|
Мектеп: №42 Н.Балғымбаев атындағы жалпы білім беретін орта мектеп КММ Күні: 5.09.2024ж Сынып: 2«И» Мұғалім: Жұмаш З.А Қатысқандар саны: 25 Қатыспағандар: |
|
|||
|
Тақырыбы |
Жолда жүру ережелері |
|
||
|
|
|
|
||
|
Сабақ мақсаты |
1.Оқушыларды жолдажүруережесіментаныстыру . 2. Жолқауіпсіздігінестесақтауға, білугежолережесініңбелгілеріментаныстыру 3.Оқушыларды көшедедұрысжүріп, жолережесінсақтауғатәрбиелеу. |
|
||
|
Күтілетін нәтижелер |
1. Жол ережесі туралы айтады. 2.Негізгі ойды өз сөздерімен жеткізе алады. 3. Жол белігелерін айтады. |
|
||
|
|
|
|
||
|
Тілдік мақсат |
Бағдаршам |
|
||
|
Құндылықтарды дарыту. |
Ұлттық идея «Мәңгілік ел» идеясы аясында оқушылардың бір-біріне деген құрмет көрсету, ынтымақтастықта бірігіп жұмыс істеуге дағдыландыру. |
|
||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану. |
|
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Ноутбук |
|
||
|
Көрнекілігі |
Презинтация, суреттер |
|
||
|
Сабақ барысы |
|
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
|
Сабақтың басы |
Ынтымақтастық ахуалын құру: Жол заңы дұрыс жүріп , абай болуды талап етеді. Жол тәрті- бін бұзба , ол қатер тудырады. Жолдың қалыпты қозғалысы көбінесе балалардың жол бойында қалай болса солай жүріп, доп қуалайтыны , шаңғы тебетіні , жүріп бара жатқан машина- ға жабысатыны ,қалтарыстан жолға шығып келетін салдарынан бұзылады. Жол тәртібін бұзғандықтан кейбіреулер маши- на дөңгелегіне ілініп қаза тауып , кейбіреулері жарақат алады . Ал кейбіреулері өмірлік мүгедек болып қалады.Сондықтан әрбір оқушы мектепте оқылатын » Жолда жүру ережесі » тақырыбындағы сабақты мұқият тыңдап, әр сабақтан қорытынды жасап отыруға міндетті .Үлгілі , тәртіпті оқушы көшеде, жолда жүру ережесін ,заңын бұзбайды. Сонымен қандай бала жол ережесін бұзбайды ? Балалар : Үлгілі , тәртіпті бала . Мұғалім : Ал енді «Абайлаңдар, балалар!» атты сынып сағатымызды бастаймыз. |
Слайд суреттер |
|
|
|
Сабақтың ортасы |
«Ой толғаныс» Жұмбақтардышешу: 1. Ала таяқ ұстаған, 2Көше бойлап аяңдайды, Жол тәртібін нұсқаған. Адам тасып аялайды.( автобус) Өміріңді күзеткен, Ысқырықпен түзеткен. (Милиционер)
3. Көліктің қаншасын үстінен өткізген , Іргеден басталып , алысқа жеткізген. (Жол) 4. Жоқөзінде бас та ,ауызда да , құлақ та , Бақырайған үш көзі бар бірақ та. (Бағдаршам) 5. Арқаным бар тымұзын, Ала-алмайсың бір үзім. Табыңдаршы, балалар, Бұл жұмбақтың шешуін. (Жол) 6. Өзі сөйлей білмейді, Бірақ «Тоқта, жүр !» дейді. «Бағдаршам» Мұғалім : Бағдаршам өмірімізді жазымнан сақтандыратын көмекшіміз . Оныңсырын біліп , тіліналу баршамызға керек. 1. Неге ? -Біздіңқаламызда , солсияқты біздің еліміздің қала , ауылдарына бәріне ортақкөше қатынасережесіенгізілген. Бұл ереженіоқушылар да , үлкендер деяғни барлық жүргізушілеркөлік жүргізетін жүргізушілер де бұлжытпай орындауыкерек. 2. Балалар, сендер көшеде жүру ережесін білесіңдер ме екен, көрейік . Мынадай сұрақтарға жауап беріңдерші. - Жиек жол деген не ? Адамдар жаяу жүретін көше жиегіндегі тар жол . - Жаяу адамға қай жермен жүруге болмайды ? -Көлік жүретін көшенің ортасымен жүруге рұқсат етілмейді. Бүгінгі сабақта жолдағы қиын жағдаяттағы тәртіп ережелерін қалай білетіңдеріңді, тексереміз, ойнаймыз.Сіздер дайынсыздар ма ? Ендеше сіздер үшін бірінші ойын-тапсырма «Жауабын табыңдар». — Ереже: тез және қысқа жауап беру керек.
• Бағдаршамда қандай
дабылдары бар? Тақтада Қызыл – Тоқта ! Сары – Сақтан ! Жасыл – Жол ашық! Оқушылар бағдаршам сигналдарын қолдарына ұстап , кезегі келгенде көрсетіп тұрады.
Сынықсүйем баспа алға !
Қарапқалма аспанға !
Өте бергін , жасқанба ! Мұғалім : – Бағдаршам жоқ көшелерден қалай өтеміз ? -Егер өтетін жерде бағдаршам болмаса көшеден өте бере әуелі сол жаққа қараймыз. Көшенің орта тұсына жеткенде , оң жағымызға көз саламыз. Егерол жақтан машина келе жатса , өтіп кеткенше , сол орында күте тұрамыз. Ендеше, мына жолдармен бағдаршамсыз, бағдаршам барда қалай жүретінімізді көрейік. (Оқушы қалай өтетінін көрсетеді.) • Жарайсыңдар! Бағдаршам ережелерін білесіңдер. Оны әрқашан сақтау керек. Бағдаршамнан басқа жүргіншілер мен жүрушілерге жолда тәртіп сақтауға көмектесетін басқа жол белгілері бар. • Балалар, бұл белгілерді 4 топқа бөлуге болады.
Төрттоптанқұралған, Белгілертуыстай. Жолсілтептұрады. У-шусызұрыспай. Сақтандыру ,ескертубелгісі : Қып – қызыл үшбұрыш, Қауіптенсақ бол депсәт – сапар жолдаған. Аман – саужүреді жаяу да , көлік те , Мен бергенбелгіні сақтаған , қолдаған. Тыйым салу белгісі : Қызылмен боялған , шеңбермін аумақты, Тыйымшыл белгімін , қаталмын салмақты . Мен тұрған жерлерде хақың жоқ жүруге, Қауіп бар , бағдарла көз салып жан – жақты. Міндеттеу белгісі : Белгімін көрсетер жылдамдық бағытты, Міндетті бұрылыс , әйтпесе қауіпті. Барлығын анықтап тұрамын жолыңда, Абай бол ,шартыңдыміндетті орында ! Ңұсқаубелгісі: Баратынжеріңніңбағытын ,тұрағын, Үн – түнсізжол сілтеп , жол нұсқап тұрамын. Күндізде ,түнде де от болыпжанады, Көк түскебоялғантөртбұрышшырағым. -Ал қазір тапсырма.Көріп тұрсыңдар ма,бұл жерде белгілер жатыр. Қазір бірге кезек бойынша олар туралы әңгімелейміз. Әрбір бала бір белгіні алып, әңгімелей бастайды. • Назар аударыңдар, балалар! Бұл ескертпе белгісіЖүргізушілер абай болу үшін мектептің жанында орналастырады. • Өтуге тыйым салынады!Бұл тыйым салынатын белгі.Жүргіншілер өтуге рұқсатетілмейтін жерде қойылады. • Жер асты өту. - бұл рұқсат етілетін белгі.Адамдардемалаалатынжерлердеорналастырлады. • Назар аударыңдар,қауіптіжер! - бұлтыйымсалынғанбелгі. • Тұрақорны - бұлрұқсатетілгенбелгі. • Өтутыйымсалынған - бұлтыйымсалынғанбелгі.
Мұғалім:- Балалар, біз әр белгінің не мақсатта қолданылатынын білдік. |
Слайд |
|
|
|
Сабақтың соңы |
Қорытынды. Мұғалім : - Балалар, бүгінгі сабақты қорыта келе деніміз сау, еліміз тыныш, жол тәртібін сақтап, аман – есен жүрелік. Қорытакеле:Ирек – иреккөшелер, Көше деген мың ирек. Қиындыққа әйтсе де, Үйренесің біртіндеп. Барар жерге асықпа, Бәйге алмайсың бұрын кеп
Қауіпсіздік ережесімен таныстыру. Кері байланыс:
|
Стикерлер |
|
|
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тәрбие сағаты "Жолда жүру ережесін сақтаймыз!"
Тәрбие сағаты "Жолда жүру ережесін сақтаймыз!"
|
Мектеп: №42 Н.Балғымбаев атындағы жалпы білім беретін орта мектеп КММ Күні: 5.09.2024ж Сынып: 2«И» Мұғалім: Жұмаш З.А Қатысқандар саны: 25 Қатыспағандар: |
|
|||
|
Тақырыбы |
Жолда жүру ережелері |
|
||
|
|
|
|
||
|
Сабақ мақсаты |
1.Оқушыларды жолдажүруережесіментаныстыру . 2. Жолқауіпсіздігінестесақтауға, білугежолережесініңбелгілеріментаныстыру 3.Оқушыларды көшедедұрысжүріп, жолережесінсақтауғатәрбиелеу. |
|
||
|
Күтілетін нәтижелер |
1. Жол ережесі туралы айтады. 2.Негізгі ойды өз сөздерімен жеткізе алады. 3. Жол белігелерін айтады. |
|
||
|
|
|
|
||
|
Тілдік мақсат |
Бағдаршам |
|
||
|
Құндылықтарды дарыту. |
Ұлттық идея «Мәңгілік ел» идеясы аясында оқушылардың бір-біріне деген құрмет көрсету, ынтымақтастықта бірігіп жұмыс істеуге дағдыландыру. |
|
||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану. |
|
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Ноутбук |
|
||
|
Көрнекілігі |
Презинтация, суреттер |
|
||
|
Сабақ барысы |
|
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
|
Сабақтың басы |
Ынтымақтастық ахуалын құру: Жол заңы дұрыс жүріп , абай болуды талап етеді. Жол тәрті- бін бұзба , ол қатер тудырады. Жолдың қалыпты қозғалысы көбінесе балалардың жол бойында қалай болса солай жүріп, доп қуалайтыны , шаңғы тебетіні , жүріп бара жатқан машина- ға жабысатыны ,қалтарыстан жолға шығып келетін салдарынан бұзылады. Жол тәртібін бұзғандықтан кейбіреулер маши- на дөңгелегіне ілініп қаза тауып , кейбіреулері жарақат алады . Ал кейбіреулері өмірлік мүгедек болып қалады.Сондықтан әрбір оқушы мектепте оқылатын » Жолда жүру ережесі » тақырыбындағы сабақты мұқият тыңдап, әр сабақтан қорытынды жасап отыруға міндетті .Үлгілі , тәртіпті оқушы көшеде, жолда жүру ережесін ,заңын бұзбайды. Сонымен қандай бала жол ережесін бұзбайды ? Балалар : Үлгілі , тәртіпті бала . Мұғалім : Ал енді «Абайлаңдар, балалар!» атты сынып сағатымызды бастаймыз. |
Слайд суреттер |
|
|
|
Сабақтың ортасы |
«Ой толғаныс» Жұмбақтардышешу: 1. Ала таяқ ұстаған, 2Көше бойлап аяңдайды, Жол тәртібін нұсқаған. Адам тасып аялайды.( автобус) Өміріңді күзеткен, Ысқырықпен түзеткен. (Милиционер)
3. Көліктің қаншасын үстінен өткізген , Іргеден басталып , алысқа жеткізген. (Жол) 4. Жоқөзінде бас та ,ауызда да , құлақ та , Бақырайған үш көзі бар бірақ та. (Бағдаршам) 5. Арқаным бар тымұзын, Ала-алмайсың бір үзім. Табыңдаршы, балалар, Бұл жұмбақтың шешуін. (Жол) 6. Өзі сөйлей білмейді, Бірақ «Тоқта, жүр !» дейді. «Бағдаршам» Мұғалім : Бағдаршам өмірімізді жазымнан сақтандыратын көмекшіміз . Оныңсырын біліп , тіліналу баршамызға керек. 1. Неге ? -Біздіңқаламызда , солсияқты біздің еліміздің қала , ауылдарына бәріне ортақкөше қатынасережесіенгізілген. Бұл ереженіоқушылар да , үлкендер деяғни барлық жүргізушілеркөлік жүргізетін жүргізушілер де бұлжытпай орындауыкерек. 2. Балалар, сендер көшеде жүру ережесін білесіңдер ме екен, көрейік . Мынадай сұрақтарға жауап беріңдерші. - Жиек жол деген не ? Адамдар жаяу жүретін көше жиегіндегі тар жол . - Жаяу адамға қай жермен жүруге болмайды ? -Көлік жүретін көшенің ортасымен жүруге рұқсат етілмейді. Бүгінгі сабақта жолдағы қиын жағдаяттағы тәртіп ережелерін қалай білетіңдеріңді, тексереміз, ойнаймыз.Сіздер дайынсыздар ма ? Ендеше сіздер үшін бірінші ойын-тапсырма «Жауабын табыңдар». — Ереже: тез және қысқа жауап беру керек.
• Бағдаршамда қандай
дабылдары бар? Тақтада Қызыл – Тоқта ! Сары – Сақтан ! Жасыл – Жол ашық! Оқушылар бағдаршам сигналдарын қолдарына ұстап , кезегі келгенде көрсетіп тұрады.
Сынықсүйем баспа алға !
Қарапқалма аспанға !
Өте бергін , жасқанба ! Мұғалім : – Бағдаршам жоқ көшелерден қалай өтеміз ? -Егер өтетін жерде бағдаршам болмаса көшеден өте бере әуелі сол жаққа қараймыз. Көшенің орта тұсына жеткенде , оң жағымызға көз саламыз. Егерол жақтан машина келе жатса , өтіп кеткенше , сол орында күте тұрамыз. Ендеше, мына жолдармен бағдаршамсыз, бағдаршам барда қалай жүретінімізді көрейік. (Оқушы қалай өтетінін көрсетеді.) • Жарайсыңдар! Бағдаршам ережелерін білесіңдер. Оны әрқашан сақтау керек. Бағдаршамнан басқа жүргіншілер мен жүрушілерге жолда тәртіп сақтауға көмектесетін басқа жол белгілері бар. • Балалар, бұл белгілерді 4 топқа бөлуге болады.
Төрттоптанқұралған, Белгілертуыстай. Жолсілтептұрады. У-шусызұрыспай. Сақтандыру ,ескертубелгісі : Қып – қызыл үшбұрыш, Қауіптенсақ бол депсәт – сапар жолдаған. Аман – саужүреді жаяу да , көлік те , Мен бергенбелгіні сақтаған , қолдаған. Тыйым салу белгісі : Қызылмен боялған , шеңбермін аумақты, Тыйымшыл белгімін , қаталмын салмақты . Мен тұрған жерлерде хақың жоқ жүруге, Қауіп бар , бағдарла көз салып жан – жақты. Міндеттеу белгісі : Белгімін көрсетер жылдамдық бағытты, Міндетті бұрылыс , әйтпесе қауіпті. Барлығын анықтап тұрамын жолыңда, Абай бол ,шартыңдыміндетті орында ! Ңұсқаубелгісі: Баратынжеріңніңбағытын ,тұрағын, Үн – түнсізжол сілтеп , жол нұсқап тұрамын. Күндізде ,түнде де от болыпжанады, Көк түскебоялғантөртбұрышшырағым. -Ал қазір тапсырма.Көріп тұрсыңдар ма,бұл жерде белгілер жатыр. Қазір бірге кезек бойынша олар туралы әңгімелейміз. Әрбір бала бір белгіні алып, әңгімелей бастайды. • Назар аударыңдар, балалар! Бұл ескертпе белгісіЖүргізушілер абай болу үшін мектептің жанында орналастырады. • Өтуге тыйым салынады!Бұл тыйым салынатын белгі.Жүргіншілер өтуге рұқсатетілмейтін жерде қойылады. • Жер асты өту. - бұл рұқсат етілетін белгі.Адамдардемалаалатынжерлердеорналастырлады. • Назар аударыңдар,қауіптіжер! - бұлтыйымсалынғанбелгі. • Тұрақорны - бұлрұқсатетілгенбелгі. • Өтутыйымсалынған - бұлтыйымсалынғанбелгі.
Мұғалім:- Балалар, біз әр белгінің не мақсатта қолданылатынын білдік. |
Слайд |
|
|
|
Сабақтың соңы |
Қорытынды. Мұғалім : - Балалар, бүгінгі сабақты қорыта келе деніміз сау, еліміз тыныш, жол тәртібін сақтап, аман – есен жүрелік. Қорытакеле:Ирек – иреккөшелер, Көше деген мың ирек. Қиындыққа әйтсе де, Үйренесің біртіндеп. Барар жерге асықпа, Бәйге алмайсың бұрын кеп
Қауіпсіздік ережесімен таныстыру. Кері байланыс:
|
Стикерлер |
|
|
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз














