Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ұлы жүздің Ресейге қосылуы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
№49 орта мектебі
|
Пән мұғалім : Махмет Салтанат |
Қазақстан тарихы |
|
|
Тарих пәнінен сабақ жоспары № сабақ |
Сабақтың тақырыбы: Ұлы жұздің Ресейге қосылуы |
Ауызша және жазбаша жұмыстарының көлемі мен мазмұны: |
Қолданылатын технологиялар: |
Жаңа ұғымдар: Қазылар, Пристав Ақмешіт бекінісі |
Сынып: |
8 «А» |
көлемі әр деңгейге және бағдарламаға сәйкес келеді. |
Топтық жұмыс, СТО технологиясының стратегиялары ( сұрақ-жауап) |
Көрнекіліктер: Оқулық, интерактивті тақта, карта үлестірмелі қағаздар,түрлі түсті маркерлер |
Күні: |
05.12.2017 ж. |
|
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Білу: Ұлы жүз орналасу территориясы мен Ресей ипериясының орта азияны жаулап алу туралы білу. Түсіну: Ұлы жүз мекен еткен жерін нақты түсініп, картаға түсіру. Қолдану: Ұлы жүзді зерттеген тарихшылардың еңбектеріне сүйене отырып, проблемалық тапсырмаларды орындау. Талдау: Ұлы жүздің Ресеймен байланысын салыстыру кемшіліктері мен тиімділігін талдау. Жалпылау: Ұлы жүз біле отырып, қалалардан көп табылуын дәлелдерге сүйене отырып, қазіргі зерттеудегі қазба жұмыстың сапасын арттыру жолын ұсынады. Бағалау: тақырып бойынша алған біліміне сүйене отырып, мамандықтарының маңыздылығын түсініп, болашақта зерттеу оқытуды жорамалдау. |
Күтілетін нәтиже: Ұлы жүздің саяси тарихымен, мекен еткен жерлерімен танысып, Ресей империясының орта Азияны жаулап алуын түсінеді. |
|
|
Топ |
Мақсаты |
Нәтиже |
|
|
(А,В,С деңгей) |
Ұлы жүздің орналасу территориясы және тарихшылардың зерттеулерімен танысып, Ұлы жүздің ресей империясына қосудың аяқталуын түсінеді. қазіргі зерттеудегі қазба жұмыстың сапасын арттыру жағдайларын айқындайды. |
Ұлы жүзбен Ресей империясын байланысын салыстыра отырып, тарихшылардың Ұлы жүз туралы жазған еңбектерінің маңыздылығын қолданып түсінеді. |
|
|
Сабақтың барысы |
Кезеңнің мақсаты: |
Уақыты: |
Әдіс-тәсілдер: |
Мұғалімнің іс-әрекеттері |
Оқушылардың іс-әрекеттері |
|||||||||||||||
|
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. |
3 мин. |
|
Оқушыларды түгендеу. Сыныпты 4 топқа (суреттер арқылы бөліну) бөліу. Сәлемдесу ( Әр топ жұппен тұрып бір-бірінің қолдарын ұстап, бастарын изеп, ілтипат білдіру арқылы сәлем беру, қонақтарға сәлем беру, және мұғалімге сәлем беру.) Сабағымызды бастамас бұрын кейбір қағидаларды қайталайық. Басқаның пікірін сыйла Біреу сөйлегенде оның сөзін бөлме. Басқаның пікіріне құлақ сал Ойлағаныңды ортаға сал. Сондықтан сабаққа белсене қатысу керек. Сендерге мен әр оқушы жақсы нәтижеге жетсін деп тілектеспін! (топ басшысына бағалау парағын беріп, бағалауды түсіндіру) |
Мұғаліммен амандасып, 4 топқа бөлініп, отырады. Оқушылар бір-бірімен амандасып, сабаққа кіріседі. Топта жұмыс істеу ережелерін еске түсіреді. |
|||||||||||||||
|
Үйге берілген тапсырмаларды орындалуын, оқушылардың бұрын алған білімдерін тексеру. |
5 мин |
«Тапсырмалар орындау» ауызша тапсырмалар. |
Әр топта 1-2 оқушының үй тапсырмасын тексеремін. Қалған оқушыларды осы оқушылар тексеріп шығады. Барлық топқа сұрақтар қою. Тапсырмалар 1. Кенесары Қасымұлы ---топтастыру
2.Көтерілістің себептері,мақсаты және қозғаушы күштері.
3.Кенесары ата-тегі: Кенесары Қасымұлының арғы ата тегі - (Шыңғысхан , Жошы,Әз Жәнібек,ЕсімАбылай ( 30 ұлы, 40 қызы ) ҚасымКенесары) 4. Қорытынды: Кенесары көтерілісі: Феодалдық топтардың Кенесарыны қолдамауы Қоқандықтардың тепкісіндегі қазақтарды азат ету. Бүкіл Қазақстанды қамтыған ұлт-азаттық қозғалыс Қазақ өлкесіндегі ең ұзақ көтеріліс 10 жылға созылды
|
Дәптерлерді ашып, үй тапсырмасын көрсетеді. 1-3 оқушы мазмұнын айтады . Қалған оқушылар сұрақтарға жауап береді. |
|||||||||||||||
|
Параграф бойынша берілген мәтінмен танысып, топ басшы сыныптастарына жеткізу. |
1-2 мин
14 мин (10 мин мәтінмен танысу) |
Сұрақ-жауап
«Бейнефильм» (Қазақстанды Ресей империясына қосудың аяқталуы туралы )
Топтық жұмыс (оқулықпен жұмыс) |
Сөз құрастыру бойынша, сөздерге қарап, бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтау. 1-топқа (Жайық, Ертіс, Бұқтырма, Елек, Сырдария ) 2-топқа (Хиуа, Қоқан, Бұхар хандықтары) 3-топқа (Верный, Қазалы, Ұзынағаш) 4- топқа (Қазақстан, Ресей , Орта Азия)
Ұлы жүзде- ХІХғ 20-жж басы кезінде Ұлы жүздің аумағында біртұтас хан билігі қалмады.
Бүгінгі сабақтың тақырыбымыз - Ұлы жүздің Ресейге қосылуы Мақсатымыз – Қазақстан аумағындағы жүздердің Ресей қарамағына кіру алғышарттары мен себептері, патша өкіметінің отарлық саясаты барысындағы саяси оқиғаларды, Ресейге қосылудың салдарлары мен тәуелсіздік жолындағы күрескерлер туралы қолда бар құжаттарды, тарихи зерттеулерді пайдалана отырып, тереңірек түсінік беру;
Не түсіндіңдер?
Топтарға тақырыптың жаңа ұғымдарын тарату. Тақырыпқа қысқаша мәлімет беру. Толық ақпарат алу үшін сендер оқулықпен жұмыс істейсіңдер. § 22-23, 113 -119б.
І тобы – 1. Ресейдің Ұлы жүзді қосып алуына түрткі болған жағдайлар 2.Ұлы жүз қазақтары бір бөлігінің Ресейдің қол астына өтуді қабыл алу себептері ІІ тобы – 3. Ұлы жүзде Ресей ықпалының артуы 4. Қоқанға қарсы әскери науқанның басталуы ІІІ тобы – 5.Сырдария әскери шебінің құрылуы 6. Ресейдің Орта Азия мемлекеттері аумағында соғыс қимылдарының одан әрі жалғастыруы IV тобы – 7. Ресей империясының Қазақстанды отар етіп басып алуының салдарлары топ өз жұмысын плакаттарға түсіріп, қорғайды Оқушылардың жауаптардын қажет болса толықтыру. Айтылған ақпараттар бойынша қорытынды жасап кету.
|
Сұраққа жауап беріп, бүгінгі сабақтың тақырыбын және мақсатын ұсынады.
Бейнефильмде түсінгендерін айтады.
Оқушылар мәтінді оқып, постер құрайды. (кесте, сызбанұсқа, т.б. түрінде)
Тақырыпты қорғайды. |
|||||||||||||||
|
|
2 мин |
|
,, Кел билейік бәріміз,, |
Оқушылар бірге
|
|||||||||||||||
|
Осы сабақта алған білімдерін жинақтау, жүйелеу, меңгеру. |
7 мин |
Картамен жұмыс
«Жылдар сөйлейді» |
І. Әр топқа тапсырма . Бекіністерді кескін картаға түсіру 1-топқа (Жайық, Ертіс, Бұқтырма, Елек, Сырдария ) 2-топқа (Хиуа, Қоқан, Бұхар хандықт-ы, Тоқмақ, пішпек) 3-топқа (Верный, Ұзынағаш, Қазалы Райым бекінісі ) 4- топқа (Аягөз, Қапал, Ұлытау, Александровски)
ІІ. Тапсырма. 1-топ- 1848, 1854, 1859, 1860, 1860ж қазанда, 2-топ- 1864, 1865,1833,1834, 3-топ- 1847,1848, 1853,1866, 4- топ- 1873, 1865, 1867, 1867
|
Оқушылар жауабын қағазға жазып, бір оқушы бұны жинақтап айтады.
Берілген тапсырмаларды орындайды. |
|||||||||||||||
|
Оқушының өз-өзіне баға беру және қажеттілігін анықтау. |
1 мин |
|
Стикерге өз атыңды жазып, «Бағдаршамға» орналастырыңдар.
|
Стикерді жапсырады. «Бағдаршамға» |
|||||||||||||||
|
Әділ бағаларды қою. |
5 мин |
|
Бағаларды түсіндіріп қорытындылау. |
|
|||||||||||||||
|
Деңгейлік тапсырмаларды беру. |
1 мин |
|
§ 21-23 оқу.
|
Күнделіктерге үй тапсырмасын жазып алады. |