Оқу бағдарламасына сәйкес
оқу мақсаттары
|
7.5.1.4 - жергілікті
компонентті қосымша қамту негізінде табиғи ресурстарды игерумен
байланысты мәселелерді талдап, шешу жолдарын
ұсынады
|
Сабақтың
басы
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармаен сәлемдесу, түгендеу. Сыныпта психологиялық ахуал
туғызу.
Жаңа тақырыпқа байланысты «Ой
қозғау» сұрақтары қойылады.
Ресурспен қамтамасыз етілу,
пайдалану, қалпына келтіру деген не?
Табиғи ресурстарды терең және
көлденең игеру деген ұғымды қалай түсінесіңдер? Осындай жолмен
игеретін елдер мен аудандарға мысал
келтіреді.
Оқушыларға сабақ тақырыбы мен
оқу мақсатын хабарлаймын
|
Сұраққа жауап
береді.
Мысалдар
келтіреді.
|
Жалпы 1
балл
|
Ашық
сұрақ-жауаптар
|
Сабақтың
ортасы
|
Жаңа тақырыпты
меңгеру. Оқулықтағы жаңа сабақтың
мәтінін оқуға тапсырма береді
Тапсырма
№1. Суреттерде минералдық
ресурстарды игерумен байланысты болатын табиғат кешеніндегі
өзгерістер бейнеленген.
1-сурет 2-сурет
3-сурет
a. Суреттерді терминдермен
сәйкестендіріңіз: кен өндіру, террикон,
карьер
b.Минералды ресурстарды
осындай жолмен өндіру Қазақстанның қай аймақтарында кездеседі?
Неге?
Тапсырма
№2. Кен өндіру салдарын
талдаңыз.
а. Минералды ресурстарды
өндіруден кейін географиялық қабық қалай
өзгереді?
Қандай мәселелер
туындайды?
b. Осы мәселелерді шешуге
қандай ұсыныстар жасайсыз? Жауабыңызды
дәлелдеңіз.
|
Тірек сөздерді дәптерлеріне
жазып алады.
Дескриптор
Суреттерді: кен өндіру,
террикон, карьер терминдерімен
сәйкестендіреді;
Минералды ресурстарды
өндірудің осындай жолы Қазақстанның қай аймақтарында кездесетінін
анықтайды және түсіндіреді;
Дескриптор
Минералды ресурстарды өндіру
барысында географиялық қабықта (литосфера, атмосфера, гидросфера,
биосфера) болатын өзгерістерді талдайды;
Туындайтын мәселелерді
анықтайды;
Мәселелерді шешу
жолдарын ұсынады.
|
Жалпы 4
балл
Жалпы 5
балл
|
Суреттер
Оқулық
Дәптер
Суреттер
Интернет
АКТ
|
Сабақтың
соңы
|
Кері байланыс.
«3.2.1.»
3 факт; 2 көзқарас; 1
тұжырым
Үйге тапсырма: §46 оқу, таңдау
бойынша бір табиғи ресурсты игеру кезіндегі мәселені «Фишбоун»
әдісі арқылы талдау
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары
мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс
жасайды.
|
Дескриптор бойынша өзара
бағалау жүргізеді
|
Кері
байланыс
|