Материалдар / ҰМЖ Өркениет түсінігі
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

ҰМЖ Өркениет түсінігі

Материал туралы қысқаша түсінік
Орталық Азия халықтарының рухани мәдениеті мен ғылым саласындағы жетістіктерін талдау
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
15 Мамыр 2020
7851
54 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Авторы: Бегдуллаева Лидия Баймуратовна

Маңғыстау облысы, Жаңаөзен қаласы №6 орта мектебі КММ тарих пәні мұғалімі

10-сынып. Дүниежүзі тарихы ҰМЖ



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

10.1А Өркениет: даму ерекшелік

тері

1.1. бөлімше

Өркениет: зерттеудің теориялары мен әдістері

Мектеп: Мектеп: Жаңаөзен қаласы «№6 орта мектеп»

Пәні: Дүниежүзі тарихы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Бегудуллаева Лидия Баймуратовна

Сынып: 10

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

«Өркениет» түсінігі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.​1.​1.​1 тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды түсіндіру үшін «өркениет», «өркениет типі» терминдерін қолдану;

10.​1.​1.​2 «Өркениет» түсінігін зерттеудің негізгі әдістерін түсіндіру

Сабақтың

мақсаты

Барлығы: түсіндіру;

Басым бөлігі:  Орталық Азия халықтарының рухани мәдениеті мен ғылым саласындағы жетістіктерін талдау

Кейбірі: Орталық Азия халықтарының рухани мәдениеті мен ғылым саласындағы жетістіктерін анықтайды

Бағалау критерийі

Орталық Азия халықтарының рухани мәдениеті мен ғылым саласындағы жетістіктерін талдап ерекшеліктеріy сипаттап бере алады

Ойлау дағдысы

Білу, түсіну

Тілдік

мақсаттар


Тақырыптың арнайы лексикасы мен терминалогиясы:

империя, ұлтшылдық,отарсыздандыру (отаралық жүйенің ыдырауы)

отар, отардық ірі мемлекет (отары бар ірі мемлекет), тәуелсіздік

өркениет, формация, таптық әдіс, формациалық әдіс, қоғамның спиралдық, линейлық даму жолдары, көшпелі, отырықшы-егіншілік өркениет, индустриалдық, постиндустриалдық өркениет, рутинная техника, өнеркәсіп революциясы, демократия, урбандандыру

Жазылым мен диалогқа қажетті сөйлем құрылымдары: Әлемнің саяси картасы ...нәтижесінде өзгерді

Әлемнің саяси картасына отардан босату әсері

Отарлардың тәуелсіздікті қалаған себебі…(отарлар тәуелсіздік алуға күресті, себебі)

Африка\Азиядағы отарсыздандырудың басты ерекшеліктері

Формациялық әдісті ойлап тапты .... (Формациялық әдістің негізін қалады)

Кез келген формацияның экономикалық өзегі болып табылады...

Формациялық әдіс меңзейді .... (Формациялық әдіс қарастырады ...)

Өркениет (цивилизациялық) әдістің негізін құрайтын принциптер ….

Өркениеттің ең басты белгісі болып табылады…

«Өркениет» ұғымнының негізінде …

Диалог …. қол жеткізу құралы

Диалог ….. дамуына ең жағымды негіз

Мәдениет диалогы …құралы болып табылады

Құндылықтарға баулу

Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау

Пәнаралық

байланыс

География

Алдыңғы білім


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин







Сабақтың ортасы

25 мин


Мозайка құрастыру әдісі топтастыру


БЫМ: алғашқы адамның, ежелгі гректің, ортағасырлық қоғамның сословие өкілдерінің, қазіргі адамның және қазіргі кездегі вандалдың бейнелерін көрсету. Оқушыларға аталған адам түрлерінің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтауларын сұрау керек. Оқушыларды өркениеттік адам деген ұғымды түсінуге жетелеу.

(М) Келесі ғалымдардың теорияларын қолдана отырып, оқушыларды өркениет ұғымымен таныстыру:

А) Морган

В) Тойнби

С) Белл

(М) Өркениеттің маңызды белгілірінің бірі оның гуманистік бағыты. Өркениеттік (цивилизациялық) әдіс өнеркәсіптің өндіру тәсілдерінің пайда болуын, дамуын, салдарын адамзаттың даму тарихында басты ұғым деп қарастырмайды. Өркениеттік тәсілдеме (подход) адам өркениетінің біртұтас, жалпыадамзаттық құндылықтардың жоғары сатыда болу керек, әр қоғамның әлем қауымдастығымен тығыз байланысты екендігіне басты назар аударады.

(Т)(ҚБ) Оқушыларға Морган, Тойнби, Белл еңбектерінің үзінділерін танысуға беріп, өркениеттің графикалық бейнесін (схема, кластер) құрастыруды ұсыну. Оқушылардан өркениеттің бейнесін қалыптастырған кезде аталған ғалымдар қандай қағидаларды басшылыққа алғандарын анықтауларын сұраңыз.

(Б)(ҚБ) Мұғалім өркениеттің қандай түрлері бар, өркениеттерді жіктеу үшін философтар қандай критерилерді(белгілерді) қолданғандары туралы сұрақтар және жауаптар топтамасын өткізеді.


(Ж)(ҚБ) Оқушыларды марксисттік тәсілдеменің адам қоғамының дамуы туралы негізгі қағидаларын естеріне түсірулерін, өркениеттік және формациондық (марксистік) тәсілдемелердің (көзқарастың) арасында басты айырмашылықтарын тұжырымдауды сұрау.


(Т)(ҚБ) Оқушыларға ғалымдардың есімдерімен басты ойлары жазылған карточкаларды таратып, оқушыларды бірінші екіншісімен байланысуға сұрау.

Пленарлық жаттығу «өркениет» ұғымды түсіну дәрежесің тексеру керек.

1 синоним, 1 антоним, 3 қауымдастықтарды, 1 қысқа ұғымды,1 ұғыммен сөйлем\өркениеттік және формациялық тәсілдемелердің айырмашылықтары туралы есептеме\эссе «Өркениеттік\формациялық теория адам қоғамының дамуын ең толық болып суреттейді»

ҚБ: /(Қалыптастырушы бағалау) стикер арқылы бағалау

http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/48297187-46ae-4999-ab16-9050ba8af596/11_139.html

О.Тоффлердің үш толқынын көрсететін сызба.

Әлем өркениеттерінің тарихы

http://festival.1september.ru/articles/526293/


1-сабақ: смысл и направленность общественного развития

http://bigpo.ru/potra/


Тарихты түсіну http://kulturoznanie.ru/?work=postizhenie_istorii


А.Тойнбидің жергілікті өркениеттер теориясы

http://www.studfiles.ru/preview/6022048/page:3/


Үш тарихи кезең (Л.Г. Морган бойынша): жабайылық, тағылық (варварлық) және өркениеттік (цивилизация).

https://www.webkursovik.ru/kartgotrab.asp?id=16850



Сабақтың соңы

10 мин











10мин


«Формациялардың хронологиясы» кестесін талдау:

Формациялар

Қоғамның таптары

Уақыты

Алғашқы-қауымдық құрылыс

жоқ

Б.з.д. 5 мың – 3 мың жыл бұрын

Құлиеленушілік құрылыс

Құлдар мен құлиеленушілер

Б з.д. 3 мың жыл – 476 жыл

Феодалдық құрылыс

Феодал мен шаруалар

476-1640 жж.

Капитализм

Буржуазия мен пролетариат

1640 жылдан бастап

Коммунизм

жоқ

-


«Борт журналы»

Тақырып бойынша оқушылар келесі мазмұнды кестені толтырады: «Берілген тақырып бойынша бұрыннан білетінім», «Мәтінді оқып жаңадан білгенім», «Болжамдар», «Тың ақпараттар» жаздыру арқылы қорытындылау

Білетінім

Білгенім

578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!