-
-
Пәні:
Еңбекке баулу
Күні:
Бөлім:
Менің мектебім
Педагогтің аты- жөні:
Сынып: 1
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
5-сабақ ТАБИҒИ МАТЕРИАЛДАРДЫҢ ТҮРЛЕРІ
-
-
-
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
1.1.4.1 шығармашылық жұмысқа қажет материалдардың түрлерін анықтау
1.2.3.1 материалдар және құралдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасымен танысу
Сабақтың мақсаты
Табиғи материалдардың түрлерін және оларды сақтау жолдары туралы толық ақпарат біледі.
Табиғи материалдарды сақтауға, кептіруге арналған хатқалтаны өз қолдарымен жасау тәсілдерін меңгереді.
Құндылықтар
Табиғатты қорғау, көркемдік, табиғи байлықты бағалау, ауызбіршілік
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу.
Психологиялық ахуал орнату.
«Жылы алақан» әдісі
Ә. Ысқақовтың «Өсіп келе жатырмын» өлеңін хормен айтқызу.
Менің мектебім, менің досым, менің сыныбым, мектебімдегі асхана, мектебімнің кітапханасы деген тақырыпта оқушылардың ойын сұрау.
Оқушылар шеңбер жасап тұрады.
Бір-бірінің қолдарын ұстап, жылы алақандарын сезіп, Ә. Ысқақовтың
«Өсіп келе жатырмын» өлеңін хормен айтады.
Ойымен бөліседі: Менің мектебім әдемі, жарық, жылы. Мектепте менің достарым көп, достарыммен асханаға, кітапханаға барамыз,
ойнаймыз.


Сабақтың ортасы
«Бұл не?» әдісі
Оқушы дорбада жасырылған әр затты көрмей ұстап, сипаттайды.
Басқа оқушылар табуы тиіс. Дорбада жапырақ, бүр, жаңғақ, тас,
қауырсын, сабан, құм, жүн т.б. болады.
Сұрақ:
– Балалар, дорбаның ішіндегі бұл заттардың осы сабаққа қандай қатысы бар деп ойлайсыңдар?
Оқушылардың толық сөйлеммен жауап беруі үшін жетекші сұрақ қойып,
Оқушы дорбаның ішіндегі заттарды сипап ұстайды, сипаттайды.
Басқа оқушылар ол заттың не екенін табады.
Оқушылар сұраққа қатысты өз ойларын айтады.

-
-
-
Тыңдалым

тақырыпты ашуға, толық сипаттама беруге жетелейді.
Оқушы жауаптары тыңдалып, сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.
Мұғалімнің түсіндірмесі
Бейнежазбаны көрсету.
Табиғат – адам өміріндегі асыл қазына. Адам жаратылысынан бері табиғатта кездесетін ағаш, тас, құм, шөп т.б. өз керегіне жарата білген.
Адам – өз жерінің қожасы. Сондықтан жердегі өсіп тұрған заттарды өз керегіне жарата отырып, одан әртүрлі бұйымдар жасаған. Табиғаттан керегін ала білумен қатар адам табиғатты аялап, сақтау қажеттілігін де ұмытпаған.
Табиғи материал түрлерін сақтау жолдары әртүрлі.
Сергіту сәті
«Көңілді күн» әуенімен жаттығу жасау.
ПРАКТИКАЛЫҚ ЖҰМЫС
– Балалар, бүгінгі сабақта біз табиғи материалдарды сақтау үшін хатқалта жасаймыз.
Жұмыс бастар алдында қауіпсіздік ережесін еске түсіру.
1-тапсырма
Табиғи материалдарды сақтауға арналған хатқалта жасау Бейнежазба көрсетіледі.
Қажетті құрал-жабдықтар:
Оқушылар бейнежазбаны көріп, мұғалімнің түсіндірмесін мұқият тыңдайды.
Табиғат адам өміріндегі ең керекті қазына көзі екенін біледі.
Табиғи материалдармен танысады, сұрыптау және сақтау жолдарын есінде сақтайды.
«Көңілді күн» әуеніне би жаттығуын жасайды.
Қауіпсіздік ережесін естеріне түсіреді.
Оқушылар шығармашылық идеяларды жоспарлау және әзірлеу кезінде түрлі материалмен және құралдармен жұмыс істеу дағдыларын меңгере отырып, материалдардың ерекшелігіне қарай пішінін, көлемін анықтайды.
Қию, бүгу, бүктеу, желімдеу

Бейнежазба https://youtu.be/rne IUQYFAiw
Сергіту сәті https://youtu.be/xy S4WWbtttM
Қауіпсіздік ережесі
QR код арқылы бейнежазба
-
-
-
А4 пішінді түрлі түсті қағаз, қайшы, желім, желім жағатын қылқалам.
Жұмыстың орындалу реті:
-
Өзіңе ұнаған түрлі түсті А4 пішінді қағазды дайында.
-
Қағазды ұзынынан қойып, жоғарғы жағынан 5 см қалдырып, жоғары қарай ортасынан бүкте.
-
Жоғарғы 5 см-ді жоғарыдан төмен қарай бүкте, 5 см бүктелген оң және сол жақ бұрыштарын үшбұрыш етіп қиып ал.
-
Екі жиегін желімде. Хатқалта дайын.
тәсілімен хатқалта жасайды.

Дескрипторы:
-
Дайын қалыпқа қарап үйрене отырып, хатқалта жасайды.
-
Жұмысын аяқтаған соң жұмыс орнын жинайды.

Сабақтың соңы
«Сұрақ ілмегі» әдісі
-
Табиғи материалдарға нелер жатады?
-
Табиғи материалдардан қандай бұйымдар жасалады?
-
Табиғи материалдарды сұрыптау және сақтау жолдары қандай?
«Сұрақ ілмегі» әдісімен берілген сұрақтарға жауап береді.
Табиғи материалдарға нелер жатады, не жасауға болады, бүгін не жасағандары жайлы айтады.
Рефлексия
«Алмаағашы» әдісі
Оқушыларға сабақ басында екі түсті алма беріледі. Сабақ соңында оны алма ағашына ілу керек.
Жасыл түсті алма – мен бәрін жақсы орындадым, көңіл күйім көтеріңкі
Қызыл түсті алма – мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл күйім жоқ
Оқушылар алмаағашы арқылы өз жұмыстарының нәтижелері бойынша оқу мақсатына қаншалықты жеткендігін және өзінің біліміне қаншалықты сенімді екендігін көрсетеді.
-
-
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ТАБИҒИ МАТЕРИАЛДАРДЫҢ ТҮРЛЕРІ
ТАБИҒИ МАТЕРИАЛДАРДЫҢ ТҮРЛЕРІ
-
-
Пәні:
Еңбекке баулу
Күні:
Бөлім:
Менің мектебім
Педагогтің аты- жөні:
Сынып: 1
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
5-сабақ ТАБИҒИ МАТЕРИАЛДАРДЫҢ ТҮРЛЕРІ
-
-
-
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
1.1.4.1 шығармашылық жұмысқа қажет материалдардың түрлерін анықтау
1.2.3.1 материалдар және құралдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасымен танысу
Сабақтың мақсаты
Табиғи материалдардың түрлерін және оларды сақтау жолдары туралы толық ақпарат біледі.
Табиғи материалдарды сақтауға, кептіруге арналған хатқалтаны өз қолдарымен жасау тәсілдерін меңгереді.
Құндылықтар
Табиғатты қорғау, көркемдік, табиғи байлықты бағалау, ауызбіршілік
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу.
Психологиялық ахуал орнату.
«Жылы алақан» әдісі
Ә. Ысқақовтың «Өсіп келе жатырмын» өлеңін хормен айтқызу.
Менің мектебім, менің досым, менің сыныбым, мектебімдегі асхана, мектебімнің кітапханасы деген тақырыпта оқушылардың ойын сұрау.
Оқушылар шеңбер жасап тұрады.
Бір-бірінің қолдарын ұстап, жылы алақандарын сезіп, Ә. Ысқақовтың
«Өсіп келе жатырмын» өлеңін хормен айтады.
Ойымен бөліседі: Менің мектебім әдемі, жарық, жылы. Мектепте менің достарым көп, достарыммен асханаға, кітапханаға барамыз,
ойнаймыз.


Сабақтың ортасы
«Бұл не?» әдісі
Оқушы дорбада жасырылған әр затты көрмей ұстап, сипаттайды.
Басқа оқушылар табуы тиіс. Дорбада жапырақ, бүр, жаңғақ, тас,
қауырсын, сабан, құм, жүн т.б. болады.
Сұрақ:
– Балалар, дорбаның ішіндегі бұл заттардың осы сабаққа қандай қатысы бар деп ойлайсыңдар?
Оқушылардың толық сөйлеммен жауап беруі үшін жетекші сұрақ қойып,
Оқушы дорбаның ішіндегі заттарды сипап ұстайды, сипаттайды.
Басқа оқушылар ол заттың не екенін табады.
Оқушылар сұраққа қатысты өз ойларын айтады.

-
-
-
Тыңдалым

тақырыпты ашуға, толық сипаттама беруге жетелейді.
Оқушы жауаптары тыңдалып, сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.
Мұғалімнің түсіндірмесі
Бейнежазбаны көрсету.
Табиғат – адам өміріндегі асыл қазына. Адам жаратылысынан бері табиғатта кездесетін ағаш, тас, құм, шөп т.б. өз керегіне жарата білген.
Адам – өз жерінің қожасы. Сондықтан жердегі өсіп тұрған заттарды өз керегіне жарата отырып, одан әртүрлі бұйымдар жасаған. Табиғаттан керегін ала білумен қатар адам табиғатты аялап, сақтау қажеттілігін де ұмытпаған.
Табиғи материал түрлерін сақтау жолдары әртүрлі.
Сергіту сәті
«Көңілді күн» әуенімен жаттығу жасау.
ПРАКТИКАЛЫҚ ЖҰМЫС
– Балалар, бүгінгі сабақта біз табиғи материалдарды сақтау үшін хатқалта жасаймыз.
Жұмыс бастар алдында қауіпсіздік ережесін еске түсіру.
1-тапсырма
Табиғи материалдарды сақтауға арналған хатқалта жасау Бейнежазба көрсетіледі.
Қажетті құрал-жабдықтар:
Оқушылар бейнежазбаны көріп, мұғалімнің түсіндірмесін мұқият тыңдайды.
Табиғат адам өміріндегі ең керекті қазына көзі екенін біледі.
Табиғи материалдармен танысады, сұрыптау және сақтау жолдарын есінде сақтайды.
«Көңілді күн» әуеніне би жаттығуын жасайды.
Қауіпсіздік ережесін естеріне түсіреді.
Оқушылар шығармашылық идеяларды жоспарлау және әзірлеу кезінде түрлі материалмен және құралдармен жұмыс істеу дағдыларын меңгере отырып, материалдардың ерекшелігіне қарай пішінін, көлемін анықтайды.
Қию, бүгу, бүктеу, желімдеу

Бейнежазба https://youtu.be/rne IUQYFAiw
Сергіту сәті https://youtu.be/xy S4WWbtttM
Қауіпсіздік ережесі
QR код арқылы бейнежазба
-
-
-
А4 пішінді түрлі түсті қағаз, қайшы, желім, желім жағатын қылқалам.
Жұмыстың орындалу реті:
-
Өзіңе ұнаған түрлі түсті А4 пішінді қағазды дайында.
-
Қағазды ұзынынан қойып, жоғарғы жағынан 5 см қалдырып, жоғары қарай ортасынан бүкте.
-
Жоғарғы 5 см-ді жоғарыдан төмен қарай бүкте, 5 см бүктелген оң және сол жақ бұрыштарын үшбұрыш етіп қиып ал.
-
Екі жиегін желімде. Хатқалта дайын.
тәсілімен хатқалта жасайды.

Дескрипторы:
-
Дайын қалыпқа қарап үйрене отырып, хатқалта жасайды.
-
Жұмысын аяқтаған соң жұмыс орнын жинайды.

Сабақтың соңы
«Сұрақ ілмегі» әдісі
-
Табиғи материалдарға нелер жатады?
-
Табиғи материалдардан қандай бұйымдар жасалады?
-
Табиғи материалдарды сұрыптау және сақтау жолдары қандай?
«Сұрақ ілмегі» әдісімен берілген сұрақтарға жауап береді.
Табиғи материалдарға нелер жатады, не жасауға болады, бүгін не жасағандары жайлы айтады.
Рефлексия
«Алмаағашы» әдісі
Оқушыларға сабақ басында екі түсті алма беріледі. Сабақ соңында оны алма ағашына ілу керек.
Жасыл түсті алма – мен бәрін жақсы орындадым, көңіл күйім көтеріңкі
Қызыл түсті алма – мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл күйім жоқ
Оқушылар алмаағашы арқылы өз жұмыстарының нәтижелері бойынша оқу мақсатына қаншалықты жеткендігін және өзінің біліміне қаншалықты сенімді екендігін көрсетеді.
-
-
шағым қалдыра аласыз













