Материалдар / Теріс сандарды қосу
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Теріс сандарды қосу

Материал туралы қысқаша түсінік
6 сынып математика пәнінен Теріс сандарды қосу тақырыбына арналған ҚМЖ
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітемін: _________________________________


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Мектеп

Қарағанды облысы білім басқармасының Приозерск қаласы білім бөлімінің

«№ 1 жалпы білім беретін мектебі» КММ

Пәні: Математика

Сыныбы: 6 «А»

Күні: 17.10.22

Мұғалімнің аты-жөні: Шакетова Назира Жарылкаповна

Бөлім тақырыбы

6.1 В Рационал сандар және оларға амалдар қолдану

Сабақ тақырыбы

Теріс сандарды қосу.

Оқу мақсаты/ ұзақ мерзім жоспардан

        1. таңбалары бірдей рационал сандарды қосуды орындау;

Сабақ мақсаты/ бағалау критерийлері

  • теріс рационал сандарды қосу ережесін біледі және оларды қолданып есептер шығарады.


Ойлау дағдыларының деңгейі

Қолдану

Сабақ кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақ басы

 

8 минут


І.Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасады, түгендейді. Оқушыларды онлайн qazmath сайт арқылы топқа бөлу.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру 
«Көршіңді тексер» әдісі бойынша үй жұмыстарын тексерелі. (Есептің дайын үлгісі көрсетіледі). 

Өтілген тақырыптан мысалдар беру арқылы жаңа тақырыпты ашу

Зерттеу тапсырмасы. (Топпен жұмыс)

1- топ. Мына сурет бойынша есеп құрастырыңыз:

2- топ. Түсте ауаның температурасы -30С болды, ал кешке -40С- қа өзгерді (40С төмендеді). Кешке ауаның температурасы неше градус болды?

3- топ. Сатушы бірінші күні 500 теңге шығынға ұшырады. Ал, екінші күні 210 теңге шығынға тағы ұшырады. Екі күнде қанша теңге шығын болды?

4- топ. Футбол ойынында Ордабасы командасы бірінші тайымда өз қақпасына екі доп жіберіп алды. Ал, екінші тайымда тағы бір доп жіберіп алды. Нәтижесінде қанша болды?

Сәлемдеседі, назарларын мұғалімге аударады.

Топтарын анықтап, топ болып бірігеді



Жанындағы оқушының үй тапсырмасын тақтадағы дайын үлгімен тeксeрeді,қателіктерін анықтайды, өзара талдайды





Өтілген тақырыпты еске түсіреді, топтасып есептің шешімдерін табады.


Дескриптор:

-Координаталық түзудегі нүктелердің координаталарын анықтайды;

- Координаталық түзуде рационал сандарды қосудың ережесін дұрыс қолданады















«+» және «-»








Асық арқылы



https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/





Смарт тақта

Слайд 1









Слайд 2


Сұрақтар топтамасы.




Сабақтың

ортасы

28 минут






Жаңа тақырыпты түсіндіру

«BILIM LAND» видео сабақ көрсетеді

Теріс сандарды қосу ережесін қорытып шығару. Есіңе сақта!

Екі теріс санды қосу үшін:

  • қосылғыштардың модульдерін қосу керек;

  • шыққан санның алдына «-» таңбасын қою керек.

  • Екі теріс санның қосындысы теріс сан.

Мысал:

-8 + (-11) = -(8+11)= -19.

.



Оқулықпен жұмыс


(Ж) «Ең зейінді» әдісі № 366

Кестені толтыру. Алдын ала дайындалған парақтарды оқушыларға ұсынады

.




Келесі тапсырманы орындау барысында кездесетін ережелер бойынша «Ой қозғау» әдісі арқылы «Ыстық қорапша» ішіндегі сұрақтар ойнатылады. (Сұрақтарға жауап беруге Фортуна дөңгелегі көмекке келеді)

1). Қандай сандар оң сандар деп аталады? Мысал келтіріңдер.

2). Қандай сандар теріс сандар деп аталады? Мысал келтіріңдер.

3). Қандай сан оң санға да, теріс санға да жатпайды?

4). Берілген санға координаталық түзу бойында неше нүкте сәйкес келеді?

5). Санақ басы болатын О нүктесінің координатасы неге тең?

6). Қандай сандар қарама-қарсы сандар деп аталады? Мысал келтіріңдер.

7). Қандай сандар бүтін сандар деп аталады?

8). Қандай сандар натурал сандар деп аталады?

Функцияналдық сауаттылыққа бағытталған тапсырмалар беріледі

(Т.ж) «Бірге ойлаймыз, бірге талқылаймыз» әдісі

370. №371. №372. № 373

«Білімді тексеру» әдісімен оқушыларға «Рlickers» платформасында тест тапсырмаларын беру. Бұл тапсырма жаңа тақырыпты оқушылардың қаншалықты түсінгенін көрсетудің

Тақырыпқа байланысты видео сабақты қарайды

Оқушылар керекті мағлұматтар алып, жаңа тақырыпты дәптерге жазады.





















Тапсырма белгіленген уақытта аяқталған соң, тақтада дұрыс жауаптары көрсетіледі.

Дескриптор

-теріс сандардың қосындысын табады;

-жауабын жазады.



Дөңгелек анықтаған оқушылар қорапшадан сұрақтарын алады, берілген сұрақтарға ойлана отырып жауап береді.















Дескриптор

- математикалық моделін құрастырады;

-таңбалары бірдей рационал сандарды қосу ережесін дұрыс қолданады;

-жауабын жазады.



Оқушылар өздерінің кілттері арқылы жауап береді, өздерінің қанша пайыз жауап бергенін де, есеп беру парақшасынан анықтайды.




«Жарайсың! Жақсы!

Өте жақсы! Талпын!»













Асықпен бағалау









Асықпен бағалау












Асықпен бағалау
















Мадақтау

Асықпен бағалау













Слайд 3-5



Рисунок 5





https://ru.piliapp.com/random/wheel/






Слайд 8-10
















Объект 6

Смартфон

Жауап кілттері

Сабақ соңы

4 минут










«Бір сөйлеммен түйіндеу»

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, пікірін тыңдайды.


Үй тапсырмасы: № 369 есеп.

(үй тапсырмасына түсінік беру)

Оқу шыларды бағалау

Рефлексия

«Плюс, минус, қызықты»
«Плюс» - оң әсер еткен фактілерді, алған, білімдері жайлы жазады.
«Минус» - “қолымнан келмей жатыр” немесе “ түсініксіз болып тұр ” деген ойларын жазады.
«Қызықты»- деген бағанға өздеріне не қызықты болды , немесе не жайында көбірек білгісі келеді, соны жазады.

Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.

Үйге тапсырмасын

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!