Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Тікбұрышты үшбұрыш
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
-
Пәні: Геометрия
Мектеп: №18
Күні: 09.12.2016
Мұғалімнің есімі: Міркенова Құралай
Сынып: 7 «А»
Қатысқандар саны: 21
Қатыспағандар саны: 1
Сабақ тақырыбы:
Тікбұрышты үшбұрыш.
Мақсаты
Оқушылардың тікбұрышты үшбұрыш тақырыбынан алған базалық математикалық білімдері негізінде, олардың математикалық мәдинеті мен шығармашылық қабілеттерін дамытуды жетілдіру
Жалпы мақсат
Теориялық білімдерін, практикалық дағдылары мен біліктерін дамыту арқылы бекіту. Математикалық есептердің негізгі түрлерін анықтау және оларды шығарудағы басты идеялар,тәсілдер мен әдістерді дамыту.
Күтілетін нәтиже
Алған нәтижелерді талдай отырып,білімдегі олқылықтарды жою жолдарын қарастырады. Оқушылардың алған білімдерін қортындылау, талдау дағдыларын қалыптастыруға және дамытуға жағдай жасау.
Модульдер
«АКТ», «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау», «Сын тұрғысынан ойлауға үйрету», «Оқытуды басқару және көшбасшылық».
Қолданылатын әдіс-тәсілдер
«Эйфель мұнарасы» әдісі , «Болжау» әдісі, «Мозайка» әдісі, «Стоп кадр» әдісі, «Уақыт шеңбері» әдісі.
Қолданылатын ресурстар
Мекеттер, бейнежазба, маркерлер, стикерлер, презентация
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың назарын сабаққа аударамын.
Топқа бөлу. Тікбұрышты үшбұрыштарды құрау арқылы топқа бөлінеді. (Топқа мазаика әдісімен бөлемін яғни Тәуелсіздіктің 25 жылдығы, EXPO 2017, RIO- 2016 парақшалары арқылы)
Топ ережелерін және бағалау критерийді ескертіп өту.
Топқа бөлінеді.
Тәуелсіздіктің 25 жылдығы, EXPO 2017,
RIO -2016 жайлы әр топ өз тобын түсіндіріп өтеді. Топ басшыларын сайлайды.
Сабақ кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Модуль
дер
Білім Қызығушылықтарын ояту
(6 мин)
1.Үй тапсырмасын «Эйфель мұнарасы» әдісі арқылы сұрау.
Үшбұрыштар туралы не білеміз?
Бірінші топ-презентация, екінші топ-макет, үшінші топ- сиқырлы кітап арқылы үй тапсырмасын қорғайды.
Қалған топ 2жұлдыз 1 тілекпен бағаларын білдіреді.
Презен
тация
Түсіну (10 мин)
Суреттерді пайдалануда үшбұрыштарды тану.
«Болжау» әдісі арқылы тақырыпты ашу
Оқушылар тақырыпты түсіндіреді.
Тікбұрышты үшбұрыш екенін айтады.
Бірінші топ- тікбұрышты үшбұрышты плакатқа сызып, постер қорғайды.
Екінші топ- осы тақырыпта кездесетін сөздердің орысша, ағылшыншасын айтады.
Үшінші топ- теореманы ертегі түрінде жеткізеді.
Презен
тация
Қолдану
(10 мин)
Оқулық пен жұмыс. «Стоп кадр» әдісінің мақсаты оқушылардың есеп шығарудағы жылдамдығын арттыру, уақытты тиімді пайдалану.
№206
Тік бұрышты үшбұрытың сүйір бұрыштарының біреуі 1) 180; 2) 560 болса, оның екінші сүйір бұрышы неге тең?
№207
Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының бірі 600.
1) Осы бұрышқа іргелес катеті 6,5 см. Гипотенузасын табыңдар.
2)Кіші катеті мен гипотенузасының қосындысы 3,6 дм. Осы катет пен гипотенузасын табыңдар
№208
Тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасы 18 см, ал бір сүйір бұрышы 300. Осы бұрышқа қарсы жатқан катеттің ұзындығын табыңдар.
№211
Үшбұрыштың бұрыштарының қатынасы 1, 2, 3 сандарының қатынасына тең. Осы үшбұрыштың тікбұрышты үшбұрыш болатынын дәлелдеңдер.
№206
-
Берілгені: АВС тік бұрышты үшбұрыш
∟В═
Табу керек: ∟С═?
Шешуі: ∟С═ – (∟А+∟В) ═ ) ═
Жауабы:
№207
қарсы жатқан катет гипотенузаның жартысына тең.
№211
х+2х+3х =
6х=
Х=
Жауабы:
Бір бұрышы болғандықтан ол тікбұрышты болады.
Тақтаға және плакатқа шығара
ды. Бір есепті «Стоп кадр» әдісі арқылы екі оқушы
дан шығара
ды.
Сергіту сәті.
(1 мин)
Дене мүшелерімен бас - тең бүйірлі үшбұрыш, мұрын – тең қабырғалы үшбұрыш, оң иық – әр түрлі қабырғалы, сол иық – тік бұрышты үшбұрыш салу.
Жаттығу жасайды
«Бірі қонақта, қалғаны үйде»
(6 мин)
Топтық жұмыс. Макет бойынша
Тапсырма:
1.Анықтама
2.Қабырға ұзындықтарын өлшеу.
3.Ішкі бұрыштарын анықтау
4.Периметрін табу.
Әр топтан бір оқушы шығып, қолдан жасап келген тікбұрышты үшбұрыштары бойынша қорғайды.
Макет
Жинақтау (3мин)
«Қар кесегі» әдісі арқылы сұрақ – жауап.
1.Тікбұрышты үшбұрыш
2.Тең бүйірлі әрі тік бұрышты үшбұрыштың бұрыштары
3.Үшбұрыштардың ішкі бұрыштарының қосындысы.
4.Тік бұрышты үшбұрыштың қабырғаларының аттары.
5.Биссектриса
6. қарсы жатқан катет.
7.Кез келген үшбұрыштың үлкен қабырғасына қарсы
8.Медиана
9.Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының бірі .
10. Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының бірі .
Оқушылар еденде деңгелек болып тұрып, бір-біріне қар лақтыру арқылы сұрақтар қойып, өздері жауап береді.
1.Егер үшбұрыштың тік бұрышы бар болса, ол тікбұрышты үшбұрыш деп аталады.
2.
3.
4.2 катет, 1 гипотенуза
5.Бұрышты қақ бөледі
6.Гипотенузаның жартысына тең.
7. үлкен бұрыш жатады
8.Қабырғаны қақ бөледі.
9. Ал екінші сүйір бұрышы
10. Ал екінші сүйір бұрышы тең.
Қорытындылау
(6 мин)
Үшбұрыштарды қолдан қағаздан жасату.
Үшбұрыштарды қолдан жасайды.
Видео жазба
(1 мин)
Үйге тапсырма: №212-№215 есептер шығару
Есептер шығарады.
Бағалау (2 мин)
Бағалау парағын тарату
Топ басшылары бағалайды.
Рефлекция
Стикер тарату
Стикерге өз ойларын жазу.
-
Дайындаған Қ.Міркенова
Бағалау критериялары
қ/с |
Оқушының аты-жөні |
«Эйфель мұнарасы» әдісі |
«Болжау» әдісі |
«Стоп кадр» әдісі |
«Бірі қонақта, қалғаны үйде» әдісі |
«Қар кесегі» әдісі |
Қорытын ды |
1 |
Диас |
|
|
|
|
|
4 |
2 |
Асыл |
|
|
|
|
|
5 |
3 |
Айгерім |
|
|
|
|
|
5 |
4 |
Аружан |
|
|
|
|
|
5 |
5 |
Меруерт |
|
|
|
|
|
4 |
6 |
Аяужан |
|
|
|
|
|
5 |
7 |
Ақжарқын |
|
|
|
|
|
5 |
8 |
Дария |
|
|
|
|
|
4 |
Қызыл жұлдызша -5 10-15 балл -«5»
Көк жұлдызша -4 6-10 балл -«4» Сары жұлдызша -3 3-5 балл- «3»
Бағалау критериялары
қ/с |
Оқушының аты-жөні |
«Эйфель мұнарасы» әдісі |
«Болжау» әдісі |
«Стоп кадр» әдісі |
«Бірі қонақта, қалғаны үйде» әдісі |
«Қар кесегі» әдісі |
Қорытын ды |
1 |
Жансая |
|
|
|
|
|
5 |
2 |
Қарашаш |
|
|
|
|
|
4 |
3 |
Ердос |
|
|
|
|
|
4 |
4 |
Айдос |
|
|
|
|
|
5 |
5 |
Нұрай |
|
|
|
|
|
5 |
6 |
Милана |
|
|
|
|
|
4 |
7 |
Асима |
|
|
|
|
|
5 |
Қызыл жұлдызша -5 10-15 балл -«5»
Көк жұлдызша -4 6-10 балл -«4» Сары жұлдызша -3 3-5 балл -«3»
Бағалау критериялары
қ/с |
Оқушының аты-жөні |
«Эйфель мұнарасы» әдісі |
«Болжау» әдісі |
«Стоп кадр» әдісі |
«Бірі қонақта, қалғаны үйде» әдісі |
«Қар кесегі» әдісі |
Қоры тынды |
1 |
Рая |
|
|
|
|
|
4 |
2 |
Ерболат |
|
|
|
|
|
5 |
3 |
Рахым |
|
|
|
|
|
|
4 |
Алтынбек |
|
|
|
|
|
5 |
5 |
Алтыншаш |
|
|
|
|
|
4 |
6 |
Лаура |
|
|
|
|
|
5 |
7 |
Балнұр |
|
|
|
|
|
5 |
Қызыл жұлдызша -5 10-15 балл -«5»
Көк жұлдызша -4 6-10 балл -«4»
Сары жұлдызша -3 3-5 балл -«3»
Бағалау критериялары (қай әдістің нәтиже беретінін байқау)
-
«Эйфель мұнарасы» әдісі
«Болжау» әдісі
«Стоп кадр» әдісі
«Бірі қонақта, қалғаны үйде» әдісі
«Қар кесегі» әдісі
Қолдан үшбұрыш жасау
3
3
3
2
6
4