Материалдар / Үйсіндер туралы жазба деректер.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Үйсіндер туралы жазба деректер.

Материал туралы қысқаша түсінік
Үйсіндер туралы жазба деректер атты қысқа мерзімді ашық сабақ жоспары.5 сынып Қазақстан тарихы
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
24 Қаңтар 2023
267
5 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қазақстан тарихы

Сынып: 5 «А»

Күні:


Мұғалім :.


Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны :

Тақырыбы:

& 38 Үйсіндер туралы жазба деректер.

Оқу мақсаты:

5.3.1.2. –ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру

5.1.2.2.- әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру

5.3.2.2.- Қазақстан территориясындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым – қатынасын анықтау.

Сабақ мақсаты:

Б.з.б. ІІ ғ. Қазақстанның Жетісуын мекендеген үйсіндердің саяси құрылымы мен сауда саттық қатынастары туралы түсіндіру;

Дескрипторлар:

  • Үйсіндердің құрылымын, астанасын, қамтығын аймақтар туралы ашық микрофонмен анықтайды;

  • Үйсіндердің көрші елдермен сауда саттық жүйесін қалыптастыру туралы түсіндіреді;

  • Үйсіндер туралы қытайдың жазба деректері не айтады. (Сыма Цзянь)

Құндылықтарды

дарыту




Шынайылылық, әріптестік, толеранттылық, үш тілділік, денсаулық, сыпайылық, жауапкершілік және өмір бойы білім алуға ұмтылу.

Тәрбиелеудің құндылықтары: шынайылық, әріптестік, денсаулық, жауапкершілік және өмір бойы білім алу топтық жұмыс жасау арқылы игеріледі.

Тәрбиелеудің құндылықтары: үштілділік білім алу барысында академиялық тілді меңгеру арқылы игеріледі. Тәрбиелеудің құндылықтары: толеранттылық, сыпайылық ежелгі Мысырдың тарихы мен әлеуметтік өмірін меңгеру арқылы қалыптасады.

Пәнаралық

байланыстар

Дүние жүзі тарихымен байланысты

АКТ қолдану

дағдылары

Қажетті ақпараттарды таңдау мен презентация дайындау.

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

13 мин

Оқушылармен амандасу

Оқу құралын тексеріп түгендеу
• Оқушылар зейінін сабаққа аудару

« Ыстық алақан» бір – біріне тілек айту.

Үй тапсырмасын сұрау.

1-тапсырма. 5 МИН

Берілген әлеуметтік топтарды сәйкестендіріңіз (патша, абыз, гуньмо, бек, жауынгерлер, егіншілер, малшылар, уәзір, даруға).


Үйсіндердің қоғамдық құрылысы

Сақтардың қоғамдық құрылысы




Дескриптор: Білім алушы

- үйсіндердің қоғамдық құрлысытарын атайды;

- сақтардың қоғамдық құрлыстарын анықтайды;

- үйсін тайпалық одақтарының қоғамындағы әлеуметтік топтарды атайды;

- сақ тайпалық одақтарының қоғамындағы әлеуметтік топтарды атайды.

Топқа бөліну

Шаттық шеңберін құрып бір біріне сәттілік тілейді. Геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлінеді.

Сөзжұмбақ шешу. /сөзжұмбақты шешу барысында жаңа тақырып шығады./
1. Сақтардың баспанасы. /киіз үй/
2. Б.з.б. 519 жылы сақтарға жорықты басқарған кім? /Дарий/
3. Б.з.б. 570-520 жылы өмір сүрген сақ патшайымы. /Томирис/
4. «Алтын адам» табылған қорған. /Есік/
5. Шырақтың ерлігі туралы жазған грек тарихшысы . /Полиэн/
6. «Шошақ бөрікті сақтар». /тиграхауда/
7. «Алтын адамды» тапқан ғалым. /Ақышев/
8. Б.з.б 5-4 ғасыр аралығына жататын сақ мұрасы. /Бесшатыр/


Презентация





























Тақтадағы сөзжұмбақ шешу арқылы жаңа тақырыпты айқындау

Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ

5 мин


Видеоролик «Үйсіндер» туралы көреді .

1 топ тапсырмасы ашық микрофон әдісі арқылы жаңа тақырып бойынша сұрақ қояды.

2.топ тапсырмасы . Сәйкестендіру.

3.топ тапсырмасы АҚИҚАТ, ЖАЛҒАН

4.топ тапсырмасы «ӨРМЕКШІ ӘДІСІ» АРҚЫЛЫ ПОСТЕР

І топ Роликті көру арқылы ашық микрофон арқылы талқылауға берілетін сұрақтар :

  1. Үйсіндер Қазақстанның қай өңірлерін мекендеген?

  2. Үйсін мемлекетінің билеушісі

  3. Үйсін мемлекетінің хронологиялық шеңбері?

  4. Үйсіндерде басқарудың қай түрі қалыптасқан?

  5. Үйсін мемлекетінің астанасы?


постер парағы І топқа беріледі

18 мин

ІІ топ

«Өрмекші әдісі» арқылы «ҮЙСІН» сөзіне тізбектер жазу

ІІІ топ тапсырмасы «Үйсіндер шаруашылығы»

«ақиқат, жалған»

ІҮ топ тапсырмасы «ҚЫЗЫЛ АҢҒАР»тарихи диктант

1- тапсырма: Мына сөздерді көп нүктенің орнына қой

/бек,ат жақты, аққұбаша, сары шашты,630,Қызыл Аңғар ,188800, Жетісу, еуропеоидтер, гуньмо,қытай, монғолоидтық/ Тарихи сынақхат.
Ерте темір дәуірі заманында сақтардан соң … Жетісу,.. жерін үйсін тайпалары мекендеген. Үйсін атауы … қытай.. жазбаларында б.з.б 2 ғасырдан бастап кездеседі.
Олар «.. 
…. ат жақты, аққұбаша, сары шашты.,..» болып бейнеленеді. Олардың ордасы …. Қызыл Аңғар. ….. /Чигучен не Чигу/ қаласы Ыстықкөл мен Іле өзенінің оңтүстік жағалауы аралығында орналасты. Жетісу жеріндегі үйсін қорымдарынан алынған бас сүйектер –антропологиялық жағынан … еуропеоидтер Бірақ олардың бет пішіндерінде монғолоидтық белгілер барлығы да анықталған.

Деректерде «Үйсіндердің үлкен гуньмосы Чигу қаласында тұрады, халқы …630 мың адам, әскері …188800… жауынгерден құрылады» деп жазылған. Үйсіндердің басшысын «…гуньмо,…» /күнби/деп атаған. Оған «…бек» деп аталған жеке тайпа көсемдері және ұсақ рубасылары бағынды.

СӘЙКЕСТЕНДІРУ

ГУНЬМО

ҮЙСІНДЕР АСТАНАСЫ

ЖЕТІСУ

ХАЛҚЫНЫҢ САНЫ

БЕК

ҮЙСІНДЕР БИЛЕУШІСІ

ҚЫЗЫЛ АҢҒАР (ЧИГУЧЭН)

ЖАУЫНГЕРЛЕР САНЫ

630 МЫҢ

ӨЗ ЖЫЛҚЫЛАРЫН ӨЗГЕ ЖЫЛҚЫЛАРДАН АЙЫРУ ҮШІН САЛЫНАТЫН БЕЛГІ

188 800

ТАЙПА КӨСЕМДЕРІ МЕН РУБАСЫЛАР БАҒЫНҒАН

ТАҢБА

ҮЙСІНДЕР МЕКЕНДЕГЕН ҚАЗАҚСТАН ТЕРРИТОРИЯСЫ

АҚИҚАТ ЖАЛҒАН

АҚПАРАТТАР

АҚИҚАТ

ЖАЛҒАН

ҮЙСІНДЕРДІҢ АСТАНАСЫ ШІРІК РАБАТ



ҮЙСІНДЕР ЖЕТІСУ ЖЕРІН МЕКЕНДЕГЕН



САҚТЫҢ ПАРАДАРАЙА ТАЙПАСЫ МЕКЕН ЕТКЕН



АНТРОПОЛОГИЯЛЫҚ ЖАҒЫНАН МОНГОЛОИДТАР МЕН ЕУРОПЕОЙДТЫҚТАРҒА ҰҚСАС КЕЛГЕН



ҮЙСІНДЕРГЕ МЕНШІК ТЕҢСІЗДІГІ БОЛҒАНДЫҒЫН ДӘЛЕЛДЕЙТІН ЖЕРЛЕУ ОРЫНДАРЫ



ҮЙСІНДЕРДІҢ АСТАНАСЫ ЧИГУЧЭН ШУ ӨЗЕНІНІҢ БОЙЫНДА ОРНАЛАСҚАН



ҮЙСІН АТАУЫ Б.З.Б.ХІ ҒАСЫРДА ҚЫТАЙ ЖАЗБАЛАРЫНДА КЕЗДЕСЕДІ



Қ.Б: Үш шапалақ


Кері байланыс

3 мин

РЕФЛЕКСИЯ

3 түрлі стикермен көрсету арқылы оқу мақсатына жеткеніне қол жеткізу.

Бағалау 1 мин

Оқушыларды бағалау

Оқушының аты – жөні

1 тапсырма топтық

2 тапсырма жазбаша








Топ басшысы бағалау парағымен бағалайды

Үйге тапсырма

& 38 мазмұндау, «Үйсіндердің саяси тарихы, қоғамдық құрылысы, шаруашылығы» тақырыбына хабарлама дайындау


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!