Сабақ тақырыбы | Топырақтың экологиялық проблемалары. |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.3.4.5 топырақтың экологиялық проблемаларын жіктеп, шешу жолдарын ұсынады
|
Ойлау дағдысының деңгейі | ҚолдануЖоғары деңгей дағдылары |
Сабақ мақсаттары | Білімділік: Топырақтың экологиялық проблемаларын естеріне сақтайды және айтып береді, карта мен сарамандық тапсырмаларды орындайды.Құзырлылық: Топырақтың мәселелері және оны қорғау туралы себеп-салдар байланыстарын түсіндіреді және баға береді.Құндылық: Топырақ ластанудың негізгі себептерін, экалогиялық факторларын талдайды және баға береді, тақырып бойынша жеке тапсырмаларды орындайды. |
Бағалау критерийі | Білім алушы:Топырақтың өзгерісіне әсер ететін факторларды атайды.Топырақ құрамының өзгерісін талдайды.Топырақтың экологиялық проблемаларын шешу жолдарын ұсынады. | ДескрипторТопырақтың экологиялық проблемаларын атайды.Топырақтың эрозиясының себеп-салдарын анықтайды.Топырақ эрозиясы түрлерінің шешу жолдарын ұсынады. |
Тілдік мақсаттар
| Топырақ эрозиясы, топырақ құрылымы, орманның оталуы, нашар су дренажасы. |
Құндылықтарды дарыту | «Мәңгілік Ел» идеясын білім беру мен тәрбиелеуде іске асыру тетіктеріне білім беру құндылықтарын, ашықтық пен ынтымақтастықты қалыптастыру, өмір бойы білім алуға тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыстар | Экология,биология, тарих |
АКТ колдану дағдылары | Интерактивті тақта, презентация |
Алдыңғы білім
| Қазақстанның топырақтың негізгі түрлері |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
Ақпарат алмасу Білу5-мин | 1.Ұйымдастыру кезеңі:1.Оқушылармен сәлемдесу, сабақта жағымды көңіл күй қалыптастыру, «молекула» әдісі бойынша топқы бөлу.2.Үй тапсырмасын тексеру.«Өрмекші торы» әдісі, өзара бағалау | Оқулық, карта, атлас, кеспе билеттер, бағдаршам, түрлі-түсті қағаз, ватман |
Алғашқы бекітуТүсіну10-мин
| BilimLand-тан бейне фильм көрсету.«Диктаглос» әдісі.Оқушыларға алдын-ала сұрақтар беоріледі.а) Құнарлы жерлердің жарамсыз болуының себебі неде?б)Топырақ эрозисы дегеніміз не?в)Топырақтың эрозияға ұшырау себептері неде?г)Топырақтың ластануы дегенді қалай түсіндіресіз?д)Топырақтың ластануың түрлерін атаңыз?е)Топырақ ластануы не себепті қауіпті?(Әр топқа конверттер беріледі, әр қайсысына 2 сұрақтан, топтан 1-2 оқушыдан жауып береді)Оқушылар бейнефильмді көру арқылы берілген сұрақтарға жауап береді.Бейнефильм арқылы сабақтың тақырыбын болжайды. | http://bilimland.kz/kk/ #lesson=14655
|
Құзырлылық қалыптастыруҚолдану Талдау8-мин
ШығармашылықҚалыптастыруЖинақтау
Күтілетін нәтижеБағалау
| Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарымен таныстыру.Тақырыпқа қысқаша шолу жасау, анықтамаларды дәптерге жазып алады.Сергіту сәті «географиялық номенклатура» |
|
ШығармашылықҚалыптастыруЖинақтау10-мин | Тәжірибе.Тәжірибе жасау арқылы топырақ эрозиясын түрлерін оқушылар өздері анықтайды.Ескертпе:Оқушылар тәжірибеде жұмысы кезінде қауіпсіздік ережелерін қатаң сақтаулары керек.(химия пәні мұғалімдерінен арнайы көзілдіріктер, ақ халат, қолдарына резеңке қолғап.Топпен жұмыс жасау барысында мұғалімнің нұсқаулығымен жұмыс жасау. Тоқ көздеріне су қолдарымен жоламау.)Бұл тәжірибенің мақсаты:оқушылар су, жел эрозиясының қалай жүргізілетіндігін түсінулері керек.Өз қорытындыларын ұсынулары керек. 1-топ. Су эрозиясы: 2-топ.Жел эрозиясы. 3-топ.Су немесе өзен эрозиясы.Топтар тәжірибе барысында төмендегі жоспар бойынша талдау жүргізеді:А)Тәжірибе барысында қандай өзгерістер болды;Б)Ол өзгерістердің салдары қандай?(шаруашылыққа әсері)В)Мәселені шешу жолдарын ұсыну;Қалыптастыру бағалау.Бағдаршам әдісі.
|
Үлкен ақ қағаз,Топырақ,су, шаш кептіретін фен, салафан, 2 шелек, қатты тақтай, тамызғыш (пипетка) |
Күтілетін нәтижеБағалау3-мин | Тапсырма:«Топырақты қорғау»Оқушылар өз идеяларын ортаға салып постер қорғайды.Бағдаршам әдісімен бағалау. |
|
Үйге тапсырма3-мин | Үй тапсырмасы.Топырақ эрозиясына 200 сөзден тұратын эссе жазыңыз.
Эссеге ұсынылатын критерий:1.Эссенің тақырыпқа сай болуы;2.200 сөзден аспауы керек. |
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілеттіОқушыларға қандай тапсырма бересіз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақтау |
Сабақ бойынша рефлексия
| «Плюс, минус, қызық» әдісі |