Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Үйде оқыту 5-сынып қазақ тілі 1-тоқсан 24-25 оқу жылы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
ҚМЖ
( қысқа мерзімді сабақ жоспары)
Пән: Қазақ тілі І тоқсан
№1
Бөлім |
Менің мектебім |
|||
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|||
Күні |
|
|||
Сынып: 5 |
Оқушының аты-жөні: |
|||
Сабақтың тақырыбы |
Дыбыс және әріп |
|||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.1 дауыссыз
және дауысты дыбыстар |
|||
Сабақтың мақсаты |
Дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырата білу. |
|||
Түзету-дамыту |
Оқушының сабаққа деген қызығушылығын ояту ойлау, тыңдау, сөйлеу дағдыларын қалыптастыру; |
|||
Сабақтың барысы |
||||
Сабақтың кезеңдері |
Мұғаліммен оқушының біріккен қызметі мазмұны |
Ресурстар |
Оқушының қызметінің нәтижесі |
|
І .Ұйымдастыру кезеңі 2 мин |
-Сәлемдесу; -Оқушының зейінін сабаққа аудару -Үйге берілген тапсырманы сұрау Бүгінгі сабақтың тақырыбын айту Сабақ мақсатын хабарлау |
|
Сәлемдесу |
|
ІІ. Жаңа сабақ 20 мин Тапсырмамен жұмыс 15 мин |
Дауысты дыбыстардың айтылу ерекшеліктері мыналар: 1.Дауысты дыбыстар айтылу кезінде ауыз қуысыннан еркін шығады. 2.Дауысты дыбыстар созылып айтылады. 3.Дауысты дыбыстар буын құрай алады. Айтылу кезінде кедергіге ұшырамай жасалған дыбыстарды дауысты дыбыс дейміз. Дауысты дыбыстар: а,ә,е,о,ө,ұ,ү.ы,і,и,у. Дауыссыз дыбыстар және олардың түрлері айтылу кезінде ауаның еркін шықпай ,кедергіге ұшырап айтылуын дауыссыз дыбыстар дейміз. Дауыссыз дыбыстардың ерекшелігі: Дауыссыз дыбыстар ауыз қуысынан кедергіге ұшырап шығады. Дауыссыз дыбыстар созылып айтуға келмейді. Дауыссыз дыбыстар буын құрай алмайды. Дауыссыз дыбыстар мыналар: б,в,г,ғ,д,ж,з,к,қ,л,м,н,ң,п,р,с,т,у,ф,х,ц,ч,шh,щ 1-тапсырма.1.Сөздерді оқы. Отан, ар, таң, ақыл, ер,тал,жұрт, отыз, көл,ас, бұлт,ер, жиһаз, қызыл, жел,көк, ат, жер, шаң, өрт,ор, өрік, жар, сынып, оқушы, хабар. 2.Дыбыс санына қарай сөздерді әр бағанға топтап жаз. Үлгі: ар / таң / ақыл / жиһаз Қ.Б Оқушыны әр талпынысына мақтау 2- тапсырма. Сөздерді оқы. Ана, атамекен, азамат, ардагер, шапан, ауыл, жайлау, бөрік, тыныштық,батыр, күн. 2. Әр сөзде неше дыбыс, неше әріп барын айт. 3.Қарамен жазылған сөздермен сөйлем құрастыр. Қ.Б Жарайсың! Сөзі арқылы мадақтау |
Оқулық Қазақ тілі Бекмұхамбетова К.М. 13 бет Бейнеролик
|
Тақырып бойынша сұрақтарға жауап берді |
|
Сергіту сәті 3 мин |
Оқушы саусақтарын жаттықтырады Ормандағы аюдың, Құлпынай көп екен. Теріп, теріп аламыз, Қалтамызға саламыз. |
|
Сергіту жаттығуын орындады |
|
Бекіту 2 мин |
Дауысты және дауыссыз дыбыстарды қалай ажыратамыз? |
|
|
|
Қорытынды 2 мин |
Дауысты дыбыс деген не? Дауыссыз дыбыс деген не? |
|
|
|
Бағалау |
Оқушының сабаққа қатысуына, белсенділігіне қарай бағалау. |
|
|
|
Рефлексия |
ҚМЖ
( қысқа мерзімді сабақ жоспары)
Пән: Қазақ тілі І тоқсан
№2
Бөлім |
Менің мектебім |
|||
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|||
Күні |
|
|||
Сынып: 5 |
Оқушының аты-жөні: |
|||
Сабақтың тақырыбы |
Тіл дыбыстары |
|||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.1 дауыссыз
және дауысты дыбыстар |
|||
Сабақтың мақсаты |
Жуан және жіңішке дауысты дыбыстарды ажырата білу. |
|||
Түзету-дамыту |
Оқушының сабаққа деген қызығушылығын ояту ойлау, тыңдау, сөйлеу дағдыларын қалыптастыру; |
|||
Сабақтың барысы |
||||
Сабақтың кезеңдері |
Мұғаліммен оқушының біріккен қызметі мазмұны |
Ресурстар |
Оқушының қызметінің нәтижесі |
|
І .Ұйымдастыру кезеңі 2 мин |
-Сәлемдесу; -Оқушының зейінін сабаққа аудару -Үйге берілген тапсырманы сұрау Бүгінгі сабақтың тақырыбын айту Сабақ мақсатын хабарлау |
Сәлемдесу |
||
ІІ. Жаңа сабақ 20 мин Тапсырмамен жұмыс 15 мин |
Дауысты дыбыстар Дауысты дыбыстардың айтылу ерекшеліктері мыналар: 1.Дауысты дыбыстар айтылу кезінде ауыз қуысыннан еркін шығады. 2.Дауысты дыбыстар созылып айтылады. 3.Дауысты дыбыстар буын құрай алады. Айтылу кезінде кедергіге ұшырамай жасалған дыбыстарды дауысты дыбыс дейміз. Жуан дауыстылар: а, о, ұ, ы у Жіңішке дауыстылар: ә, е, ү, і,ө, э, и, у 1-тапсырма. Сөздерді оқып,дауысты дыбыстардың астын сыз. Кереге, уық, шаңырақ, сықырлауық,киіз үй, түндік, туырлық, үзік, киіз есік. Дауысты дыбыстар:а,________________ Жіңішке дауыстылар: ,________________ Жуан дауыстылар: ,________________
Қ.Б Оқушыны әр талпынысына мақтау 2-тапсырма. Төрт түлік малдың атын ата. Сөзерді жазып, дауысты дыбыстарды үлгі бойынша қызыл түспен көрсет. Қ.Б Жарайсың! Сөзі арқылы мадақтау |
Оқулық Қазақ тілі Бекмұхамбетова К.М. 13- бет Бейнеролик
|
Тақырып бойынша сұрақтарға жауап берді |
|
Сергіту сәті 3 мин |
|
Сергіту жаттығуын орындады |
||
Бекіту 2 мин |
Жуан және жіңішке дауыстыларды қалай ажыратамыз? |
|
|
|
Қорытынды 2 мин |
Дауысты және дауыссыз дыбыстарды қалай ажыратамыз? |
|
|
|
Бағалау |
Оқушының сабаққа қатысуына, белсенділігіне қарай бағалау. |
|
|
|
Рефлексия |
ҚМЖ
( қысқа мерзімді сабақ жоспары)
Пән: Қазақ тілі І тоқсан
№3
Бөлім |
Менің мектебім |
|||
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|||
Күні |
|
|||
Сынып: 5 |
Оқушының аты-жөні: |
|||
Сабақтың тақырыбы |
Дауысты дыбыстар |
|||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.1 дауыссыз
және дауысты дыбыстар |
|||
Сабақтың мақсаты |
Жуан және жіңішке дауысты дыбыстарды ажырата білу. |
|||
Түзету-дамыту |
Оқушының сабаққа деген қызығушылығын ояту ойлау, тыңдау, сөйлеу дағдыларын қалыптастыру; |
|||
Сабақтың барысы |
||||
Сабақтың кезеңдері |
Мұғаліммен оқушының біріккен қызметі мазмұны |
Ресурстар |
Оқушының қызметінің нәтижесі |
|
І .Ұйымдастыру кезеңі 2 мин |
-Сәлемдесу; -Оқушының зейінін сабаққа аудару -Үйге берілген тапсырманы сұрау Бүгінгі сабақтың тақырыбын айту Сабақ мақсатын хабарлау |
Сәлемдесу |
||
ІІ. Жаңа сабақ 20 мин Тапсырмамен жұмыс 15 мин |
Дауысты дыбыстар Дауысты дыбыстардың айтылу ерекшеліктері мыналар: 1.Дауысты дыбыстар айтылу кезінде ауыз қуысыннан еркін шығады. 2.Дауысты дыбыстар созылып айтылады. 3.Дауысты дыбыстар буын құрай алады. Айтылу кезінде кедергіге ұшырамай жасалған дыбыстарды дауысты дыбыс дейміз. Жуан дауыстылар: а, о, ұ, ы у Жіңішке дауыстылар: ә, е, ү, і,ө, э, и, у Қ.Б Оқушыны әр талпынысына мақтау Қ.Б Жарайсың! Сөзі арқылы мадақтау |
Оқулық Қазақ тілі Бекмұхамбетова К.М. 15- бет Бейнеролик
|
Тақырып бойынша сұрақтарға жауап берді |
|
Сергіту сәті 3 мин |
|
Сергіту жаттығуын орындады |
||
Бекіту 2 мин |
Жуан және жіңішке дауыстыларды қалай ажыратамыз? |
|
|
|
Қорытынды 2 мин |
Дауысты және дауыссыз дыбыстарды қалай ажыратамыз? |
|
|
|
Бағалау |
Оқушының сабаққа қатысуына, белсенділігіне қарай бағалау. |
|
|
|
Рефлексия |
ҚМЖ
( қысқа мерзімді сабақ жоспары)
Пән: Қазақ тілі І тоқсан
№4
Бөлім |
Менің мектебім |
|||
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|||
Күні |
|
|||
Сынып: 5 |
Оқушының аты-жөні: |
|||
Сабақтың тақырыбы |
Жуан және жіңішке дауыстылар |
|||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.2 жуан, жіңішке дауысты дыбыстар |
|||
Сабақтың мақсаты |
Жуан және жіңішке дауысты дыбыстарды ажырата білу. |
|||
Түзету-дамыту |
Оқушының сабаққа деген қызығушылығын ояту ойлау, тыңдау, сөйлеу дағдыларын қалыптастыру; |
|||
Сабақтың барысы |
||||
Сабақтың кезеңдері |
Мұғаліммен оқушының біріккен қызметі мазмұны |
Ресурстар |
Оқушының қызметінің нәтижесі |
|
І .Ұйымдастыру кезеңі 2 мин |
-Сәлемдесу; -Оқушының зейінін сабаққа аудару -Үйге берілген тапсырманы сұрау Бүгінгі сабақтың тақырыбын айту Сабақ мақсатын хабарлау |
Сәлемдесу |
||
ІІ. Жаңа сабақ 20 мин Тапсырмамен жұмыс 15 мин |
Дауысты дыбыстар Дауысты дыбыстардың айтылу ерекшеліктері мыналар: 1.Дауысты дыбыстар айтылу кезінде ауыз қуысыннан еркін шығады. 2.Дауысты дыбыстар созылып айтылады. 3.Дауысты дыбыстар буын құрай алады. Айтылу кезінде кедергіге ұшырамай жасалған дыбыстарды дауысты дыбыс дейміз. Жуан дауыстылар: а, о, ұ, ы у Жіңішке дауыстылар: ә, е, ү, і,ө, э, и, у Қ.Б Оқушыны әр талпынысына мақтау Қ.Б Жарайсың! Сөзі арқылы мадақтау |
Оқулық Қазақ тілі Бекмұхамбетова К.М. 16- бет Бейнеролик
|
Тақырып бойынша сұрақтарға жауап берді |
|
Сергіту сәті 3 мин |
|
Сергіту жаттығуын орындады |
||
Бекіту 2 мин |
Жуан және жіңішке дауыстыларды қалай ажыратамыз? |
|
|
|
Қорытынды 2 мин |
Дауысты және дауыссыз дыбыстарды қалай ажыратамыз? |
|
|
|
Бағалау |
Оқушының сабаққа қатысуына, белсенділігіне қарай бағалау. |
|
|
|
Рефлексия |
ҚМЖ
( қысқа мерзімді сабақ жоспары)
Пән: Қазақ тілі І тоқсан
№5
Бөлім |
Менің мектебім |
|||
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|||
Күні |
|
|||
Сынып: 7 |
Оқушының аты-жөні: |
|||
Сабақтың тақырыбы |
Дауыссыз дыбыстар және олардың түрлері |
|||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.1 дауыссыз
және дауысты дыбыстар |
|||
Сабақтың мақсаты |
Дауыссыз дыбыстарды ажырата білу. |
|||
Түзету-дамыту |
Оқушының сабаққа деген қызығушылығын ояту ойлау, тыңдау, сөйлеу дағдыларын қалыптастыру; |
|||
Сабақтың барысы |
||||
Сабақтың кезеңдері |
Мұғаліммен оқушының біріккен қызметі мазмұны |
Ресурстар |
Оқушының қызметінің нәтижесі |
|
І .Ұйымдастыру кезеңі 2 мин |
-Сәлемдесу; -Оқушының зейінін сабаққа аудару -Үйге берілген тапсырманы сұрау Бүгінгі сабақтың тақырыбын айту Сабақ мақсатын хабарлау |
|
Сәлемдесу |
|
ІІ. Жаңа сабақ 20 мин Тапсырмамен жұмыс 15 мин |
Дауыссыз дыбыстар Дауыссыз дыбыстар және олардың түрлері айтылу кезінде ауаның еркін шықпай ,кедергіге ұшырап айтылуын дауыссыз дыбыстар дейміз. Дауыссыз дыбыстардың ерекшелігі: Дауыссыз дыбыстар ауыз қуысынан кедергіге ұшырап шығады. Дауыссыз дыбыстар созылып айтуға келмейді. Дауыссыз дыбыстар буын құрай алмайды. Дауыссыз дыбыстар мыналар: б,в,г,ғ,д,ж,з,к,қ,л,м,н,ң,п,р,с,т,у,ф,х,ц,ч,ш,h,щ 1-тапсырма. Берiлген сөздердiң дауыссыз дыбыстарын ажыратып жаз. Күз, саңырауқұлақ, орман, жаңбыр, бау-бақша, бидай, астық, қырман, комбайн, егiн, диқан. __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Қ.Б Оқушыны әр талпынысына мақтау 2-тапсырма. Мәтінді оқы. Дауыссыз дыбыстарды түрлеріне қарай ажыратып, теріп жаз. Мектеп өмiрi тамаша. Мектеп табалдырығын аттаған күн сен үшiн мереке. Осы күннен бастап бiлiмге деген құштарлығың артады. Мектепте өзiңе жолдас табасың. Қ.Б Жарайсың! Сөзі арқылы мадақтау |
Оқулық Қазақ тілі Бекмұхамбетова К.М. 18- бет Бейнеролик
|
Тақырып бойынша сұрақтарға жауап берді |
|
Сергіту сәті 3 мин |
Оқушы саусақтарын жаттықтырады Ормандағы аюдың, Құлпынай көп екен. Теріп, теріп аламыз, Қалтамызға саламыз. |
|
Сергіту жаттығуын орындады |
|
Бекіту 2 мин |
Дауыссыз дыбыс деген не? |
|
|
|
Қорытынды 2 мин |
Дауыссыз дыбыстың түрлерін ата? |
|
|
|
Бағалау |
Оқушының сабаққа қатысуына, белсенділігіне қарай бағалау. |
|
|
|
Рефлексия |
ҚМЖ
( қысқа мерзімді сабақ жоспары)
Пән: Қазақ тілі І тоқсан
№6
Бөлім |
Менің мектебім |
|||
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|||
Күні |
|
|||
Сынып: 7 |
Оқушының аты-жөні: |
|||
Сабақтың тақырыбы |
Қатаң дауыссыз дыбыстар |
|||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.3 қатаң, ұяң, үнді дауыссыздар (б-п; т-д; р-л; н-ң). Олардың емлесі |
|||
Сабақтың мақсаты |
Дауыссыз дыбыстарды ажырата білу. |
|||
Түзету-дамыту |
Оқушының сабаққа деген қызығушылығын ояту ойлау, тыңдау, сөйлеу дағдыларын қалыптастыру; |
|||
Сабақтың барысы |
||||
Сабақтың кезеңдері |
Мұғаліммен оқушының біріккен қызметі мазмұны |
Ресурстар |
Оқушының қызметінің нәтижесі |
|
І .Ұйымдастыру кезеңі 2 мин |
-Сәлемдесу; -Оқушының зейінін сабаққа аудару -Үйге берілген тапсырманы сұрау Бүгінгі сабақтың тақырыбын айту Сабақ мақсатын хабарлау |
|
Сәлемдесу |
|
ІІ. Жаңа сабақ 20 мин Тапсырмамен жұмыс 15 мин |
3- тапсырма Өлеңді мәнерлеп оқып, мазмұнын айтып бер.Қатаң дауыссыздарды тауып, астын сыз. Тарту Балалар, бұл жол басы даналыққа, Келіңдер, түсіп, байқап, қаралық та. Бұл жолмен бара жатқан өзіңдей көп. Соларды көре тұра қалалық па?! Даналық-өшпес жарық, кетпес байлық, Жүріңдер, іздеп тауып алалық та! Қ.Б Оқушыны әр талпынысына мақтау 4-тапсырма. Мәтiндi оқы. Көп нүктенiң орнына қатаң дауыссыздарды қойып, астын сыз. Ғалым Шоқан Шоқанды әже...і жеті жасында ауыл мек...ебіне оқуға береді. Зерек бала саба...қа алғыр болады. Әсіресе тарих, жағрапия пәндерін өте жақсы оқиды. Шо...ан мекте...те жүрген күннен-ақ қазақ тари...ын көп зерттейді. Халық мақалдарын, аңыз әңгімелерін жақсы біледі. Мек...еп ұстаздары Шоқанды үлкен ғалым болады деп оның келе...егінен үміт күтеді. Шоқан 22 жасында орыс жағрапия қоғамының мү...есі болып сайланды. Ол Қаш...ария сапары арқылы дүниежүзілік ғылымға үлес қос...ы. Қ.Б Жарайсың! Сөзі арқылы мадақтау |
Оқулық Қазақ тілі 18 бет Бейнеролик 20 бет
Жұмыс дәптері 9-бет |
Тақырып бойынша сұрақтарға жауап берді |
|
Сергіту сәті 3 мин |
Оқушы саусақтарын жаттықтырады Ормандағы аюдың, Құлпынай көп екен. Теріп, теріп аламыз, Қалтамызға саламыз. |
|
Сергіту жаттығуын орындады |
|
Бекіту 2 мин |
Ұяң дауыссыз дыбыс деген не? |
|
|
|
Қорытынды 2 мин |
Дауыссыз дыбыстың түрлерін ата? |
|
|
|
Бағалау |
Оқушының сабаққа қатысуына, белсенділігіне қарай бағалау. |
|
|
|
Рефлексия |
ҚМЖ
( қысқа мерзімді сабақ жоспары)
Пән: Қазақ тілі І тоқсан
№7
Бөлім |
Менің мектебім |
|||
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|||
Күні |
|
|||
Сынып: 5 |
Оқушының аты-жөні: |
|||
Сабақтың тақырыбы |
Ұяң дауыссыз дыбыстар. Үнді дауыссыз дыбыстар |
|||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.3 қатаң, ұяң, үнді дауыссыздар (б-п; т-д; р-л; н-ң). Олардың емлесі |
|||
Сабақтың мақсаты |
Дауыссыз дыбыстарды ажырата білу. |
|||
Түзету-дамыту |
Оқушының сабаққа деген қызығушылығын ояту ойлау, тыңдау, сөйлеу дағдыларын қалыптастыру; |
|||
Сабақтың барысы |
||||
Сабақтың кезеңдері |
Мұғаліммен оқушының біріккен қызметі мазмұны |
Ресурстар |
Оқушының қызметінің нәтижесі |
|
І .Ұйымдастыру кезеңі 2 мин |
-Сәлемдесу; -Оқушының зейінін сабаққа аудару -Үйге берілген тапсырманы сұрау Бүгінгі сабақтың тақырыбын айту Сабақ мақсатын хабарлау |
|
Сәлемдесу |
|
ІІ. Жаңа сабақ 20 мин Тапсырмамен жұмыс 15 мин |
Ұяң дауыссыз дыбыстар Ұяң дауыссыздар дауыс пен салдырдан құралады. Оларда дауыстан салдыр басым болады. Ұяң дауыссыздар мыналар:б,в,г,ғ,д,ж,з,h Кейбір қатаң дауыссыздардың ұяң сыңары бар. Қатаң және ұяң болып болып жүп құрайтын дауыссыздар мыналар:
Үнді дауыссыз дыбыстар Үнді дауыссыздар да дауыс пен салдырдан құралады, бірақ оларда салдырдан дауыс басым болады. Үнді дауыссыздар мыналар:р,л,м,н,ң,й,(у) 2-тапсырма.1 Өлеңді түсініп оқып шық. Мектебім Сыңғырлап қоңырау, Шақырсын мектебім. Шапқылаған шарқ ұрып, Сендей досым көп менің. Қамқоршымсың сен менің Ыстық ұя-мектебім, Ақтап ұстаз еңбегін, Жас шыбықтай көктедім. (Ж. Карболин) 2.Ұяң дауыссыздарды атап, астын сыз. Қ.Б Оқушыны әр талпынысына мақтау 2-тапсырма. Өлеңді жаттап ал. Үнді дауыссыздарды теріп жаз. Кітап-өмір айнасы, Күнде тиер пайдасы. Кітап-өмір шырағы, Тәлім беріп тұрады. (Т. Елеусізұлы) Қ.Б Жарайсың! Сөзі арқылы мадақтау |
Оқулық Қазақ тілі Бекмұхамбетова К.М. 20-22 бет Бейнеролик
|
Тақырып бойынша сұрақтарға жауап берді |
|
Сергіту сәті 3 мин |
Оқушы саусақтарын жаттықтырады Ормандағы аюдың, Құлпынай көп екен. Теріп, теріп аламыз, Қалтамызға саламыз. |
|
Сергіту жаттығуын орындады |
|
Бекіту 2 мин |
Ұяң дауыссыз дыбыс деген не? |
|
|
|
Қорытынды 2 мин |
Дауыссыз дыбыстың түрлерін ата? |
|
|
|
Бағалау |
Оқушының сабаққа қатысуына, белсенділігіне қарай бағалау. |
|
|
|
Рефлексия |
ҚМЖ
( қысқа мерзімді сабақ жоспары)
Пән: Қазақ тілі І тоқсан №8
Бөлім |
Менің мектебім |
|||
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||
Күні: |
|
|||
Сынып: 5 |
Оқушының аты-жөні: |
|||
Сабақтың тақырыбы: |
Дауыссыз б-п дыбыстарының емлесі. Дауыссыз т мен д дыбыстары |
|||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.3 қатаң, ұяң, үнді дауыссыздар (б-п; т-д ). Олардың емлесі |
|||
Сабақтың мақсаты |
Дауыссыз б-п дыбыстарының емлесі. Дауыссыз т мен д дыбыстары түрлері туралы мағлұмат алу |
|||
Түзету-дамыту |
Оқушының сабаққа деген қызығушылығын ояту ойлау, тыңдау, сөйлеу дағдыларын қалыптастыру; |
|||
Сабақтың барысы |
||||
Сабақтың кезеңдері |
Мұғаліммен оқушының біріккен қызметі мазмұны |
Ресурстар |
Оқушының қызметінің нәтижесі |
|
І .Ұйымдастыру кезеңі 2 мин |
-Сәлемдесу; -Оқушының зейінін сабаққа аудару -Үйге берілген тапсырманы сұрау Бүгінгі сабақтың тақырыбын айту Сабақ мақсатын хабарлау |
|
Сәлемдесу |
|
ІІ. Жаңа сабақ 20 мин Тапсырмамен жұмыс 15 мин |
Жаңа сабақ Дауыссыз б,п дыбыстарының емілесі Қазақ тілінде б дыбысы –ұяң дауыссыз. Мысалы: Балапан,бағбан,дабыл, жолбарыс, кітап, парта, палуан. 1. Дауыссыз б дыбысы қазақ тілінің төл сөздерінде сөздің басында да,ортасында да қолданыла береді. Мысалы: бақа, баспа, дабыл, төбе 2.Дауыссыз б дыбысы қазақ тілінің төл сөздерінде сөз аяғында келмейді. Тек орыс тілінен енген сөздерде кездеседі. Мысалы: клуб,штаб, микроб П –қатаң дауыссыз дыбыс. Қазақ тілінде п дыбысы сөздің басында, ортасында және соңында жазылады. Мысалы: піл, парта, кітап, дәптер,балапан, қап.Сөз аяғында б естілгенімен, п әрпі жазылады; мектеп, доп,тәртіп П дыбысына біткен сөзден кейін дауысты дыбыс келсе, п дыбысы б-ға айналады: мектеп-мектебі, кітап-кітабы Дауыссыз т мен д дыбыстары. Дауыссыз т дыбысы- қатаң дауыссыз. Т дыбысы сөздің барлық буынында кездеседі: табиғат, омыртқа 1. Дауыссыз д дыбысы –ұяң дауыссыз.Дауыссыз д дыбысы қазақ тілінің төл сөздерінде сөздің басында да,ортасында да қолданыла береді. Мысалы: Дауыл,кедей 2.Дауыссыз д дыбысы қазақ тілінің төл сөздерінде сөз аяғында келмейді. Тек орыс тілінен енген сөздерде кездеседі. Мысалы: паряд, отряд 1- тапсырма Көп нүктенің орнына тиісті әріпті қойып жаз.Қарамен жазылған сөздермен сөйлем құрастыр Жі...ек, са...ақ,...алкон,...өрік, та...ақ, дой...ы,...аспана,дом...ыра, ...алық, жаң...ыр, ...ота, клу...,қаң...ақ, ...ау-бақша,...ала, ...өпе Қ.Б Оқушыны ынталандырып отырамын. 1-тапсырма. Сөздердi үлгi бойынша өзгерт. Үлгі: Шөп – шөбi Түп –__________ Кiтап – ___________ Қолғап – ______ Қап – _________ Доп – ____________ Қ.Б Оқушыны ынталандырып отырамын. |
Оқулық Қазақ тілі 23-25бет Бейнеролик
|
Тақырып бойынша сұрақтарға жауап берді |
|
Сергіту сәті 3 мин |
Оқушы саусақтарын жаттықтырады Ормандағы аюдың, Құлпынай көп екен. Теріп, теріп аламыз, Қалтамызға саламыз. |
|
Сергіту жаттығуын орындады |
|
Бекіту 2 мин |
Дауыссыз б дыбысы сөздің қай жерінде келеді? П әрпі қай кезде б әрпіне өзгереді?
|
|
|
|
Қорытынды 2 мин |
Б,П дауыссыз дыбыстардың қай түрі? |
|
|
|
Бағалау |
Оқушының сабаққа қатысуына, белсенділігіне қарай бағалау. |
|
|
|
Рефлексия |
ҚМЖ
( қысқа мерзімді сабақ жоспары)
Пән: Қазақ тілі І тоқсан №9
Бөлім |
Қоршаған орта |
|||
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||
Күні: |
|
|||
Сынып: 5 |
Оқушының аты-жөні: |
|||
Сабақтың тақырыбы: |
Үнді л,р дыбыстарының емлесі |
|||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.3 қатаң, ұяң, үнді дауыссыздар (р-л;). Олардың емлесі |
|||
Сабақтың мақсаты |
Дауыссыз р-л дыбыстарының емлесі туралы мағлұмат алу |
|||
Түзету-дамыту |
Оқушының сабаққа деген қызығушылығын ояту ойлау, тыңдау, сөйлеу дағдыларын қалыптастыру; |
|||
Сабақтың барысы |
||||
Сабақтың кезеңдері |
Мұғаліммен оқушының біріккен қызметі мазмұны |
Ресурстар |
Оқушының қызметінің нәтижесі |
|
І .Ұйымдастыру кезеңі 2 мин |
-Сәлемдесу; -Оқушының зейінін сабаққа аудару -Үйге берілген тапсырманы сұрау Бүгінгі сабақтың тақырыбын айту Сабақ мақсатын хабарлау |
|
Сәлемдесу |
|
ІІ. Жаңа сабақ 20 мин Тапсырмамен жұмыс 15 мин |
Жаңа сабақ Үнді дауыссыздар дауыс пен салдардан құралады, бірақ ол салдырдан дауыс басым болады. Бұларды созып айтуға болады. Мысалы; балық,көл, Раушан Мынадай сөздерде л, р әріптерінің алдында ы,і естілгенімен, олар жазылмайды: лай, лақ, лайық, леген, рас, ренжу 2-тапсырма. Сөздердегi л дыбысын р дыбысына ауыстырып жаз. Бір сөйлем құрастыр. Төл – ______________ Ала – __________________ Қала – _____________ Көлiк – ________________ Қал – ______________ Олақ – _________________ Бал – ______________ Тала – ___________________ Қ.Б Оқушыны ынталандырып отырамын. 4-тапсырма. Мәтінді түсініп оқы. Р, л дыбыстары бар сөздерді теріп жаз. Кептер – бейбiтшiлiк құсы Менiң үйiмдегi кептердiң саны қырыққа жеттi. Мен оларға бiр күнде бiр тостақ жем беремiн. Кептер – бейбiтшiлiк құсы. Кептерлерге арнап әдейi үйшiк жасап бердiм. Осылайша мен кептер өсiрiп жүрмiн. ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Қ.Б Оқушыны ынталандырып отырамын. |
Оқулық Қазақ тілі 26- бет Бейнеролик
|
Тақырып бойынша сұрақтарға жауап берді |
|
Сергіту сәті 3 мин |
Оқушы саусақтарын жаттықтырады Ормандағы аюдың, Құлпынай көп екен. Теріп, теріп аламыз, Қалтамызға саламыз. |
|
Сергіту жаттығуын орындады |
|
Бекіту 2 мин |
Дауыссыз л,р дыбысы сөздің қай жерінде келеді?
|
|
|
|
Қорытынды 2 мин |
Л, р дауыссыз дыбыстардың қай түрі? |
|
|
|
Бағалау |
Оқушының сабаққа қатысуына, белсенділігіне қарай бағалау. |
|
|
|
Рефлексия |
ҚМЖ
( қысқа мерзімді сабақ жоспары)
Пән: Қазақ тілі І тоқсан №10
Бөлім |
Қоршаған орта |
|||
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||
Күні: |
|
|||
Сынып: 5 |
Оқушының аты-жөні: |
|||
Сабақтың тақырыбы: |
Н, ң дыбыстарын салыстыру |
|||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.3 қатаң, ұяң, үнді дауыссыздар (б-п; т-д; р-л; н-ң). Олардың емлесі |
|||
Сабақтың мақсаты |
Н, ң дыбыстарын салыстырады. |
|||
Түзету-дамыту |
Оқушының сабаққа деген қызығушылығын ояту ойлау, тыңдау, сөйлеу дағдыларын қалыптастыру; |
|||
Сабақтың барысы |
||||
Сабақтың кезеңдері |
Мұғаліммен оқушының біріккен қызметі мазмұны |
Ресурстар |
Оқушының қызметінің нәтижесі |
|
І .Ұйымдастыру кезеңі 2 мин |
-Сәлемдесу; -Оқушының зейінін сабаққа аудару -Үйге берілген тапсырманы сұрау Бүгінгі сабақтың тақырыбын айту Сабақ мақсатын хабарлау |
|
Сәлемдесу |
|
ІІ. Жаңа сабақ 20 мин Тапсырмамен жұмыс 15 мин |
1-тапсырма. Төмендегі сөздерді салыстырып оқы, көшіріп жаз. Тон-тоң Тайғанақ-дөңгелек Жана-жаңа түнгі- таңғы тонды-тоңды шана-шаңғы Қ.Б Оқушыны әр талпынысына мақтау
1-тапсырма. 1. Тiзбек сөздерді жаттап ал. Нан пiсiрем десем мен, Нұрмаш, Неге Нанбайсың? Нанбасаң сұра Нұрадан, Нағашым Назар – Наубайшы. 2. Н, ң дыбыстарын тауып, астын сыз.
Қ.Б Оқушыны әр талпынысына мақтау 2-тапсырма. Берiлген суреттерден сөйлем құрастыр. ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ |
Оқулық Қазақ тілі 27 - бет
|
Тақырып бойынша сұрақтарға жауап берді |
|
Сергіту сәті 3 мин |
Оқушы саусақтарын жаттықтырады Ормандағы аюдың, Құлпынай көп екен. Теріп, теріп аламыз, Қалтамызға саламыз. |
|
Сергіту жаттығуын орындады |
|
Бекіту 2 мин |
Н, ң дыбыстардың қай түрі?
|
|
|
|
Қорытынды 2 мин |
Н,ң қандай дауыссыздар? |
|
|
|
Бағалау |
Оқушының сабаққа қатысуына, белсенділігіне қарай бағалау. |
|
|
|
Рефлексия |
ҚМЖ
( қысқа мерзімді сабақ жоспары)
Пән: Қазақ тілі І тоқсан №11
Бөлім |
Қоршаған орта |
|||
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|||
Күні |
|
|||
Сынып: 5 |
Оқушының аты-жөні: |
|||
Сабақтың тақырыбы |
И дыбысы |
|||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.4.2 сөздерді
тұтас дауыстап оқу |
|||
Сабақтың мақсаты |
И дыбысы туралы мағлұмат алды. |
|||
Түзету-дамыту |
Оқушының сабаққа деген қызығушылығын ояту ойлау, тыңдау, сөйлеу дағдыларын қалыптастыру; |
|||
Сабақтың барысы |
||||
Сабақтың кезеңдері |
Мұғаліммен оқушының біріккен қызметі мазмұны |
Ресурстар |
Оқушының қызметінің нәтижесі |
|
І .Ұйымдастыру кезеңі 2 мин |
-Сәлемдесу; -Оқушының зейінін сабаққа аудару -Үйге берілген тапсырманы сұрау Бүгінгі сабақтың тақырыбын айту Сабақ мақсатын хабарлау |
Сәлемдесу |
||
ІІ. Жаңа сабақ 20 мин Тапсырмамен жұмыс 15 мин |
И дыбысы И дыбысы- дауысты дыбыс. Дауысты дыбыстың жіңішке түріне жатады. Қазақ тілінде и әрпі бірде жуан, бірде жіңішке дыбыстың таңбасы ретінде қолданылады. Мысалы; риза, Иса деген сөздердегі и – жуан, ал ине, икем деген сөздердегі и–жіңішке. И әрпінен й әрпін айыра біл. И сөз басында және дауыссыз дыбыстардан кейін жазылады: ине, иық, қиын. Й әрпі дауысты дыбыстардан кейін жазылады; қой, құрай, түйме, ойлайды 1-тапсырма. Мына сөздерді оқы. Инелік, киім,диіркен, киік, биыл,ирек, ине, тақия, қияр, құпия 2. Сөздерді буынға бөліп, көшіріп жаз. 3. И дыбысы қандай дыбыстан кейін тұр? Қ.Б Оқушыны әр талпынысына мақтау 2-тапсырма. Өлеңдi оқып, и дыбысының астын сыз. И әрпі бар сөздерді теріп жаз. Исатайдай батыр болам, Иса атамдай ақын болам. Игi iсте батыл болам, Игiлiкке жақын болам. ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________Қ.Б Жарайсың! Сөзі арқылы мадақтау |
Оқулық Қазақ тілі Бекмұхамбетова К.М. 19-20 бет Бейнеролик
|
Тақырып бойынша сұрақтарға жауап берді |
|
Сергіту сәті 3 мин |
|
Сергіту жаттығуын орындады |
||
Бекіту 2 мин |
И дыбысы қандай дыбыстан кейін тұрады?
|
|
|
|
Қорытынды 2 мин |
И дыбысы қандай дыбыс? Мысал келтір |
|
|
|
Бағалау |
Оқушының сабаққа қатысуына, белсенділігіне қарай бағалау. |
|
|
|
Рефлексия |
ҚМЖ
( қысқа мерзімді сабақ жоспары)
Пән: Қазақ тілі І тоқсан №12
Бөлім |
Қоршаған орта |
|||
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|||
Күні |
|
|||
Сынып: 7 |
Оқушының аты-жөні: |
|||
Сабақтың тақырыбы |
Буын туралы түсінік. |
|||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.1 буынның
түрлері туралы түсінік алу |
|||
Сабақтың мақсаты |
Буынның түрлерін ажырата білу. |
|||
Түзету-дамыту |
Оқушының сабаққа деген қызығушылығын ояту ойлау, тыңдау, сөйлеу дағдыларын қалыптастыру; |
|||
Сабақтың барысы |
||||
Сабақтың кезеңдері |
Мұғаліммен оқушының біріккен қызметі мазмұны |
Ресурстар |
Оқушының қызметінің нәтижесі |
|
І .Ұйымдастыру кезеңі 2 мин |
-Сәлемдесу; -Оқушының зейінін сабаққа аудару -Үйге берілген тапсырманы сұрау Бүгінгі сабақтың тақырыбын айту Сабақ мақсатын хабарлау |
Сәлемдесу |
||
ІІ. Жаңа сабақ 20 мин Тапсырмамен жұмыс 15 мин |
Буын
Ашық буын Тұйық буын Бітеу буын Жалғыз дауыс- Дауыстыдан Дауыссыздан тыдан құралған басталып, басталып, немесе дауыс - дауыссызға дауыссызға сыздан басталып аяқталған аяқталған буын дауыстыға аяқ- талған буын Мысалы: Мысалы: Мысалы: а- па, та- за ал,үй,ер, тас, сөз,жер, Ба -та, са- ла ек,үш,аз,ел тақ,кен,көр 1-тапсырма. Сөздерді оқы. Буынға бөліп жаз. Егін, дала, білім,достық, гүл, қырман, шалғы, кірпіш,ірімшік, шымшық, кірпі, аңшы, ауыл, кілем, балықшы, ешкі, мұғалім, дәрігер, жапырақ, дүрбі, жарыс,жеміс, көмір, өріс, дала, аша, ауа, сурет, серуен. Қ.Б Оқушыны әр талпынысына мақтау 2-тапсырма. Сөздерді буынға бөліп жаз. Алдымен бір буынды сөздерді, онан соң екі буынды сөздерді, ең соңында көп буынды сөздерді көшіріп жаз. Орман, тоғай, бала, ана, торғай, қарлығаш, аң, өзен, тау, арыстан, өрт, қасқыр, жер, дала, аспан, ою, тас, жұлдыз, ай, саяхат, серуен, өмір, егін, өзен. ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Қ.Б Жарайсың! Сөзі арқылы мадақтау |
Оқулық Қазақ тілі Бекмұхамбетова К.М. 30- 31 бет Бейнеролик
|
Тақырып бойынша сұрақтарға жауап берді |
|
Сергіту сәті 3 мин |
|
Сергіту жаттығуын орындады |
||
Бекіту 2 мин |
Буын деген не? |
|
|
|
Қорытынды 2 мин |
Буынның қандай түрлері бар? ата |
|
|
|
Бағалау |
Оқушының сабаққа қатысуына, белсенділігіне қарай бағалау. |
|
|
|
Рефлексия |
ҚМЖ
( қысқа мерзімді сабақ жоспары)
Пән: Қазақ тілі І тоқсан №13
Бөлім |
Қоршаған орта |
|||
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|||
Күні |
|
|||
Сынып: 5 |
Оқушының аты-жөні: |
|||
Сабақтың тақырыбы |
Буынның түрлері |
|||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.1 буынның
түрлері туралы түсінік алу |
|||
Сабақтың мақсаты |
Буынның түрлерін ажырата білу. |
|||
Түзету-дамыту |
Оқушының сабаққа деген қызығушылығын ояту ойлау, тыңдау, сөйлеу дағдыларын қалыптастыру; |
|||
Сабақтың барысы |
||||
Сабақтың кезеңдері |
Мұғаліммен оқушының біріккен қызметі мазмұны |
Ресурстар |
Оқушының қызметінің нәтижесі |
|
І .Ұйымдастыру кезеңі 2 мин |
-Сәлемдесу; -Оқушының зейінін сабаққа аудару -Үйге берілген тапсырманы сұрау Бүгінгі сабақтың тақырыбын айту Сабақ мақсатын хабарлау |
Сәлемдесу |
||
ІІ. Жаңа сабақ 20 мин Тапсырмамен жұмыс 15 мин |
Дауыстылар мен дауыссыздардың өзара алмасып келуіне қарай қазақ тілінің сөздерінде мынадай буындар болады. 1.Ашық буын 2. Тұйық буын 3. Бітеу буын Ашық буын Бір дауысты дыбыстың өзінен болған немесе дауыссыздан басталып, дауыстыға біткен буын ашық буын деп аталады. Мысалы: о-тын, е-гін, ө- мір, е-геу деген сөздердің бастапқы буындар. Бұлар дара дауысты дыбыстан жасалған. А-та, а-на, ә-ке деген сөздердің алдыңғы буыны да, соңғы буыны да, соңғы буыны да – ашық буындар. Соңғы ашық буындар тіркесіп айтылған екі дыбыстың алдығысының дауыссыз, кейінгісінің ддауысты болып келуінен құралған. 1-тапсырма. Сөздерді буынға бөліп жаз. Отын, өмір, егеу, ожау, ата, әке, аға, ана, кеме, жеті, асау, терезе, бетеге. ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Қ.Б Оқушыны әр талпынысына мақтау 3-тапсырма. Мәтелдерді көшіріп жаз. Күшіңе сенбе, Өнереіңе сен Қ.Б Жарайсың! Сөзі арқылы мадақтау |
Оқулық Қазақ тілі Бекмұхамбетова К.М. 33- бет
|
Тақырып бойынша сұрақтарға жауап берді |
|
Сергіту сәті 3 мин |
|
Сергіту жаттығуын орындады |
||
Бекіту 2 мин |
Буын деген не? |
|
|
|
Қорытынды 2 мин |
Буынның қандай түрлері бар? ата |
|
|
|
Бағалау |
Оқушының сабаққа қатысуына, белсенділігіне қарай бағалау. |
|
|
|
Рефлексия |
ҚМЖ
( қысқа мерзімді сабақ жоспары)
Пән: Қазақ тілі І тоқсан №14
Бөлім |
Қоршаған орта |
|||
Мұғалімнің аты-жөні |
|
|||
Күні |
|
|||
Сынып: 5 |
Оқушының аты-жөні: |
|||
Сабақтың тақырыбы |
Тұйық буын. Бітеу буын |
|||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.2.2 тұйық буынның анықтамасын білу, мысал келтіру 5.1.2.2 бітеу буынның анықтамасын білу, мысал келтіру |
|||
Сабақтың мақсаты |
Буынның түрлерін ажырата білу. |
|||
Түзету-дамыту |
Оқушының сабаққа деген қызығушылығын ояту ойлау, тыңдау, сөйлеу дағдыларын қалыптастыру; |
|||
Сабақтың барысы |
||||
Сабақтың кезеңдері |
Мұғаліммен оқушының біріккен қызметі мазмұны |
Ресурстар |
Оқушының қызметінің нәтижесі |
|
І .Ұйымдастыру кезеңі 2 мин |
-Сәлемдесу; -Оқушының зейінін сабаққа аудару -Үйге берілген тапсырманы сұрау Бүгінгі сабақтың тақырыбын айту Сабақ мақсатын хабарлау |
Сәлемдесу |
||
ІІ. Жаңа сабақ 20 мин Тапсырмамен жұмыс 15 мин |
Тұйық буын Дауыстыдан басталып, дауыссызға аяқталған буын тұйық буын деп аталады. Мысалы: ал,үй,ер, ек,үш,аз,ел деген сөздердің әрқайсысы екі дыбыстан құралған тұйық буынды сөздер. Мына сөздердің бастапқы буыны тұйық буын: ал-тау,ор-ман, от-тық, ұл, ас-паз. Тұйық буын үш дыбыстан да құралуы мүмкін. Қазақ сөздерінің үш дыбысты тұйық буынның ең соңғы дыбысы қатаң, оның алдындағы дыбысы үнді болып келеді.Мысалы: өрт, ант, ұлт,ұрт Бітеу буын Бітеу буын — ортасындағы дауыстыны екі жағынан дауыссыз дыбыстар қоршаған буын. Мысалы: бал, таң, көз, тарс, төрт, қант, бұлт, штамп, класс, грамм, мектеп, балдай, жылдам, балдырған, бірлестік. 1-тапсырма. Сөздерді буынға бөл. Тұйық буыны бар сөздерді бөлек жаз. Дала, олжа, керуен, еңбек, диқан, көктем, қараша, қыркүйек, әже, адам,ел, ақын, өмір, домбыра, аспан, сабақ, бейбіт, автобус, өзен, табиғат, ерке, көшет, әжет, ниет, орақ, парыз, ынта, із, үміт,шалғы,түйме. Қ.Б Оқушыны әр талпынысына мақтау 1-тапсырма. Тұйық буынды сөздерді қатыстырып сөйлем құрастыр. Аң, от, ән, ұн, ай, ат, ұлт. ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________Қ.Б Оқушыны әр талпынысына мақтау 3-тапсырма. Жұмбақтың шешуін тап. Шешуін буынға бөліп жаз. Домалаңдаған үрпек сары, Жақсы көреді жұрттың бәрі. _________________________ Қ.Б Оқушыны әр талпынысына мақтау |
Оқулық Қазақ тілі Бекмұхамбетова К.М. 36-бет Бейнеролик
|
Тақырып бойынша сұрақтарға жауап берді |
|
Сергіту сәті 3 мин |
|
Сергіту жаттығуын орындады |
||
Бекіту 2 мин |
Тұйық буын деген не? |
|
|
|
Қорытынды 2 мин |
Буынның қандай түрлері бар? ата |
|
|
|
Бағалау |
Оқушының сабаққа қатысуына, белсенділігіне қарай бағалау. |
|
|
|
Рефлексия |
ҚМЖ
( қысқа мерзімді сабақ жоспары)
Пән: Қазақ тілі І тоқсан №16
Бөлім |
Қоршаған орта |
|||
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||
Күні: |
|
|||
Сынып: 5 |
Оқушының аты-жөні: |
|||
Сабақтың тақырыбы: |
Нәтиже сабақ |
|||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.3 қатаң, ұяң, үнді дауыссыздар (б-п; т-д; р-л; н-ң). Олардың емлесі |
|||
Сабақтың мақсаты |
Н, ң дыбыстарын салыстырады. |
|||
Түзету-дамыту |
Оқушының сабаққа деген қызығушылығын ояту ойлау, тыңдау, сөйлеу дағдыларын қалыптастыру; |
|||
Сабақтың барысы |
||||
Сабақтың кезеңдері |
Мұғаліммен оқушының біріккен қызметі мазмұны |
Ресурстар |
Оқушының қызметінің нәтижесі |
|
І .Ұйымдастыру кезеңі 2 мин |
-Сәлемдесу; -Оқушының зейінін сабаққа аудару -Үйге берілген тапсырманы сұрау Бүгінгі сабақтың тақырыбын айту Сабақ мақсатын хабарлау |
|
Сәлемдесу |
|
ІІ. Жаңа сабақ 20 мин Тапсырмамен жұмыс 15 мин |
Нәтиже сабақ 2-тапсырма.1. Өлеңді мәнерлеп оқып, көшіріп жаз. Көңілді балалар әні Жабырқауды білмейміз, Жалқаулықты сүймейміз Біз талапты жас ұлан, Үлгі аламыз жақсыдан. Жазда гүлдер тереміз, Қыста шаңғы тебеміз. Думандатып өңірді, Дем аламыз көңілді. Орман, көлге, шыңға біз Саяхатқа шығамыз. Бөлінбейді іргеміз, Әрқашан да біргеміз. (Е. Өтетілеуұлы) 2. Бітеу буынды сөздерді атап шық. Қ.Б Оқушыны ынталандырып отырамын. 3-тапсырма. Өтірік өлеңді түсініп оқып, мағынасына назар аудар. Көшіріп жаз. Өтірік өлең Шегірткені байлап міндім, Құмырсқаға айбат қылдым. Ұшатұғын кілеміммен Ғарышта мен айлап жүрдім. Бір ғаламмен танысқанмын, Жұлдызды үзіп тауысқанмын. Жерге оралсам, тойлап жатыр Туған күнін сауысқанның. («Балдырған» журналына) Қ.Б Оқушыны ынталандырып отырамын. 4-тапсырма. Жұмбақтың шешуін тауып буынға бөліп жаз. Қабығы қатты, Іші тәтті. Алайық таңдап, Ол не? 5-тапсырма.Сөйлемдерді оқы. Қарамен жазылған сөздерге дыбыстық талдау жаса,көшіріп жаз. Оларды түріне қарай ажыратып айт. Күз келді. Егістікке бидай, арпа, сұлы, жүгері өсіп тұр. Егінді комбаинмен жинайды. Қырманда бидай жиналды. Қамбаға дәнді-дақылдарды әкелді. Диірменнен жылы, жұмсақ,майда аппақ ақ астық тартылып шықты. Бақылау диктант Дескрипторы: - біріккен сөздерді ажыратады; - күрделі сөздердің түрлерін ажырата біледі. |
Оқулық Қазақ тілі 17-18 бет Бейнеролик
|
Тақырып бойынша сұрақтарға жауап берді |
|
Сергіту сәті 3 мин |
Оқушы саусақтарын жаттықтырады Ормандағы аюдың, Құлпынай көп екен. Теріп, теріп аламыз, Қалтамызға саламыз. |
|
Сергіту жаттығуын орындады |
|
Бекіту 2 мин |
Бітеу буын деген не?
|
Суреттер |
|
|
Қорытынды 2 мин |
|
суреттер |
Сурет атауларын айтты |
|
Бағалау |
Оқушының сабаққа қатысуына, белсенділігіне қарай бағалау. |
|
|
|
Рефлексия |