Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Токтың жұмысы мен қуаты.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тұрақты ток |
Мектеп:« Мемлекеттік тілде оқытатын Заречный ЖББМ»КММ Мұғалімнің аты-жөні: Суимбекова З.А. |
|||||||
Күні: |
|
|||||||
Сынып: 10Ә |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны:
|
||||||
Сабақ тақырыбы |
Электр тогының жұмысы және қуаты. Джоуля – Ленц заңы. Ток көзінің ПӘК |
|||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.4.2.7 - электр тогының жұмысы, қуаты және ток көзінің ПӘК-ң формулаларын есептер шығаруда қолдану; |
|||||||
Сабақ мақсаттары |
- электр тогының қуаты мен жұмысы формуласын меңгереді; - Ток көзінің ПӘК қорытып шығару формуласын меңгереді; |
|||||||
Бағалау критерийлері: |
Білу:электр тогы, ток қуаты, электр энергясы шығыны не екенін біледі. Түсінеді: Электр тогы қуаты мен жұмысының физикалық мағынасын түсінеді . Қолдану: Жұмысты, токтың қуатын және электр энергиясы шығынын анықтау үшін формулаларды қолданады. . Талдау: Есептің шарты мен формуласына талдау жасайды. Жинақтау: деңгейлік есептер шығару Бағалау: өз жұмыстарын бағалау |
|||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар тізбектегі өзгерістерді түсіндіре алады, тізбектегі жұмыс ток күшінің қуатын түсіндіре алады. Терминдер мен нақты терминдер сөздігі: - өткізгіштегі ток күші; - өткізгіштің ұштарында кернеудің түсуі; - өткізгіштің кедергісі; - Ом заңы; - ток жұмысы; - токтың қуаты. Байланыс / жазу үшін пайдалы тіркестер жиынтығы: - токтың қуатын есептеу үшін ...; - Тізбектегі ток тура пропорционалды ... - өткізгіштің ұштарында кернеу түсуі ......; - Электр қуатының құнын есептеу үшін ... .. |
|||||||
Құндылықтарды дарыту |
Оқушылардың ой-өрісін, физиканы зерттеуге деген қызығушылығын дамыту. Жұмысқа оң көзқарас таныту. Өмір бойы оқу |
|||||||
Пәнаралық байланыстар |
Математика (калькулятормен жұмыстану дағдысын қалыптастыру ) |
|||||||
Бастапқы білім |
Толық тізбек үшін Ом заңы; тізбек бөлігі үшін Ом заңы, электр тізбегінің элементтері және атаулары, өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау:
|
|||||||
Сабақ барысы |
||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||
Сабақтың басы Ой қозғау,,,, |
Мұғалім іс-әрекеті: Мұғалім «Электр тогының жұмысы және қуаты. Джоуля – Ленц заңы. Ток көзінің ПӘК» атты сабақтың тақырыбын хабарлайды. Оқу мақсатын және сабақтың мақсаты туралы айтады. 3. «Өткен тақырыпты тексеру және өзектендіру» Тест:http://quizizz.com Мақсаты: 8-сыныптан алған оқушылардың білімін жүйелендіру және «Тұрақты ток» тарауын оқып үйренуде қолдану. Берілген тапсырмаларды орындауға дағдыландыру. Сипаттамас: Оқушыларға токтың жұмысын және қуатын, Джоуль-Ленц заңын, сондай-ақ өлшем бірлігін анықтауға арналған формулаларды еске түсіру. Ол үшін кестені толтырыңыз. Кестеге оқушылар формулаларды, өлшем бірліктерін және шамалардың атауларын енгізе алады. Мұғалім іс-әрекеті: жұмыс нәтижесін қадағалайды, оқушыларға көмек көрсетеді. Оқушы іс-әрекеті: өз бетімен жұмыстанады. Бағалау: Өзара бағалау, тақырып бойынша білімді тексеру. Талқыланған жағдайда, барлық сынып талқылауға қатысады. |
Қосымша 1
Қосымша2
|
||||||
|
А деңгейі:.Егер шаңсоғыш кернеуі 220В, ток күші 0,5А қалалық желіге қосылса, онда оның электқозғалтқышының 0,5 сағ ішінде қанша жұмыс жасайды? 2.Троллейбустың электроқозғалтқыш 200А ток күшін тұтынады және 6 кВ кернеумен жұмыс істейді. Оның қуаты қандай? 3. Ток күші 5 А желіге жалғанған кедергісі 30 Ом электр пешінен 1 мин-та қанша жылу бөлінеді? В деңгейі 1.ЭҚК-і 16В, ішкі кедергісі r = 2,5 Ом тоқ көзіне кедергісі R= 5,5 Ом қыздырғыш қосылған. Қыздырғыштағы тоқ күшінің қуаты қандай? 2.Электр плитканың кедергісі 80Ом, кернеуі 220В. 6 сағ ішінде плитка қанша жылу бөлінеді? Сдеңгейі
Мақсаты: «Электр тогының жұмыс істеуі және қуаты» тақырыбында оқушыларға көмектесу және осы тақырып бойынша білім тереңдігін тексеру. Сипаттамасы: Оқушылар есептерді жеке шығарады . Әрбір оқушы тапсырманы дұрыс және жылдам орындауға тырысуы керек. Мұғалімнің іс-әрекеті : Ол міндеттерді бөледі, тапсырмалардың орындалуын қадағалайды. Есептерді шығарудың дұрыстығын тексереді. Бағалау: дұрыс есептеу нәтижесі және орындалу жылдамдығы бағаланады.
Мақсаты: Ток көзінің ПӘК ұғымын қалыптастыру және эксперименттік жолмен анықтау әдістерін үйрету.
Сипаттамасы: Тізбектің сызбасын сызу,амперметр мен вольтметрдің көрсеткішін сызбадан алу көрсетілген уақыттаы пайдалануосы тізбектегі ПӘК- ті анықтау Мұғалім іс-әрекеті:оқушыларға тізбектегі ПӘК-ті есептеуді бағыт-бағдар береді. Оқушы іс-әрекеті: оқушылар материалды түсінгендігін көрсетеді.Есептеулерді өз бетімен орындайды. Бағалау: мұғалім тарапынан кері байланыс. Тапсырманы орындауды тексеру. |
Қосымша 3
Қосымша 3
Слайд 11 |
||||||
Соңы
|
2. «Рефлексия» Мақсаты: материалды меңгеруді тексеріңіз Сипаттамасы: әңгіме - сіз не үйрендіңіз? - оқығаныңызды қай жерде қолданасыз? - Тұтынылатын электр энергиясының құнын есептеу мүмкіндігін сізге не береді? Бағалау: кері байланыс |
|
||||||
Қосымша ақпарат |
||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||
Жаңа материалды түсіндіргенде, материал ағынын ажырату қиын. Физиканы оқып-үйренетін және деңгейі жоғары оқушылар үшін бағалау критерийлері бар қосымша тапсырмалар дайындалуы керек. |
Бірінші тапсырманы орындауға дайын жауаптар бойынша оқушылар өзара бағалау. Жаңа материалдарды зерттеу барысында мұғалімнен кері байланыс және қолдау. |
Қауіпсіздік ережелері. Назар аударыңыз! Электр тоғы! Сым өткізгіштің оқшауланбағанына көз жеткізіңіз. Құралды тастамаңыз. Өлшеу құралдарының максималды жүктемесінен асырмаңыз. |
||||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? . |