Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.1АVI-IXғасырдағы ҚазақстанМектеп: №28 Ш.Уәлиханов атындағы орта мектебіКүні: Сынып: 6Қатысқандар:Қатыспағандар:Мұғалімнің аты-жөні: Балмуратова А.Б. |
Сабақтың тақырыбы | Түрік қағанатының құрылуы.VI-IX ғасырларда билік құрған қай қағандардың есімдері тарихта сақтаған ? |
Осы сабақта қолжеткізілетін оқумақсаттары (оқубағдарламасына сілтеме) | 6.3.1.1-оқиғалардың өзара байланысын табу арқылы Түрік қағанатының құрылуының тарихи маңызын анықтау.
|
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: Түрік қағанаты туралы біледі.Басым оқушылар: Түрік қағанатының құрылуының тарихи маңызын анықтайды.Кейбір оқушылар: VI-IХ ғасырлардағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсініп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды, дәлелдейді. |
Бағалау критерийі | Түрік қағанаты құрылуының тарихи маңызын анықтау (білу, түсіну)
|
Тілдік мақсаттар | Жаңа ұғымдар: көпестер, елшілік, керуен саудасы.Тірек сөздер арқылы орта ғасырлар кезеңіне тірек сызба құрастырады, мәтінді оқиды. (оқылым, тыңдалым, жазылым) .Түрік қағанатында ел билеген тарихи тұлғалардың ролін сомдайды (айтылым). |
Құндылықтарға баулу | Өзін қандай да бір ұлттың өкілі ретінде сезінупатриотизмөз ел үшін мақтаныш ұлттық сана- сезім тәуелсіздік |
Пəнаралық байланыс | ГеографияДүние жүзі тарихы |
Тақырып бойыншаалдыңғы білім | Орта ғасырлар тарихы нені оқытады?«Желпуіш» әдісі арқылы сұраймын: ақ парақ аламыз,оны бүктейміз,бір жағына оқушылар сұрақ жазады, қасындағы оқушымен ауыстырып,сұрақтарға жауап жазып, оқиды. |
Сабақ барысы |
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы
| Сәлемдесу, түгендеу. Ширату жаттығуларын жасау арқылы зейінін сабаққа аудару.Түстер арқылы топқа бөлу.Бейне көрсетілім. Оқушыларға Көне түркі жазбалар туралы бейне көрсетілім көрсетіледі. әр топқа мәтін беру.1-топ. Ортағасырлық түрік қағанатының аумағы, уақыты2-топ. Түрік қағанатының нығаюы3-топ. Әкімшілік және әлеуметтік құрылымы
| Қима қағаздар. стикер
бейнежазба |
Сабақтың ортасы
| ТапсырмаСөйлемді жалғастырыңыз.«Мен, Түрік қағанатының алғашқы билеушісі ...... қағанмын .................Менмемлекетімнің күшеюі үшін ...............................».«Мен, Түрік елінің қағаны Мұқанмын, мен..........................................................................................».«Мен, Тобо қағанмын. Менің саясатым.................................................».
ДескрипторБілім алушыТеле сөзінің мағынасын анықтайды;Түрік қағанатының құрылған жылын анықтайды;Түрік қағанатын құрған қағанды анықтайды;Түрік қағанатының екіге бөлінген жылын анықтайды;Бумын қағанның түрік қағанатын нығайтудағы рөлін анықтайды;Мұқан қағанның мемлекетті нығайтуда жүргізген саясатын атайды;Тобо қағанның мемлекетті нығайту үшін жүргізген саясаты атайды. | оқулық, қосымша материалдар;
|
Сабақтың соңы
Кері байланыс | Сабақты бекітуге арналған тапсырмалар: «Айналмалы бекет» әдісі Кестеде VI-IX ғғ. Билік құрған ерекше кағандардың мемлекетті басқарудағы рөлін анықтаңыз. «Бағдаршам» әдісі арқылы өзара бағалау.
Кері байланыс: Кері байланыс барағы таратылады.Бағалау. Мұғалім оқушыларға оқу мақсатына жеткенін немесе жетпегенін айтады.Үй тапсырмасы. Қосымша ақпарат оқып келу. | Қима қағаздар, кесте толтыру
|
Саралау – Сіз қандайтəсілмен көбірек қолдаукөрсетпексіз? Сіз басқаларғақарағанда қабілеттіоқушыларға қандайтапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сізоқушылардыңматериалды игерудеңгейін қалай тексерудіжоспарлап отырсыз? | Денсаулық жəнеқауіпсіздік техникасынсақтау |
Барлық оқушылар: Түрік қағанаты туралы біледі.Басым оқушылар: Түрік қағанатының құрылуының тарихи маңызын анықтайды.Кейбір оқушылар: VI-IХ ғасырлардағы мемлекеттердің даму ерекшеліктерін түсініп, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды, дәлелдейді. |
«Бағдаршам» әдісі
«Өзара бағалау» әдісі | Сыныптың санитарлық-гигиеналық тазалығын, техника қауіпсіздік ережесін сақтау;АКТ-ны пайдалану ережесін қадағалау. |
Сабаққа рефлексияРефлексияСабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
|
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1:
2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|