«Таным. Тағылым. Тәрб ие»

Тақырып бойынша 11 материал табылды

«Таным. Тағылым. Тәрб ие»

Материал туралы қысқаша түсінік
«Таным. Тағылым. Тәрбие»
Материалдың қысқаша нұсқасы

Күні:

25.12.2023

Класы, жетекші:

6 А / Арыстанова А. С.

Сабақтың тақырыбы:

«Таным. Тағылым. Тәрб ие»

Мақсаты:

Жеке тұлғаны тәрбиелеу мәселесіне оқушылардың назарын жандандыру.

Күтілетін нәтижелер:

Мамандықтарды талдай және таңдай білуге үйрету

Құндылықтар:

Талап құндылығы: Білуге, жаңаны тануғақұштар болу.

Сабақ барысы:

Сабақ

кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

( 10 мин)






















Негізгі бөлім

(25мин)







Кіріспе:

- Сәлеметсіз бе, қымбатты оқушылар біздің бүгінгі сынып сағатымыз " Таным. Тағылым. Тәрб ие " тақырыбына арналған.

- "Аралда"ойыны.

Көзіңізді жұмып, басыңызды төмен түсіріңіз. Енді сіз бір бейтаныс, бірақ керемет жерге саяхат жасайсыз. Қандай да бір белгісіз себептермен (сіздің ағаңыз қайтыс болды, сізге өз аралын мұра етіп қалдырды). Сіздің ағаңыз өте бай болды. Аралдың үстінен ұшып бара жатқанда, оны иемденуге дайындалып жатқанда, сіз өз көзіңізге сенбейсіз. Аралда көптеген үйлер, жасыл желектер, яхта мен жағажайы бар айлақ бар. Мұнда жыл бойы жылы ауа райы бар.

Ағайдың хатынан сіз бұл жерде қалған өміріңізді ешнәрсеге мұқтаж болмай-ақ өткізе алатыныңызды білесіз. Бірақ бір шарт бар-сіз бұл аралға ешқашан ешкімді шақырмауыңыз керек. Сіз оларға қалағаныңыздың бәріне тапсырыс бере аласыз және олар Сіздің өтінішіңізді орындайды.

Бұл жағдайда сіз өсиет шарттарын өзгертуге құқығыңыз жоқ екенін ескере отырып, қалай әрекет етер едіңіз? Неліктен?

Балалардың жауаптарынан кейін мұғалім сабақтың мақсатын атайды.



- Сұрақтар мен тапсырмалар:

1. Адам кітап оқығанда, дәріс оқығанда, теледидар көргенде қарым-қатынас бола ма?

2. Адам не үшін сөйлеседі? (тақтаға қысқаша жазылған)

3. Тақтада берілген келесі сөздерді қалай түсінесіз? Енді қарым-қатынастың рөлі туралы қорытындыны толықтырыңыз.


- "Байланыс құралдары"шағын тренинг.

Тапсырма: қарым-қатынасқа көмектесетін ережелерді тұжырымдау:

адамға деген қызығушылық;

сәйкестік, әдептілік;

басқа адамды, оның көзқарасын, сезімін, талғамын құрметтеу;

сенім, адам бойындағы жақсылыққа сену.

-Айтыңызшы, балалар, біз әрқашан басқа адамдармен қарым-қатынаста біздің тартымдылығымыз тек сыртқы келбеттің сұлулығында емес деп ойлаймыз ба?

-Тіпті жақсы білімді адамдар да қарым-қатынаста әрдайым әдепті бола бермейді, әрдайым тәрбиелі болып көрінбейді, өйткені олар мінез-құлық мәдениетінің қарапайым нормаларын дамытпаған.

-Мәдени мінез-құлық дағдылары дегеніміз не?

-Бұл әдетке айналған, адамның ішкі қасиеттерімен тығыз байланысты, оның жеке басының сыртқы көріністері (қозғалыс, бет әлпеті, сөйлеу және т.б.) оның тәрбиесі мен өзін-өзі бақылауы туралы куәландырады және оның эстетикасын білдіреді, заттармен дұрыс қарым-қатынас жасай білу, қоғамда ұстай білу, басқа адамдармен қарым-қатынаста жағымды болу.

-Мәдени мінез-құлықтың қарапайым нормалары жеке адамға да, жалпы қоғамға да қажет.

-Ал енді, мен осындай жағдайларда өзіңізді қалай ұстайтыныңызды білгім келеді ме?

-Мұғалім залға кірді, орын жоқ. Тәрбиелі адам не істеуі керек?

-Оқушы қағазды тастады. Сіздің әрекеттеріңіз?

көбірек ойлап табыңыз……

-Бұл белгілердің барлығы мәдениетті адам болу оңай емес және оны үйрену керек дейді. Мүмкін, урнаға лақтырылған қағаздан, әйелден, қарттан немесе баладан кем түсетін жерден және адамда мінез-құлық мәдениетіне қарай қозғалыс басталуы керек.



- "Соқыр - мылқау - саңырау"ойыны.

-Енді ойын ойнайық, сізге белгілі бір ақпаратты әртүрлі тәртіпте беру ұсынылады: мылқау-саңырау және соқыр; соқыр - - саңырау және мылқау, саңырау-соқыр және мылқау.


Сұрақтар: Сіз оларға қалағаныңыздың бәріне тапсырыс бере аласыз және олар Сіздің өтінішіңізді орындайды.

Бұл жағдайда сіз өсиет шарттарын өзгертуге құқығыңыз жоқ екенін ескере отырып, қалай әрекет етер едіңіз? Неліктен?














Оқушылар сұрақтарға жауап береді.






Оқушылар жұптасып, тапсырмаларды орындайды. Бірінші нөмірлер екіншісіне өздерінің хоббиі, сүйікті іс-әрекеті туралы айтады. Екінші нөмірлер мимиканы, серіктестің интонациясын мұқият қадағалап, содан кейін байқаған нәрсені сипаттауы керек.

Екінші нөмірлер өздерінің құмарлықтары туралы айтады, ал біріншілері мұғалімнің тапсырмасын орындауға тырысады. ("Көзге қарамаңыз, қызықсыз сияқты әрекет етіңіз"). Осыдан кейін екінші нөмірлер олардың серіктеспен байланысуына не кедергі болғанын сипаттайды.




Ойын барысында оқушылар адамдар қандай құралдарды, қарым-қатынасты қолдана алады деген сұраққа жауап беруі керек.




Қорытынды

5 мин



Қорытынды:

Айтыңызшы, балалар, сіз бүгін біздің сынып сағатымызда не білдіңіз?

Сіз бен біз қандай қорытынды жасай аламыз?


Міне, біздің кездесуіміз аяқталды, жұмыс үшін рахмет балалар.

Қош болыңыз!




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
31.01.2024
2508
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі