Материалдар / Түркі тілдес халықтардың музыкалық дәстүрлері
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Түркі тілдес халықтардың музыкалық дәстүрлері

Материал туралы қысқаша түсінік
қысқа мерзімді жоспар 5 сынып музыка пәні Түркі тілдес халықтардың музыкалық дәстүрлері Сабақта қолданылған әдістер оқушыларға қызықты
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Қазан 2024
122
2 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлімі:

Әлем халықтарының музыкалық дәстүрі

Педагогтің аты жөні:

Махмудова З

Күні:


Сынып:

5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Түркі тілдес халықтардың музыкалық

дәстүрлері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

5.1.2.3 қазақ халқының және әлем халықтары музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтау;

5.1.1.2 әлем халықтары музыкалық аспаптарын жасалуы мен

дыбысталуына қарай топтастыру, түрлі контекстерде салыстыру

Сабақтың мақсаты:

Қазақ халқының және әлем халықтары музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтайды.

Әлем халықтары музыкалық аспаптарын жасалуы мен

дыбысталуына қарай топтастыады, түрлі контекстерде салыстырады.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы






























Сабақтың ортасы














«Көңілді эстафета»

Оқушылар келесі оқушыны сипаттай отырып микрофонды ұсынады, мысалы «Мен микрофонды сыныптағы ең ақылды оқушыға беремін», «Мен микрофонды сыныптағы ең жүйрік оқушыға беремін». Оқушылар микрофонды тек жанындағы оқушыға бере алады.


Оқушыларға жаңа тақырып пен оқу мақсаты таныстырылады.



Әр халықтың өз дәстүрі бар.

дәстүр дегеніміз - ұрпақтан ұрпаққа мұра рертінде жеткен өмір салты.


Музыкалық дәстүр - әр халықтың ғасырлар бойы қалыптасқан өзіне ғана тән аспаптық және әншілік музыка өнері


Топқа бөлу. Ән шумақтары бойынша топқа бөліну

Мұғалім оқушыларға ел арасында көп тараған немесе оқушылардың сүйіп орындап жүретін әндерінің шумақтары мен қайырмасы (немесе бір тобы құралатындай ән қатарлары) жазылған карточкалар таратып береді.Оқушылар сол әнді құрастырып, «Тува», «Хакас», «Башқұрт» топтарына бөлінеді.


1-тапсырма.Адасқан әріптер. Мұғалім оқушыларға ойын ретінде мынадай тапсырма ұсынады. Оқушылар тақтада көрсетілген түркі халықтарына жататын ұлт атауларының әріптерін дұрыс орналастыру керек.

Сөздік: авар, әзербайжан, альбан, башқұрт, грузин, қазақ, қырғыз, қытай, кәріс, монғол, неміс, татар, тәжік, тува, өзбек, украин, ұйғыр, хакас, филиппин.


2-тапсырма. «Постер» әдісі

Әр топ өз ұлттарының музыкалық дәстүрі және аспаптары туралы ақпарат тауып, постер қорғайды.

Оқушылар келесі оқушыны сипаттай отырып допты лақтырады.



Оқушылар жаңа тақырыппен және оқу мақсатымен танысады.





Оқушылар жаңа ақпаратпен танысады.






Оқушылар ән шумақтарын табу арқылы топқа бөлінеді.








Оқушылар әріптерді дұрыс орналастыру арқылы түрік халықтарына жататын ұлттармен танысады.




Оқушылар топпен өз ұлттарының музыкалық дәстүрі мен аспаптары туралы постер қорғайды.

ҚБ. Өзін-өзі бағалау.
































Дескриптор \6-ұпай\

Сөздерді дұрыс табады. - 6 ұпай (әр дұрыс жауапқа 1 ұпай);




Дескриптор \4-ұпай\

Баяндау желісін бұзбайды - 1 ұпай

Мазмұнын сақтайды - 1 ұпай;

Тақырыпты ашады - 1 ұпай;

Өз ойын дәләлді жеткізеді - 1 ұпай;


Микрофон






















Қағаз карточкалар










https://wordwall.net/play/59925/252/548









А3 қағаздар, маркерлер.

Сабақтың соңы

Кері байланыс. «Шабадан, еттартқыш, қоқыс жәшігі» әдісі

Оқушылар тақырып бойынша алған керекті ақпараттарын чемоданға салады, сабақтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салады.Ал ақпараттың ішінде әлі оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқышқа салады.


Оқушылар тақырыптан түсінген ақпараттарын стикерлерге жазып, чемодан, еттартқыш және қоқыс жәшігіне салады.


Чемодан, еттартқыш, қоқыс жәшігі суреттері, стикерлер.



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!