Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Түбір және туынды сөз
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қазақ тілі пәнінен қысқа мерзімді жоспар
Пәні: Қазақ тілі. Күні: 14.11.2020 ж Сынып: 3 «Г » |
Мектеп: №3 орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
|
|
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Түбір және туынды сөз |
|
|
|
|
|||||
Оқу мақсаты |
3.3.2.1 өзіндік іс-әрекеті баяндалған күнделік/өмірбаян жазу; 3.3.6.1 кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету; |
|
|
|
|
|||||
Сабақ мақсаттары: Кейбірі: |
Барлық оқушылар:Сөздердегі түбір сөз туралы біледі Көптеген оқушылар:Жұрнақ пен жалғауды ажырата алады. Кейбір оқушылар: Түбір сөзден жасалған туынды сөзді біледі. |
|
|
|
|
|||||
Бағалау критерийлері: |
I.Түбір сөзден жасалған туынды сөзді ажырата алады. ІІ. Жаттығуларды өз беттерінше орындайды |
|
|
|
|
|||||
Тілдік мақсаттар: Пәндік сөздер |
Дыбыстар үндестігі. Жуан, жіңішке дыбыстар. Сабақта диалог /жазу үшін пайдаланылатын тіл: Талқылау үшін сұрақтар: Уақытты бағалай білесің бе? Ертегі неліктен «Таңды іздеу» деп аталған деп ойлайсың? Тілде сөздердің айтылуы мен жазылуы бірдей бола ма? Дескрипторлар І.1. Түбір сөзге тиісті қосымшаны жалғап жазады. 2.Сұрақ қою арқылы дәлелдейді. 3.Әріптерді ұқыпты жазады. II. 1.Жалғау мен жұрнақты ажырата ды 2. Сөздер құрастыра алады. 3.Сөздерге сөйлем құрастыруды қолданады. |
|
|
|
||||||
Құндылықтарды дарыту: |
Қосымша түрін ажыратуды, талдауды, дәлелдеуді меңгерте отырып, оқушыларды тез шешім қабылдауға, терең ойлауға қалыптастыру. |
|
|
|||||||
Пән аралық байланыстар: |
жаратылыстану |
|
|
|||||||
АКТ қолдану дағдылары: |
Күй тыңдату арқылы жаттығуларды жаздыру. |
|
|
|||||||
Бастапқы білім: |
Дыбыстардың үндесуі, тура және ауыспалы мағына |
|
|
|||||||
Сабақ барысы |
|
|
|
|||||||
Сабақ кезеңдері |
|
|||||||||
Сабақтың басы: Үй тапсырмасын пысықтау |
Суреттер арқылы топтарға біріктіру «Миға шабуыл» әдісі арқылы үй тапсырмасын бекіту.
Жаттығудың бұл түрі барлық оқушылардың белсенді жұмысқа тек өзінің таңдауымен ғана емес, әртүрлі серіктерімен бір мезгілде араласуына мүмкіндік береді. Қолдарына сөздер жазылған карточкалар таратып үш топқа бөлу: 1.Түбір 2. Жұрнақ 3. Жалғау –деп, әр оқушы өз топ атауына отырады. Сабақ тақырыбы және оқу мақсаттары таныстырылады. Бағалау: «Смайликтер» арқылы бағаланады. |
Ресурстар |
|
|
||||||
Сабақтың ортасы: Топтық жұмыс
«Ыстық орындық» әдісі |
ІІ. Негізгі бөлім Жұптық жұыс Оқылым. 15 – жаттығу. Мәтінді рөлге бөліп оқы. Оқушылар тыңдарманның назарын өздеріне аударып, мәтінді рөлге бөліп оқиды. Ден қояды сөзінің мағынасы ашылады. Орфографиялық сөздікпен жұмыс. Ден қою- назар аудару
Тыңдалым.
Оқушылар мәтін арқылы Бекжанның өмірбаянын қаншалықты білгенін айтып, өз ойларымен бөліседі. Сұрақ дайындау үшін оқулықтағы жаңа ақпарат оқытылып, талдау жасалады. Бекжанның өмірбаянын білу үшін өздері қандай сұрақтар қоятынын топта талқылап, өз ойларымен бөліседі. А4 қағазға жазады. Ортақ шешімге келіп, жұмыстарын топта жариялап іледі. Өмірбаян құрылымын талдау. Өмірбаян құрылымын талдауда төмендегі қадамдар ескеріледі: 1) өмірбаянның жеке адамның атынан жазылатыны; 3) қай жақтан берілетіні;
Оқушылар өмірбаян құрылымын басшылыққа ала отырып, өз өмірбаянын дәптерге жазады. Топтағы оқушыларға өмірбаян құрылымын сақтап, өз өмірбаянын жазу ұсынылады. Мұғалімнің басшылығымен өз жұмысын тексеріп, қатемен жұмыс жасайды. Сөздерді салыстырып, мағынасындағы өзгерісті байқату.
- Түбір сөзге жұрнақ жалғау арқылы туынды сөз жасау туралы түсінік қалыптасады. Ата – ататай, қазақ – қазақша сөздерін сөз құрамына талдайды. Ым-ишара арқылы сезімін білдіру. Туған-туысқандарын қалай жақсы көретінін, сезімдерін қалай білдіретіндерін ым-ишара арқылы көрсетеді. Дескрипторы:
Бағалау: «Жұлдызша»арқылы бағаланады. Сергіту сәті «Жылдам бол» (Ағылшын тілін кіріктіре отыргызып ағылшын сөздерін қолданамыз) Nous –мұрын Hair- шаш Eye – көз Mouth- ауыз Ears –құлақ Pencil –қарындаш - МӘРЕ
Жазылым. 16- жаттығу. Суретте берілген жануарлардың атын пайдалану арқылы мәтінді толықтырып жаз. Халықтың жыл санау есебінде 12 жыл аты бар.Қазақша жыл санау бойынша жылдар былай аталады:
Дескриптор:
Бағалау:
|
|
|
|
||||||
Сабақтың соңы: |
Рефлексия |
Тапсыр-малар, ойындар, флипчарт, маркер. |
|
|
||||||
Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? |
Оқушылар критериилер бойынша бір-бірін бағалайды. |
Стикерлер, бағалау парақша-лары. |
|
|
||||||
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Жұрнақ жалғанған сөздерге сөйлем құрап жазады. |
|
|
|||||||
Бағалау оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Критерийлер арқылы өзін –өзі бағалау. Бірін-бірі тексеру. Критерийлер арқылы бағалау, бал жинау. |
|
|
|||||||
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|
|
|||||||
Сабақ мақсаттары, оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? |
|
|
||||||||
Сабақ мақсаттары, оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе неліктен? |
|
|
|
|||||||
|
|
|
||||||||
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе неліктен? Сабақты саралау дұрыс жүргізілді ме? |
|
|
|
|||||||
|
|
|
||||||||
770 ₸ - Сатып алу
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Ашық сабақ, ҚМЖ, көрнекілік, презентация
жариялап табыс табыңыз!
Материалдарыңызды сатып, ақша табыңыз.
(kaspi Gold, Halyk bank)
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз Барлығы 663 959 материал жиналған
Осы аптаның ең үздік материалдары Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін тақырыптармен дайындаймыз Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады Толығырақ |