Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Геометрия
Тақырыбы: Үшбұрыш теңсіздігі
|
Бөлім: |
Түзулердің өзара орналасуы |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гулжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
15.02.2024ж |
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Үшбұрыш теңсіздігі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.3.1 үшбұрыш теңсіздігін білу және қолдану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||||||||
|
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару. Үй тапсырмасын сұрау. Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын / ОМ анықтап алу Оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау «Жуан және жіңішке сұрақтар» стратегиясы арқылы оқушыларға сұрақтар қою.
1. Үшбұрыш деп ? Ж:
Бір түзудің бойында жатпайтын үш нүктені
кесінділермен қосқанда шығатын геометриялық фигураны үшбұрыш деп
атаймыз. |
Жинақтала ды,сабаққа ынталанады Сұрақтарға жауап береді |
Үй жұмысы мадақтау әдісімен бағаланады |
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Өткен сабақты пысықтау. Тапсырмалар орындау. Практикалық жұмыс: №1. а) Дәптеріңнен кез келген үш нүктені белгіле, сызғышпен оларды кесінділермен қос. Қандай фигура шықты? Қабырғаларды өлшеп шамасын жаз. Мысалы, АВ=5см, ВС=4 см, АС=7 см. ә) Ең үлкен қабырғасының ұзындығы қандай?. Қалған екі қосындысы және айырмасы қандай? Ең үлкен қабырғаны осы шамалармен салыстырыңдар. Қорытынды жасаңдар, АС< BC+AВ ,
АС Кез келген үшбұрыштың әрбір қабырғасы өзге екі қабырғасының қосындысынан (үлкен, тең, кіші) болады. Бір түзудің бойында жатпайтын кез келген үш нүкте үшін үшбұрыштар теңсіздігі тура болады
№2. 10см, 15см, 30см үш сызғышты пайдаланып үшбұрыш құрап көрелік. Үшбұрыш шығама? (тақтаға 3 оқушы шығады) – бұдан үшбұрыш құрау мүмкін емес. ( үш қабырғасы бойынша үшбұрыш салу барысында оқушылар кез-келген үш кесінді көмегімен үшбұрыш тұрғызу әрқашан мүмкін бола бермейтінін тереңірек сезінеді). 9см, 7см, 12см үш сызғышты
пайдаланып үшбұрыш құрап көрелік. – бұл с Осы мысалдар арқылы қандай қорытынды шығаруға болады? AB < BC +
АС, себебі 9 см < 7 см +
12 см
Теорема: Үшбұрыштың әрбір қабырғасы өзге екі қабырғаларының қосындысынан кіші болады. Оқулықпен жұмыс. Жұптық тапсырма. 1.Тең
бүйірлі үшбұрыштың екі қабырғасы: а 2.Теңбүйірлі үшбұрыштың бір қабырғасы 25см- ге, ал басқасы 10см- ге тең. Осылардың табаны қайсысы болады? 3.Тең
бүйірлі үшбұрыштың екі қабырғасы: а 4.Теңбүйірлі үшбұрыштың бір қабырғасы 7см- ге, ал басқасы 13см- ге тең. Осылардың табаны қайсысы болады? Топтық жұмыс: «Эстафета» тәсілі.
|
Алдыңғы сабақта алған білімдерін еске түсіреді Тапсырмаларды өз бетінше орындайды |
Мақтау, мадақтау әдісі арқылы бағаланады. Әр дұрыс жауапқа 1 балл беріледі |
|
||||||||
|
Сабақтың соңы |
Үй жұмысы. № есеп Рефлексия:
|
Үй жұмысымен танысады. Рефлексияны дәптерге орындайды |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Үшбұрыш теңсіздігі (қайталау сабағы). ҚМЖ 7 сынып геометрия 3 тоқсан
Үшбұрыш теңсіздігі (қайталау сабағы). ҚМЖ 7 сынып геометрия 3 тоқсан
Таныстым:
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Момынай жалпы орта білім беретін мектебі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Пәні: Геометрия
Тақырыбы: Үшбұрыш теңсіздігі
|
Бөлім: |
Түзулердің өзара орналасуы |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Алиева Гулжан Аманкулкызы |
|
|
Күні: |
15.02.2024ж |
|
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Үшбұрыш теңсіздігі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.3.1 үшбұрыш теңсіздігін білу және қолдану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||||||||
|
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару. Үй тапсырмасын сұрау. Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын / ОМ анықтап алу Оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау «Жуан және жіңішке сұрақтар» стратегиясы арқылы оқушыларға сұрақтар қою.
1. Үшбұрыш деп ? Ж:
Бір түзудің бойында жатпайтын үш нүктені
кесінділермен қосқанда шығатын геометриялық фигураны үшбұрыш деп
атаймыз. |
Жинақтала ды,сабаққа ынталанады Сұрақтарға жауап береді |
Үй жұмысы мадақтау әдісімен бағаланады |
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Өткен сабақты пысықтау. Тапсырмалар орындау. Практикалық жұмыс: №1. а) Дәптеріңнен кез келген үш нүктені белгіле, сызғышпен оларды кесінділермен қос. Қандай фигура шықты? Қабырғаларды өлшеп шамасын жаз. Мысалы, АВ=5см, ВС=4 см, АС=7 см. ә) Ең үлкен қабырғасының ұзындығы қандай?. Қалған екі қосындысы және айырмасы қандай? Ең үлкен қабырғаны осы шамалармен салыстырыңдар. Қорытынды жасаңдар, АС< BC+AВ ,
АС Кез келген үшбұрыштың әрбір қабырғасы өзге екі қабырғасының қосындысынан (үлкен, тең, кіші) болады. Бір түзудің бойында жатпайтын кез келген үш нүкте үшін үшбұрыштар теңсіздігі тура болады
№2. 10см, 15см, 30см үш сызғышты пайдаланып үшбұрыш құрап көрелік. Үшбұрыш шығама? (тақтаға 3 оқушы шығады) – бұдан үшбұрыш құрау мүмкін емес. ( үш қабырғасы бойынша үшбұрыш салу барысында оқушылар кез-келген үш кесінді көмегімен үшбұрыш тұрғызу әрқашан мүмкін бола бермейтінін тереңірек сезінеді). 9см, 7см, 12см үш сызғышты
пайдаланып үшбұрыш құрап көрелік. – бұл с Осы мысалдар арқылы қандай қорытынды шығаруға болады? AB < BC +
АС, себебі 9 см < 7 см +
12 см
Теорема: Үшбұрыштың әрбір қабырғасы өзге екі қабырғаларының қосындысынан кіші болады. Оқулықпен жұмыс. Жұптық тапсырма. 1.Тең
бүйірлі үшбұрыштың екі қабырғасы: а 2.Теңбүйірлі үшбұрыштың бір қабырғасы 25см- ге, ал басқасы 10см- ге тең. Осылардың табаны қайсысы болады? 3.Тең
бүйірлі үшбұрыштың екі қабырғасы: а 4.Теңбүйірлі үшбұрыштың бір қабырғасы 7см- ге, ал басқасы 13см- ге тең. Осылардың табаны қайсысы болады? Топтық жұмыс: «Эстафета» тәсілі.
|
Алдыңғы сабақта алған білімдерін еске түсіреді Тапсырмаларды өз бетінше орындайды |
Мақтау, мадақтау әдісі арқылы бағаланады. Әр дұрыс жауапқа 1 балл беріледі |
|
||||||||
|
Сабақтың соңы |
Үй жұмысы. № есеп Рефлексия:
|
Үй жұмысымен танысады. Рефлексияны дәптерге орындайды |
|
|
шағым қалдыра аласыз

ызғыштардын үшбұрыш
құрауға болады.

болса, үшінші қабырғасын тап.
болса,
үшінші қабырғасын тап.












