|
САБАҚ: Тәуелсіз Қазақстанның экономикасы |
Қоянды орта мектебі |
||||||||||
|
КҮНІ: .17.04.2018ж. |
Мұғалімнің есімі: Ж.Хадет |
||||||||||
|
СЫНЫП: 11 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
XX ғасырдың 90-жылдардың бас кезінде болған дағдарыстар мен оның себептері, зардаптары мен салдарын талдайды. Тәуелсіз Қазақстанның экономикасының қалыптасуын топта талқылайды. |
||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||||||||||
|
|||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||
|
|||||||||||
|
Кейбір оқушылар |
|||||||||||
|
|||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
||||||||||
|
«Қоғамдық меншік», нарықтық экономика, жекешелендіру, нарықтық экономикаға көшуде кеткен қателіктер, инфляция, ұлттық валюта-теңге, «ҚазМұнайгаз», «КЕГОК», «Қазақстан теміржолы» |
|||||||||||
|
Сыныптағы диалог / жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|||||||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: (тыңдалым) |
|||||||||||
|
XX ғасырдың 90-жылдардың бас кезінде болған дағдарыстар мен оның себептеріне анықтайды, алғашқы жылдары экономиканы басқаруда кеткен қателіктер мен кемшіліктер мен олардың себептеріне талдау жасайды. |
|||||||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? (айтылым) |
|||||||||||
|
Қазақстанның нарықтық экономикаға көшуінің кезеңдері, жүзеге асырылған іс-шаралар туралы постер қорғау арқылы айтады. |
|||||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: (жазылым) |
|||||||||||
|
Терминдерді, тест жауаптарын дәптерге жазады. |
|||||||||||
|
Алдыңғы оқу. (бірнеше сөйлеммен: оқушылардың осы тақырып туралы білгендерін еске түсіріп жинақтау) |
Қоғамдық-саяси саладағы өзгерістер
|
||||||||||
|
Жоспар: |
|||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|||||||||
|
Басталуы 5-7 мин |
Жайлы психологиялық ахуал қалыптастыру. Шаттық шеңбері.. Пән атаулары арқылы 4 топқа бөлу. Үй тапсырмасын пысықтау. ( 2 мин) «Ыстық орындық» әдісі. «Бас бармақ» әдісімен бағалау. Болжау стратегиясы. Бүгінгі тақырыптың тақырыбын ашу. |
|
|||||||||
|
Ортасы 25 – 28 мин |
«Жигсо» әдісі. Оқушылар постер құрастырады, әр топтан бір-екі оқушыдан шығып келесі топтарға барып түсіндіреді. (18 мин) Өзара бағалау: «Екі жұлдыз,бір тілек» (жазбазша) Сергіту сәті. Австралиядағы жаңбыр (3-4 мин) Деңгейлік сұрақтар (5-6 мин) С-деңгей. (Білу, түсіну) 1.Блиц-сұрақтар.
2. Сәйкестендіру.
В-деңгей. (қолдану, талдау)
Ерекшелігі Айырма Ерекшелігі шылығы
А-деңгей. (жинақтау, бағалау)
SWOT кестесі.
Тиімді тұстары Әлсіз жақтары
Мүмкіндіктері Тиімсіз тұстары
|
Маркер, флипчарт |
|||||||||
|
Аяқталуы 10– 12 мин |
Сабақты бекіту. Тест жұмысы.
1 нұсқа.
1. КСРО экономикасына тән құбылыс: А) Жоспарлы экономика Б) Нарықтық экономика С) Аралас экономика Д) Ашық экономика 2. ҚР-сында 1995 жылы қала саны қанша болды? А) 73 Б) 80 С) 83 Д) 90 3. Барлық мүмкіндіктердің болғанына қарамастан, дағдарыстан шығуға және экономикалық реформаны ілгерілетуге кедергі болған фактор: А) жан-жақты ойластыралған экономикалық саясаттың болмауы Б) саяси тұрақсыздықтың орын алуы С) табиғи байлық пен шикізат қорының азаюы Д) кәсіби мамандардың тапшылығы 4. Нарықтық экономикаға көшуде кеткен қателіктер: А) өз моделінің болмауы Б) бағаны ырықтандырудан бастау С) қаржы жүйесінің ретсіздігі Д) Барлық жауап дұрыс 5. Мемлекет дағдарыстан шығу үшін жүргізген шара? А) жекешелендіру жүргізілді Б) ұлттық валюта қабылданды С) инвестиция тарту Д) «Қазақстан-2030» бағдарламасы қабылданды 6. Ұлттық валюта – теңге енгізілді: А) 1991 ж. 10 желтоқсан Б) 1992 ж.4 маусым С) 1993ж. 15 қараша Д) 1994ж. 1 қазан 7. Нарықтық эконономика дегеніміз - А) тауарлар мен қызметтерді өндіру, бөлу, реттеу саласы нарықта біріктірілетін жүйе Б) өндіргіш күштердің өзара ықпалдасуы С) экономика қызметі әкімшілік басқару, жоспарлау, бақылау арқылы ұйымдастырылатын жүйе Д) кез келген салада ірі машиналық өндіріс құру үрдісі
2 нұсқа
1. Қазақстан тәуелсіздік алғаннан кейін шаруашы- лықтың барлық саласында экономикалық дағдарыстың басталуының себебі? А) жоспарлы экономикаға көшу Б) экономиканы әміршіл басқару жүйесіне көшіру С) нарықтық экономикаға көшу Д) қоғамдық меншікті енгізу 2. Қазақстанның мұнай орталығына айналған облыстары: А) Маңғыстау, Атырау Б) Теміртау, Қарағанды С) Өскемен, Зайсан Д) Қызылорда, Арал 3. Қазақстанда нарықтық экономикаға көшу неше кезеңмен жүргізілді? А) 2 Б) 3 С) 4 Д) 5 4. Нарықтық экономикаға көшу кезеңдерінде жүзеге асырылған шаралар: А) жекешелендіру жүргізілді Б) шағын және орта бизнесті дамыту С) Кәсіпоындарды оңтайландыру Д) Барлық жауабы дұрыс 5. Экономиканың терең дағдарысқа ұшырауының басты себебінің біріне айналған, жекешелендіру барысында орын алған кемшілік: А) мүліктің талан-таражға түсуі Б) кәсіпорындарға еркіндік берілмеуі С) арнайы бағдарламалардың қабылданбауы Д) бағаның өсуі 6. Қазақстан – 2030 бағдарламасы қабылданған жыл: А) 1993 жыл Б) 1995 жыл С) 1997 жыл Д) 2000 жыл 7. Инфиляция дегеніміз – А) бағаның өсуінен туындайтын ақшаның құнсыздануы Б) тауарларды өндіру мен өткізу С) өндіргіш күштердің өзара ықпалдасуы Д) айырбастау мен тұтынудың қоғамдық процестері
Өзін-өзі бағалау.
Сабақты қорыту. Оқу мақсатын талдау Кері байланыс. «Инсерт» әдісі |
|
|||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ – мен байланыс құндылықтардағы байланыс |
|||||||||
(Топтық жұмыс, сабақтың ортасында)
(жұптық жұмыс, сабақтың аяғында) |
Кері байланыс: «Инсерт» (Оқушылар рефлексияны шақыратын мынандай сұрақтарға жауап беріп, портфельге жабыстырады.)
|
|
|||||||||
|
Рефлексия Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||
|
|
|||||||||||
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тəуелсіз Қазақстанның экономикалық дамуы
Тəуелсіз Қазақстанның экономикалық дамуы
|
САБАҚ: Тәуелсіз Қазақстанның экономикасы |
Қоянды орта мектебі |
||||||||||
|
КҮНІ: .17.04.2018ж. |
Мұғалімнің есімі: Ж.Хадет |
||||||||||
|
СЫНЫП: 11 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
XX ғасырдың 90-жылдардың бас кезінде болған дағдарыстар мен оның себептері, зардаптары мен салдарын талдайды. Тәуелсіз Қазақстанның экономикасының қалыптасуын топта талқылайды. |
||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||||||||||
|
|||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||||||
|
|||||||||||
|
Кейбір оқушылар |
|||||||||||
|
|||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
||||||||||
|
«Қоғамдық меншік», нарықтық экономика, жекешелендіру, нарықтық экономикаға көшуде кеткен қателіктер, инфляция, ұлттық валюта-теңге, «ҚазМұнайгаз», «КЕГОК», «Қазақстан теміржолы» |
|||||||||||
|
Сыныптағы диалог / жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|||||||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: (тыңдалым) |
|||||||||||
|
XX ғасырдың 90-жылдардың бас кезінде болған дағдарыстар мен оның себептеріне анықтайды, алғашқы жылдары экономиканы басқаруда кеткен қателіктер мен кемшіліктер мен олардың себептеріне талдау жасайды. |
|||||||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? (айтылым) |
|||||||||||
|
Қазақстанның нарықтық экономикаға көшуінің кезеңдері, жүзеге асырылған іс-шаралар туралы постер қорғау арқылы айтады. |
|||||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: (жазылым) |
|||||||||||
|
Терминдерді, тест жауаптарын дәптерге жазады. |
|||||||||||
|
Алдыңғы оқу. (бірнеше сөйлеммен: оқушылардың осы тақырып туралы білгендерін еске түсіріп жинақтау) |
Қоғамдық-саяси саладағы өзгерістер
|
||||||||||
|
Жоспар: |
|||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|||||||||
|
Басталуы 5-7 мин |
Жайлы психологиялық ахуал қалыптастыру. Шаттық шеңбері.. Пән атаулары арқылы 4 топқа бөлу. Үй тапсырмасын пысықтау. ( 2 мин) «Ыстық орындық» әдісі. «Бас бармақ» әдісімен бағалау. Болжау стратегиясы. Бүгінгі тақырыптың тақырыбын ашу. |
|
|||||||||
|
Ортасы 25 – 28 мин |
«Жигсо» әдісі. Оқушылар постер құрастырады, әр топтан бір-екі оқушыдан шығып келесі топтарға барып түсіндіреді. (18 мин) Өзара бағалау: «Екі жұлдыз,бір тілек» (жазбазша) Сергіту сәті. Австралиядағы жаңбыр (3-4 мин) Деңгейлік сұрақтар (5-6 мин) С-деңгей. (Білу, түсіну) 1.Блиц-сұрақтар.
2. Сәйкестендіру.
В-деңгей. (қолдану, талдау)
Ерекшелігі Айырма Ерекшелігі шылығы
А-деңгей. (жинақтау, бағалау)
SWOT кестесі.
Тиімді тұстары Әлсіз жақтары
Мүмкіндіктері Тиімсіз тұстары
|
Маркер, флипчарт |
|||||||||
|
Аяқталуы 10– 12 мин |
Сабақты бекіту. Тест жұмысы.
1 нұсқа.
1. КСРО экономикасына тән құбылыс: А) Жоспарлы экономика Б) Нарықтық экономика С) Аралас экономика Д) Ашық экономика 2. ҚР-сында 1995 жылы қала саны қанша болды? А) 73 Б) 80 С) 83 Д) 90 3. Барлық мүмкіндіктердің болғанына қарамастан, дағдарыстан шығуға және экономикалық реформаны ілгерілетуге кедергі болған фактор: А) жан-жақты ойластыралған экономикалық саясаттың болмауы Б) саяси тұрақсыздықтың орын алуы С) табиғи байлық пен шикізат қорының азаюы Д) кәсіби мамандардың тапшылығы 4. Нарықтық экономикаға көшуде кеткен қателіктер: А) өз моделінің болмауы Б) бағаны ырықтандырудан бастау С) қаржы жүйесінің ретсіздігі Д) Барлық жауап дұрыс 5. Мемлекет дағдарыстан шығу үшін жүргізген шара? А) жекешелендіру жүргізілді Б) ұлттық валюта қабылданды С) инвестиция тарту Д) «Қазақстан-2030» бағдарламасы қабылданды 6. Ұлттық валюта – теңге енгізілді: А) 1991 ж. 10 желтоқсан Б) 1992 ж.4 маусым С) 1993ж. 15 қараша Д) 1994ж. 1 қазан 7. Нарықтық эконономика дегеніміз - А) тауарлар мен қызметтерді өндіру, бөлу, реттеу саласы нарықта біріктірілетін жүйе Б) өндіргіш күштердің өзара ықпалдасуы С) экономика қызметі әкімшілік басқару, жоспарлау, бақылау арқылы ұйымдастырылатын жүйе Д) кез келген салада ірі машиналық өндіріс құру үрдісі
2 нұсқа
1. Қазақстан тәуелсіздік алғаннан кейін шаруашы- лықтың барлық саласында экономикалық дағдарыстың басталуының себебі? А) жоспарлы экономикаға көшу Б) экономиканы әміршіл басқару жүйесіне көшіру С) нарықтық экономикаға көшу Д) қоғамдық меншікті енгізу 2. Қазақстанның мұнай орталығына айналған облыстары: А) Маңғыстау, Атырау Б) Теміртау, Қарағанды С) Өскемен, Зайсан Д) Қызылорда, Арал 3. Қазақстанда нарықтық экономикаға көшу неше кезеңмен жүргізілді? А) 2 Б) 3 С) 4 Д) 5 4. Нарықтық экономикаға көшу кезеңдерінде жүзеге асырылған шаралар: А) жекешелендіру жүргізілді Б) шағын және орта бизнесті дамыту С) Кәсіпоындарды оңтайландыру Д) Барлық жауабы дұрыс 5. Экономиканың терең дағдарысқа ұшырауының басты себебінің біріне айналған, жекешелендіру барысында орын алған кемшілік: А) мүліктің талан-таражға түсуі Б) кәсіпорындарға еркіндік берілмеуі С) арнайы бағдарламалардың қабылданбауы Д) бағаның өсуі 6. Қазақстан – 2030 бағдарламасы қабылданған жыл: А) 1993 жыл Б) 1995 жыл С) 1997 жыл Д) 2000 жыл 7. Инфиляция дегеніміз – А) бағаның өсуінен туындайтын ақшаның құнсыздануы Б) тауарларды өндіру мен өткізу С) өндіргіш күштердің өзара ықпалдасуы Д) айырбастау мен тұтынудың қоғамдық процестері
Өзін-өзі бағалау.
Сабақты қорыту. Оқу мақсатын талдау Кері байланыс. «Инсерт» әдісі |
|
|||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ – мен байланыс құндылықтардағы байланыс |
|||||||||
(Топтық жұмыс, сабақтың ортасында)
(жұптық жұмыс, сабақтың аяғында) |
Кері байланыс: «Инсерт» (Оқушылар рефлексияны шақыратын мынандай сұрақтарға жауап беріп, портфельге жабыстырады.)
|
|
|||||||||
|
Рефлексия Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||
|
|
|||||||||||
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















