Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
|
10.4А Туындының қолданылуы
|
Мектеп:
|
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты- тегі :
|
|
Сынып:
|
10
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Туындының көмегімен функцияны
зерттеу және графигін салу
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
10.4.1.33 - туындының көмегімен функцияның
қасиеттерін зерттеу және оның графигін салу
|
Сабақ
мақсаттары
|
Туындының көмегімен функцияның
графигін салу дағдысын
қалыптастыру
|
Бағалау
критерийлері
|
Оқушы төмендегі критерийлерді орындаса, оқу
мақсатына жетеді
-функцияны туынды көмегімен
зерттейді;
-туындының графигі бойынша сындық нүктелерді,
экстремумдерін таба алады;
-сындық нүктелер және басқада қасиеттерді
қолданып, графиктің эскизін орындайды
|
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік мақсат
Оқушылар:
-туындының геометриялық және физикалық мағынасын
түсіндіреді;
туындыларды табу және бірінші ретті туынды арқылы
функцияны зерттеу бойынша әрекеттер туралы түсініктеме айта
алады.
Бөлім бойынша лексика мен
терминология
-
аргументтің
өсімшесі;
-
функцияның
өсімшесі;
-
көлбеу
бұрышының тангенсі (градиент);
-
функцияның
графигіне жанама және нормаль;
-
дифференциал;
-
дифференциалдау;
-
дифференциалдау
ережелері;
-
стационарлық,
кризистік нүктелер;
-
экстремум
нүктелері және функцияның
экстремумдары;
-
кесіндідегі
функцияның ең үлкен және ең кіші
мәндері;
-функцияны
зерттеу.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Ұжымдылыққа, өз бетімен жұмыс жасай білуге,
тақырыптың өмірмен байланысын көрсету, тәрбиелеу.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интерактивтік құралдарды қолдану, интернет
ресурстар.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Сызу
|
Бастапқы білім
|
Жазықтықтағы векторлар, оларға амалдар, скаляр
көбейтінді, вектор ұзындығы
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
1 сабақтың
басы
3 мин
8 мин
15
мин
12
мин
1- сабақтың
соңы
2
мин
|
1.Оқушылармен амандасу.
2.Тақырыпты, сабақ
мақсатын, бағалау критерийлерін
анықтау.
3. Үй жұмысын тексеру.
4.
Өткен білімдерін
жаңғырту.
Ұжымдық жұмыс.
Берілген туындының графиктері бойынша f(x)
функциясының өсу және кему аралықтарын
анықтаңыздар.
-
Берілген
(а және
б) суреттеріндегі абсциссалары
-4, -2, 1, 3, 5 болатын нүктелердегі туындының таңбасы
қандай?
-
Функцияның өсу және кему аралығын
табыңыздар.
-
Суретте туындының графигі берілген. f(x)
функциясының өсу және кему аралықтарын
анықтаңыздар.
Дескрипторлар
5.Жаңа тақырыпты
түсіндіру
Функцияны зерттеп, графигінің эскизін
салыңыздар.
9-15
слайдтар
6.Жұппен
жұмыс
Функцияны зерттеп, графигінің эскизін
салыңыздар:
Дескрипторлар
7.Алғашқы
қортындылау
8. Үй
жұмысы
Төмендегі суреттерде
берілген у=f(x) функциясының графигі бойынша
оның туындысының графигінің эскизін
салыңыз:
9.Рефлексия
|
https://infourok.ru/prezentaciya-po-matematike-na-temu-podgotovka-k-ege-proizvodnaya-260980.html
|
Саралау – оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Оқушылардың қабілетіне қарай тапсырмалар беру.
Жеңілден күрделіге қарай есептің мағынасын
тереңдету.
|
Бірін – бірі бағалау, мұғалімнің
бағалауы,
өзін-өзі бағалау түрлері
қолданылады.
|
Сабақ басында оқушылар қауіпсіздік техникасымен
таныстырылады.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған
ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді
ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді
ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды
ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды, неліктен?
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту
туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту
туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген
оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі
сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|