Күні
«_26» 10_2022__ ж.
|
«Бекітемін»
«Металл өңдеу»
ЦӘК
төрайым
___________
Р.А.Чуюншалиева
|
Батыс Қазақстан
индустриалды колледжі
(білім беру ұйымының
атауы)
Оқу сабақ
жоспары
(теориялық оқыту)
Модуль /пән атауы
КМ 1 «Токарлық өңдеу
бойынша дайындық жұмыстарын
жүргізу»
ОН 1.4Өлшеу кесу құралдары мен
жабдықтарын жұмысқа дайындау
Сабақ
тақырыбы: Токарлық станоктардың
технологиялық жабдықтары.
Дайындаған
педагог: Тулегенова Бакитжан
Карабековна
1.Жалпы
мәліметтер: Курс: 2
Топ: 224К
Сабақ
түрі: аралас
сабақ
2.
Мақсаты:
Білімділік:
Студенттерге токарлық
станоктардың технологиялық жабдықтары туралы түсінік алады олардың
түрлерімен танысады,оларды
қолдану ерекшелігін
анықтау.
Тәрбиелік: Студенттердің кәсіби
дағдысын қалыптастыруға, бірлесіп жұмыс орындауға тәрбиелеу, өз
бетімен ізденіске, ұсынған материалды талдауға икемдеу,
қызығушылығын арттыру.
Дамытушылық: Токарлық станоктардың
технологиялық жабдықтарының мақсаты
қолдануын таныстырып,
студенттердің таным белсенділігін арттыруға
жұмыстану
Міндеттер
2.1 Бағалау
критерилері:
1. Токарлық станоктарда
пайдаланатын құралдардың негізгі түрлерімен
танысады. 2. Токарлық станоктарда
пайдалану ережесін біледі. 3.
Токарлық станоктарда техника
қауіпсіздігін сақтайды. .
2.2 Пәнаралық
байланыс:Материалтану
3.
Оқу-жаттығу процесінде
білім алушылар меңгеретін күтілетін нәтиже және (немесе) кәсіби
дағдылар тізбесі
1. Токарлық станоктарда
пайдаланатын құралдардың негізгі түрлерімен
танысады. 2. Токарлық станоктарда
пайдалану ережесін біледі. 3.
Токарлық станоктарда техника
қауіпсіздігін сақтайды. 4. Қажетті ресурстар: Мультимедиялық тақта,интернет
ресурстары
4.1 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық
әдебиеттер: Негізгі және қосымша әдебиеттер, мультимидейная тақта,
бейнематериалдар, тақырыптар бойынша
слайд-презентация.
4.2 Техникалық жабдықтар,
материалдар: Мультимедиялық тақта,оқулық, оқу-жұмыс
дәптері,интернет ресурстары.
5. Сабақтың барысы
Сабақтың элементтері,
уақыты
|
Жоспарланған іс-шаралар
(оқытушы мен студенттің іс-әрекеті)
|
Ресурстары
|
Сабақтың
басы
|
Ұйымдастыру
бөлімі
Топ көңіл күйіне көңіл
бөлу;
Топ кезекшінің баяндамасын
қабылдау, сабаққа қатысушыларды
белгілеу.
Үй тапсырмасын
тексеру
Оқушылардың білімін
активитилер бойынша тексеру
Аctivity
№1
Материалдарды абразивті өңдеу
ідістері. Аctivity №2 Табиғи абразивті
материалдар Табиғи абразивтердің кейбірін, дәлірек айтсақ, Гауһар-таза
көміртектен тұратын табиғи материалдардың ішіндегі ең қаттысы.
Табиғатта ол, әдетте, кристалдардың шашырауы түрінде кездеседі.
Гауһар тастар зергерлік және техникалық болып табылады (олар
абразивтер ретінде қолданылады).
Аctivity
№3
Абразивті құралдарды
ата
|
Оқу
журналы
Қосымша (активити
толтырылған жұмыс
парақтары) .
|
Сабақтың
ортасы
|
Негізгі
бөлім.
Жаңа тақырыпты меңгеру үшін
студенттерге еңбек шарттары мен міндеттерін
тарату. 1. Токарлық станоктарда
пайдаланатын құралдардың негізгі түрлерімен
танысады. 2. Токарлық станоктарда
пайдалану ережесін біледі. 3.
Токарлық станоктарда техника
қауіпсіздігін сақтайды.
|
жазылған жұмыс
парақшалары
|
Жаңа тақырыпты
түсіндіру.
Зерделенген материалды
түсінуді алғаш тексеру.
|
Жаңа
сабақты бекіту Жаңа
терминдерді оқытушымен бірге қайталайды. Токарлық станоктың функционалдығы
көбінесе арнайы құрылғыларды қолдану арқылы анықталады. Олардың
көмегімен қосымша операцияларды орындауға болады (фрезерлеу,
тегістеу, жіппен кесу және т.б.), жұмысты жеңілдетуге немесе
бөлшектерді күрделі конфигурациямен бекітуге мүмкіндік
береді.
Дайындамаларды бекітуге арналған
құрылғылар Дайындамаларды бекіту үшін әмбебап құрылғылар қолданылады –
орталықтар, бұталар және оправкалар. Орталықтар ұзындығы үш метрден
асатын бөлшектер үшін қолданылады, олардың негізгі беттері орталық
тесіктер түрінде болады. Дизайнға байланысты олар айналмалы және
қозғалмайтын болып бөлінеді, алдыңғы және артқы бас пинолаларына
орнатылады. Алдыңғы орталық конустың бұрышы жұмыс түріне
байланысты. Кәдімгі операциялар үшін ол 60°, ауыр жұмыстар үшін –
90°. Материал-HRC 55-58 қаттылығы бар аспаптық болат. Арнайы
операцияларды орындау үшін орталықтарды жобалаудың әртүрлі
нұсқалары бар: Қуыс бланкілерді өңдеуге арналған ойық орталықтар.
Шұңқырлы орталықтар. Олар ұшын кесу үшін қолданылады. Серіппелі
немесе " қалқымалы орталықтар - бөлшектерді соңына дәл орнату
үшін.
Жоғарыдағы суретте орталықтардың конструкциялары
көрсетілген: А-қарапайым; б-ойық; в - ойықпен, г - орталық ойықтары
бар дайындамалар үшін айналмалы; д-конустық ұштары бар дайындамалар
үшін айналмалы. Егер бөлікті картриджге бекіту мүмкін болмаса,
мысалы, дұрыс емес геометриялық пішінге байланысты, дайындамаларды
станоктарға бекіту үшін арнайы құрылғы қолданылады – планшет. Бұл
фланец арқылы машинаның шпиндельіне бекітілген радиалды немесе
концентрлі ойықтары бар жалпақ диск. Ойықтар көлденең қимада
Т-тәрізді немесе бұйра болуы мүмкін. Дайындама ауыстырылатын
ұстағыштар мен баптаулардың көмегімен планшеттерге
орталықтандырылады және бекітіледі. Ішкі саңылаулары бар кейбір
дайындамаларды бұрау үшін мандрель көмегімен бекіту қолданылады.
Бұл құрылғылар орталық және шпиндельді болып бөлінеді. Өз кезегінде
орталықтар бір бөлікке және қысқышқа
бөлінеді.
Қосымша
тіректер Үлкен ұзындықтағы және кіші диаметрлі дайындамаларды өңдеу
кезінде сенімді бекітуді қамтамасыз ету үшін қосымша
тіректер-люнеттер қолданылады. Олар өңделетін дайындамалардың
қаттылығын арттыру үшін қажет. Дизайнға байланысты люнеттер болуы
мүмкін: жылжымалы; қозғалмайтын; өздігінен Орнатылатын муфтамен
жаңартылған; өзін-өзі орталықтандыратын, камераларға кіріктірілген
мойынтіректері бар. Бекітілген құрылғылар ұзындығы өнімнің 10
диаметрінен асатын білік дайындамаларын өңдеу үшін қолданылады.
Люнетті орнатпас бұрын, дайындаманы орталықтарға бекітіп, мойынды
жұдырықшалардың астына тесу керек. Люнеттің өзі дайындаманы
бекітуді жеңілдету үшін қақпағы бар шойын корпусынан тұрады. Корпус
төсекке жолақпен және болтпен бекітіледі. Камералар реттегіш
бұрандалардың көмегімен қозғалады, оларды қажетті күйде бекіту үшін
арнайы бұрандалар қолданылады. Кейбір конструкциялар үйкеліс күшін
азайту үшін камералардың орнына роликтерді пайдаланады. Жылжымалы
люнеттер тікелей калибрлі вагонға орнатылады. Бұл құрылғы ұзын
біліктерді бұрау үшін де қолданылады, атап айтқанда әрлеу, жіп кесу
және басқа операциялар үшін. Реттелетін жұдырықшалы жүйе люнді
біліктің өлшеміне қарай реттеуге мүмкіндік
береді.
|
Слайд-презентация арқылы
жаңа тақырыппен танысады,сұрақтарға жауап
береді.
Жоғарыдағы суретте бөлімдегі мандрельдер көрсетілген:
а-Орталық; б-шпиндель; 1-өзек; 2 - дайындама; 3 - бөлінген элемент;
4 - гайка.
|
Білім алушылардың практикалық
сабағы.
|
а)
«Кім
шапшаң» әдісі
бойынша Токарлық станоктардың қосымша
құралдарын ата.
б)Қосымша тректерді қолдану
ережесі
|
Сұрақтарға жауап
береді.
|
Сабақтың
соңы
Рефлексия
|
Үй тапсырмасы:
Токарлық станоктардың технологиялық
жабдықтары.
|
Түсінік(мысал) ретінде
тапсырма көрсетіледі, нұсқау
беріледі
|