Бекітілді ___________
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағатының тақырыбы |
Буллингтен қорған «Біздің күшіміз – достық пен татулық» |
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Апта дәйексөзі |
«Ақырын жүріп анық бас, Еңбегің кетпес далаға»! (Абай Құнанбайұлы) |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Балаларға зорлық-зомбылық туралы мағлұмат беру, адамның жаны мен тәніне үлкен зардап әкелетін соққы екенін түсіндіру және зорлыққа қарсы біздің елімізде заң бар екенін айту. Балаларға өз жүрген орталарында мейірімді болуға, бұзақылық істерге бармауға, адами бойларындағы қасиеттерін сақтауға, әдепті де, тәртіпті тұлға болып өсуіне тәрбиелеу. |
|
|
Құндылық: |
Заң мен тәртіп |
|
|
Үлестірмелі материалдар |
Тақырып бойнша үлестірмелі материалдар, таратпа қағаздар |
|
|
Тақырыптық көрмелер мен ақпараттық стендтер |
Презентация, тақырыпқа қатысты бейнеролик. |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Сыныпқа осы аптаның дәйек сөз тірегін айту. Бүгінгі сабақтың тақырыбы «Буллингтен қорған!» Буллинг (bullying) – ағылшын тілінен аударғанда, қорлау, қудалау, мазалаудегенді білдіреді. Адам үйде, мектепте, автобуста немесе интернетте, жалпы айтатын болсақ, кезкелген жерде буллингке ұшырауы мүмкін. Бұл кез келген адамның басында болатын жағдай. Бірақ есіңде болсын, ешкімнің сені ренжітуге немесе өзің жайлы жаман ойлауға мәжбүрлеуге құқығы жоқ. Буллинг әр түрлі мағынаны білдіруі мүмкін. Мысалға: Буллинг онлайн немесе телефон арқылы жүзеге асырылуы мүмкін. Олардың қатарына ренішті хабарламалар мен суреттер, зұлым мінеп-сынаулар жіберу жатады. Бұлардың барлығы кибербуллинг деп аталады. Буллинг қандай жағдайларға әкеліп тіреуі мүмкін? Біреу саған күш көрсетпей, қорлап, қорқытқан да сенің жаныңа батады. Осындай жағдайға тап болған адам түрлі жағдайларды басынан кешіруі мүмкін, атап айтқанда:
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Тақырыпты мұқият тыңдайды.Мұғалімнің сұрақтарына жауап береді.
|
Тақта, бейне-материал
|
|
Ортасы |
Буллинг жайында бейнематериалды тамашалайды. Топтық жұмыс
1-топқа: Буллингтің түрлерін атап айту. 2-топқа:Буллингтен қалай қорғанамыз! Есіңе сақта:
Біреу сені қорқытып, қорлап жүрген жағдайда не істеу керек? Өзіңе деген сенімділікті арттыр Батыл болуға үйрен Жәбірлеушіні бұғатта Расскажи кому-нибудь Егер сен өзің біреуді қорлап жүрген болсаң ше? Сені біреуге қорлық көрсетуге не итермелейді? Бірнәрсе істеуден бұрын жақсылап ойлан Адамдардың құрметіне лайық болу үшін басқа әдістер ойлап тап Неліктен адамдар бір-бірін қорлап, қиянат жасайды? Қандай себеп болмасын, қорлау – қашан да жаман қылық. Әдетте біреуді қорлап жүрген адам
ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ «Цифрлық диета» Цифрлық диета - бұл цифрлық технологияларды қолданудың саналы тәсілі. Цифрлық диета - бұл гаджеттер мен технологияларға тәуелділікті жеңу, тепе-теңдікті сақтау. Тақырыпқа қатсты бейнеролик. Таратпа материалмен жұмыс.
|
Топқа бөлінеді. Берілген тапсырма бойынша қорғау материалын дайындайды.
Сұрақтарға жауап береді.
Таратпа материалдармен жұптық жұмыс орындайды. |
Бейнеролик
Тақырыпқа қатысты слайд
https://www.youtube.com/watch?v=_O0ZRelf7vM
|
|
Соңы
|
Қорытынды. Кибербуллингке тап болғанда:
Күдікті жазбаларды скриншот жасап, ата-ана не ұстаздарға хабар беру! |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тәрбие сағаты Буллингтен қорған
Тәрбие сағаты Буллингтен қорған
Бекітілді ___________
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағатының тақырыбы |
Буллингтен қорған «Біздің күшіміз – достық пен татулық» |
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Апта дәйексөзі |
«Ақырын жүріп анық бас, Еңбегің кетпес далаға»! (Абай Құнанбайұлы) |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Балаларға зорлық-зомбылық туралы мағлұмат беру, адамның жаны мен тәніне үлкен зардап әкелетін соққы екенін түсіндіру және зорлыққа қарсы біздің елімізде заң бар екенін айту. Балаларға өз жүрген орталарында мейірімді болуға, бұзақылық істерге бармауға, адами бойларындағы қасиеттерін сақтауға, әдепті де, тәртіпті тұлға болып өсуіне тәрбиелеу. |
|
|
Құндылық: |
Заң мен тәртіп |
|
|
Үлестірмелі материалдар |
Тақырып бойнша үлестірмелі материалдар, таратпа қағаздар |
|
|
Тақырыптық көрмелер мен ақпараттық стендтер |
Презентация, тақырыпқа қатысты бейнеролик. |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Сыныпқа осы аптаның дәйек сөз тірегін айту. Бүгінгі сабақтың тақырыбы «Буллингтен қорған!» Буллинг (bullying) – ағылшын тілінен аударғанда, қорлау, қудалау, мазалаудегенді білдіреді. Адам үйде, мектепте, автобуста немесе интернетте, жалпы айтатын болсақ, кезкелген жерде буллингке ұшырауы мүмкін. Бұл кез келген адамның басында болатын жағдай. Бірақ есіңде болсын, ешкімнің сені ренжітуге немесе өзің жайлы жаман ойлауға мәжбүрлеуге құқығы жоқ. Буллинг әр түрлі мағынаны білдіруі мүмкін. Мысалға: Буллинг онлайн немесе телефон арқылы жүзеге асырылуы мүмкін. Олардың қатарына ренішті хабарламалар мен суреттер, зұлым мінеп-сынаулар жіберу жатады. Бұлардың барлығы кибербуллинг деп аталады. Буллинг қандай жағдайларға әкеліп тіреуі мүмкін? Біреу саған күш көрсетпей, қорлап, қорқытқан да сенің жаныңа батады. Осындай жағдайға тап болған адам түрлі жағдайларды басынан кешіруі мүмкін, атап айтқанда:
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Тақырыпты мұқият тыңдайды.Мұғалімнің сұрақтарына жауап береді.
|
Тақта, бейне-материал
|
|
Ортасы |
Буллинг жайында бейнематериалды тамашалайды. Топтық жұмыс
1-топқа: Буллингтің түрлерін атап айту. 2-топқа:Буллингтен қалай қорғанамыз! Есіңе сақта:
Біреу сені қорқытып, қорлап жүрген жағдайда не істеу керек? Өзіңе деген сенімділікті арттыр Батыл болуға үйрен Жәбірлеушіні бұғатта Расскажи кому-нибудь Егер сен өзің біреуді қорлап жүрген болсаң ше? Сені біреуге қорлық көрсетуге не итермелейді? Бірнәрсе істеуден бұрын жақсылап ойлан Адамдардың құрметіне лайық болу үшін басқа әдістер ойлап тап Неліктен адамдар бір-бірін қорлап, қиянат жасайды? Қандай себеп болмасын, қорлау – қашан да жаман қылық. Әдетте біреуді қорлап жүрген адам
ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ «Цифрлық диета» Цифрлық диета - бұл цифрлық технологияларды қолданудың саналы тәсілі. Цифрлық диета - бұл гаджеттер мен технологияларға тәуелділікті жеңу, тепе-теңдікті сақтау. Тақырыпқа қатсты бейнеролик. Таратпа материалмен жұмыс.
|
Топқа бөлінеді. Берілген тапсырма бойынша қорғау материалын дайындайды.
Сұрақтарға жауап береді.
Таратпа материалдармен жұптық жұмыс орындайды. |
Бейнеролик
Тақырыпқа қатысты слайд
https://www.youtube.com/watch?v=_O0ZRelf7vM
|
|
Соңы
|
Қорытынды. Кибербуллингке тап болғанда:
Күдікті жазбаларды скриншот жасап, ата-ана не ұстаздарға хабар беру! |
|
|
шағым қалдыра аласыз















