Терінің маңызы, құрылысы мен қызметі. Тер бөлінудің реттелуі

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Терінің маңызы, құрылысы мен қызметі. Тер бөлінудің реттелуі

Материал туралы қысқаша түсінік
8сынып биология Қысқа мерзімді жоспар
Материалдың қысқаша нұсқасы



Қысқамерзімді жоспар №3-сабақ

Бөлім:

8.3А Бөліп шығару

Педагогтің аты-жөні:

А.Т.Калабаева

Күні:

16.01.2024

Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Терінің маңызы, құрылысы мен қызметі. Тер бөлінудің реттелуі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.1.5.3 терінің құрылысы мен оның бөліп шығарудағы маңызын сипаттау

Сабақтың мақсаты:

терінің құрылысы мен оның бөліп шығарудағы маңызын сипаттайды

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

І.Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу

Сабақтың басы

Үй тапсырмасын сұрау

1.Нефрон дегеніміз не?

2.Бірінші реттік зәр қалай түзіледі?

3.Екінші реттік зір қалай түзіледі?

4. Ми дегеніміз не Қыртысты қабат дегеніміз не?

5.Адамның зәр шығару жүйесі неден тұрады?

6.Адам ағзасы үшін зәр шығарудың маңызы неде екенінін түсіндіріңіз

7. Бүйректің құрылысы қандай?

«Лездеме сұрақтар» .

Оқушылар үй тапсырмасының сұрақтарына жауап береді





«Миға шабуыл» әдісі жаңа тақырыпты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын талқылау.

Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар беріледі.

мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.

Оқушылар сұрақтарға жауап береді

1. Сүтқоректілердің дене жамылғысы қандай? Бұл жамылғының омыртқалы жануарлардың басқа кластарынан қандай айырмашылығы бар?

2. Тері қандай қызметтер атқарады?


видеоролик көру https://bilimland.kz/kk/courses/biologiya-kk/adam-biologiyalyq-tur-retinde/teri-zhane-zhylu-retteushilik/lesson/terining-qurylymy-men-qyzmeti

Сабақтың ортасы

30 мин.

«Түртіп алу»стратегиясы Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқып ,қажетті терминдерді түртіп алуға тапсырма беріледі

Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Оқулықтағы сызбаны сызып алады.

Дескриптор: Терінің құрылысын сипаттайды


8-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері


1 тапсырма. Суреттегі А,В және С әріптерімен белгіленген тері құрылысына атау беріңіз және қызметін сипаттаңыз.


А______________________________________

В___________________________________________С_____________________________________

Тер арқылы қандай заттар шығарылады? Олар қандай органикалық заттардың ыдырау өнімдері болып табылады?

Дескриптор: 1.Терінің құрылысын сипаттап түсіндіріп береді.

2. Неліктен D дәрумені «Тері» тақырыбында қарастырылатынын түсіндіреді. Оны өндіруге қатысатын затты атайды

3. Эпидермистің қандай қабатынан тері туындылары және қандай даму кезеңінде түзілетінін түсіндіріңдер.

4. Терінің мүйізді қабатының майлануына жауапты құрылымдарды атайды.

5. Тер бездерінің қызметін атайды.

.


2 тапсырма

1. Дермада қан тамырлары мен лимфа тамырлары неліктен көп орналасқаны туралы пікірлерің айтады.

2. Затты ұстаған кезде оның қатты немесе жұмсақ, жылы немесе суық екенін сеземіз. Осы үдерісті талдайды. Соған жауапты құрылымдарды сипаттайды.

3. Жетіспейтін элементтерді жазып, кестені толтырады.

Дескриптор:

Терінің құрылысын оның бөліп шығарудағы маңызын анықтайды

8-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері


3 тапсырма. «Сұрақты тауып ал» әдісі жұптық тапсырма

Берілген мәтін арқылы сұрақ қоюлары тиіс.

1. Тер арқылы су, аммиак, несепнәр, минералды тұздар мен басқа да заттар шығарылады.бөліп шығару мүшелері ішек және өкпемен қатар тері де зиянды заттарды шығару үдерісіне қатысады. Сұрағы: тер бездерінің қызметін атаңдар. Тер арқылы қандай заттар шығарылады? 2. Тері негізгі 3 қабаттан тұрады: эпидермис, дерма, теріасты май жасұнығы. Сыртқы қабат эпидермис-көп қабатты эпителийден түзілген. Терінің ортаңғы қабаты –дерма. Бұл тығыз дәнекер ұлпасы, ол теріге беріктік қасиет береді. Тернің ішкі қабаты- теріасты май жасұнығы май-дәнекер ұлпасынан тұрады. Сұрағы: терінің құрылысы қандай? 3. Тері тіршілік үшін қажет Д дәруменің өндіреді. Күн сәулесінің астында Д дәруменінің синтезі жүзеге асады. Оған құрамында меланин бар эпидермистің тірі жасушалары жауап береді. Сұрағы: неліктен Д дәрумені «Тері» тақырыбында қарастырылатының түсіндіріңдер. ҚБ: Қол шапалақтау» қарқыны бойынша

Дескриптор

1.терінің құрылысын білу. 2. терінің құрылысы мен бөліп шығару қызметін анықтайды. 3.терінің құрылысы мен оның бөліп шығарудағы маңызын сипаттайды



Сабақтың соңы

Рефлексия

3 мин.

«Бір ауыз сөз» әдісі.

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды

Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы кері байланыс береді.

Пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б.

«Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды.






















1. Дермада қан тамырлары мен лимфа тамырлары неліктен көп орналасқаны туралы пікірлерің айтады.

2. Затты ұстаған кезде оның қатты немесе жұмсақ, жылы немесе суық екенін сеземіз. Осы үдерісті талдайды. Соған жауапты құрылымдарды сипаттайды.

3. Жетіспейтін элементтерді жазып, кестені толтырады.





3 тапсырма. «Сұрақты тауып ал» әдісі жұптық тапсырма

Берілген мәтін арқылы сұрақ қоюлары тиіс.

1.Тер арқылы су, аммиак, несепнәр, минералды тұздар мен басқа да заттар шығарылады.бөліп шығару мүшелері ішек және өкпемен қатар тері де зиянды заттарды шығару үдерісіне қатысады.


2.Тері негізгі 3 қабаттан тұрады: эпидермис, дерма, теріасты май жасұнығы. Сыртқы қабат эпидермис-көп қабатты эпителийден түзілген. Терінің ортаңғы қабаты –дерма. Бұл тығыз дәнекер ұлпасы, ол теріге беріктік қасиет береді. Тернің ішкі қабаты- теріасты май жасұнығы май-дәнекер ұлпасынан тұрады.

3.Тері тіршілік үшін қажет Д дәруменің өндіреді. Күн сәулесінің астында Д дәруменінің синтезі жүзеге асады. Оған құрамында меланин бар эпидермистің тірі жасушалары жауап береді..





















1Сұрағы: тер бездерінің қызметін атаңдар. Тер арқылы қандай заттар шығарылады?

2 Сұрағы: терінің құрылысы қандай?

3Сұрағы: неліктен Д дәрумені «Тері» тақырыбында қарастырылатының түсіндіріңдер

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
17.01.2024
629
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі