таныстырыладыЖарықтың не екенін білетін боласыңТабиғи жарық көздерімен танысасың |
Стикерлер1-топ «Күн»2-топ «Ай» |
Ортасы
| 1-ТЖ. Жұмбақты шеш:МК.Ұ.1.Күн сайын таң ата терезеден кіреді, Жаңа күн туғанын содан-ақ біледі. Бұл не? 2- Кім жылдам әдісі ТЖ. Суреттерге мұқият қара. Табиғи жарық көздерін білдіретін сөздерді белгіле. Оларды ата.
Семантикалық карта
Дескриптор:-табиғи жарық көздерін атайды және анықтайды;-бақылау жасайды-табиғи жарық көздерін белгілейді;-кестені дұрыс толтырады.Кері байланыс: «сепілген доп» әдісіҚБ:смайликтермен3- «Соқыр теке» ойыны.Зерттеушілік . Күн жарығы не үшін керек?Дескриптор:-табиғи жарықтың адам өміріне маңыздылығын түсінеді.-табиғи жарықты ажыратады.Кері байланыс: « Серпілген доп»ҚБ: отшашу4- « Тізбектелген моншақтар » әдісіТабиғи жарық көздерін тауып жаз. Суретті боя.Артық суретті қоршап қой.Дескриптор:-табиғи жарық көздерін тауып жазады.-артық суреттерді табады.-артық суретті қоршайды.Кері байланыс: «Серпілген доп»ҚБ: смайликтер |
|
Соңы
| «Жетістік баспалдағы»
| |
Қосымша мәліметтер |
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Қабілетті оқушыға тапсырманықалай түрлендіресіз? | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
«Кім жылдам» әдісі Барлық оқушы: Табиғи жарық көздерін атайды және анықтайды . Көпшілігі: Табиғи жарық көздерін белгілейді ,кестені толтырады. Кейбірі: Бақылау жасаыды ,өмірмен байланыс орнатады. | «От шашу», «Смайлик», Қызығушылығын ояту ынталандырудағы бағалау мақсатында жүргізіледі. | Күн сәулесіне тура қарауға болмайды, ток көздерінің қауіпсіздігін сақтау керек.А КТ - мен жұмыс істеуде қауіпсіздік ережелерін сақтау. |
РефлексияСабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді?Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)Уақытты қалай пайдаландым?Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? | Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
Жалпы бағаСабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1.2.Сабақты жақсартуға не ықпал ете алды (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1.2.Сабақ барысынада сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|