Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы:
«Ұлттық және отбасылық құндылықтар»
бөлімі
|
Мектеп:
«№35 ЖОББМ»
КММ
|
Күн
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Жумаканова Райгуль
Ешенгазиновна
|
Сынып: 6
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
«Тіл –халықтың қазынасы»
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
6.Т/А6. Коммуникативтік жағдаятқа сай
ресми сөздер мен тіркестер, дайын тіркестер мен
терминдерді
орынды қолданып, диалогке қатысу, ойын анық
жеткізу.
6.Ж6. Мәтіндегі орфографиялық және пунктуациялық
қателерді сөздіктерге, емле ережелеріне сүйеніп, түзету,
редакциялау.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай
алады:
«Тіл –халықтың қазынасы» тыңдалым мәтінінен
коммуникативтік жағдаятқа сай ресми сөздер мен тіркестер, дайын тіркестер мен
терминдерді орынды қолданып, диалогке қатысып, ойын анық
жеткізеді.
«Тіл –халықтың қазынасы»
тыңдалым мәтіні бойынша орфографиялық және пунктуациялық
қателерді сөздіктерге, емле ережелеріне сүйеніп, түзетіп,
редакциялайды.
|
Оқушылардың көпшілігі орындай
алады:
Тыңдалым мәтінінен өзің үшін ең маңызды ақпаратты
таңдап алып, өз ойыңмен жалғастырып айтады.
|
Кейбір оқушылар орындай
алады:
Тақырыпқа қатысты берілген ұйқастардан өлең
жолдарын құрап жазады.
|
Бағалау критерийі
|
-
коммуникативтік жағдаятқа сай ресми сөздер мен тіркестер, дайын тіркестер мен
терминдерді
орынды қолданады;
- диалогке қатысып, ойын анық
жеткізеді;
- мәтіндегі орфографиялық және пунктуациялық
қателерді сөздіктерге, емле ережелеріне сүйеніп, түзетіп,
редакциялайды;
- тыңдалым мәтінінен өзің үшін ең маңызды ақпаратты
таңдап алып, өз ойыңмен жалғастырып айтады.
-
тақырыпқа қатысты берілген ұйқастардан өлең жолдарын құрап
жазады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады:
-
тақырыпқа қатысты сөздер мен тіркестерін, дайын тіркестер мен
терминдерді орынды қолданып, диалогке қатысады.
-
мәтіндегі орфографиялық және пунктуациялық
қателерді сөздіктерге, емле ережелеріне сүйеніп, түзетіп,
редакциялайды.
- тыңдалым мәтінінен ең маңызды деп санаған
ақпаратты таңдап алып, өз ойымен жалғастырып
айтады.
-
тақырыпқа қатысты берілген ұйқастардан өлең
құрастырып жазады.
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен
терминдер:
Тіл,ұлттық тіл, мемлекеттік тіл,
тіл тазалығы, ресми сөздер, орфографиялық және пунктуациялық
қателер.
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы
тіркестер:
Ата
Заң, мәртебе,тіл-қазына, тіл арқылы,ұрпақтан-ұрпаққа, ұлтттың жаны,
қадір,құрмет тұту, менің ойымша, менің пікірімше,сонымен
қатар
|
Не себепті деп ойлайсыз?
|
ишара:
|
Құндылықтарға баулу
|
Отанына, өз халқының мәдениеті мен мемлекеттік
тіл- қазақ тілінің қадір - қасиетін түсініп, тіл мәртебесін
көтеруге, құрметтеп, ардақтауға үйрету.
|
Пәнаралық байланыс
|
Тарих,әдебиет
|
Алдыңғы оқу
|
Тіл
қарым - қатынас құралы екенін біледі, тақырыпқа қатысты мақал -
мәтелдер, тақпақтар жатқа біледі.
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
7
минут
4 минут
3 минут
|
Ұйымдастыру сәті
Психологиялық ахуал
қалыптастыру
«Жылы
лебіз» әдісі
Топқа бөлу
«Пазл» әдісі арқылы мақал-мәтелдер жазылған қиындыларды
құрастырып, топқа бөлінеді.
Тіл -достықтың көпірі
Ана тілің алпыс тілге
татиды
Тіл қылыштан да өткір
Қызығушылықты ояту
«Атаулар туралы үш сұрақ»
әдісі
(жаңа тақырып бойынша үш сөз немесе сөз
тіркестері жазылған парақтардағы атауларға қатысты сұрақтар
беріледі.
(тіл мәртебесі, тіл
болашағы,тіл тазалығы)
Қайда? Бұл
сөз тіркестерін сіз қайда және қандай мағынада
кездестірдіңіз?
Қалай? Осы
атауларды қолданудың мысалдарын келтіре аласыз
ба?
Қандай? Осы
сабақта бұл атаулар қандай қолданыста болады деп
ойлайсыз?
Сабақтың мақсатын және бағалау критерийлерін
түсіндіру.
|
Тіркестер, сұрақтар
жазылған
үлестірме
|
Сабақтың ортасы
25
минут
13 минут
12 минут
|
1 тапсырма ЖЖ.
«Көршіңмен бөліс»
әдісі
«Тіл –халықтың қазынасы» тыңдалым
мәтінінен ресми сөздер мен тіркестер,
үлестірмеде берілген дайын тіркестер мен терминдерді
қатыстырып диалог
құрастырыңдар.
Тыңдалым мәтінінен өзің үшін ең маңызды ақпаратты
таңдап алып, өз ойыңмен жалғастыр (көпшілігі).
Тірек сөздер мен
терминдер:
Тіл-қазына, тіл арқылы, ұрпақтан ұрпаққа, ұлтттың
жаны, қадір,құрмет тұту, мемлекеттік тіл, Ата Заң,мәртебе,
борыш,парыз, тіл
тазалығы,тарих, менің ойымша,менің пікірімше,сонымен
қатар.
Дескриптор:
- тыңдалым мәтініндегі ресми сөздерді, тіркестерді
анықтайды;
- дайын тіркестер мен терминдерді
орынды қолданып, диалогке
түседі;
- тыңдалым мәтінінен өзің үшін ең маңызды ақпаратты
таңдап алып, өз ойымен жалғастырып айтады.
ҚБ: «Табыс сатысы»
әдісі (бірін -бірі бағалау)
2 –
тапсырма ТЖ.
«Қатені тап» әдісі
«Тіл –халықтың қазынасы»
мәтінінің қате берілген нұсқасындағы
орфографиялық және пунктуациялық қателерді сөздіктерге, емле
ережелеріне сүйеніп, түзетіп, редакциялаңыз.
Тақырыпқа қатысты берілген ұйқастардан өлең
жолдарын құрастырыңыз (кейбір).
............................. бүгін
менің,
............................ тілім
менің.
............................
күлімдедім,
............................ сырым
менің
........................... жырым
менің.
Дескриптор:
- мәтіннің қате берілген нұсқасындағы
орфографиялық және пунктуациялық қателерді
табады;
- емле ережелеріне сүйеніп,
түзетіп,редакциялайды.
- тақырыпқа қатысты өлең жолдарын құрастырып
жазады;
- берілген ұйқастарды
пайдаланады.
ҚБ: «Жасыл қалам»
әдісі
Әр топ
флипчарттағы
түзетілген мәтіндерін алмасып, қателерін түзетіп
бағалайды.
|
https://youtu.be/5O4Onq6P9qQ
үлестірме
Флипчарттағы
мәтін, ұйқастар
түрлі түсті маркерлер
|
Сабақтың
соңы
8 минут
4 минут
4 минут
|
С. «Сəлемдеме жіберіңіз»
Ішіне сабақтың тақырыбы жазылған
шар тәрізді зат
сынып ішіне жіберіледі,музыка тоқтаған кезде,оқушы бір қабатын
ашады. Əр қабатта тақырыпқа қатысты бір сұрақ жазылады. Оқушылар
бір - біріне лақтыру арқылы сұрақтарға жауап береді. Осылайша
заттың орамасы біткенше жалғасып, сабақ
қорытындыланады.
ҚБ: «Үш
шапалақ» әдісі арқылы бағалайды.
Бәрі түсінікті – үш рет
шапалақтайды,
Толық түсінбедік - екі рет
шапалақтайды,
Мүлдем түсінбедік – бір рет.
Рефлексия. ТЖ
«Рефлексиялық
эссе» парағын
толтырады.
Алдымен біз
былай ойладық ... . Одан кейін біз мына проблемаға жолықтық ... .
Проблеманы шешу үшін біз ... жасадық. Бұдан біз ... көрдік. Демек,
бұл мынаны білдіреді... . Сонымен біз ... деген шешімге
келдік
|
Сұрақтар жазылған шар
«Рефлексия-лық эссе»
парағы
|
Қосымша мәлімет
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді
қалай жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай
түрлендіресіз?
|
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс – денсаулық және
қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен
байланыс (тәрбие элементі)
|
Тапсырмаларды түсінікті және жүйелі түрде
беремін.
Көпшілік оқушылар тыңдалым мәтінінен өзі маңызды деп
санаған ақпаратты таңдап алып, өз ойымен жалғастырып
айтады.Ал кейбір оқушылар сабақ тақырыбына қатысты берілген ұйқастардан өлең
жолдарын құрап жазады.
|
Сабақта қалыптастырушы бағалаудың
«Табыс сатысы» әдісі (бірін -бірі
бағалау),«Жасыл қалам» әдісі (әр
топ флипчарттағы түзетілген мәтіндерін алмасып, қателерін түзетіп
бағалайды),
«Үш шапалақ» әдісі
(бәрі түсінікті – үш рет
шапалақтайды,
толық түсінбедік –екі рет
шапалақтайды,
мүлдем түсінбедік – бір рет) түрлері
қолданылады.
|
Қазақ әдебиеті, Қазақстан тарихы пәндерімен
тақырып арқылы бaйланысады.
Сынып ішінде, топтық жұмыс жасау кезінде
оқушылардың еркін қозғалуына, бір бірімен жақын қарым қатынас
жасауына жағдай жасалған.
Сабақта АКТ ны қолдану тыңдалым мәтінін көрсету
мақсатында қолданылады
Оқушылар мемлекеттік тіл- қазақ тілінің қадір -
қасиеті, тіл мәртебесі, халықтық қазынамызды құрметтеп, ардақтау
туралы пікірлерін айтады.
|
Сабақ бойынша рефлексия
-
Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма,
қолжетімді болды ма?
-
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?
Егер оқу мақсатына қол жеткізбеген болса неліктен деп
ойлайсыз?
-
Сабақ қалай және қандай деңгейде
өтті?
-
Жоспарланған саралау дұрыс іске асты ма?
(тапсырмалар сәйкес болды ма?)
-
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді
пайдаландыңыз ба?
-
Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма,
неліктен?
-
Осы жоспарға қандай өзгеріс енгіземін
және неге?
|
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі
нәрсе (оқыту мен оқуға
қатысты):
1.
2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал
етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1.
2.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе
жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені
анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару
қажет?
|