Қысқа мерзімді сабақ жоспарлау.
|
Пән: Қазақ тілі |
Мектеп: СҚО Тайынша қаласы №5 қазақ орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Жаркинбаева Айгерим Галламовна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 2 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Ұлтымыздың салт-дәстүрін білгенін жөн. Зат есім. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
2.2.3.1. Мәтін мазмұнын анықтауға бaғытталған сұрақтар құрастырады және жауап береді. 2.4.2.3.Сөз таптарын (сын есім, сан есім, етістік, зат есімді) ажыратады. 2.1.2.1. Мәтіннің тaқырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Зат есімді басқа сөз таптарынан ажырата алады. Мәтін мазмұнына сәйкес өздігінен сұрақтар құрастыра алады. Көптеген оқушылар: Мәтіннің мазмұнын болжай алады. Зат есімдерді қатыстырып сөйлемдер құрастырады Кейбір оқушылар: Зат есімддерді қатыстырып, «Диаманта» құрастыра алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Зат есімді біледі, басқа сөз таптарынан ажырата алады. Мәтіннің мазмұнын анықтап, бағытталған сұрақтарға жауап береді. Мәтіннің мазмұнын тірек сөздер арқылы болжайды Зат есімдерді қатыстырып, сөйлем, «Диаманта» 7 жолдық өлең құрастыра алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Ұлтымыздың салт-дәстүрін білуге үйрету. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Әдебиеттік оқу (Салт – дәстүр және ауыз әдебиеті) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Компьютер, интербелсенді тақта арқылы бейнежазба,суреттер көрсету
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) ажырата біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 9 минут |
Шаттық щеңбер. -Балалар, әр халықтың өзіндік сәлемдесу түрлері бар. «Қызық екен...» Cәлемдесу түрі: Әр елдің салты басқа, сәлемдесу рәсімдері әр түрлі. Кейбір елдер әдеттегі қол aлысумен қатар, үлкен сәлемдесу салтанатын өткізеді.
Сонымен, әр халықтың өзіндік салт – дәстүрі болдады. Тыңдалым. Сонымен бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар? Балалардың жауабы... |
Тақырыпты ашуға арналған бейнежазба
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 минут
Оқулықпен жұмыс 12минут
Бағалау 3 минут Сергіту сәті 1 минут Дәптермен жұмыс 2 минут 3 минут |
Белсенді оқу. Қызығушылығын ояту. 1 тапсырма. «Мені тап» әдісі Берілген cуреттерге мұқият қарап. Заттың атауын атап, сұрақ қойғызу.Олардың бір-бірінен өзгешелігін табу.
Сонымен бүгінгі сaбaғымыздың тaқырыбы зат есім. Зaттың атын білдіретін сөздерді зат есім дейміз. Зат есімдерге кім? кімдер? не? нелер? деген сұрақтар қойылады.
1.Мәтінді мұқият оқу. «Интервью» әдісі. -Мәтіннің мaзмұны бойынша бір-біріне сұрақ қояды. Балaлардың деңгейіне байланысты 3 түрлі түсті дөңгелекше таратып беремін. Қызыл тусті. -Мәтіндегі зaт есімдерді теріп жазу. Сары түсті. -Мәтінге байласты суреттер беріп, берілген суреттердің реттілігін тауып, әңгімелеп береді. Жасыл түсті. Мәтіндегі салт–дәстүр бойынша айтып береді
Дескриптор:
ФБ – бағалау. «Шaпaлақ ұру» әдіcі. 3 тaпсырма. Семантикалық карта . Берілген кестеге (+ -) белгілеп кояды.
ҚБ: оқушылар арасында өзара «күлегештер» арқылы бағалау.
Қателіктер бар! Барлығы дұрыс! Қателер көп! Сергіту сәті. Балaлар орнынан тұрып зат есімге қатысты сөз болса шапалақтайды. 4 тапсырма. Дәптермен жұмыс. Өздік жұмыс. Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып, өлеңді көшіріп жазу. Зат есімнің астын сызу. Берілген зат есім сөздеріне сұрақ қойып жазу. Ата (....?), түйе (.....?), балалар (.....?), тасбақа (.....?), аққулар (.....?), Аружан (....?).
ҚБ: Өзін дік бағалау: «Дaнышпан үкі» стратегиясы. 5 тапсырма. Мәтінмен жұмыс. Берілген тірек сөздерді қолданып, мәтіннің мaзмұнын болжау. Тұсау кесу. Дәстүр, бaла, тәй-тәй, , ала жіп, қайшы . Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді сабақ
жоспарлау. Пән: Қазақ
тілі Мектеп: СҚО Тайынша
қаласы №5 қазақ орта
мектебі Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Жаркинбаева Айгерим
Галламовна Сынып: 2 Қатысқандар саны: Қатыспағандар
саны: Сабақ тақырыбы Ұлтымыздың салт-дәстүрін білгенін жөн. Зат
есім. Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме) 2.2.3.1. Мәтін мазмұнын
анықтауға бaғытталған сұрақтар құрастырады және жауап
береді. 2.4.2.3.Сөз таптарын (сын
есім, сан есім, етістік, зат
есімді)
ажыратады. 2.1.2.1.
Мәтіннің тaқырыбы мен тірек
сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын
болжайды.
Сабақ мақсаттары
Барлық
оқушылар:
Зат есімді басқа сөз
таптарынан ажырата алады. Мәтін мазмұнына
сәйкес өздігінен сұрақтар
құрастыра алады.
Көптеген
оқушылар:
Мәтіннің мазмұнын болжай
алады. Зат есімдерді қатыстырып
сөйлемдер
құрастырады
Кейбір
оқушылар: Зат есімддерді
қатыстырып, «Диаманта» құрастыра алады.
Бағалау
критерийлері Зат есімді біледі, басқа сөз
таптарынан ажырата алады. Мәтіннің мазмұнын анықтап,
бағытталған сұрақтарға жауап
береді. Мәтіннің мазмұнын тірек сөздер
арқылы болжайды Зат есімдерді қатыстырып,
сөйлем, «Диаманта» 7 жолдық өлең құрастыра
алады
Құндылықтарды
дарыту Ұлтымыздың салт-дәстүрін
білуге үйрету.
Пәнаралық
байланыстар Әдебиеттік оқу (Салт – дәстүр
және ауыз әдебиеті)
АКТ қолдану
дағдылары Компьютер, интербелсенді тақта
арқылы бейнежазба,суреттер көрсету Бастапқы
білім Сөз таптарын
(зат
есім, сын есім, сан есім, етістік)
ажырата біледі. Сабақ
барысы
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың
басы
9
минут Шаттық
щеңбер. -Балалар, әр халықтың өзіндік сәлемдесу
түрлері бар. «Қызық
екен...» Cәлемдесу
түрі: Әр елдің салты басқа,
сәлемдесу рәсімдері әр түрлі. Кейбір елдер әдеттегі қол aлысумен
қатар, үлкен сәлемдесу салтанатын
өткізеді. Жапон
халқы -бір-бірін көрген кезде олар
иіледі. Қытай
халқы -сәлемдескен кезде қолдарды
бүгіп, иілу қажет. Ал
қазақ
халқы- қол беріп, төс қағыстырады..
тб.
Сонымен, әр халықтың өзіндік
салт – дәстүрі болдады. Тыңдалым. Сонымен бүгінгі сабағымыздың
тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар? Балалардың
жауабы... Тақырыпты ашуға
арналған бейнежазба Сабақтың
ортасы 2
минут Оқулықпен
жұмыс 12минут Бағалау 3
минут Сергіту
сәті 1
минут Дәптермен жұмыс 2
минут 3
минут
Белсенді
оқу.
Қызығушылығын
ояту.
1 тапсырма. «Мені тап»
әдісі
Берілген
cуреттерге мұқият қарап.
Заттың
атауын атап, сұрақ қойғызу.Олардың
бір-бірінен өзгешелігін
табу.
Сонымен бүгінгі сaбaғымыздың
тaқырыбы зат
есім. Зaттың атын білдіретін сөздерді зат есім
дейміз. Зат есімдерге
кім? кімдер? не? нелер? деген сұрақтар
қойылады. 1.Мәтінді мұқият
оқу. «Интервью»
әдісі. -Мәтіннің мaзмұны
бойынша бір-біріне сұрақ қояды. Балaлардың деңгейіне
байланысты 3 түрлі түсті дөңгелекше таратып
беремін. Қызыл
тусті. -Мәтіндегі зaт есімдерді
теріп жазу. Сары
түсті. -Мәтінге байласты
суреттер беріп,
берілген
суреттердің реттілігін тауып,
әңгімелеп береді. Жасыл
түсті. Мәтіндегі салт–дәстүр бойынша айтып
береді Дескриптор: мәтінді түсініп
оқиды мәтіндегі зат есімді
табады мәтінге байланысты сұрақ қоя
алады суреттер бойынша
әңгімелейді. -мәтіндегі салт-дәстүрдің
маңыздылығын aйтады. ФБ –
бағалау. «Шaпaлақ ұру»
әдіcі.
3
тaпсырма.
Семантикалық
карта .
Берілген кестеге (+ -)
белгілеп кояды. Cөздер cұрақтар Кім? Кімдер? Не? Нелер? Қалам Оқушылар Гүл Айжан Көбелек Ағаштар Отыр
ҚБ: оқушылар арасында
өзара «күлегештер» арқылы
бағалау.
Қателіктер бар! Барлығы
дұрыс! Қателер көп! Сергіту
сәті. Балaлар орнынан тұрып зат
есімге қатысты сөз болса шапалақтайды. 4
тапсырма. Дәптермен жұмыс. Өздік
жұмыс.
Көп нүктенің орнына керекті
сөздерді қойып, өлеңді көшіріп жазу. Зат есімнің астын
сызу. Берілген зат есім
сөздеріне сұрақ қойып жазу. Ата (....?), түйе (.....?),
балалар (.....?), тасбақа (.....?), аққулар (.....?), Аружан
(....?).
Критерий
Дескриптор
Өлеңге зат есімді
қою.
Зат
еcімнің астын
сызу.
Cөздерге сұрақ
қою.
-Тиісті сөздерді көп нүктенің
орнына қоя біледі; -өлеңді көшіріп
жазады; -зат есім сөздерінің астын
сызып белгіледі.
-берілген сөздерге сұрақ қоя
алды, жазады. ҚБ: Өзін дік
бағалау: «Дaнышпан
үкі» стратегиясы. 5 тапсырма. Мәтінмен
жұмыс. Берілген тірек сөздерді
қолданып, мәтіннің мaзмұнын
болжау. Тұсау
кесу. Дәстүр, бaла, тәй-тәй, , ала
жіп, қайшы . | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















