Материалдар / Тың игеру жылдарындағы Қазақстан, 9-сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Тың игеру жылдарындағы Қазақстан, 9-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақстан «жылымық» кезеңінде (1954-1964 жылдар) Тың игеру жылдарындағы Қазақстан 9.1.1.1 демографиялық өзгерістердің себеп-салдарлық байланысын талдау арқылы дәйекті қорытынды жасау; 9.4.1.1 Кеңес үкіметі кезіндегі ауыл шаруашылығында орын алған өзгерістерге баға беру
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Желтоқсан 2021
1036
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

«Бекітемін»

Оқу ісі меңгерушісі

_______А.Есқалиева


«Көктем» қазақ орта мектебі

Бөлім:

Қазақстан «жылымық» кезеңінде (1954-1964 жылдар)

Педагогтің аты-жөні

Нариманова Гауһар Нариманқызы

Күні:

19.10.2021

Сынып: 9 «А»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Тың игеру жылдарындағы Қазақстан

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.1.1.1 демографиялық өзгерістердің себеп-салдарлық байланысын талдау арқылы дәйекті қорытынды жасау;

9.4.1.1 Кеңес үкіметі кезіндегі ауыл шаруашылығында орын алған өзгерістерге баға беру


Сабақтың мақсаты

Оқушылар демографиялық өзгерістердің себеп-салдарлық байланысын талдау арқылы дәйекті қорытынды жасайды және Кеңес үкіметі кезіндегі ауыл шаруашылығында орын алған өзгерістерге баға береді.

Сабақтың барысы.

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы: 7мин

Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу.

Бүгін «Тың игеру жылдарындағы Қазақстан» тақырыбының соңғы қорытынды 3-сабағы.

Миға шабуыл:
«Мюнстерберг» әдістемесі
.

Сабақты бастамас бұрын назарымызды тақтаға аударып, «Тың игеру» тақырыбына қатысты сөздерді табайық:



Оқушыларға оқу мақсаты таныстырылады.

Оқу мақсаты:

9.1.1.1 демографиялық өзгерістердің себеп-салдарлық байланысын талдау арқылы дәйекті қорытынды жасау;

9.4.1.1 Кеңес үкіметі кезіндегі ауыл шаруашылығында орын алған өзгерістерге баға беру


Жаңа сабақтың тақырыбымен, сабақ мақсаттарымен таныстыру.





Сабаққа қатысты сөздерді табады




Мұғалімнің ауызша кері байланысы

Слайд 1-4




















Сабақ ортасы: 15 мин





























10 мин

Тапсырма №1. Тың игеру нәтижесінде болған демографиялық өзгерістердің себептері мен салдарын анықтап, қорытынды жасаңыз.

Оқыту формасы: топтық жұмыс

Әдісі: «Фишбоун»


Бағалау критерийі

Дескриптор

Балл

Демографиялық өзгерістердің себеп-салдарлық байланысын талдау арқылы дәйекті қорытынды жасайды


Демографиялық өзгерістердің 1-себебін жазады

1

Демографиялық өзгерістердің 2-себебін жазады

1

Демографиялық өзгерістердің 3-себебін жазады

1

Демографиялық өзгерістердің 1-салдарын жазады

1

Демографиялық өзгерістердің 2-салдарын жазады

1

Демографиялық өзгерістердің 3-салдарын жазады

1

Қорытынды ойын жазады

1

Жалпы балл

7


ҚБ. Бағалау парағы әр топқа беріледі. Сол арқылы оқушылардың тапсырманы орындауы бойынша топ басшысы бағалап отырады.



Тапсырма №2. «Тың игеру – ауыл шаруашылығының дамуына оң өзгерістер әкелді деп есептеймін/есептемеймін» деген пікірге қатысты ойыңызды білдіре отырып, ауыл шаруашылығында орын алған өзгерістерге баға беріңіз ауыл шаруашылығында орын алған өзгерістерге баға беріңіз.

Оқыту формасы: топтық жұмыс

Әдісі: «ПТМС»

Позиция (мен солай санаймын, ойлаймын, есептеймін):

Түсіндіру (себебі):

Мысал (мен мұны мынадай мысал арқылы дәлелдей аламын)

1-мысал.

2-мысал.

Салдар (айтылған мәселе бойынша мынандай қорытынды жасаймын)

Бағалау критерийі

Дескриптор

Балл

Тың игеру кезінде ауыл шаруашылығында орын алған өзгерістерге баға береді

Берілген пікірге қатысты өз позициясын жазады.

  • позициясын түсіндіреді;

  • 1-мысал келтіреді

  • 2-мысал келтіреді

тақырып бойынша қорытынды жасайды

1


1

1

1

1


Тапсырманы орындау қиындық туғызып отырған оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады:

  • Тың игерудің оң нәтижелері қандай болды?

  • Тың игерудің теріс нәтижелері қандай болды?

  • Тың жердерді игеру өндірістік және әлеуметтік инфрақұрылымдардың дамуына қалай әсер етті?

  • Осы аграрлық салада жүргізілген реформалар азық-түлік мәселесін шеше алды ма?

  • Жайылымдық жерлер неліктен тарылды?



Тапсырма №3. «Тың эпопеясы» кезінде орын алған өзгерітердің саяси, әлеуметтік, экономикалық, мәдени және демографиялық салдарларын жазыңыз.

Оқыту формасы: жеке жұмыс

Экономикалық

Мәдени

Демографиялық


Экологиялық

Қазақстан ірі астық базасына айналып, «Ленин» орденімен марапат-ы. Жаңа жолдар мен елді-мекендер көбейді.

Ет-сүт өнімдерінің тапшылығы ескі қалалардың гүлденуі,

Ұлттық ерекшеліктер ескерілмей тілдік ахуал п.б. Халықтар арасында достық қ-қ орнады.

Қазақ мектептері жабылды

Қазақстан көп ұлтты республика болды. Қазақ-ң үлесі 30%-ға төмендеді. Қ-ға 200мың қазақ Қытайдан көшіп келді.

Топырақ эрозиясы , жердің құнарлы қабатының бұзылуы Құнарлы жерлердің 10млн га эрозияға ұшырады. Жайылымдық жерлертарылды


Бағалау критерийі

Дескриптор

Балл

Тың және тыңайған ерлерді игеруде орын алған өзгерістерді талдайды.

тың және тыңайған жерлерді игерудің экономикалық салдарын сипаттайды;

тың және тыңайған жерлерді игерудің мәдени салдарын сипаттайды;


тың және тыңайған жерлерді игерудің демографиялық салдарын сипаттайды


тың және тыңайған жерлерді игерудің экологиялық салдарын сипаттайды

1



1



1



1




3топқа бірдей тапсырманы орындайды























































Оқушылар жеке дәптерге орындайды



Дескриптор бойынша балл қойылады























Дескриптор бойынша балл қойылады

























слайд 5

слайд 6



















Слайд7




















578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!