Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ұлы Отан соғысы жылдарындағы Қазақстан
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
«С. Датұлы атындағы жалпы орта мектебі»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Келісемін
Директордың оқу ісі
жөніндегі орынбасары
__________ А. Ж. Сарбаева
13. 12. 2017 ж.
Қазақстан тарихы
пәнінен
Тақырыбы: Ұлы Отан соғысы жылдарындағы Қазақстан
Сынып: 9
Өтетін орны: химия-биология кабинеті
Уақыты: 13.12.2017 ж.
Оқытушы: Б. Ж. Муханова
Ашық сабақ жоспары тарих пәндері ӘБ отырысында отырысында қаралып, мақұлданды.
Хаттама № «___» ____ __________ 2017 ж.
ӘБ төрайымы: _____________ Б. Ж. Муханова
Арайлы- 2017
Бүгінгі сабағымыздың қанатты сөзі: «Тілі басқа болса да тілегі бір,
Жүзі басқа болса да жүрегі бір»
Ж.Жабаев.
Сабақ: Қазақстан Ұлы Отан соғысы жылдарында. |
Мектеп: С. Датұлы атындағы жалпы орта мектебі |
||||||
Күні: 13.12.17 ж |
Мұғалімнің есімі: Муханова Б. |
||||||
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: |
19 |
|||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
Ұлы Отан соғысы кезіндегі қиыншылықтарды, халық көтерген қасиеттерді еске ала отырып, қазақстандықтардың жеңіске қосқан ерлік ісін білу, дәріптеу. |
||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||||||
|
Ұлы отан соғысының қашан басталғанын біледі. |
||||||
Оқушылардың басым бөлігі: |
|||||||
Ұлы Отан соғысы қарсаңында Қазақстаннның маңызы қандай болғанн айта алады. |
|||||||
Кейбір оқушылар: |
|||||||
Ұлы Отан соғысының басталуы мен әскери құрамаларды айтып «Барбаросса» жоспарының мәнін түсіндіре отырып Рейхстагтың үстіне жеңістің қызыл туын тіккен қазақстандықтар туралы қорыта айтып жеткізе алады. |
|||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар: мәтінмен жұмыс жасай алады, жаңа сөздер мен ұғымдар мағынасын түсіндіре алады. |
||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
|||||||
Отан соғысы, «Барбаросса жоспары» |
|||||||
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Отан соғысы, Сөзсіз тізе бүгу, Кантребуция. |
|||||||
Талқылауға арналған тармақтар: |
|||||||
Сұрақтарға жауап беру қосымша оқуға арналған материалды талдау |
|||||||
Сіз неліктен... екенін айта аласыз ба? |
|||||||
|
|||||||
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
|||||||
Жоспар |
|||||||
|
|
|
|||||
Басталуы 5 минут |
Амандасу. Өмірдің ағы мен қарасы дегенді қалай түсінеміз? Оқушылар өз ойлары бойынша жауап береді. |
Флипчарт, маркер, т.б. фотосуреттер |
|||||
Ортасы
Түсіну.
Қолдану. Талдау.
5
минут 7 минут
Жинақтау. 2 минут Үйге тапсырма 1 минут |
«Тарихи тізбектер» ойыны уақиғаның болған уақытын тарихи датамен байланыстырып, жауап береміз. 1914-1918, 1917, 1916, 1918-1920, 1939-1945, 1941-1945. Бейнебаян Джигсо әдісі Оқу. (мәтінмен танысу) оқу, талқылау, баяндау.
1.Мәтінді оқиды,
талдайды,
баяндайды. «Топтастыру» 1-топ: Ұлы Отан соғысының басталуы 2-топ: Ұлы Отан соғысының Батырлары 3-топ: Қазақстан – майдан арсеналы 4-топ: Ұлы Отан соғысының жеңіспен аяқталуы 1,2,3,4 деп сағат тілі бойынша санап, 1деген оқушылар 1-топқа, 2 деген оқушылар 2-топқа, 3 деген оқушылар 3-топқа, 4 деген оқушылар 4-топқа отырып, алған білімдерімізді жеткіземіз. Алғашқы берілген тапсырмаға постер құрамыз. «Тұлғаны таны» ойыны Б. Момышұлы, Ә. Молдағұлова, М. Мәметова, Т. Тоқтаров, Н. Әбдіров, Т. Бигелдинов Қосымша мәліметтер жинау Оқушылар өздері жинаған мәліметтермен таныстырады. Батыр бабаларымыздың, аталарымыздың, ағаарымыздың, апаларымыздың ерлігі ешқашан ұмытылмайды. Біз әлі де терең зерттейміз. Осы біздің қазақстандық батырларымыз ақын жазушылардың қандай ән,өлең, жырларын білесіңдер? Тест жұмысы. Қазақстандық жауынгерлер туралы эссе жазып келеміз. |
|
|||||
Аяқталуы 3 минут |
Кері байланыс «Екі жұлдыз,бір тілек» |
|
|||||
|
|||||||
|
|
|
|||||
|
|
|
|||||
Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
||||||
|
|
Сабақтың тақырыбы: Ұлы Отан соғысы жылдарындағы Қазақстан
Сабақтың мақсаты: а) білім беру- Оқушыларға Ұлы отан соғысы ,Қазақстанда-
ғы соғыс жағдайы,жеңіске қосқан қазақстан-
дықтардың үлесі жайлы және Ұлы жеңістің
тарихи маңызы туралы білім беру.
ә) тәрбие беру – Жеңістің маңызын түсіндіру арқылы өз
елінің тарихына қызығушылығын арттыру,
Отанға деген сүйіспеншілік сезіміне,патриот
тыққа тәрбиелеу.
б) ой-өрісін дамыту – Білімін шыңдау,өзіндік ой қорытуға,
нақты мәліметтерді қабылдау дағдыла-
рын қалыптастыру, дамыту.
Сабақтың түрі: Теориялық (дәстүрлі емес сабақ)
Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту
Сабақтың әдісі: СТО технологиясының әдістері,топқа бөлу,сұрақ- жауап, деңгей-
лік тапсырмалар.
Пәнаралық байланыс: Қазақ әдебиеті,математика,география
Көрнекілігі және техникалық жабдықталуы:
1. Дүние жүзінің саяси картасы
2. Қазақстан Республикасының картасы
3. «Қазақстандық ерлік көрсеткен батырлар» деректі фильм.
4. Интерактивті тақта (техникалық құрал) ,флипчарттар, слайдтар т.б.
5. Кітап бұрышы, буклеттер
6.Нақыл сөздер.
С а б а қ т ы ң б а р ы с ы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылардың сабаққа түгел қатынасуын, дәрісхана тазалығын, сабаққа дайындығын бақылай отырып, оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
Алдын ала берілген тапсырмаға сәйкес топты 3-ке бөлеміз. Оқушылар өз топтарын «Отан», «Батыр», «Жеңіс» деп атайды.Әрбір топ өзінің атына 1 кезеңде сипаттама беріп, қорғайды.
Сабақта жасалатын әрекеттер:
- Топпен жұмыс
- терминмен жұмыс
- дәптерге тақырыпты,жоспарын,тарихи даталарды,жер атауларын,мәтіндегі
қоғам қайраткерлері туралы деректерді жазу.
II. Жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау
Сабақ тақырыбы, жоспары мультимедиялық тақтаға жазылып, мақсатын түсіндіру.Оқушылардың жаңа тақырып бойынша білімдерін байқау мақсатында «ой шақыру» әдісін қолданамын.
«Соғыс және оның бүкіл адамзат баласына әкелген қасіреті», «Соғыстағы қазақстандықтар олардың ерліктері», «Қазақстандық батырлар» туралы не білесіңдер?
Оқушылар жауаптары INSERT картасына толтырылады.
Білемін |
Білгім келеді |
Үйрендім |
|
|
|
III. Жаңа тақырып жоспары:
-
Ұлы Отан соғысының басталуы
-
Қазақстан соғыс арсеналы
-
Қазақстандықтар Ұлы Отан соғысы жылдарында
Дайындалған слайд материалдары, деректі фильмдер, суреттер арқылы жаңа сабақ түсіндіріледі.Керекті анықтамалар , мағлұматтар мен деректер, мәліметтер дәптерге жазылады.
Оқытушының кіріспе сөзі: 1941 жылы 22маусымда басқыншы фашистік неміс әскерлері елімізге тұтқиылдан шабуыл жасап , бүкіл Кеңес халқының басына үлкен қайғы- қасірет әкелді. Қазақстан соғыстың алғашқы күнінен бастап-ақ Кеңестер Одағы арсеналдарының біріне айналды, оның экономикалық тіректерінің бірі болды.Жалпы 1941-1945 жылдары Қазақстанда барлығы 460 зауыт, фабрика, кеніш және өндірістер соның ішінде салынғаны: 240 және 220 көшіріліп әкелінді.
Қазақстанда жасақталған полк, дивизиялар : 219 атқыштар полкі – Литваны қорғау үшін; 316 атқыштар дивизиясы – Мәскеу үшін шайқасқа қатысты; 238 атқыштар дивизиясы- Мәскеу үшін шайқасқа қатысты; 310, 314, 372 , 48-ші атқыштар дивизиялары - Ленинградты қорғауға қатысты.
Қазақстандықтар осылай Ұлы жеңіске өз үлестерін аямай қосты.500-дей қазақстандық Кеңестер Одағының батыры атағына ие болды.Оның 98-і қазақ.
Дайын слайдтар бойынша соғыстағы қазақстандық батырлар туралы баяндалады.
IV. Жаңа сабақты пысықтау:
а) ББҮ толтыру
ә) « Сәйкестендіру тесті»
б) «Жұмбақ сан» ойыны арқылы сұрақтарға жауап беру.
Сұрақтар:
1.Ұлы Отан соғысы қашан болды?
2.Ұлы Отан соғысы қай елдердің арасында болды?
3.Ұлы Отан соғысы қай жылы ,қай елдің жеңісімен аяқталды?
4.Ұлы Отан соғысының аяқталғанына биыл неше жыл толады?
5.Ұлы Отан соғысына қатысқан қазақстандық батырларды атайық.
6.Қызылордалық Ұлы Отан соғысы батырларын ата.
V. Жаңа сабақты қорытындылау
1. Плакатқа жасалған Сыр бойының соғыс ардагерлері туралы айту.
2. Соғыс тақырыбындағы кітаптар көрмесіне шолу жасау.
3.Нақыл сөздерге сипаттама беру.
VI. Оқушыларды бағалау, комментарий.
Бүкіл сабақ барысында жақсы жауап беріп отырған,араласқан оқушыларға оқытушы дайындап берген жұлдызшалар саны бойынша бағалаймын.
VII. Үйге тапсырма: 1. Тақырып бойынша ізденіс жұмыстарын жалғастыру
2.«М.Момышұлы ержүрек батыр» реферат
3.Бес жолды өлең «Соғыс» және «Батыр» сөздеріне.
4.Г.В.Кан, У Шаяхметов «Қазақстан тарихы»
Алматы баспасы 2009ж 203-211 беттер
Оқытушы қолы: Олжабаева Анар Нұрланқызы.