Материалдар / Үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту, бөлу
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту, бөлу

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
12 Мамыр 2020
1006
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Пән: Математика

Орта мерзімді жоспар бөлімі:

3С бөлім – Жазбаша кбейту және бөлу

Күні: 19.02.2020

Сынып: 3 «В»сынып

Мектеп: Шалқар орта мектебі» КММ

Мұғалімнің аты-жөні: Бегимбетова А.З

Қатысқандар саны:23

Қатыспағандар саны: 0

Сабақ тақырыбы

Разрядтан аттамай үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша бөлу

Оқу мақсаты

3.6.1.2.Үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша бөлуді үйрену, есептер шығару, баған түрінде жазып, есептеу.

Сабақмақсаттары

Барлық оқушылар: үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу алгоритмін біледі.

Көптеген оқушылар: үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлуді алгоритмге сәйкес түсіне алады.

Кейбір оқушылар: үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу алгоритмін есеп шығару кезінде қолдана алады.


Бағалау критерийлері

Екі таңбалы/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолданады

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика және терминология

Үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу амалдары

Құндылықтардыдарыту

«Ұлы Абайға 175 жыл», Атақты тұлғалардың құндылықтарын қамтиды.

Пәнаралықбайланыстар

Әдебиеттік оқу

Ойлаудағдыларыныңдеңгейі

Білу, түсіну, қолдану

АКТ қолданудағдылары

Аудиотыңдалым

Ресурстар

Оқулық, нұсқаулық, акт,қима қағаздар

Саралау

Үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу

Бағалау

Қалыптастырушы бағалау, кері байланыс

Бастапқы білім

Екі,үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу амалдары.

Сабақтың барысы

Сабақтың

жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Сөз қозғап ұлы Абайдан толғанады.

Атақты тұлғалармен жалғанады.

Математика сабағында белсенді боп,

Күнделік кз-ке керемет деген баға алады.


Алдыңғы білімді еске түсіру (Ұжымдық жұмыс)

«Сиқырлы фигуралар» әдісі.(Фигураларда сұрақтар жазылып тұрады).




Балалар, біз өткен сабақты пысықтап алайық. Ол үшін фигураларда сұрақтарға жауап берейік.

1.Атақты тұлғалардың ішінен Архимед туралы не білеміз?

Архимед фигуралардың ауданын есептеудің ортақ тәсілін тапты.

Архимед жазбаша бөлу алгоритмін ойлап тапты.

2.Жазбаша бөлу алгоритмін қалай орындаймыз?

Бөлінгіш пен бөлгішті анықтап, бірінші толымсыз бөлінгіштен бастап бөлеміз.Үш таңбалы санды жүздіктен бастап бөлеміз.

3.482 санын разрядтық қосылғыштарға жікте.

- 400+80+2

4.Ауданды қалай табамыз?

Ұзындығы мен енін көбейтеміз.

5.Шаршы дегеніміз не?

Барлық қабырғалары тең фигура.

6.Тіктөртбұрыш дегеніміз не?

Қарама-қарсы қабырғалары тең фигура.

7.Керей мен Жәнібек монументінің авторы кім?

-Ринат Әбенов

8.Көпбұрыштың периметрін қалай табамыз?

Барлық қабырғаларын қосу арқылы табамыз.

Жарайсыңдар, балалар, енді бүгінгі сабақтың тақырыбымен таныссақ.

ҚБ: «Жарайсың» «Жақсы» Ауызша кері байланыс беру.


Оқушылар хормен айтады



Алдыңғы сабақтарда өткен атақты тұлғалардың портреті)

Т ақтада ілулі тұрады.
















ҚБ: «Жарайсың» «Жақсы» Ауызша кері байланыс беру.


Сабақтың

ортасы

Бүгінгі сабақтың тақырыбы: Разрядтан аттамай үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша бөлу.


Мақсаты:Үш таңбалы санды бір таңбалы санға бөлеміз.

1. Жиындарды қара. А жиынына тиесілі болуы мүмкін фигураларды таңда.

А

Э

Н

жиыны жиыны

Й

Л

Е

В

Н



Р







Эйлер Венн

(Леонард Эйлер) (Джон Венн)

1.Тапсырма.

Жиындарға қара. А жиынына тиеселі болуы мүмкін фигураларды таңда. Сол фигураларда жазылған әріптерді ретімен оқы. Сонда сен осындай диаграммаларға аты берілген ғалымның фамилясын біле аласың. В жиынының элементтерін атап, тағы бір белгілі математиктің фамилиясын анықта.

«Эйлер, Венн-математикаға зор үлес қосқан атақты тұлғалар»,- деп атақты тұлғалардың қасына ілу.

Дәптермен жұмыс

Көркем жазу 462

Осы санды разрядтық қосылғыштарға жіктейді

400+60+2

Өзіндік жұмыс .Топтық жұмыс

2 «Керемет баған» әдісі (баған түрінде есептеу)

1 топ- 323∙2

2 топ- 844:2

3топ- 122*2

4топ- 482:2

Дескриптор:

Өрнектерді баған түрінде жазады.

Өрнектердің мәнін табады.

ҚБ: «От шашу»

3

1000-32*3-84/2

124*2+482/2

4 Кестені пайдалана отырып, тура теңдіктер мен теңсіздіктер құр.

453 200-65

300+456 804

1000-250 65+125

400-80 90-25



5 «Ватсап» әдісі арқылы есепте

322= 64 64:2=32 412=82

2324=464 464 : 2=232 3412=682

82:2 =41

682: 2=341


6 Салыстыр

«Сыныптағы заттар» әдісі

19 мм < 2см 3ц 50 кг =350 кг

9 ц >90 кг 47 см= 4 дм 7 см


Сергіту сәті:

Алыстан сермеп,

Жүректен тербеп.

Шымырлап бойға жайылған

Қиуадан шауып,

Қисынын тауып,

Тағыны жетіп қайырған.

Толғауы тоқсан қызыл тіл,

Сөйлеймін десең өзің біл.


7 Өрнектер бойынша есептер құрастыр

320 тг – 2 дана кітап

120 тг- 3 дана кітап

Барлығы- ?

Шешуі:3202 +1203=1000 тг

Жауабы: Барлығы 1000 теңге жұмсалды.


Дескриптор:

Есептің шартын сурет бойынша құра алады ;

Шарты бойынша есептің сұрағын анықтайды;

Есепті өрнек түрінде жазады: ;

Өрнектерді тиімді тәсіл бойынша орындайды, мәнін табады .

ҚБ : «Күлегештер»

8 Теңдеуді шеш

«Х,У» әдісі

У+30∙5 =450 с+ 4∙25 = 985 в∙( 300-250) =550

У+150 = 450 с+100 =985 в∙50 =550

У =450-150 с =985-100 в =550 : 50

у =300 с =885 в =11

300+30∙5 =450 885+4∙25 =985 11∙(300-250) =550

450 =450 985 =985 550 =550



Саралау

864:2 846:2 682:2 464:2

(баған түрінде бөлу)



Нысананың суреті (сабақтың мақсаты нысанада жазылған)




ВЕНН диаграммасы

Атақты тұлғалардың портреттері

Леонард Эйлер, Джон Венн портреті










Оқулық, жұмыс дәптер


Т

















Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!