Материалдар / "Тәуелсіздік күні" 4 сынып Әдебиеттік оқу
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

"Тәуелсіздік күні" 4 сынып Әдебиеттік оқу

Материал туралы қысқаша түсінік
Тәуелсіздік күні туралы өлеңді талдау
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Желтоқсан 2020
4861
8 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Мектеп: №1ЖОББМ 10- сабақ

Пәні: Қазақ тілі.

Тәуелсіздік күні

Сынып: 4

Мұғалімнің есімі: Аманжолова Ш.Қ.

Сабаққа негізделген оқу мақсаты:

4.1.5.1 Өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған өзге

шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып, білдіру.

4.2.8.1 Эпизодтар мен оқиғалардың негізінде жатқан маңызды

тұстарын талдау және салыстыру

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар жасай алады:

Оқушылар тақырыпқа сәйкес шығарма түрлерімен танысады.. Оқу мақсатына сәйкес дауыстап, түсініп, іштей, мәнерлеп, сын тұрғысынан бағалап, көз жүгіртіп оқу дағдылары жетілдіріледі.

Оқушылардың көбі жасай алады:

Әдеби көркемдегіш құралдарды (теңеу, эпитет) анықтауды жалғастырады Шығарманың құрылымын, әр түрлі стильде жазылғанжұмыстарды жетілдіреді, өз бетінше орфографиялық, пунктуациялық қатені табу және түзетудің жолдары қарастырылады.

Оқушылардың кейбірі жасай алады:

Оқушыларды түрлі жанрдағы . шығармалармен таныстыру арқылы Ұлы дала тарихы, Отаны туралы шежіре сырлары, Туған жердің табиғаты туралы ойларын ортаға салады. Бөлімде Отанға деген құрмет, сүйіспеншілік, қазақстандық патриотизм құндылықтарын қалыптастыру мақсаты қарастырылады.

Бағалау критерийлері:

(жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже)

Диалогке қатысады; мұғалімнің көмегімен мəтіндегі негізгі ойды анықтай алады.

Берілген тақырып бойынша өз көзқарасын білдіріп, ой қорыту жасай алады.

Оқу мақсатына сәйкес дауыстап, түсініп, іштей, мәнерлеп, сын тұрғысынан бағалап, көз жүгіртіп оқу дағдылары жетілдіріледі.

Тілдік мақсаттар

Тілдік дағдылар: жазылым, тыңдалым, айтылым.

Терминология: Аллитерация- өлең жолдарындағы бірыңғай дауыссыз дыбыстардың ерекше мәнермен үйлесімді қайталануы. Алаш -тайпалардың ең алғашқы қауымы Тәу ету- қасиетті нәрсеге басын ию

Сөз тіркестері:Тәуелсіздік күні

Құндылықтарды дарыту:

Бір-бірін тыңдауға,құрмет тұтуға тәрбиелеу

Пәнаралық байланыстар:

дүниетану

АКТ қолдану дағдылары:

БАҚ және мультимедиялық құралдарды пайдалану;

Дерекқордан және интернеттен ақпаратты іздеу;

Алдыңғы оқу/Бастапқы білім:

Мәтіннің түйінді ойын өмірмен байланыстыра алады. Отан,

Қазақстан, азамат, туған жер сөздерінің мағынасын біледі.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Бастауы

Психологиялық ахуал қалыптастыру.

Ана тілің арың бұл,

Ұятың боп тұр бетте.

Өзге тілдің бәрін біл,

Өз тіліңді құрметте.

Жұмыс ережесін келісу

Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда)

ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.

Оқу мақсатын таныстыру

Күтілетін нәтижені анықтау

Кел, сөйлесейік» айдары«Биопоэма» әдісі арқылы жүзеге

асады. Оқушылардың өзі туралы сауалдарға жауап берулеріне

тапсырма беріледі. Есімім (Өз есімі)

10. Менің туған жылым (Өз туған күні, айы, жылы)

11. Менің туған жерім (Дүниеге келген орны) (картадан көрсету)

12. Менің жетістіктерім

13. Менің қызығушылықтарым

14. Мен қызмет еткенде (армандарын айтады)

15. Мен өскенде

16. Мен қандаймын (Өзіңізді сипаттайтын 3 сын есім)

Сабақтың тақырыбы мен күтілетін нәтижені хабарлайды.

(ТЖ) -Қазақстан Республикасының мемлекеттік мереке атауларын

еске түсіріңдер.

(ЖЖ) -Тәуелсіз, тәуелді сөздерінің мағынасын бір-біріңе түсіндіріңдер







Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер.


Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.


Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмала

ры

Ортасы

1.Қ.Сарин мен Б.Тобаяқовтың өлеңдерін оқып, мазмұнымен танысады. 2.Екі өлеңді салыстыра отырып мазмұнын талдайды.

3.« Тәуелсіздік – неліктен «ең қымбат сый», неліктен «баға жетпес бақ»? сұрақтар төңірегінде өз ойларын ортаға салады.

«Ақынның ізімен» әдісі бойынша

«Мен – тәуелсіз Қазақстан өркені,

Мен – жаңа күн, жаңа дәуір желкені.

Мен – кешегі арыстардың арманы ...» – деген ақынның ойын оқушылар жалғастырып, жазып көреді

Дескрипторы:

Ұйқасқа негіздеп, өлеңнің соңғы жолдарын құрастырады

ҚБ: «Ду қол шапалақ» әдісі

«Теориялық мәтін» айдары бойынша оқушылар «Аллитерация»

терминімен танысады

Аллитерация – өлең жолдарындағы бірыңғай

дауыссыз дыбыстардың ерекше мәнермен үйлесімді

қайталануы. «тәуелсіздік» өлеңіндегі аллитерациялар:

«Тәуелсіздік, сенсің сыйым ең қымбат.

Басымызға баға жетпес бердің бақ!

Кемелденіп келемін мен, бақытты

Бала шақтан болашаққа қол бұлғап.

Аллитерация мақал-мәтелдер мен жаңылтпашта да кездесетіндігін меңгереді

( Ұ) «Тәуелсіздік әні» өлеңін мәнерлеп оқиды. «Жаңа сөздер сандығы» айдары бойынша оқушылардың мәтін

бойынша түсінбеген сөздерінің мағынасын топ ішінде талдап,

түсініктеме жасауларына ықпал ету. Алаш, тәу ету сөздерінің

мағынасын ашу.

Алаш – қазақ тайпаларының ең алғаш қауым болып біріккен

одағы.

Тәу ету – қасиетті деген нәрсеге басын иіп, тағзым ету.

(ЖЖ) «Білгенге маржан» айдары бойынша Қазақстан

Республикасында 16-17 желтоқсанда Тәуелсіздік күні ұлттық

мерекесі аталып өтілетіні туралы біледі.

(ЖЖ)«Қосжазба күнделігі» әдісі бойынша төмендегі

сұрақтарға жауап береді.

*Өлеңдерде бостандық үшін күрестің құрбандары туралы не

айтылған?

*Бұл өлең неліктен «ең шуақты, «ең шырайлы», «ең шерлі»?

*Ақынның жүрегі кімдер үшін сыздады?

*«Еркіндіктің қыраны» деп ақын нені меңзеп тұр?

Дескрипторы:

1. Сұрақтарға жауап береді.

2. Автор пікірін мысал келтіру арқылы дәлелдейді.

ҚБ: «Оң көрші» әдісі арқылы әр топ көрші топтың жұмысын дескрипторлар негізінде бағалайды.

Дәптермен жұмыс.


.


Белсенді қатысу


Оқушылар ортақ тақырыпты еске түсіреді





Оқулық









Жұмыс дәптерлері







Ширату жаттығуы

Оқу тапсырмасы



1) Ұйқасқа негіздеп, өлеңнің соңғы жолдарын құрастыр.

Өлеңдерден өзіңе әсер ететін сөздерді теріп жаз.

2)«Тәуелсіздік күні» туралы эссе жазу

Аяқталуы



Жаңа білім мен тәжірибені қолдану

(ҚБ) “Екі жұлдыз, бір тілек” әдісі.

Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда)

Кері байланыс. «Сабақтағы проблемалар» кестесі


Қосымша ақпарат

Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?


Бағалау – Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?


Сабақ бойынша рефлексия.

Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен бүкіл уақыт ішінде өзгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Қорытынды бағамдау


Қандай екі нәрсе табысты болды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды?

1.

2.

Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері / қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі неге көңіл бөлу керек?

1.

2.



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!