Тексерілді: Ғ Беласаров.
|
Сабақ: Физика |
Мектеп: «Суындық» жалпы орта мектебі. |
|||||||||||||||||||||
|
Пәні: физика |
||||||||||||||||||||||
|
Күні: 2.10.18. |
Мұғалімнің аты-жөні: Сатенов Р |
|||||||||||||||||||||
|
Сынып:7 «а» «ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Түзусызықты бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
7.2.1.3 – түзу сызықты бірқалыпты қозғалыс пен бірқалыпсыз қозғалысты ажырата білу |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Түзусызықты бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалысты біледі. |
|||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі:Түзусызықты бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалысты ажыратып оларды күнделікті өмірде қолдана алады. |
||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар:Түзусызықты бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстарға эксперименттік жұмыс арқылы дәлелдемелер келтіре алады. |
||||||||||||||||||||||
|
Бағалаукритерийі |
■Қозғалыстың әр түрлі болатынын біледі. ■ Түзусызықты бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалысты сипаттай алады, мысалдар келтіре алады. ■ Эксперименттік жұмыстан дәлелдемелер келтіре алады және оны күнделікті өмірде қолдана алады. |
|||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: ■Түзусызықты бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстарды біледі. ■Түзусызықты бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалысты ажыратады, мысалдар келтіре алады. ■Оқыту барысында тілдің айтылым, жазылым, оқылым дағдыларын қалыптастыру. ■Тілдік терминалогия.
|
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы. Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау. |
|||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика- бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыс, мысалдар келтіре алады |
|||||||||||||||||||||
|
АКТ-ны қолдану дағдылары |
|
|||||||||||||||||||||
|
Қосымша білім |
Біледі: санақ жүйесі, траектория, жол, орын ауыстыру терминдерін біледі. Білуі керек: Түзу сызықты бірқалыпты және бірқалысыз қозғалыстарға мысалдар келтіре алады. Түзу сызықты бірқалыпты және бірқалысыз қозғалыстарды салыстырады. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Жоспарлаған уақыт |
Жоспарлаған жаттығулар (төмендегі жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10мин
|
І.Оқушылармен сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу,сабаққа дайындығын тексеру. ІІ. Оқушылармен жағымды ахуал орнату. Оқушыларды орнынан тұрғызып жанында тұрған жұбының есімінің бас әрпінен басталатын жақсы сөздерді айтқызамын. ІІІ.Топқа бөлу.Оқушыларды сапқа тұрғызып,1-2-3санақ бойынша 3 шағын топқа бөлу. ІV. Ой шоғырландыру. « Миға шабуыл».
Дескриптор:
|
оқулық, жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 22 мин
Тапсырмалар |
V.Жаңа сабақ Оқушылар «Мозайка» әдісімен қағаз қиындыларын құрастыру арқылы 2 топқа топтасады. Берілген мозайкадағы суреттен сабақ тақырыбы шығады.Топ басшысы сайланады. Оқушылар тақырыпты екі бөлімге бөледі. 1 топ – бірқалыпты қозғалыс. 2 топ – бірқалысыз қозғалыс. 1 тапсырма Жеке жұмыс. Суреттер сөйлейді. Сурет бойынша қай автомобилдің қозғалысы бірқалыты, қайсысының қозғалысы бірқалыпсыз екенін анықтаңдар
Дескриптор:
2 тапсырма. Жұптық жұмыс. Сәйкестігін тап
Дескриптор:
Эксерименттік тасырма. Топтық жұмыс 100 м қашықты өлшеу үшін ұзын өлшегіш лентаны қолданыңыз. Қашықтықтың әрбір 10 м сайын секунд өлшегіші бар оқушы тұруы тиіс. Бір оқушы 100 метрге жүруін бастайды. Жүгіруші жүрген кезде әр бір сынақ нүктесінде тұрған бала өз секунд өлшегішін қосады. Секунд өлшегіші бар оқушылар жанынан жүруші өткен кезде өздерінің секунд өлшегіштерін тоқтатады. Содан кейін өлшенген нәтижелерді кестеге енгізеді. Оқушы кестедегі нәтижені пайдаланып, әрбір 10 метрдегі жылдамдықты есептейді және ол осы аралықтағы қозғалыстың қандай түрі болатындығын анықтай алады. Дескриптор:
Сергіту сәтін ұйымдастыру |
Оқулық, маркерлер, плакаттар, анимация стикерлер, үлестірме қағаздар, , оқулық, дәптер, үлестірме қағаз |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы Өзіңді тексер 5 мин |
«ДОПТЫ ЛАҚТЫРУ” әдісі- өтілген сабақтағы алған білімдерін пысықтау үшін оқушылар бір біріне сұрақ қою арқылы алған білімдерін нақты жеткізе біледі. |
|
||||||||||||||||||||
|
Рефлексия 3 мин |
Үйге тапсырма 7.2.1.3
«Табыс баспалдағы» әдісі: баспалдақтың суреті,
баспалдақтың |
|
||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. Құндылықтардағы байланыс |
||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс және қалыптастырушы бағалау тапсырмалары кезінде оқушылардың бүгінгі сабақтан түсінген, түсінбеген тұстарын саралап, қабілеттеріне қарай қосымша тапсырма дайындаймын. Қабілеті жоғары балаларға ізденушілік, шығармашылық бағыттағы тапсырмаларды дайындаймын. Оқушылардың жеке қабілеттерін ескеріп тапсырма берумен, уақытты ұтымды пайдалану. |
Бағалау критерийлерін «Басбармақ»әдісі, смайликтер, жазбаша,ауызша (мақтау, мадақтау)арқылы бағалаймын |
Оқушыларға сабақ барысында сақталатын өмірқауіпсіздік негіздерін және техникалық қауіпсіздік ережелері туралы ескерту.Сабақта таныстырылымдар пайдалану, математика |
||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау. Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін. |
||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Түзусызықты бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстар
Түзусызықты бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстар
Тексерілді: Ғ Беласаров.
|
Сабақ: Физика |
Мектеп: «Суындық» жалпы орта мектебі. |
|||||||||||||||||||||
|
Пәні: физика |
||||||||||||||||||||||
|
Күні: 2.10.18. |
Мұғалімнің аты-жөні: Сатенов Р |
|||||||||||||||||||||
|
Сынып:7 «а» «ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Түзусызықты бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
7.2.1.3 – түзу сызықты бірқалыпты қозғалыс пен бірқалыпсыз қозғалысты ажырата білу |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Түзусызықты бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалысты біледі. |
|||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі:Түзусызықты бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалысты ажыратып оларды күнделікті өмірде қолдана алады. |
||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар:Түзусызықты бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстарға эксперименттік жұмыс арқылы дәлелдемелер келтіре алады. |
||||||||||||||||||||||
|
Бағалаукритерийі |
■Қозғалыстың әр түрлі болатынын біледі. ■ Түзусызықты бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалысты сипаттай алады, мысалдар келтіре алады. ■ Эксперименттік жұмыстан дәлелдемелер келтіре алады және оны күнделікті өмірде қолдана алады. |
|||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: ■Түзусызықты бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстарды біледі. ■Түзусызықты бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалысты ажыратады, мысалдар келтіре алады. ■Оқыту барысында тілдің айтылым, жазылым, оқылым дағдыларын қалыптастыру. ■Тілдік терминалогия.
|
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы. Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау. |
|||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика- бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыс, мысалдар келтіре алады |
|||||||||||||||||||||
|
АКТ-ны қолдану дағдылары |
|
|||||||||||||||||||||
|
Қосымша білім |
Біледі: санақ жүйесі, траектория, жол, орын ауыстыру терминдерін біледі. Білуі керек: Түзу сызықты бірқалыпты және бірқалысыз қозғалыстарға мысалдар келтіре алады. Түзу сызықты бірқалыпты және бірқалысыз қозғалыстарды салыстырады. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Жоспарлаған уақыт |
Жоспарлаған жаттығулар (төмендегі жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10мин
|
І.Оқушылармен сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу,сабаққа дайындығын тексеру. ІІ. Оқушылармен жағымды ахуал орнату. Оқушыларды орнынан тұрғызып жанында тұрған жұбының есімінің бас әрпінен басталатын жақсы сөздерді айтқызамын. ІІІ.Топқа бөлу.Оқушыларды сапқа тұрғызып,1-2-3санақ бойынша 3 шағын топқа бөлу. ІV. Ой шоғырландыру. « Миға шабуыл».
Дескриптор:
|
оқулық, жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 22 мин
Тапсырмалар |
V.Жаңа сабақ Оқушылар «Мозайка» әдісімен қағаз қиындыларын құрастыру арқылы 2 топқа топтасады. Берілген мозайкадағы суреттен сабақ тақырыбы шығады.Топ басшысы сайланады. Оқушылар тақырыпты екі бөлімге бөледі. 1 топ – бірқалыпты қозғалыс. 2 топ – бірқалысыз қозғалыс. 1 тапсырма Жеке жұмыс. Суреттер сөйлейді. Сурет бойынша қай автомобилдің қозғалысы бірқалыты, қайсысының қозғалысы бірқалыпсыз екенін анықтаңдар
Дескриптор:
2 тапсырма. Жұптық жұмыс. Сәйкестігін тап
Дескриптор:
Эксерименттік тасырма. Топтық жұмыс 100 м қашықты өлшеу үшін ұзын өлшегіш лентаны қолданыңыз. Қашықтықтың әрбір 10 м сайын секунд өлшегіші бар оқушы тұруы тиіс. Бір оқушы 100 метрге жүруін бастайды. Жүгіруші жүрген кезде әр бір сынақ нүктесінде тұрған бала өз секунд өлшегішін қосады. Секунд өлшегіші бар оқушылар жанынан жүруші өткен кезде өздерінің секунд өлшегіштерін тоқтатады. Содан кейін өлшенген нәтижелерді кестеге енгізеді. Оқушы кестедегі нәтижені пайдаланып, әрбір 10 метрдегі жылдамдықты есептейді және ол осы аралықтағы қозғалыстың қандай түрі болатындығын анықтай алады. Дескриптор:
Сергіту сәтін ұйымдастыру |
Оқулық, маркерлер, плакаттар, анимация стикерлер, үлестірме қағаздар, , оқулық, дәптер, үлестірме қағаз |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы Өзіңді тексер 5 мин |
«ДОПТЫ ЛАҚТЫРУ” әдісі- өтілген сабақтағы алған білімдерін пысықтау үшін оқушылар бір біріне сұрақ қою арқылы алған білімдерін нақты жеткізе біледі. |
|
||||||||||||||||||||
|
Рефлексия 3 мин |
Үйге тапсырма 7.2.1.3
«Табыс баспалдағы» әдісі: баспалдақтың суреті,
баспалдақтың |
|
||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. Құндылықтардағы байланыс |
||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс және қалыптастырушы бағалау тапсырмалары кезінде оқушылардың бүгінгі сабақтан түсінген, түсінбеген тұстарын саралап, қабілеттеріне қарай қосымша тапсырма дайындаймын. Қабілеті жоғары балаларға ізденушілік, шығармашылық бағыттағы тапсырмаларды дайындаймын. Оқушылардың жеке қабілеттерін ескеріп тапсырма берумен, уақытты ұтымды пайдалану. |
Бағалау критерийлерін «Басбармақ»әдісі, смайликтер, жазбаша,ауызша (мақтау, мадақтау)арқылы бағалаймын |
Оқушыларға сабақ барысында сақталатын өмірқауіпсіздік негіздерін және техникалық қауіпсіздік ережелері туралы ескерту.Сабақта таныстырылымдар пайдалану, математика |
||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау. Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?) 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін. |
||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




















