Пәні: дүниетану мектеп Есіл ауданы, Свободный ОМ
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: тағам және сусын мұғалімнің аты жөні Ержан Т
Күні: 16.06.2017 қатысқандар саны 15
Сынып: 1 А қатыспағандар саны
Сабақтың тақырыбы
Дәмді әрі пайдалы.
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары( оқу бағдарламасына сілтеме)
1.1.4.2 тамақтану режимін сақтаудың қажеттілігін түсіндіру.
Сабақтың мақсаттары:
Барлық оқушылар: қалай дұрыс тамақтану керектігін біледі. Дұрыс тамақтанудың режімін сақтаудың қажеттілігін түсінеді.
Көптеген оқушылар: пайдалы тағамдар арқылы тамақтану режимін сақтай отырып, маңыздылығы туралы әңгімелейді.
Кейбір оқушылар: дұрыс тамақтану ережесін құрастырады.
Бағалау критерийлері
Тамақтану режимі туралы айтады.
Пайдалы тағамдар туралы айтады.
Тамақтану режимін сақтаудың маңыздылы туралы әңгімелейді.
Тілдік мақсаттар
ұлттық тағам ,дұрыс тамақтану.
Құндылықтарды дарыту
Оқушыларды ынтымақтастыққа, салауатты өмір салтына тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыстар
Сауат ашу, жаратылыстану .
АКТ қолдану дағдылары
Слайд, бейнежазба (қыдырып қайтайық)
Бастапқы білім
Ертеде адамдар қалай тамақтанғаны жайлы біледі.
Сабақтың барысы.
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс- әрекеттер
Ресурстар
Сабақтың басы
7мин
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
Қыдырып қайтайық
Мақсаты көңіл күй орнату.
Топқа бөлу. Артығын тап ойыны арқылы.
Мақсаты: сабақтың мақсатын ашу барысында қызығушылықтарын арттыру.
Қоян, түлкі, аю , ет, қасқыр.
Қарлығаш, сүт, тырна, торғай, аққу..
Сиыр, қой, нан, жылқы, түйе.
сұрақ жауап әдісі бойынша ашық сұрақтар:
Балалар қандай сөздер артық болып шықты?
Оларды бір сөзбен не дейміз?
Бүгінгі сабағымыз не жайлы деп ойлайсыңдар?
-Дұрыс айтасыңдар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Дәмді әрі пайдалы тағамдар.
дәмді әрі пайдалы тағамдар дегенді қалай түсінесіңдер?
Бүгінгі сабаққа қандай мақсат қоямыз, не үйренеміз?
Сабақтың мақсатымен таныстыру.
Топ ережесін естеріне түсіру, қайталау.
1слайд
2 слайд
Сабақтың ортасы
3мин
10мин
8мин
Сабақтың соңы
7мин
5мин
5мин
№ 1 тапсырма Сұрақ -жауап әдісі
Таңғы асқа не жедіңдер?( жұппен естеріңе түсіріңдер)
Асханада күнде қандай тамақ жейсіңдер?
Неліктен ол тамақтарды жейсіңдер?
Оқушылар жұппен өзара сұрақ- жауап диалогқа түседі. (оқушылар жауаптары тыңдалады.)
ҚБ(мұғалімнің мадақтауы, жарайсың, өте жақсы )
№2 тапсырма. Топтық жұмыс. Ойлан Жұптас Бөліс әдісі бойынша оқушылар сендерге
Арманнан хат келіпті.
Бұл хатты жеке оқып,
жұпта талдап, топта Арманға көмек ретінде
тапсырмалар орындаймыз.
1-топ Арманға дұрыс тамақтану режимін жазыңдар.
2-топ пайдалы әрі дәмді тағамдар туралы әңгімелеңдер.
3-топ Арманға дұрыс тамақтану ережесін құрастырыңдар.
Дескриптор:Білім алушы
Дұрыс тамақтану режимін жазады.
пайдалы әрі дәмді тағамдар жайында әңгімелейді;
тамақтану ережесін құрастырады.
ҚБ( Топтар бірін –бірі басбармақ әдісі арқылы бағалайды.)
Басбармақ жоғары қарай= Мен
Басбармақ көлденең= Мен түсінгендеймін.
Басбармақ төмен қарай =Мен түсінбедім
Ширату жаттығуы. Жемістер салаттар ойыны
№ 3 тапсырма. Азық-түлік дүкені ойыны
/Әр топтан 1 оқушы дүкенге барып, тағамдарды таңдайды/
- Қандай азық-түлікті сатып алдыңдар?
-Олардың қайсысы пайдалы?
- Қайсысы зиянды?
- Осылардың ішінен ең пайдалы деген тағамдарды таңдап алыңдар.
/Оқушылар топта ақылдаса отырып, өз пікірлерімен бөліседі, не үшін алғанын әңгімеледі.
ҚБ Бағдаршам арқылы мұғалім оқушыларды бағалау.
№4 тапсырма. Жеке жұмыс.
Таңғы асқа ішетін тағам мен сусынның суретін сал.
Тағам сусын
Әр оқушы өздерінің таңғы асқа не жейтіндерін , және қандай сусын ішетіндерінің суреттерін салады.
ҚБ (өзара бірін –бірі жұлдызша арқылы бағалау.)
ҚБ тапсырмалары.
Өзіңіздің тамақтану режіміңіз туралы айтыңыз. Бос орындарға өзіңізге ұнайтын тағамдардың суретін салыңыз. Олардың атауын жазыңыз.
Денсаулыққа пайдалы емес тағамдар суретін белгілеңіз.
Тамақтану режимін сақтау туралы әңгімелеңіз.
Дескриптор: Білім алушы
тамақтану режимі туралы әңгімелейді;
өзіне ұнайтын тағамдардың суретін салады және атауларын жазады;
пайдалы емес тағамдарды анықтайды;
тамақтану режимін сақтаудың маңызы туралы әңгімелейді. ҚБ (мұғалімнің бағалауы, жақсы, өте жақсы)
Кері байланыс Сауалнама әдісі
Сабақта мен.....жұмыс істедім.
Мен сабақта өз жұмысыма ....
Сабақ маған ........көрінді
Сабақта мен.......
Менің көңіл күйім.....
Сабақ материалы маған......
Белсенді\енжар
Ризамын\ риза емеспін
Қысқа\ұзын
Шаршадым\ шаршамадым
Жақсы болды\ нашарлады
Түсінікті\ түсініксіз
Пайдалы\ пайдасыз.
3 слайд
4 слайд
5 слайд
6 слайд
Дифференциация – Балаларға қалай көмектесесіз?
Қабілетті балаларға қандай тапсырмалар бересіз?
Бағалау – оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай жоспарлайсыз?
Денсаулық пен қауіпсіздік сақтауы
Топпен, жұппен, жеке жұмыс жасата отырып, ашық сұрақтар беру.
Арманға дұрыс тамақтану ережесін құрастырады.
Жұлдызшалар -әдісі
Басбармақ - әдісі
Бағдаршам -әдісі
Менің атым Арман.Менің үнемі ішім ауырады.Анам мұның себебін дұрыс тамақтанбаудан дейді. Маған сендердің көмектерің қажет?