Материалдар / Тың игеру жылдарындағы Қазақстан. Қазақстан тарихы.9 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Тың игеру жылдарындағы Қазақстан. Қазақстан тарихы.9 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
9 сыныпқа сабақ беретін ұстаздарға ашық сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
25 Қараша 2024
90
0 рет жүктелген
700 ₸
Бүгін алсаңыз
+35 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +35 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітемін:

Бөлім:

9.1. Қазақстан «жылымық» кезеңінде (1954-1964 жылдар)

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)

Қожахметова Мағрипа

Күні: . 04.10.2024ж


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Тың игеру жылдарындағы Қазақстан.

Зерттеу сұрағы: Тың және тыңайған жерлерді игеру саясаты Қазақстанға қалай әсер етті

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

9.1.1.1 демографиялық өзгерістердің себеп-салдарлық байланысын талдау арқылы дәйекті қорытынды жасау;

9.4.1.1 Кеңес үкіметі кезіндегі ауыл шаруашылығында орын алған өзгерістерге баға беру

Сабақтың мақсаты

Кеңес үкіметі кезіндегі ауыл шаруашылығында орын алған өзгерістер мен дағдарыстардың себеп-салдарын түсінеді.

Тың игерудің жағымды,жағымсыз жақтарын анықтайды.

Деректерді пайдалана отырып,тың игеру саясатының Қазақстан ауыл шаруашылығының дамуына әсерін жіктейді.

құндылығы

Тәуелсіздік және отаншылдық айы


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының

әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


5 минут

Ұйымдастыру кезеңі

«Ақиқат-жалған» әдісі - үй тапсырмасын сұрау.

1.Жылымық кезеңі 1953-1964 жылдар аралығында,яғни Сталиннің өлімінен кейін басталды.(ақиқат)

2. И.В.Сталин 1954ж. 5 наурызда қайтыс болды. (жалған) (1953ж)

3. 1959жылғы Теміртау оқиғасы соғыстан кейінгі онжылдықтағы КСРО-дағы тоталитарлық жүйеге қарсы алғашқы қарсылықтардың бірі болды. (ақиқат)

4.1954жылы Хрущевпен тың игеру көлемі жөніндегі мәселелер бойынша Д.Юсупов орнынан алынды.(жалған)


5. Н.С.Хрущев «Жеке адамға табыну және оның зардаптары туралы» баяндамасын 1956ж. наурыздағы ХІ сьезде жасады (жалған)

(1956ж. маусымдағы ХХ сьезде)

5. Н.С.Хрущев 1946-1954 жылдары билік етті (жалған) (1953 – 1964ж.ж)

6. Хрущевтың кезінде «басқаша ойлайтындарға» саяси қуғын-сүргін толығымен тоқтатылды .(жалған)

7.Қоғамды басқару құқығы «жоғарыдан төмен қарай « ұстаныма негізделді.(ақиқат)

8. И.С.Хрущевке хат жолдағаны үшін Шығыс Қазақстан мектебінің мұғалімі М.Елікбаев күштеп жындыханаға жатқызылған .(ақиқат)

«Миға шабуыл» әдісі

-Балалар,қалай ойлайсыздар мына суреттен не байқауға болады?

-Ендеше бүгінгі тақырып не туралы болады деп ойлайсыңдар?

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушылар

Genially платформасында «Ақиқат немесе Жалған» әдісі арқылы үй тапсырмасының сұрақтарына жауап береді.























Оқушылар берілген суретке өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу



Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


«Мадақтау »


Интерактивті тақта


Слайдттар



Genially платформасына сілтемесі



























слайдттар






Тақырыптық сурет

Сабақтың ортасы

35 минут















Мұғалім түсіндірмесі

«Бейнеметафора» әдісі

Оқушыларға Қазақстандағы тың игеру тақырыбында бейнеролик көрсетіледі.

Бейнероликті көріп болған соң оқушылар мынадай сұрақтарға жауап береді.

1)Тың игеру қай жылдары жүргізілді?

2) Тың игеру дегеніміз не?

3 3)Бұл шара еліміздің қай облыстарында жүргізілді?

44)Елімізде тың игеруге кім қарсылық білдірді?


Топтық жұмыс

Оқулықтағы тақырыппен танысады.Тақырыпты өзара талдайды.

Әр топқа түрлі тапсырма беріледі.

І топ.«Инфографика» әдісі

ІІ топ.«Фишбоун» әдісі

ІІІ топ .«SWOD» талдауы әдісі


Жұптық жұмыс

«Т-кестесі» әдісі

Тың игеру саясатының жағымды, жағымсыз жақтарын жазыңдар.

Тың және тыңайған жерлерді игеру саясаты

жағымды

Жағымсыз


1. Қазақстан –КСРО-ның негізгі астықты аймағына айналды. 
2. Экономикалық басқа салаларының дамуына әсер етті. 
3. Қазақстан – көп ұлтты республика болды. 
4. Еңбекшілер еңбек ерлігінің үлгісін көрсетті. 
5. Жаңа жолдар мен елді мекендер көбейді. 
6. 15 қала, 86 қала типтес поселкелер салынды.


1. Экологиялық жағдай ауырлады. 
2. Мал шаруашылығы төмендеді. 
3. Тың игеру экстенсивті әдіспен жүргізілді. 
4. Жер-су арттары орысша аталды. 
5. Республиканың ұлттық ерекшеліктері ескерілмеді. 
6. Тілдік жіне демографиялық ахуал өзгеріске ұшырады. 
7. Тың жерлер үшін егістіктің тиімді жүйесі тың игеру басталғаннан кейін 20 жыл өткенде ғана құрылды. 

Жеке жұмыс

Qiziz платформасы арқылы тест тапсырмасын орындайды.

1.Қазақстанда игеру басталды

А)1951ж

В.1954ж

С)1952ж

Д)1953ж

2.Қазақстанға тың және тыңайған жерлерді игеру үшін КСРО-ның Европалық бөлігінен 1960жылға дейін келген адам саны

А)1,5млн

В)4млн

С)2млн

Д)2,5млн

3.Ж.Шаяхметовтың Қазақстан Коммунистік партиясы ОК-нің бірінші хатшысы қызметінен алыну себебі

А)Басқа қызметке ауыстыруына байланысты

В)Тың игеру идеясын қолдамады

С)Жұмысында қателіктер жібергендіктен

Д)Басқа елге көшіп кетуіне байланысты

4)Тың және тыңайған жерлерді игеру жүргізілген облыстардың саны

А)Үш

В)Төрт

3)Бес

4)Алты

5)Тың игеру жылдарында мал жайылымы жерлерін жыртып тастаудың салдары

А)ауыл шаруашығының тиімді дамуына ықпал етті

В)мал шаруашылығының артта қалуына әкелді

Д)жем-шөп қорын ұлғайтты

6)1962 ж. Жалпы халықтың ішіндегі қазақтардың қазақтардың үлес салмағы

А)29%

В)32%

С)52%

Д)60%

7)Тың игеру саясатының жағымды нәтижесі

А)Қазақстан ет өндіруден КСРО-да бірінші орынға шықты

В)Қазақ халқының урбандалу процесі жеделдеді

С)Қазақ КСР-і КСРО -дағы ірі астық өндірушіге айналды.

С)Қазақстанды топырақты құнарландыру ісі жүзеге асырылды

8) Тың игеру саясатының жағымсыз нәтижесі

А)демографиялық және экологиялық проблемалар туындады

В)Қазақ КСР-і КСРО -дағы ірі астық өндірушіге айналды.

С) Қазақ тілінің қолданылу аясы кеңейді

Д)Өз алдымызға тәуелсіз ел болдық

  • 9)1954жылы Қазақстанда жыртылған жердің көлемі

А) 6,5млн га

В)6,3млн га

С)8,5млн га

Д)7млн га

10) Тың игерудің қорытындысы бойынша Қазақстанда қандай басты мәселе шешімін тапты

  • А) ет,сүт өнімдерінің көлемі көбейді

  • В)Қазақстан халқын нанмен қамтамасыз ету мәселесі шешілді.

  • С)қазақ мектептері көптеп ашыла бастады

  • Д)экологиялық жағдай жақсарды


Сабақты қорытындылау:

1).Қазақ КСР ОК 1-хатшысы Ж.Шаяхметов тың игеру саясатына не себепті наразылық білдірді.?

2). 1954-56 жж. тың игеру саясатының пайдасына қарағанда зардаптары басым болды ма?

3)Тың игерудің Қазақстанның ауыл шаруашылығының дамуына қандай әсері болды?

Оқушылар сұрақтарға жауап береді



Оқушылар оқулықпен

жұмыс жасайды.

Әр топ берілген тапсырма бойынша жұмыс жасайды.

Өз жұмыстарын

тақтаға шығып қорғайды.











Әр жұп кестені бірлесе отырып орындайды.



















Дескрипторы:

Білім алушылыр

Кеңес үкіметі кезіндегі ауыл шаруашылығында орын алған өзгерістер мен дағдарыстардың себеп-салдарын көрсетеді

Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады .


« Үздік топ»



Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


« таблойд»




Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


















ҚБ:10б




Сілтеме: https://bilimland.kz/kk/subject/qazaq...



оқулық





Ноутбук




Карта







Слайдттар





































Qiziz платформасының сілтемесі













Сабақтың соңы

5 минут



Рефлексия

Интерактивті тақтада берілген анимациялық презентациядағы ойын арқылы сабақ соңында өз білімінің деңгейін анықтайды

-түсіндім

-сұрақтарым бар

-түсінбедім

Үй тапсырмасы: «Тың және тыңайған жерлерді игеру саясаты Қазақстанға қалай әсер етті?» мини-эссе (50 сөз)

Оқушылар

Интерактивті тақтадағы

Ойын арқылы

сабақ

барысындағы өз деңгейлерін анықтайды



Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


Интерактивті тақта


















































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!