Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.2В Заттар және материалдар | Мектеп: №58 ОМ |
Күні:21.11.17 | Мұғалімнің аты-жөні: Махамбетова К.Т |
Сынып: 5
| Қатысқандар саны:Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы | Таза заттар мен қоспалар |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.3.2.1 қоспалар мен таза заттарды ажыратады |
Сабақ мақсаттары | Қоспалар мен таза заттарды (қосылыстарды) ажырата алады. - қоспалардың түрлерімен танысады, өзара айырмашылықтарын сипаттайды және мысалдар келтіре алады.** таза заттардың (қосылыстардың) жіктелуімен танысады. |
Бағалау критерийлері | Барлық оқушылар: Заттардың жалпы жіктелуін біледі.Оқушылардың басым бөлігі: Қоспалар мен таза заттар (қосылыстар) айырмашылықтарын біледі және берілген заттарды жіктейді алады. Кейбір оқушылар: * Қоспаларды өзара айырмашылықтарын түсінеді.* *Таза заттардың (қосылыстардың) жіктеуін сипаттайды |
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: - біртекті және әртекті қоспалардың айырмашылығын түсіндіре алады;- ауызша қоспаларды бөлу әдістерін сипаттай алады;- заттарды қасиеттері бойынша жіктей алады.Пәнге тән лексика мен терминология:Буландыру, тұндыру, айдау, сүзу, жіктелу, ерігіштік, маталдық, бейметалдық, ерітінді, еріткіш, еріген зат, еріген заттың ерітіндідегі массалық үлесіДиалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Менің ойымша бұл қоспа біртекті/әртекті, себебі … |
Құндылықтарды дарыту | Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық. |
АКТ қолдану дағдылары | |
Пәнаралық байланыстар | Физика дене, матери, зат және қоспалар туралы түсінік |
Бастапқы білім | 5.3.1.4- физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар |
Басы 1-2 мин | АмандасуОқушыларды түгендеу |
|
5-8мин | Ой қозғау; Жетелеуші сұрақтар қою арқылы оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын анықтау (слайд-2) | Презентация
|
Ортасы25 мин
| Ұғыну (С) ақпараттық парақшалар таратылып теориялық материалдарды меңгереді (слайд-4-7). Заттардың жіктелуіТаза зат (қосылыс) – белгілі бір қатынаста байланысқан екі не бірнеше элементтен тұратын күрделі зат. Заттар негізінде төмендегідей жіктеледіҚоспа- 2 не одан да көп элементтер немесе қосылыстардың химиялық байланыссыз кез келген қатынаста араласуы.Мысалы, тұзды су мен ас тұзы қоспасыҚоспаларда заттар өздерінің жеке қасиеттерін сақтап қалады.(М) Оқушыларға түсініксіз болған сұрақтарға мұғалім жауап береді.Тапсырма: 1. Қоспа мен таза заттарды ажыратып кестені толтырыңыз: ҚБ тапсырмалары Қалайы Темір Тұз ерітіндісі Оттегі Ауа Мыс Шай Тұз Қант Минералды су Дескриптор Білім алушы қоспаларды ажыратады; таза заттарды ажыратады. | Ноутбуктер
Қосымша пайдалы видео:http://bilimland.kz/kk/home#lesson=11139
Презентация
Деректер: Элементтер, қосылыстар және қоспалар https://twig-bilim.kz/film/factpack-elements-compounds-mixtures-5739/
Қосымша пайдалы ақпарат:
|
Соңы7 мин
|
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:- нені білдім, нені үйрендім- нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Үй тапсырмасы:Құдықтан шыққан лай суды қалай тазартып алуға болады?Рафинад қанты мен құмшекердің ұқсастығы неден байқалады?Келесі заттар берілген: ауа, қар, мұз, бұлақ суы. Олардың арасында таза заттар бар ма? Дәләлдеңдңер.
| рефлексия парақшалары
С–бүкіл сыныпты оқыту әдісіТ–топтық жұмысЖж–жұптық жұмысЖ–жеке жұмыс К–мұғалімнің көрсетілімі М–мұғалімнің түсіндіруіБ–бағалау ҚТ–қауіпсіздік техникасы |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Барлық оқушылар: Заттардың жалпы жіктелуін біледі.Оқушылардың басым бөлігі: Қоспалар мен таза заттар (қосылыстар) айырмашылықтарын біледі және берілген заттарды жіктейді алады. Кейбір оқушылар: * Қоспаларды өзара айырмашылықтарын түсінеді.* *Таза заттардың (қосылыстардың) жіктеуін сипаттайды |
| Қауіпсіздік техникасы ережелерінің қайнаған су үшін сақтықтың стандартты шараларыТемпературалық датчиктерді пайдалануға болады.
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
| Оқушылар берілген уақытты тиімді пайдалана алды, бүгінгі сабақтың мақсатына жетті |
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1: құрылымдық тапсырмаларды орындау2: оқушылардың жеке және жұптық жұмыс жасауға баулуСабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1: құрылымдық тапысрмаларды әр сабақта қолдану 2: топпен немесе жеке жұмыс жасау үшін үнемі жетістік критерийлерін ұсынуСабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|