Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Тұқымқуалаушылық заңдылықтарының цитологиялық негіздері. Гаметалар тазалығы және оның цитологиялық негіздемесі. Моногибридті будан
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақ |
Мектеп: №6 ОМ |
|
Күні :16.02 |
Мұғалімнің есімі: Жумагулова А.Б. |
|
Сынып : 9-сынып |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тұқымқуалаушылық заңдылықтарының цитологиялық негіздері. Гаметалар тазалығы және оның цитологиялық негіздемесі. Моногибридті будандастыру. Басымдылық заңы. Ажырау заңы. |
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты: |
9.2.4.2 - моногибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін дәлелдеу және есептер шығару; |
|
Сабақ мақсаттары: |
Жалпы оқушылар: Моногибридті будандастыруда Мендель заңдылықтарын дәлелдейді |
|
|
Оқушылардың басым бөлігі : моногибридті будандастыру бойынша есептеулер жүргізеді |
|
Кейбір оқушылар моногибридті будандастыру бойынша есептеулер жүргізу барысында, мендель заңдылықтарын ажыратады. |
||
Бағалау критерийі |
• Мендель заңдарын ажратып, сипаттама бере алады; Моногибридті будандастыруға есептер шығарады |
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Оқушылар Г. Менделдің генетиканың қалыптасуы мен дамуындағы рөлі, моногибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін пайдалана отырып зерттейді және генетикалық есептерді шешеді |
|
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: аллель, доминантты, толық емес, рецессивті, генотип, фенотип, гетерозигота, гомозигота, моногибридті будандастыру, гамета, ұрпақ, ара қатынас, аралық белгісі |
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер |
||
Талқылауға арналған тармақтар |
||
Белгілер тұқым қуалау арқылы ұрпақтарға беріледі. |
||
Сіз неліктен ..екенін айта аласызба? |
||
Неге Мендель заңдарын біркелкілік және ажырау заңы деп айта алсызба? |
||
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
||
А гені доминатты себебі , .... А гені рецессивті себебі,...... |
||
Қысқаша тірек конспект. |
||
Құндылықтарға баулу |
3-құндылық. Зайырлы қоғам және жоғары руханият. |
|
Пәнаралық байланыс |
Математика |
|
Алдыңғы оқу |
Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары: 7 және 8 сыныптар. |
|
Жоспар |
|
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар төменде жоспарланған жаттығулар мен қатар ескертпелерді жазыңыз |
|
Басталуы 1-2 минут 3-6-минут |
Жағымды орта қалыптастыру . «Көңіл –күй аралы» оқушыларды психологиялық ахуал тудыру. Тестті тапсырма (Пликерс бағдарламасы арқылы) 1. Ішкі және сыртқы белгілердің жиынтығы: A) Филогенез B) генотип C) Фенотип D) генофонд 2. Рецессивті гомозиготалық белгіні анықта: A) Bb B) AA C) Aa D) аа 3. Генотипте бірдей доминанты немесе рецессивті гендермен көрсетілген болса, ондай ағза аталады: A) Гетерогаметалы B) Гомозиготалы C) Гетерозиготалы D) Гетероаллельді 4. Аталық белгі A) – а B) – ♂ C) – ♀ D) – А 5. Г.Мендель қандай өсімдікке тәжірибе жүргізді? А) намазшамгүл В) бұрыш С) бұршақ D) қызан Әдіс-тәсілдер: «Тест» ҚБ: дұрыс, бұрыс |
Ресурстар Ауызша сұрақтар. |
Сабақтың ортасы 7-18 минут 18-22 минут |
Оқулықпен жұмыс. Мендельдің заңдары. Тақтаға түсіндіру. |
Сары, жасыл қағаз қиындылары Плакат Оқулық, плакат, маркерлер, стикер АКТ Презентация, видео
|
2 тапсырма. Видео тамашалау (3 мин) Әдіс-тәсілдер: «ТВ экран » әдісі Қалыптастырушы бағалау: 3 сөйлеммен қорытындылау. 3 тапсырма: Есептің берілгенін оқи отырып, моногибридті будандастыруға есеп шығару. 1 есеп. Адамдар көзінің қаралығы (К) көк көзділікке (к) доминантты. Әкесінің көзі көк, шешесінің көзі қара. Гетерозиготалы қара көзді әйел, көк көзді жігітке тұрмысқа шығады. Жас жұбайлардың ұрпақтары қандай болады.
2 есеп. Теңіз шошқасында қара түс ақ түсіне қарағанда басым. Қара және ақ түсті гомозиготадан қандай ұрпақ күтуге балады? Барлық дараның генотипі мен фенотипін сипаттаңдар.
Әдіс-тәсілдер: «Қызықты генетикалық есептер» Қалыптастырушы бағалау: «Оқушы-мұғалім» Тапсырма-4 «Смспен хаттарда берілген есептерді шығару. 1 есеп. Адамда тік шаш –рецессивті белгі, бұйра шаш – доминантты белгі. Доминант және рецессив бойынша гомозиготадан қандай ұрпақ күтуге болады. Барлық дараның генотипі мен фенотипін сипаттаңдар. 2-есеп. Тышқанда ақ түс қара түсінен басым. Гетерозиготалы аналық пен қара аталықтан қандай ұрпақ күтуге болады? Барлық дараның генотипі мен фенотипін сипаттаңдар. Әдіс-тәсілдер: «смс, хаттар» Қалыптастырушы бағалау: «+,-» |
||
Аяқталуы 8 минут |
Берілген терминмен анықтама арасын сәйкестендір
Әдіс-тәсілдер: «Сәйкестендіру» Қалыптастырушы бағалау: «1,0» Үйге тапсырма: §34, 37 моногибридті будандастыруға арналған есептермен танысу. 164 беттегі №2,4,5 есептер шығару Кері байланыс:
|
|
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз |
Пәнаралық байланыс,Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
-Тапсырмаларды жағымды оқу мотивациясы қалыптасуға, -шығармашылық деңгейі бойынша, қиындық деңгейі бойынша, көлемі бойынша -Әдіс-тәсілдер: баланың қызығушылығын оятуға, қабілеттерін дамытуға, дағдыларын қалыптастыруға. Саралау қолданылатын сыныпта барлық оқушылар өздерінің әр түрлі оқитынын түсінеді және бір бірінің оқу үдерісіне қосқан үлесін бағалауды үйренеді |
|
Химиямен: ауадан CO2 H2O сіңіріп,таза O2 ,бөлуі Экологиямен : ауа таза болса адамның денсаулығы жақсы Қауіпсіздік техникасын сақтау:. АКТ. |
Рефлексия |
Кері байланыс: |
Смайлктер көрсетілген суреттер, стикерлер |
Қорытынды бағалау |
|
|
Қандай екі нәрсе табысты болды оқытуды да,оқуды да ескеріңіз ? 1Сабақта әр турлі оқыту стратегиялары,әр турлі әдіс-тәсілдерді қолдану |
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды 1.Оқушылардың сабақ барысындағы жұмыстарына талдау жасау,тапсырмалардың жақсарту үшін не істеу керектігіне мән беру 2. Оқушылар орындай алмаған тапсырмаларды қайта қарап,өзгеріс енгізу |
|
Сәйкестендіру
Термин сөз |
Сәйкесін тап |
1. Паренхима |
А.Жапырақтың суды буландыруы |
2. Лептесік |
В. Топырақтан заттарды сіңіру |
3. Транспирация |
С. Тыныс саңылауы |
4. Өткізгіш
ұлпа Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |