Материалдар / Тірі ағзалардың саналуандығы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Тірі ағзалардың саналуандығы

Материал туралы қысқаша түсінік
6 сынып жаратылыстану
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
26 Қырқүйек 2018
3116
46 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Мектеп: №156 ЖББМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Айсарова Н.Т.

Сынып: 6

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

6.6 Экология және тұрақты даму

Ұзақ мерзімді жоспарлаудың бөлімшесі:

6.2 Тірі ағзалардың саналуандығы

Сабақтың тақырыбы:

§51. Өсімдіктер систематикасы

§52.Жануарлар систематикасы

Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

6.6.2.1 - өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін анықтау үшін ағзалардың өзіндік ерекшеліктерін қолдану;


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар :

Ағзалардың өзіндік ерекшеліктерін қолданып өсімдіктермен жануарларды түрлерін анықтайды.

Оқушылардың басым бөлігі :

Өсімдіктермен жануарларды топтарға жіктейді.

Кейбір оқушылар :

Жүйелеудің маңыздылығын түсініп мысал келтіре алады


Ойлау дағдылары

Қолдану,талдау, жинақтау.

Тілдік мақсаттар


Түр, систематика, дүние, классификациялау, аңдар 835,500,49,қосмекенділер,

Ағзаларды ........-оларды топтарға бөлу.

Топтастырумен …………….. ғылымы айналысады

…….- систематикадағы негізгі бірлікке жатады.

Әр ағза белгілі бір ……. ден бастап …… дейін бөлінеді

Елімізде жануарлардың ……. түрі кездеседі. ……. 178, құстардың ……., бауырмен жорғалаушылардың …. және ….. 12, балықтардың 104 түрі кездеседі.



Құндылықтарға баулу


Өсімдіктермен жануарлар дүниесіне қамқорлық жасауға және қоршаған ортаны қорғауға

Бағалау критерийі

Ағзалардың өзіндік ерекшелігін біледі

Өсімдіктер мен жануарларды жіктейді

Өсімдіктермен жануарлардың түрлерін ажыратады

Жүйелеудің маңыздылығын түсінеді

Ағзаларды жеке ерекшеліктеріне қарай топтарға бөледі


Белсенді әдістер

«Сәлемдесу», «Суреттер сөйлейді», «Пазл»

«Түртіа алу», «Не?, Қандай?, Неге?» «3 сұрақ»

«Жетістіктер баспалдағы»

Саралау

«А» деңгей: Жануарлармен өсімдіктерді жіктейді

«В»деңгей: Жануарлармен өсімдіктерді жүйелеудің маңыздылығын біледі

«С» деңгей: Жануарлар мен өсімдіктерді ерекшеліктеріне қарай топтарға бөледі

Бүкіл сынып, «Суреттер сөйлейді» әдісі,

Жеке, «3 сұрақ» әдісі

Топтық, «Ментальды карта», «Диірмен» әдісі

Жұптық «Не, қандай, неге?» әдісі


Пәнаралық байланыс

Қазақ – тілі

Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау.

Алдыңғы білім


1.Тірі ағзаларға тән қасиеттерді біледі.

2.Біржасушалы және көпжасушалы ағзаларды сипаттай алады.

3.Көпжасушалы және біржасушалы ағзалардың құрылысын біледі.



Дескриптор

Ағзалардың өзіндік ерекшеліктерін қолданып

өсімдіктермен жауарлардың түрлерін анықтайды

Өсімдіктермен жануарлады топтарға жіктейді

Жүйелеуге мысал келтіреді

Жоспар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Дереккөздер, ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

«Сәлемдесу» әдісі негізінде бір-бірімен әр түрлі тілдерде амандасып жақсы тілектер айтады.


Бүкіл сынып:

Тақырыпты ашу мақсатында «Суреттер сөйлейді» әдісі бойынша слайдта жануарлармен өсімдіктер бар суреттерге қарап сұрақтарға жауап беріп, болжау арқылы тақырыпты ашады

«Пазл» әдісі бойынша қағазға жазылған жануарлармен өсімдіктер түрлері бойынша топқа бөлінеді.

1-топ «Жануарлар»

2-топ «Өсімдіктер»






слайд

Сабақтың ортасы

30 минут

1-тапсырма.ТЖ.

Слайд көрсетіледі

«Ментальды карта» әдісі бойынша мәтінді мұқият көріп , негізгі ақпаратты

1-топ, Жануарларды

2- топ Өсімдіктер туралы ақпараттарды түртіп алып отырады. Менталды карта құрастырады

«Диірмен» әдісі бойынша топтар бір-бірінің жұмыстарымен танысады.

Дескриптор:

Мазмұнын түсінеді;

Өсімдіктердің ерекшеліктеріне назар аударады

Өсімдіктерді ерекшеліктеріне қарай топтарға бөледі

Жануарлардың құрылысына назар аударады

Жануарларды ерекшеліктеріне қарай топтарға бөледі


ҚБ: Топтар бірін- бірі бағалайды

«Бас бармақ» әдісі


2 тапсырма ЖЖ жұмыс

  • «Не? Қандай? Неге?» әдісі

  • Ағзаларды ерекшеліктеріне қарай топтастырыңдар



Не?

Қандай?

Неге?










Дескриптор:

1.Өсімдіктерді гүлдерінің құрылысына қарай топтастырады

2.Жануарларды қоректенуіне қарай топтастырады

3.Өсімдіктерді тамырына қарай топтастырады

4.Жануарларды қозғалуына байланысты топтастырады


Қ.Б. Жұптар бірін-бірі бағалайды

«Плюс, минус,қызықты»

«Плюс» - оң әсер еткен фактілерді

«Минус» - түсініксіз болып тұр

«Қызықты»- өздеріне не қызықты болды


3- тапсырма. Ж жұмыс

«3 сұрақ» әдісі

1.Жергілікті жердегі жануарлармен өсімдіктерге мысал келтіріп ерекшеліктеріне қарай топтастырады.

2.Жүйелеудің маңызы қандай?

3.Карл Линней еңбегін бағалаңдар?

Дескриптор:

1.Жергілікті жердің өсімдіктерімен жануарларына мысал келтіреді

2.Жүйелеудің маңызын анықтайды

3.Карл Линей еңбегіне баға береді

Қ.Б. Өзін-зі бағалау «Жетістіктер баспалдағы»

Ағзалардың өзіндік ерекшелігін білемін

Өсімдіктер мен жануарларды жіктей аламын

Өсімдіктермен жануарлардың түрлерін ажыратамын

Жүйел еудің маңыздылығын түсіндім

Ағзаларды жеке ерекшеліктеріне қарай топтарға бөле аламын





Слайд

А3



























Сабақтың соңы

5 минут

Рефлексия «Білім қоржыны»

-Өте жақсы түсіндім, мен үшін қызықта болды.


-Мен сабақты жақсы түсіндім


-Тақырып бойынша әлі де ізденуім керек


стикер

Саралау Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?


Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?


Пәнаралық байланыстар.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану

Деңгейлік тапсырмалар беру арқылы

Тж.Ж.ж. жұмыс. Ж жұмыс

Өзін-өзі бағалау, бірін-бірі бағалау.

Топтар бірін-бірі бағалау.

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы және қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


Қорытынды бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?










Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!