Күні:
04.11.2019
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Сатыбалды Айымгүл
Илфатқызы
|
Сынып:
8а
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Термодинамиканың
бiрiншi заңы, газдың және будың
жұмысы.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
8.3.2.17 Термодинамиканың
бірінші заңының мағынасын
түсіндіру.
|
Сабақты мақсаттары
|
Барлық
оқушылар: термодинамиканың бірінші
заңының мағынасын түсіндіру.
Оқушылардын
көбі: термодинамиканың бірінші заңын
қолданып есеп шығару.
Кейбір
оқушылар: термодинамиканың бірінші заңын
эксперимент арқылы зерттеу.
|
Бағалау
критерийлері:
|
1.Термодинамиканың бірінші заңының мағынасын түсінеді.
2. Термодинамиканың бірінші
заңының формулаларын есеп шығарғанда
қолданады.
3. Термодинамиканың
бірінші заңын эксперимент арқылы
зерттейді.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Сөздік банкасы
арқылы қолдану.
Арнайы пәндік
лексика мен терминология:
Сөздік
Қазақ
тілі
|
Орыс
тілі
|
Ағылшын
тілі
|
Температура
|
Температура
|
Temperature
|
Энергияның сақталу
заңы
|
Закон сохранения
энергии
|
law of energy
conservation
|
Термодинамикалық
жүйе
|
Термодинамические
система
|
thermodynamic
system
|
Ішкі
энергия
|
Внутренняя
энергия
|
Internal
energy
|
Ішкі энергияның
өзгерісі
|
Изменение внутренней
энергии
|
change in internal
energy
|
Жылу
мөлшері
|
Количество
теплоты
|
heat
quantity
|
Газ
жұмысы
|
Работа
газа
|
gas
work
|
|
Құндылықтарға
баулу
|
Индустрияландыру мен
инновацияларға негізделген экономикалық
өсу
Экспериментті
тапсырманы орындау арқылы индустрияға құндылықты
бағыттау.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Математика, тарих,
қазақ тілі, орыс тілі, ағылшын тілі пәндерімен байланыстыра
оқыту.
|
Алдыңғы
білім
|
Ішкі энергия, жылу
мөлшері ұғымдарымен таныс. Ішкі энергияны өзгерту әдістерін
біледі.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Өткен тақырыпқа
шолу
Білу,
түсіну
|
Ұйымдастыру
-
Амандасу және
оқушыларды түгендеу.
-
Сынып
оқушыларына жағымды ахуал
туғызу
Тренинг «Жан
жылуы»
Шардың ішіне түрлі тақырыпқа байланысты
топ аттары жазылады. Қатысушылар өзіне
ұнаған шарды таңдап алып, оны жарады. Шар ішіндегі жүректерді шашады және шардың ішінде топ түрлеріне қарай топқа
бөлінеді.Топқа бөлу /
1топ-Термодинамика
2топ-Жылу
мөлшері
3топ-Ішкі
энергия
«Не білеміз?» «Кір жинау»
әдісі
-
Ішкі энергия дегенді қалай
түсінесің?
-
Ішкі энергияның құраушы
бөліктерін ата?
-
Ішкі энергияны қалай өзгертуге
болады?
-
Ішкі энергия өзгерісінің
өлшемі қандай шама?
-
Жылу мөлшері қалай
белгіленеді?
-
Жылу мөлшерінің өлшем бірлігі
не?
«Шапалақ» әдісімен
бағалау.
|
|
Сабақтың
ортасы
Қолдану
|
«Ой
қозғау»
Тәжірибе көрсету
арқылы сабақтың тақырыбын ашу
Штативке пробирканы
бекітеміз.Оған су құямыз да нығыздап аузына тығын
тығамыз.Пробирканың астынан от жағамыз.Су қайнайды да тығынды атып
жібереді.Оттың жану кезінде жылу бөлінеді.Бұл жылу судың қайнауына
және булануына жұмсалады.Бу тығынды қысады және осы кезде будың
ішкі энергиясы механикалық энергияға
айналады.
«Бағдаршам»
әдісімен бағалау.
|
Штатив,пробирка,құрғақ
спирт,су,тығын
|
Талдау
|
Жаңа
сабақ
1-топ. Термодинамиканың І
заңы,
2-топ.
Газ бен будың ұлғайғандағы
жұмысы І,ІІ абзацын,
3-топ. - Газ бен будың ұлғайғандағы
жұмысы ІІІ,ІV абзацын топта меңгеріп, жұппен, топпен талқылап,
постерге түсіреді, басқа топқа
таныстырады
Бағалау «Бағдаршам»
әдісі
|
|
Жинақтау
|
Қолдану: Изопроцестерді
анықтау
Бағалау.
«Бармақ»
әдісі
Дескриптор
|
-
Процестердің атауын
біледі.
-
Процестерді ажырата
алады.
|
|
карточка
|
Сабақтың
соңы
|
Рефлексия:
«Чемодан.Ет
тартқыш.Себет» әдісі бойынша жүргіземіз. Окушыларға смайликтер
таратылады. Үш суреттің біреуін таңдап, смайликтерді
жабыстырады.
Оқушылар чемоданды таңдаса, оңда оқушылар
алған білімдерін өздерімен салып алып
кетеді.
Егер оқушылар еттартқышты таңдаса,
оқушылардың білімін бекіту жұмыстарын жүргізу
керек.
Оқушылар қоқыс себетін таңдаса, онда оқушылар
сабақты
меңгермеді.
«Термодинамиканың
бірінші заңы » тақырыбына реферат
жазу.
|
|
Саралау – Сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау – Сіз
оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Мазмұн бойынша
саралау түрі оқушылардың бағдарлама бойынша негізгі тақырыппен
шектелмей, қосымша ізденіп, кітаптан тыс ақпаратқа ұмтылады.Мұнда
сандық емес сапалық мазмұнға көңіл аударады, уақытты тиімді
пайдалануға мән беріледі.
Саралаудың бұл түрі
сабағымының эксперименттік тапсырмаларды орындауда айқын көрінеді,
себебі оқушылар тапсырманы өздері орындай отырып, өз беттерімен бір
шешімге келе алады.
Қарым-қатынас
формалары бойынша саралау – бұл тиімді саралау деп ойлаймын, себебі
бұл саралау түрі топтық жұмыс кезінде қабілеті орташа оқушы өзінің
құрбысынан көмек алуға мүмкіндік болады, ал қабілеті жоғары
оқушылар өз ойын жүзеге асыру арқылы топ жұмысына үлес қоса
алады.
|
Оқушыларды
ынталандыру мақсатында сабақтың ортасында «Бармақ», «Бағдаршам»,
«Үш шапалақ»арқылы бағалаулар жүргізіле келіп, сабақтың соңында
критерийлерді пайдаланып қалыптастырушы бағалау жүргізіледі.
Сабақтың соңында «Рефлексивті
бестік» әдісі арқылы кері байланыс
ала отырып, келесі сабақты жоспарлауға
бағдарлаймын.
|
Эксперимент кезінде
қауіпсіздік техникасын сақтау
|