Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Сіздің сұранысыңыз сәтті жіберілді!
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдар / Тұқымқуалаушылық пен эволюция арасындағы өзара байланыс
2023-2024 оқу жылына арналған
қысқа мерзімді сабақ жоспарларын
жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған
Тұқымқуалаушылық пен эволюция арасындағы өзара байланыс
Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл ашық сабақта әдіс-тәсілдер тиімді қолданылған,сатып алғандарға қолданылған 3д слайдтары тегін беріледі.
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып көруге болады
Бекітемін
Бөлім:
10.3 Эволюциялық даму және селекция
негіздері.
Тірі ағзалардың
көптүрлілігі
Педагогтің
аты-жөні:
Ысқақова
Арайлым
Күні:
21.02.2023ж
Сыныбы:
10
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың
тақырыбы:
Тұқымқуалайтын
өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланыс. Тұқым қуалайтын
өзгергіштік –эволюция негізі
Оқу бағдарламасына
сәйкес оқу мақсаты
10.2.6.1 -
тұқымқуалайтын өзгергіштік пен эволюция арасындағы өзара байланысты
түсіндіру;
10.2.6.2-эволюция
үдерісіне әсер ететін акторларды
талдау
Сабақтың
мақсаты:
Барлық
оқушылар үшін:
Білім алушылар тұқым
қуалайтын өзгергішті оқып үйренеді.
Көпшілік
оқушылар үшін:
Мутация мен эволюция
арасындағы байланыс туралы түсіндіре
алады.
Кейбір
оқушылар үшін:
Биологиялық регрессті
түсіндіріп бере алады.
Құндылықтарға
баулу:
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша
«Жалпыға бірдей еңбек
қоғамы»құндылығына баулу. Бұл
арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы,
функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен
жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге,
Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген
дағдысы қалыптасады.
Сабақтың
барысы:
Сабақ
кезеңі/Уақыты
Педагогтің
іс-әрекеті
Оқушының
іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың
басы
Қызығушылықты
ояту
7
мин.
Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық жағымды ахуал-«Кубизм»
әдісі
Оқушылар шеңбер құрып тұрады
кубикте
жазылған сөзге қатысты тілектерін
айтады.
Мақсаты:оқушылар бойында идея
немесе тілек білдіру,
тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ
барлық
оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын
теңестіру.
4.Дене хромосомаларының
21 жұбында артық бір хромосома болатын аурудың
түрі-------------
5.Шерешевскии-Тернер
синдромын тапқан ғалым?
6.Мутация дегеніміз
не?
7.Мутагендік факторларды
ата?
Ұялы телефон ұяшықтарына алған
баллдарын
жазып отырады
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп,талқылауға
белсенділікпен қатысқан оқушыға«Жарайсың!»дегенмадақтау
сөзіменынталандыру.
АКТ,слайд
Жаңа сабаққа кіріспе
10 мин
10 мин
7 минут топта ойласуға, 3 мин
қорғау
Ой қозғау
(қызығушылықты ояту)
Суреттер көрсету
2-мин
Жаңа сабақты бастау
Тақырыпқа қатысты видеоролик көрсету
(7-мин)
2-топқа екі наутбук
беріледі
Жұмыстарын қорғау
2-балл
Оқушылар күн ретін,тақырыпты жазып,сабақтың мақсатымен
танысады.
Оқушылар видеодан түсінгендерін наутбуктағы слайд беттеріне
түсіреді,болған соң мұғалім почтасына жібереді,2 топ жұмыстарын
қорғайды
1-топМутация,эволюциялық
ілім туралы
2-топ
Тұқым қуалайтын
өзгергіштік туралы
Мақсаты:Жылдам әрі функционалды
түрде сыни ойлануды дамыту.
АКТ,слайд
Жеке жұмыс
7
мин
Саралау тапсырмалары
4-балл
А-деңгей
1. Жануарлардағы ароморфоз құбылысын
сипаттайды.
В-деңгей
Ароморфоз
Идиоадаптация
Дегенерация
Дескриптор:
1.Тапсырманы орындайды
2. Талдау жасап айырмашылықтарын
анықтайды.
С-деңгей
Тұқымқуалаушылық
түрлері
ДК экраны
10-сынып оқулығы.
Жұмыс дәптерлері.
Сабақтың соңы
Кері байланыс
Үйге тапсырма
5 мин.
1.Эволюция дегеніміз
не?
2.Ең алғаш рет эволюциялық көзқарастың қалыптасуына
еңбек сіңірген ғалым?
3.Ароморфоз ненің
нәтижесінде пайда болады?
4.Макроэволюция терминін енгізген
ғалым?
5.Микроэволюция терминін енгізген
ғалым?
6.Эволюцияның басты қозғаушы
күші?
Үйге тапсырма
Дарвиннен кейін қандай жаңа деректер табылды және қандай
жаңаша талдаулар жасала
бастады?
2-балл
Оқушылар жалпылама сұрақтарға жауап
береді
Оқушылар стикерге сабақтан алған әсерлерін жазып сейфке
салады.
.
Не білдім?
Не қызықты болды?
Әлі де білгім келеді....
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз