Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Сіздің сұранысыңыз сәтті жіберілді!
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдар / «Тірі ағзаларды микроскопиялық зерттеу»
2023-2024 оқу жылына арналған
қысқа мерзімді сабақ жоспарларын
жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған
«Тірі ағзаларды микроскопиялық зерттеу»
Материал туралы қысқаша түсінік
Жаратылыстану пән 5 сыныпта микроскоппен танысу және жұмыс жасау туралы жазылған, осы материалды басқада мұғалімдер көруге ұсынып отырмын. мен жас маман ретінде жасаған жоспарым
5.4.2.3 -микроскоппен жұмыс істеу ережелерін
қолдану
5.4.2.4 -уақытша микропрепарат
дайындау
Сабақтың мақсаты:
Барлық оқушылар
үшін:
Микроскоптың құрылысын және мектепте қолданатын
микроскоппен жұмыс істеу ережесін біледі
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты
Педагогтің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту.
7
мин
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:
1.
Оқушылармен амандасу, түгендеу.
Үй тапсырмасын тексеру
«Сұрақ - жауап»
1. Тірі организмдердің қандай қасиеттері
бар?
2. Жанды табиғат денелерін
ата?
3. Жасуша дегеніміз не?
4. Организм дегеніміз
не?
5. Популяция дегеніміз
не?
6.
Жанды табиғат патшалығын ата?
7.
Өсу дегеніміз не?
8.
Дені сау адам тынысын қанша уақытқа тоқтатып тұра
алады?
9.
Биосфера дегеніміз не?
10.Даму дегеніміз не?
ДК
экраны
Жаңа сабаққа кіріспе
3
мин
«Миға шабуыл»
Жаңа сабаққа кіру
(С) Сыныпқа микроскоптың бірнеше суретін
көрсету.
Суреттен не көріп тұрсыздар? Бұл құрал қалай
аталады?
Не үшін қолданылады?
Осы сұрақ арқылы сабақтың тақырыбы
анықталады.
Оқушылар не көріп тұрғандарын табуға тырысады.
Сол арқылысабақтың тақырыбы
анықталады.
Сабақ мақсатымен және жетістік критерийлерімен
танысу.
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды
дамыту.
Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар
оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың
тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.
10 сұраққа
1 баллдан беріледі
Өз ойын дұрыс мағынада
білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан
оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Оқушылардан микроскоппен жұмыс істеу кезінде
сақталуы тиіс қауіпсіздік техникасының ережелерін құруды
сұраңыз.
1Мәтін: Микроскоппен жұмыс істеу тәртібі (Қосымшада
көрсетілген).
Оқушыларға микроскоппен жұмыс
істеу ережелерін таратып беріп, танысуын қадағалау
қажет.
Оқушылар мұғаліммен бірге
жүмыс істеп тәртібімен танысады
15
мин
Микропрепараты жасау әдісі
2.Өсімдік жасушасының құрылысын сипаттап
түсіндіру
САРАМАНДЫҚ ЖҰМЫС
Пияз қабығы микропрепаратының жасушасын
дайындау.
Жұмыстың мақсаты:
микропрепарат дайындауды үйрену
және микроскоп арқылы жанды және жансыз табиғат
денелерін ажырату.
1. Шыны және инемен жұмыс істегенде қауіпсіздік
техникасы ережесін сақтай отырып, жапырақ
жасушасының микропрепаратын
дайындайды.
Дескриптор: Жалпы - 5 балл
1.Микроскопты жұмысқа дайындау
2.Сарамандық жұмысты орындайды.
3. Сұлбаны дәптерге сызып
алады.
Тақырып бойынша интернет көздерін пайдаланып
видеоролик көреді.
Сабақтың соңы
Ой
толғаныс.
Рефлексия
7
мин.
Рефлексия «Филворд»
Шарты: Бүгінгі жаңа сабақта кездескен термин сөздерді
тауып жазу.
«Бір ауыз сөз» әдісі.
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында
оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын
тыңдайды.
3.Филворд
Сабақта жиі кездескен сөздерді
табады
Сабақ соңында оқушыларға
«Өзін-өзі бағалау»
әдісі арқылы рефлексия жүргізіледі.
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан
белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне
тиісті баллын қойып бағалайды.
Сәйкестендіру
1
Р
оберт Гук
Алғашқы микроскоп жасап, күрделі
микроскоп жасауға негіз салды
2
Э
рнест Руска
Микроскопты линзаларды қорғасын
трубкамен қосу арқылы құрастырады
3
Г алилео
Галилей
150-300 есе ұлғайтатын линзамен
қарапайым микроскоп құрастырды
4
Захарий
Янсен
Жетілдірілген микроскоп және
оған
жарық беретін қондырғы
құрастырды
5
Антонио ван
Левенгук
Алғашқы электронды микроскопты
жетілдірді
Сәйкестендіру
1
Роберт
Гук
Алғашқы микроскоп жасап, күрделі
микроскоп жасауға негіз салды
2
Эрнест
Руска
Микроскопты линзаларды қорғасын
трубкамен қосу арқылы құрастырады
3
Галилео
Галилей
150-300 есе ұлғайтатын линзамен
қарапайым микроскоп құрастырды
4
Захарий
Янсен
Жетілдірілген микроскоп және
оған
жарық беретін қондырғы
құрастырды
5
Антонио ван
Левенгук
Алғашқы электронды микроскопты
жетілдірді
Тест
1.Жанды табиғат қанша патшалыққа бөлінеді
А. 4
B. 2 C. 3 D. 5
2.Тіршіліктің ең кіші бірлігі
А.Организм B.ЖасушаC. ҰлпаD. Мүше
3.Жеке өмір сүре алатын, тұтас, өзін-өзі
реттейтін жүйе
А. ЖасушаB. ҰлпаC. МүшеD. Организм
4.Құрылысы , өмір сүруі ұқсас , шағылысу арқылы
өсімтал ұрпақ әкелетін және белгілі бір жерді мекендейтін дарақтар
жиынтығы
А. ТүрB.ПопуляцияC. ҚауымдастықD. Жасуша
5.Белгілі бір жерде ұзақ уақыт мекендейтін бір
түрдің жиынтығы
А.Биоценоз B.БиосфераC. ПопуляцияD. Мүше
6.Жанды табиғат патшалықтары:
А.Бактериялар, жануарлар, өсімдіктер
B.
Бактериялар, организм, жануарлар, өсімдіктер
C.
Бактериялар, саңырауқұлақтар, жасуша, өсімдіктер
D.
Бактериялар, саңырауқұлақтар, жануарлар, өсімдіктер
7.
Организмдердің өздеріне ұқсас организмді өмірге келтіруі қалай
аталады
А.
Даму B.Өсу C. Көбею D. Қоректену
8.
Қазіргі кезде Жер бетіндегі барлық биоценоздың жиынтығы құрайды
А.
Биосфера B.Атмосфера C. Гидросфера D. Литосфера
9. Дені сау адам тынысын қанша секунд тоқтатып
тұра алады
А.
20-25 B.25-30 C. 60-90 D. 30-30
10.Жанды табиғат дене
А.
Қалам B.Кітап C. Аққала D. Аққу
1 а2 в3d4a5c6 д7 с8 а9 в10д
10-9 – Өте жақсы!
Тамаша!
8-7 –
Жақсы!
6-4 –
Орташа
Өзін-өзі бағалау
парағы
Оқушының
аты-жөні:
Тапсырмалар
ұпай саны
578тг - Сатып алу
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз