Материалдар / Виды кондитерских изделий
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Виды кондитерских изделий

Материал туралы қысқаша түсінік
Виды кондитерских изделий
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
28 Қаңтар 2021
248
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Бекітемін:

Директордың ОІЖО______________А.Р.Жуманбаев

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Күні:

Педагог аты-жөні: Кудайбергенова З.М

Сабақ: №

Топ:173

Сабақ тақырыбы: 4.8 Азот және аммиактың молекулалық құрамы мен құрылысы



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.2.1.36 азот молекуласындағы байланыстың түзілу механизмін түсіну және соған сәйкес молекуланың төмен белсенділігін түсіндіре білу;


Сабақ мақсаттары

-азотқа периодтық кестедегі орны бойынша сипаттама беру;

-азот молекуласының құрылысын сипаттау;

- азот молекуласы құрылысы және қасиеттерінің ерекшеліктерін білу

-аммиак және оның қосылыстарының қасиеттерімен танысу


-азот және аммиак молекуласының құрылысы мен қасиеттері туралы айту.

Бағалау критерийлері

Барлық студенттер: 1) молекуланың құрылымы негізінде азоттың төмен химиялық белсенділігін түсіндіреді;

Көптеген студенттер: 2) газ тәрізді аммиактың және оның су ерітіндісінің химиялық қасиеттері мен алынуын сипаттайтын реакция теңдеулерін құрайды;

Кейбір студенттер: 3) аммиак пен азот қышқылын өнеркәсіптік өндіру және қолдану салаларын сипаттайды.

Тілдік мақсаттар


Студенттер орындай алады:

Азот – айналым, қосылыс, тотық

Нитрат, тыңайытқыш, тірі жүйелер, өсімдіктер өсуі, аммиак, азоттың байланысуы, балдырлардың гүлденуі, оттегі, артық мөлшер, қоршаған орта (экологиялық).

Жою, байланыстыру, ыдырау, жұтылу

Нелер орын алады егер ...? Өзендер мен бұлақтарда азоттың артық мөлшері бар ма ...? ...ағзалар өледі/қалдықтар ыдырайды? Азоттың артық мөлшері пайда болса... ? ... ағзалар өледі/қалдықтар ыдырайды? Қалай

- нитраттар сіңіріледі / қолданылады …?

- фермерлер азоттық қосылыстарды қолдана ма?


Құндылықтарды дарыту



Ашықтық;

Ынтымақтастық;

Өмір бойы білім алу;

Қазақстандық патриотизм


Пәнаралық байланыстар

Биология, экология және т.б.

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта арқылы оқушыларға көрсетілімдер


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы



0-5 мин

Студенттермен сәлемдесу. Ынтымақтастық орта қалыптастыру.

Ой қозғау

Біз бүгін сабақта Д.И. Менделеевтің мерзімді жүйесінің жеке элементтерін зерттеуіне шолуды жалғастырамыз.

Сабақ ең қызықты элементтердің біріне арналған, ежелден бері белгілі. Орта ғасырда барлық тірі заттардың міндетті компоненті саналды.

Ол қай элемент деп ойлайсыздар?

Төмендегі сұрақтарға қарап, сабақтың тақырыбын табыңыз.

Мені тап?

1.Менің молекулам екі атомнан тұрады

2. Газ тәрізді затпын ,бейметалмын;

3. Аллотропиялық түрде кездеспеймін

а) күкірт; б) көміртек; в) фосфор; г) азот.

Студенттер г жауабын таңдап сабақтың тақырыбын анықтайды.

Бұл элементті 1772 жылы Резерфорд ашты. Атауын Лавуазье берді.Ол грек тілінен аударғанда «тіршіліксіз» дегенді білдіреді. Инертті орта жасау үшін, яғни қажетсіз химиялық реакцияларды жүргізбеу үшін қолданылады. Онымен қыздырғыш электр лампалары толтырылады. Ол өмірге өте қажетті элементтердің бірі-белоктар мен нуклеин қышқылдарының құрамына кіреді.зот)

Жаңа сабақ тақырыбы мен мақсаты айтылады


https://www.youtube.com/watch?v=dz0n4ypptU4A

https://www.youtube.com/watch?v=MVD0LhaTh24



Сұйық азотпен эксперименттер



https://www.youtube.com/watch?v=9S4qxKxBg2Q


Сабақтың ортасы

6-9мин























10-13мин















14-16мин



































17-20мин























21-26 мин

















27-31 мин























32-39 мин

Тапсырма №1 «Ассоциация құру »

Әңгіме-сұхбат жүргізу мақсатында азоттың периодтық кестеде орналасуына сәйкес сипаттама беру үшін оқушыларға ассоциация құру ұсынылады:



Shape1 Shape2 Shape3

Shape4

азот



Shape5 Shape6



Фронталды әңгімелесу: (нашар үлгерушілермен жұмыс)

Қандай бейметалдарды білесіңдер ?

Олар ХЭПЖ қай бөлігінде орналасқан ?

Бейметалдар периодтарда қалай орналасқан?

Азот қай топта,қай периодта орналасқан?

Азот атомының электрондық формуласын жазыңдар

Қандай тотығу дәрежелеріне ие?

Азоттың қандай қосылыстарын білесіңдер?

Азот молекуласының құрылысын сипаттау

Бағалау: «қосу,алу, қызықты» әдісімен өзін-өзі бағалау

Дағды: өзінің іс-әрекетін талдау, бағалау

Мақсатқа оралу: Азоттың периодтық кестедегі орналасуына сипаттама береді.

Тапсырма №2

Жеке жұмыс. Студенттер алдарында тұрған ақ параққа төмендегі тапсырмаларды орындайды:

  1. Азот атомының құрылысы: оқушылар жеке және 1 оқушы тақтаға азот атомының электронды-графиктік формуласын бейнелеңіз

  2. Студенттер азот молекуласының құрылымын «нүктелер» мен «айқыштар» диаграммасы арқылы бейнелеңіз.

Азот атомының электрондық конфигурациясы:
















+7N 1S22S2 2P2








+7N


Line 5 Line 6


Line 1 Line 2

Line 3

Line 4







Электронды -графикалық формуласын құрыныз ------------------




ОМ Азот молекуласының құрылысын сипаттау;

- Азот молекуласы құрылысы және қасиеттерінің ерекшеліктері бойынша сипаттама беру;

Білімгер оқу мақсатын жетеді,егер



Дескриптор:

  • азот атомының электронды-графиктік формуласын бейнелейді.

  • азот молекуласының «нүктелер» мен «айқыштар» диаграммасын дұрыс көрсетеді.

Тапсырма №3

Жоғары оттекті қосылыстарының формуласы кандай болады, ондағы элементтердің тотығу дәрежесі нешеге тең?

Жоғары гидроксидтің формуласын атаңыз, құрамындағы азоттың тотығу дәрежесі қандай?

Болжам жауап:


- Жалпы 7электрон ,2 электронды деңгейде, 5 электронның сыртқы деңгейінде орналасады,

фосфор атомы сияқты, 3 электронның жетіспеушілігіне дейін айналады. Азот 3 электронды қабылдауы мүмкін, ол тақ тотығу күйлерін көрсетеді

3 +3 +5

(NH3 N2O3 N2O5)

Дескриптор:

- Жоғары оттекті қосылыстарының формуласы арқылы тотығу дәрежелерін жазады ;

-жоғары гидроксидтерінің формуласын біледі.

Бағалау:ҚБ «Дескриптор арқылы бағалау» әдісі



Сұрақ: Ес - түссіз адам талып қалған кезде, иіскетсең есін жияды, сол кезде немен қолданамыз?

(NН4ОН мүсәтір спирті қолданылады)

Алынуы: Аммиак өндірісте жай заттардан синтездеу арқылы алынады:

N2 + 3Н2 ═ 2NН3

Зертханада:  2 NН4СI + Са(ОН)2 ═ 2NН3↑ + 2Н2О +СаСI2


Тапсырма №4 ТТ

1-топ

Аммиак өндіретін зертханалық әдіс теңдеуін жазыңыз;

Аммиакты қалай анықтай алуға болады?

Суда аммиак ери ме? Тиісті реакция теңдеуін жазыңыз.


2NH4Cl + Ca(OH) 2 = 2NH3↑ + CaCl2 + H2O

2-топ

Аммиакты қышқылмен өзара әрекеттесу реакциясын жазыңыз.

Аммиак, аммоний тұздарын түзү үшін қышқылдармен әрекеттеседі:


NH3 + HCl → NH4Cl аммоний хлориді (нашатыр)

2NH3 + H2SO4 → (NH4 )2 SO4 аммоний сульфаты

3NH3 +H3PO4→ (NH4 )3 PO4 аммоний фосфаты

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!