|
Бөлім |
3.Физикалық география. .3.1Литосфера |
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||||||||||||||||||||
|
Күні |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сынып 8 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тау жыныстары мен минералдардың қасиеттері Тау жыныстарының жасын анықтау |
|||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.1.7 -тау жыныстары мен минералдардың қасиеттерін анықтайды 8.3.1.8- тау жыныстарының жасын анықтау әдістерін түсіндіреді |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: тау жыныстары мен минералдардың қасиеттері және тау жыныстарының жасын анықтау әдістерін біле алады; Көпшілігі: тау жыныстары мен минералдардың қасиеттерін және тау жыныстарының жасын анықтау әдістерін сипаттай алады; Кейбіреулері: тау жыныстары мен минералдардың пайда болу факторларын түсіндіре алады. |
|||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерииі |
Тау жыныстары мен минералдар ұғымы мен қасиеттерін біле алады; Тау жыныстары мен минералдар қасиеттерінің ерекшеліктерін түсіне алады; Тау жыныстарының жасын анықтау әдістерін сипаттай алады. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Басы |
«Амандасу. Түгендеу. Сабақта қалыпты атмосфералық ахуал туғызу. «Жүректен-жүрекке» әдісі (оқушылар бір-біріне жақсы сөздер айтып, бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді) Үй тапсырмасы: «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы үй тапсырмасын еске түсіру
|
Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды |
Қол шапалақ |
дидактикалық материалдар. карта |
||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Тау жыныстары мен минералдарды анықтау тәсілдері. Табиғатта бір-біріне ұқсас тау жыныстары мен минералдар жиі кездеседі. Сол себепті адамдар үшін оларды дұрыс анықтау өте маңызды. Себебі кейбірінің құрамында адамдарға қажетті заттар немесе элементтер болады, ал кейбіреулерінде болмайды. Бұл салаға қатысы жоқ адамдар, заттың бір қасиетін білуі арқылы, сол белгінің болуының нәтижесінде ол затты басқа затпен шатастырып алуы мүмкін. Мысалы, пирит минералы өткен ғасырдағы «алтын дүрлікпесі» кезінде алтынға ұқсастығының нәтижесінде «ақымақтар алтыны» немесе «ит алтыны» деген атқа ие болды. Оны алтынмен салыстыру үшін суретке назар аударыңдар.
Пирит Алтын Тау жыныстары мен минералдардың қасиеттерін қалай анықтаймыз? «Тау жыныстары мен минералдарды анықтауыш» деген жалпылама атпен арнайы кітаптар шығарылған. Пайдаланушылар анықталатын тау жынысының қасиеттерін тау жыныстарының кітаптағы жазбаша сипаттамаларымен, суреттерімен және фото суреттерімен салыстыру арқылы анықтай алады. Тау жыныстарының қасиеттері: Құрылымы, бітімі, минералдық құрамы, түсі, тығыздығы, қаттылығы, дәмі және т.б Минералдардың қасиеттері: Минералдардың көзбен анықтауға болатын қарапайым қасиеттері диагностикалық қасиеттер деп аталады. Олардың көпшілігі физикалық қасиет. Минералдардың барлық диагностикалық қасиеттерін: оптикалық, механикалық және басқалар деп үш топқа бөлуге болады. Табиғатта қатты минералдарды табу формасы әртүрлі болады. Ол минералдың химиялық құрамына және минералдардың пайда болу жағдайына байланысты. 1 тапсырма. Топтық жұмыс. Берілген тау жыныстарының ішінен бір тау жынысын төмендегі тапсырма сұрақтарына сүйеніп, қасиеттерін анықтау Боксит, көмір, әктас, гипс, кальцит Тапсырма сұрақтары:
2 .Тапсырма. Жеке жұмыс. Түртіп алу» әдісі (оқулықты пайдаланып терминдерге анықтама беріп, «тау жыныстары мен минералдар» тірек-сызбасын толтырыңдар. Тау жыныстары - Минералдар - Моос шкаласы –
Тау жыныстары мен минералдар қасиеттері
Дескриптор: Тау жыныстары мен минералдардың физикалық және химиялық қасиеттерін анықтайды; Қалыптастырушы бағалау: Берілген тапсырмада оқушылар терминдерге анықтама бере отырып, тірек-сызба жұмысы арқылы білу дағдысы қалыптасады. Оқушылар жұппен дәптерлеріне бірін-бірі «+» және «-» таңбаларын көрсету арқылы бағалайды. 3 тапсырма. Жұптық жұмыс «Тау жыныстары» топтамасынан жыныстар мен минералдар таратылып, кестеге қасиеттерін жазады.
Бағалау ойлау дағдысы «Географиялық диктант» әдісі(тау жыныстары мен минералдардың қасиеттерін, жасын анықтау әдістерін, қаттылық шкаласындағы бос орындарды толықтырыңдар) Бір немесе бірнеше минералдардан құралған зат ... .... деп аталады. Минералдар қасиеттері екіге бөлінеді. Олар: ...... , ....... . Тау жыныстарының жасын анықтаудың негізгі .... , ..... әдістері бар. Минералдардың қаттылық шкаласы- .... .... . Дескриптор: Тау жынысы, минералдар, Моос шкаласы терминдерін анықтайды; Минералдардың физикалық, химиялық қасиеттерін, абсолюттік және салыстырмалы әдістерін толықтырып жазады |
Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады |
Смаликтер арқылы ҚБ өзін өзі бағалау. ҚБ «Бәрекелді,әттеген-ай» Бағалау парақшасын толтырады. ҚБ Бағдаршам |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлекция « Жетістік баспалдағы» арқылы жүргізу «Жетістік баспалдағы» әдісі оқушылардың қандай білім баспалдағында тұрғандарын және өткен материалды меңгеруге қай баспалдақта тұрғандығын анықтайды.Баспалдақ тақтаға стикерлермен өздері қалаған баспалдаққа орналастырады. Не үшін ондай баға қойғандарын түсіндіреді. Өте жақсы түсіндім Жақсы түсіндім
Түсінбедім
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тау жыныстары мен минералдардың қасиеттері. Тау жыныстарының жасын анықтау. 8сынып
Тау жыныстары мен минералдардың қасиеттері. Тау жыныстарының жасын анықтау. 8сынып
|
Бөлім |
3.Физикалық география. .3.1Литосфера |
|||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||||||||||||||||||||
|
Күні |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сынып 8 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тау жыныстары мен минералдардың қасиеттері Тау жыныстарының жасын анықтау |
|||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.1.7 -тау жыныстары мен минералдардың қасиеттерін анықтайды 8.3.1.8- тау жыныстарының жасын анықтау әдістерін түсіндіреді |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: тау жыныстары мен минералдардың қасиеттері және тау жыныстарының жасын анықтау әдістерін біле алады; Көпшілігі: тау жыныстары мен минералдардың қасиеттерін және тау жыныстарының жасын анықтау әдістерін сипаттай алады; Кейбіреулері: тау жыныстары мен минералдардың пайда болу факторларын түсіндіре алады. |
|||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерииі |
Тау жыныстары мен минералдар ұғымы мен қасиеттерін біле алады; Тау жыныстары мен минералдар қасиеттерінің ерекшеліктерін түсіне алады; Тау жыныстарының жасын анықтау әдістерін сипаттай алады. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Басы |
«Амандасу. Түгендеу. Сабақта қалыпты атмосфералық ахуал туғызу. «Жүректен-жүрекке» әдісі (оқушылар бір-біріне жақсы сөздер айтып, бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді) Үй тапсырмасы: «Сұрақ-жауап» әдісі арқылы үй тапсырмасын еске түсіру
|
Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды |
Қол шапалақ |
дидактикалық материалдар. карта |
||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Тау жыныстары мен минералдарды анықтау тәсілдері. Табиғатта бір-біріне ұқсас тау жыныстары мен минералдар жиі кездеседі. Сол себепті адамдар үшін оларды дұрыс анықтау өте маңызды. Себебі кейбірінің құрамында адамдарға қажетті заттар немесе элементтер болады, ал кейбіреулерінде болмайды. Бұл салаға қатысы жоқ адамдар, заттың бір қасиетін білуі арқылы, сол белгінің болуының нәтижесінде ол затты басқа затпен шатастырып алуы мүмкін. Мысалы, пирит минералы өткен ғасырдағы «алтын дүрлікпесі» кезінде алтынға ұқсастығының нәтижесінде «ақымақтар алтыны» немесе «ит алтыны» деген атқа ие болды. Оны алтынмен салыстыру үшін суретке назар аударыңдар.
Пирит Алтын Тау жыныстары мен минералдардың қасиеттерін қалай анықтаймыз? «Тау жыныстары мен минералдарды анықтауыш» деген жалпылама атпен арнайы кітаптар шығарылған. Пайдаланушылар анықталатын тау жынысының қасиеттерін тау жыныстарының кітаптағы жазбаша сипаттамаларымен, суреттерімен және фото суреттерімен салыстыру арқылы анықтай алады. Тау жыныстарының қасиеттері: Құрылымы, бітімі, минералдық құрамы, түсі, тығыздығы, қаттылығы, дәмі және т.б Минералдардың қасиеттері: Минералдардың көзбен анықтауға болатын қарапайым қасиеттері диагностикалық қасиеттер деп аталады. Олардың көпшілігі физикалық қасиет. Минералдардың барлық диагностикалық қасиеттерін: оптикалық, механикалық және басқалар деп үш топқа бөлуге болады. Табиғатта қатты минералдарды табу формасы әртүрлі болады. Ол минералдың химиялық құрамына және минералдардың пайда болу жағдайына байланысты. 1 тапсырма. Топтық жұмыс. Берілген тау жыныстарының ішінен бір тау жынысын төмендегі тапсырма сұрақтарына сүйеніп, қасиеттерін анықтау Боксит, көмір, әктас, гипс, кальцит Тапсырма сұрақтары:
2 .Тапсырма. Жеке жұмыс. Түртіп алу» әдісі (оқулықты пайдаланып терминдерге анықтама беріп, «тау жыныстары мен минералдар» тірек-сызбасын толтырыңдар. Тау жыныстары - Минералдар - Моос шкаласы –
Тау жыныстары мен минералдар қасиеттері
Дескриптор: Тау жыныстары мен минералдардың физикалық және химиялық қасиеттерін анықтайды; Қалыптастырушы бағалау: Берілген тапсырмада оқушылар терминдерге анықтама бере отырып, тірек-сызба жұмысы арқылы білу дағдысы қалыптасады. Оқушылар жұппен дәптерлеріне бірін-бірі «+» және «-» таңбаларын көрсету арқылы бағалайды. 3 тапсырма. Жұптық жұмыс «Тау жыныстары» топтамасынан жыныстар мен минералдар таратылып, кестеге қасиеттерін жазады.
Бағалау ойлау дағдысы «Географиялық диктант» әдісі(тау жыныстары мен минералдардың қасиеттерін, жасын анықтау әдістерін, қаттылық шкаласындағы бос орындарды толықтырыңдар) Бір немесе бірнеше минералдардан құралған зат ... .... деп аталады. Минералдар қасиеттері екіге бөлінеді. Олар: ...... , ....... . Тау жыныстарының жасын анықтаудың негізгі .... , ..... әдістері бар. Минералдардың қаттылық шкаласы- .... .... . Дескриптор: Тау жынысы, минералдар, Моос шкаласы терминдерін анықтайды; Минералдардың физикалық, химиялық қасиеттерін, абсолюттік және салыстырмалы әдістерін толықтырып жазады |
Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады |
Смаликтер арқылы ҚБ өзін өзі бағалау. ҚБ «Бәрекелді,әттеген-ай» Бағалау парақшасын толтырады. ҚБ Бағдаршам |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлекция « Жетістік баспалдағы» арқылы жүргізу «Жетістік баспалдағы» әдісі оқушылардың қандай білім баспалдағында тұрғандарын және өткен материалды меңгеруге қай баспалдақта тұрғандығын анықтайды.Баспалдақ тақтаға стикерлермен өздері қалаған баспалдаққа орналастырады. Не үшін ондай баға қойғандарын түсіндіреді. Өте жақсы түсіндім Жақсы түсіндім
Түсінбедім
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














