Материалдар / Текше, тікбұрышты параллелепипед/Дизайн 3 - сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Текше, тікбұрышты параллелепипед/Дизайн 3 - сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
3.3.2.4 солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктік фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіру.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Қырқүйек 2022
407
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пәні:

Математика

Педагогтің аты-жөні:

Азатова Нигара

Күні:

31.01.2022


Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Текше, тікбұрышты параллелепипед/Дизайн

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.3.2.4 солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктік фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіру.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар орындайды:

-кеңістіктегі геометриялық фигуралар мен текшенің жазбасын анықтау және дайын жазба-пішіннен олардың модельдерін дайындауды біледі.

Көптеген оқушылар орындайды:

-текшенің элементтерін атауды, жазбасын дайындау үдерістерін түсіндіруді, қолдағы материалдармен текшенің моделін құрастыруды біледі.

Кейбір оқушылар орындайды:

-кеңістіктегі геометриялық текше-фигуралардың жазбасын және олардың моделін құрастыруды өз бетімен дайындай алады.

Сабақтың барысы



Сабақтың кезеңдері/уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі:

Сабақтың басы

3 минут










Сабақтың басында:

Сәлеметсіздерме, балалар?

Бүгінгі сабақты бастамас бұрын оқушыларды ынтымақтастыру мақсатында



Мен соғамын қоңырау



Шарты: Оқушылар орындарынан тұрады.Мұғалім қоңырау соғып,түрлі жағдаяттар атайды,оқушылар оларды іс-әрекетпен көрсетеді.


Сабақ басталды/оқушылар қолдарын жиып тұрады.

Қоңырауға шығамыз/бір орында тұрып жүреді.

Сабақ айтамыз/қолдарын көтереді.

Оқимыз/алақандарын ашады.




















Шаттық шеңбері

Picture 2


Сабақтың тақырыбына шығу

2 минут



























Сабақтың ортасы

5 минут





































































Жаңа сабаққа кіріспе



5 минут















Жаңа материалды меңгерту

7 минут













































































5 минут























7 минут









Сергіту сәті

3 минут





Кері байланыс.

4 минут

Сабақтың соңы


Рефлексия












Жаңа тақырып

Тікбұрышты параллелепипед үшін барлық алты қырлары тіктөртбұрыштар. Параллелепипед сөзін қалай түсініп, есте сақтаймыз? Оның құрамын екіге бөлеміз: параллеле – параллельді дегенді білдіреді (грек тілінен аударғанда), пипед – жазықтық немесе параллель жазықтықтармен шектелген геометриялық дене дегенді білдіреді (грек.)

Қандай геометриялық дене екенін түсіну үшін оған кәдімгі кірпіштің пішіні сәйкес келеді. Бұл – нағыз тікбұрышты параллелепипед. Қай жағы қалай аталатынын есте сақтауға тура келеді: бізге қарап тұрған жағы алдыңғы деп аталады, Дәл осындай жақтар артындада бар – бұл артқы жағы, бүйір жақтары – сол және оң.

1-тапсырма (Ұжымдық жұмыс) Зерттеу Солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктегі фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіру. Ұжымдық жұмыс жүргізіледі. Бұл үшін фотоаппараттың және айналасы қиылған – нысанның суреті салынған қағаз тақтаға ілінеді. Балалар оны белгілі бір әріпке қояды немесе бұрады және қалғандары төртбұрыштың басқа қабырғаларында не жазылғанын табады. Атап айтқанда: сол жағында, оң жағында, үстінде, астында, алдында, артында.

Бағалау критерийі:

Кеңістік фигуралардың орналасуындағы өзгерістерді түсіндіре алады.

Дескриптор.

-Тікбұрышты параллелепипедтің жазбасын анықтайды;

- Тікбұрышты параллелепипедтің жазылған көрінісі,солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктегі фигуралардың қалпындағы өзгерісті анықтайды.

Оқулықтағы Ө. Ж №2, 3.4 тапсырманы орындайды.

1-топ №2

Дескриптор -текшені сағат тілімен айналдырады

-үшінші рет айналдырғанда қай суретке сай келетінін анықтайды.

2-топ №3

Дескриптор

-кез-келген босаған қорапты алып,оны ашып, беттерін жазады.

-жазбада бірдей қанша фигура шыққанын анықтайды.Тіктөртбұрыштар(параллепипед)қабырғаларының ұзындығын жазады. Бағалау Смайликтермен бағалау

3-топ №4

Дескриптор

-кәдесый қораптарын жасап,оларды қорапшаны құрастырады -алдымен өз іс-әрекетіңнің жоспарын құрады Бағалау Кері байланыс – Кімде қиындық туындады? – Қай жерден қате жібердіңіз? – Жіберілген қатенің себебін анықтаңыз? 3-тапсырма.Топтық жұмыс Бағалау критерийі: -Кестеден тыс көбейту және бөлуді орындайды Дескриптор -есептің қысқаша шартын жазады. -есептің шешуін санды өрнек түрінде жазады; -өрнектің мәнін табады; - есептің жауабын жазады

4-тапсырма. Топтық жұмыс.Теңдеулерді шешу

Дескриптор

-санды өрнектің мәнін дұрыс есептейді;

-күрделі теңдеуді қарапайым теңдеуге айналдырады;

-белгісіз компонентті табу жолын өрнек түрінде жазады; -теңдеудің түбірін анықтайды;

- теңдеуді тексеру өрнегін жазады 1-топ у-165=620+173 a:15=54:18 2-топ 800-х=870-610 у-420=600-56 3-топ 55*х=820-710 300-х=42*2 Кері байланыс – Кімде қиындық туындады? – Қай жерден қате жібердіңіз? қорапша Қима сурет,қорап Түрлі- түсті қағаздар тапсырма жазылған

5-тапсырма Жұптық жұмыс Дескриптор -тирден қанша ұпай жинағанын анықтайды. -ұпай санын өзгертіп ,қайтадан шығарады. \ 6-тапсырма.Топтық жұмыс -үш топқа сурет беріледі - үстінен қарағанда қай топтың суреті сәйкес келетінін анықтайды.

«Бұлт үстіндегі саяхат» Оқушылардың миын тынықтыру мақсатында қолданылады.


Оқушылар «Еркін микрофон» әдісі бойынша сабаққа кері байланысты ауызша айтады.






















Оқушылар сұрақтарға жауап береді.














Оқушылар жауабы тыңдалады






















































Оқулықтағы Ө. Ж №2, 3.4 тапсырманы орындайды.










Оқулықтағы Ө. Ж №2, 3.4 тапсырманы орындайды.
















Оқулықтағы Ө. Ж №2, 3.4 тапсырманы орындайды.





Оқушылар оқулықпен жұмыс жасайды




















Кері байланыста оқушылар өз топтарының жұмысымен бірге басқа топтың да жұмыстарын бағалады және ұсыныстарын береді

Бас бармақ әдісі



























Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!