Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық және орын ауыстыру
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
School: №11 B. Momyshuly |
||||||
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 9.1A Кинематика негіздері |
||||||
Subject of the lesson: |
Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық және орын ауыстыру |
|||||
Date: |
|
|||||
Class: 9 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны:
|
||||
Сабаққа негізделген оқу мақсаты: Classroom learning objective: |
9.2.1.6 түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі координата мен орын ауыстыру теңдеулерін есептер шығаруда қолдану |
|||||
Сабақ мақсаттары: Objectives of the lesson: |
|
|||||
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
||||||
Бағалау критерийлері: (жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже) Evaluation criteria: (success criteria, success criteria, expected result) |
|
|||||
Тілдік мақсаттар |
Терминология Жол - дорога, путь - road, way Траектория - қозғалыс ізі - trajectory Перемещение - орын ауыстыру - displacment Қозғалыс – движение- movement орташа жылдамдық - средняя скорость - average velocity координата - координата - coordinate Арнайы пәндік лексика және терминология: орын ауыстыру, бастапқы және соңғы жылдамдықтар, уақыт, үдеу Диалог үшін пайдалы баянды сөйлемдер: Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен үдеу неғұрлым үлкен болса, түзудің көлбеулік бұрышы ............... болады. Түзусызықты қозғалыстағы орын ауыстыру векторы модулі .................. .............. бірдей. Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен график астындағы ауданды анықтасақ, ол .......... ......береді. |
|||||
Құндылықтарды дарыту Equilibrium the values |
«Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясының «Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсім»құндылығы, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық, ашықтық, жауапкершілікті сезіну, техникалық білімдерін арттыру,білім алуға дайын болу.Тарих пен тілдің, мәдениеттің біртүтастығы |
|||||
Пәнаралық байланыстар Interdisciplinary contacts |
Жаратылыстану, қазақ тілі, ағылшын. Теңдеулерді шешу барысында математика пәнінен алған білімдерін қолданады |
|||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет,интербелсенді тақта.https://bilimland.kz/kk |
|||||
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім |
Механикалық қозғалыстар және оның сипаттамасы. Бірқалыпты және бірқалыпты емес қозғалыстар. Жылдамдық. Жылдамдық бірліктері. Теңайнымалы қозғалыс |
|||||
Жоспар |
||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
||||
Басталуы |
1.Сыныппен амандасу, сыныпты тексеру, тазалығын қадағалау, класқа жағымды психологиялық ахуал туғызу; 2. Топқа бөлу: үдеу, жылдамдық, орын ауыстыру (Кеспе қағаздардағы сұрақтарға жауап беру арқылы топқа бөлінеді) |
Кеспе қағаздар Қосымша №1 |
||||
Ортасы
|
«Топтық жұмыс». Бағалау критерийі: «Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық пен орын ауыстыру» 1-топ. Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен жүрілген жолды аудандар тәсілімен анықтау Дескриптор: - Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен жылдамдық мәнін анықтайды; - Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен уақыттың мәнін анықтайды; - Графиктің астындағы фигуралардың ауданын анықтайды; - Барлық фигуралардың аудандарын қосады. 2-топ. Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен жүрілген жолды формула көмегімен анықтау Дескриптор: - Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен жылдамдық мәнін анықтайды; - Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен уақыттың мәнін анықтайды; - Графиктің әр бөлігі үшін жүрілген жолды формула көмегімен анықтайды; - Жүрілген жол бөліктерін қосады. 3-топ. Берілген графиктерден қозғалыстың түрін анықтау. Дескриптор: - Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен жылдамдықты анықтайды; - Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен уақытты анықтайды; - Уақыт интервалдарына қарап, қозғалыстың түрін сипаттайды. Өзін-өзі бағалау Топта талдайды және топ ішінде бірін-бірі бағалайды. Сергіту сәті. Айна ойыны (Әп топтан 1 ер бала және 1 қыз бала тақтаға шақырылады. Ер бала қыз баланың, қыз бала ер баланың айнаға қарау сәтін қайталау керек.) Жеке жұмыс 4-жаттығу, 8-есеп Дескриптор:
Бағалау (Әр топтан бір оқушы тақтаға шығып, үш түрлі тапсырманы орындайды.) Мұғалім тарапынан бағаланады. «Конверт-сұрақ» әдісі Құрылымы әртүрлі деңгейдегі тапсырмалар орындау Дескриптор:
Мұғалім әр оқушыға жеке келу арқылы кері байланыс береді |
А3 форматындағы ақ қағаз, маркер, оқулық Қосымша №2 Оқулық Қосымша №3 Қосымша №4 Б. А. Кронгорт, С. М. Тезекеев (3.18, 3.22) Деңгейі жоғары оқушыға қосымша 5 Б. А. Кронгорт, С. М. Тезекеев (3.49) |
||||
Аяқталуы Рефлексия |
Жеке жұмыс Бағалау критерийі: Оқушылар түзусызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық пен орын ауыстырудың формулаларын біледі. Өзара бағалау (Оқушылар жұмыстарымен алмасып, бірін-бірі тексеріп, жұлдызшалар арқылы бағалайды) Рефлексия. "Бағдаршам" әдісі.
"Қызыл түс" - Мен тапсырмаларды орындай алмадым, көңіл күйім жоқ; "Сары түс" - Мен тапсырмаларды сыныптастарымның көмегімен орындадым, көңіл күйім жақсы; "Жасыл түс" - Мен тапсырмалардың бәрін түсініп, жақсы орындадым, көңіл күйім керемет! Үйге тапсырма: §5. 4-жаттығу есептері |
Кеспе қағаздар Қосымша №6
Қызыл, жасыл, сары түсті стикерлер |
||||
Қосымша ақпарат
|
||||||
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? |
Қарым -қатынас формалары негізінде саралау (топтық жұмыс) Сыныптағы қабілеті орта оқушылар жоғары қабілетті сыныптастарынан көмек алады, топтық жұмыстарға белсене араласады. Мақсат бойынша саралауда формулаларды қолданып есептеу жұмыстарын жасайды. |
|||||
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз? |
Тақырып «топтық жұмыс» бойынша ашылады және оқушылар таптардың постер қорғауына қарай 3 шапалақ әдісімен бағалайды. «Конверт-сұрақ» тәсілі қолданылған есептер шығару тапсырмалары дескриптор бойынша бағаланады. |
|||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|||||
Қорытынды бағамдау |
||||||
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек? Оқушылар туралы ,олардың қабілеттілік деңгейі туралы бақылау жасадым.Келесі абақта оқушылардың жауапкешілігіне көңіл бөлемін,яғни үй тапсырмасының орындалуын қадағалаймын |