Сабақтың
басы
|
-
Оқушылармен амандасу,
түгендеу.
-
Ынтымақтастық
атмосферасын
қалыптастыру.
«Жылы
лебіз» әдісі арқылы оқушылар бір-
біріне лебіздерін
білдіреді
Топқа бөліп
алу. Түрлі түсті қаламдар арқылы (
3 топқа бөлінеді, әр тортың жұмыс үстеліне ұсынылған қалам түсімен
сәйкестендірілген маталар
жайылады)
1 топ.
Тері
2 топ.
Адам
3 топ.
Рецептор
(quizizz платформасында жүзеге
асады)
«Pictures speak»
әдісі
-Бейнеленген бездерді
атаңыз.
Миға шабуыл
. Адам денесінің сезіну
мүшелерінде тітіркендіргіштерге жауап беруі қалай аталады
?
Жаңа сабақтың тақырыбы мен
мақсатын анықтап алады.
Жаңа тақырыпты
меңгерту
«Кинометафора»
әдісі
Бейне материал
көрсету
|
Сәлемдесу
-
Жасушаларында түзілген
сұйықтық арнайы өзекшелер арқылы қуыс мүшелерге немесе сыртқа
шығарылады.
-
Бездердің ішінде түзілетін
заттар
-
Безді эпителий жасушаларынан тұратын
мүшелер
-
Ересек адамдарда өсу
гормонының көп бөлінуінен пайда болатын ауру
–
-
Қыртысты қабаттан
бөлінетін бөлінетін гормонды қалай
атайды
-
Ағзада гормондар шектен тыс бөлінсе қандай
процесс жүреді
-
Тироксин гормоны қай берден бөлінеді
?
Адам денесінде
орналасқан сезім мүшелерінен басқа тітіркендіргіштерге жауап беруге
арналған денеде орналсатын рецеторлар болатынын
айтады
Жаңа сабақтың
тақырыбын және терминдерді жұмыс дәптерлеріне жазып
алады.
|
Өз ойын дұрыс мағынада
білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға мотивациялық
сөздер айтылады.
|
Оқулық, жұмыс
дәптері,
https://quizizz.com/admin/presentation/62eb6332126d7b001db5e63b/эндокринді-бездер-қызметінің-бұзылуынан-туындаған-аурулар-гипо?lgm=pres_tp
Слайд
1
Слайд
2
https://www.youtube.com/watch?v=-3_74pJd0h4
|
Сабақтың
ортасы
|
Топтық
жұмыс
1 топ.
Тері
Механорецепторлардың қасиетін
сипаттайды, мысал
келтіреді.
Дескриптор: Білім
алушы
-
Тері рецепторларын
біледі;
-
Механорецепторларды ажыратып
біледі
-
Механорецепторларға мысал
келтіреді алады;
2 топ.
Адам
Терморецепторардың қасиетін
сипаттайды, мысал
келтіреді.
Дескриптор: Білім
алушы
-
Тері рецепторларын
біледі;
-
Терморецепторарды ажыратып
біледі
-
Терморецепторларға мысал
келтіреді алады;
3 топ.
Рецептор
Теріден тыс орналасатын
рецеторларды
сипаттаңыз
Дескриптор: Білім
алушы
Топтар жұмысты
аяқтағаннан кейін мұғалім қысқа түрде резюме жасайды ( түзету,
оқушыларға көмек көрсету, толықтыру,
мадақтау).
Жұптық
жұмыc.
Кеcтемeн
жұмыс. Oқулықты пайданала отырып
кестені толтырыңыз.
Рецептор
атауы
|
Туындау
себебі
|
Жауап беру
реакциясы
|
Терморецепторлар
|
|
|
Механорецепторлар
|
|
|
Ноцицепторлар
|
|
|
Теріден тыс орналасқан
рецепторлар
|
|
|
Дескриптор: Бiлiм
алyшы:
Рецепторлардың
туындay себебін, жауап беру жолдаpын
aтaйды.
Жеке
жұмыс.
«Сюжеттік кесте» әдісі арқылы
тапсырманы орындайды.
Рецептор түрлері суреті 30
секунд көрсетіліп, өшіріледі. Есте сақтау дағдысы арқылы кесте
толтырылады.
Дұрыс жауабы тақтада
көрсетіліп,
талқыланады.
Дескриптор: Рецептор түрлері: суықты,
қысымды, жанасуды, жылуды, ауруды сезіну рецепторларын ажырата
біледі.
|
Әр топ алдына ұсынылған
тапсырмаларды орындайды.
Кесте бойынша рецепторлардың
туындay себебін, жауап беру жолдаpын
aтaйды.
|
Әр топ бір – бірін
бағалайды
( Бағалау
критерийлері:
-
Креативтілгі
-
Тайм
менеджмент
-
Мазмұнның толық
ашылуы )
Мотивациялық қолдау
сөздері арқылы бағаланады
|
Плакаттар, түрлі
түсті қарындаштар
Слайд
3
Қосымша –
1
Ресурс –
1
Оқулық
Қалам
Слайд 3
-5
Қосымша -
2
|
Сабақты
бекіту
|
«Сынақ»
әдісі
Неліктен кейбір қысым
рецепторлары терінің беткі қабатында, кейбірі тереңде орналасқан
?
Кейін мұғалім қысқа түрде
резюме жасайды ( түзету, оқушыларға көмек көрсету, толықтыру,
мадақтау
|
Сұрaққа нaқты жaуaп
беpеді.
|
Мотивациялық қолдау сөздері
арқылы бағаланады
|
Слайд
6
|
Сабақтың
соңы
|
Кері байланыс: «Активатор
3,2,1» әдісі 3- мaңызды aқпaрaт, 2- ұнаған,
1- ұнaмaғaн aспект. Мұғaлiм сабақ барысында меңгерілген материалдың
кері байланысын тыңдайды. ( оқушылар кері байланысты партаны
айналып жүріп жасайды)
Үйге
тапсырма.
Логикалық есепті шығарыңыз.
Зертханада төмендегідей тәжірибие жүргізілді. Адамның терісінің
кішкене бөлігіне 1 m 2 әлсіз электр тогы арқылы тітіркену берілді.
Нәтижесінде адамда жанасу немесе ине салғандай әсер, салқындылық,
тіпті жылулық сияқты сезімдер байқалады.Тәжірибие нәтижесін
түсіндіріңіз. ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Бағалау критерийлері Терінің сезімталдығын
зерттейді
Сабақ соңында белсенділік
танытқан оқшылрды бағалау жүзеге асады.
(10 балдық шкала
бойынша)
|
Оқушылар өз пікірлерін
білдіреді, қорытады.
|
Балдық шкала бойынша 1-10
балл
|
Ресурс –
2
Қосымша -
4
|