Материалдар / Виет теоремасы
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Виет теоремасы

Материал туралы қысқаша түсінік
Топпен жұмыста қолданылатын әдіс-тәсілдердің тиімділігі
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
17 Қырқүйек 2018
482
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Сыныбы: 8 Б
Пәні: Алгебра
Сабақтың тақырыбы: Виет теоремасы
Сабақтың мақсаты: Виет теоремасын пайдаланып, келтірілген квадрат теңдеудің түбірлерін табуға және квадрат теңдеу құра алуға үйрету
Күтілетін нәтиже:
- формуланы дұрыс қолдана біледі;
- белсенділік танытады, тез шешім қабылдай алады;
- топ намысын қорғай алады
Қолданылған модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Сыни тұрғыдан ойлау. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. Оқыту мен оқуда АКТ-ны пайдалану. Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту. Оқытуды басқару және көшбасшылық. Қолданылған стратегиялар: Амандасу түрлері, 1-4 дейін санау, Миға шабуыл , Ойлан, жұптас, талқыла, кері байланыс Insert, Кім жүйрік, Стакан, Смайлик , Бағалау парақшалары, Жапондық бағалау
Уақыты
Кезеңдер
Мазмұны

Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар

Кіріспе(2)
2 мин




Ұйымдастыру кезеңі
Амандасу түрлері
Мақсаты: Оқушыларды әртүрлі елдің амандасу түрімен таныстыру

1-4 дейін санау
Мақсаты: топқа бөлу
Оқушылармен амандасу
Үй тапсырмасы дәптер жинау арқылы тексеріледі



Басшылық жасап, оқушылардың топтарға бөлініп орналасуын қадағалайды
Бағалау парақшаларын таратады
Оқушылар екі қатарға тұрып, бір-біріне амандасады.



Топ 1-4 дейінгі реттілікпен бөлінеді

Жарайсыңдар!




Жақсы!

1-4 топ аттары

Тұсаукесер бөлім(5)
1 мин
4 мин








Топ ұстанымы


Миға шабуыл
Мақсаты: сұрақ-жауаптар арқылы сыни тұрғыда ойлау қабілетін анықтау




Топ ұстанымын еске түсіреді.


Өтілген тақырыпқа байланысты түрткі және сынақтан өткізу сұрақтарын қояды.
1) ах2 +вх+с=0 түріндегі теңдеу квадрат теңдеу
2) в2 -4ас формуласымен дискриминантты есептейді
3) Егер D>0 болса, онда квадраттық теңдеудің екі түбірі бар
4) Егер D=0 болса, онда квадраттық теңдеудің түбірі жоқ
5) Егер D<0 болса, онда квадраттық теңдеудің бір түбірі болады
6) 2х2 -5х-3=0 теңдеуінің коэффициенттері 2; -5; -3
7) Егер квадраттық теңдеуінде коэффициенттердің бірі b не с немесе b мен с-ның екеуі де 0-ге тең болса, мұндай теңдеулерді толымсыз квадрат теңдеулер деп атайды
Бағалау парақшаларын толтырады

Барлығы топ ұстанымын айтады.

Оқушылар еске түсіреді, жауап береді.


Иә
Иә
Иә
Жоқ
Жоқ
Иә
Иә












Бағалау парақшаларына:
7 - 5 5-6-4
3-4-3 1-2-2 ұпай қояды










Формативті бағалау:
Жарайсыңдар!

















Топ ұстанымы

Слайд интербелсенді тақта
















Негізгі бөлім
(30 минут)

13-минут




2-минут



6-минут








9-минут









Бірлескен жоба
Мақсаты: тақырыпқа байланысты есептерді жұппен, топпен шешу





Сергіту сәті



Жүйрік








Тапқыр
Мақсаты: Қазақ халқының мақал-мәтелдерін өмірде тиімді қолдана алу

Оқулықтағы есептерді шешу
Оқушылардың оқулықпен жұмыс жасауын қадағалайды.
Есептер беру:
№291, №294,№295,№297(1,5)
Топтарға берілген есептерді жұппен, топпен орындап, тақтада орындатады.

Оқушыларға слайдтан есептер беріледі. Шапшаң жауап беру керектігін айтады

Х2+4х+3=0 Ж әрпі
Х2- 8х+7=0 Й әрпі
Х2- 8х-9=0 Аәрпі
Х2+10х-11=0 Р әрпі
Х2 - 4х+3=0 Ы әрпі
Х2 +8х+7=0 А әрпі
Х2 -7х+12=0 С әрпі
Х2 +4х-5=0 Ң әрпі

Мақал-мәтелдер арқылы, теңдеу құрастыру
1)Жігітке жеті өнер де аз.
2) Жеті рет өлше, бір рет кес.
3) Жүз теңгең болғанша, жүз досың болсын.

Өз пікірлерін ортаға салып, ой бөліседі.

Оқулықтағы есептерді шешеді.
Оқушылар тақтада орындайды. Қарсыластары тексеріп отырады.

Оқушылар тез жауап береді



Оқушылар есепті дұрыс шығарса, Жарайсың деген сөз шығады






Мақал-мәтелдер арқылы, теңдеу құрастырады
1) х1=x2=7
Теңдеу: х2-14х+49=0
2) х1=7, x2=1
7+1=8
7*1=7
х2-8х+7=0
3) х1=100, x2=100
100+100=200 100*100=10000
х2-200х+10000=0


Мақсаты: топтарды бағалау
Жапондық бағалау











Формативті бағалау:

Жарайсыңдар

смайликтер


Оқулық
Деңгейлік тапсырмалар
Стакан
А4 қағазы
маркерлер




















Смайликтер


Қорытынды бөлім (8)
3 мин




4-минут







1-минут
Сәйкестендіру
Мақсаты: сұрақ-жауап арқылы оқушылардың жаңа материалды меңгеру деңгейін анықтау

Рефлексия Insert әдісі
Мақсаты: сабақтан алған әсерді анықтау





Үй тапсырмасы

Тақтаға формулалар ілінеді. Дұрыс жауабын табу





Не білем, Не білдім, Не білгім келеді тақырыптарында ой бөлісуді сұрау.

Оқушылардың бағалауын тыңдап, ой пікірлерімен бөлісуге бағыттайды.

Үй тапсырмасы беріледі
№ 291,№294,№295,№297
Дұрыс формуланы сәйкес стрелкамен көрсетеді





Оқушылар кестені толтырады


Оқушылар өздерін және басқа топтарды бағалайды.


Үй тапсырмасын жазып алады

Формативті бағалау:
Керемет!


































Өз бетімен жұмыс
А-тобы әр дұрыс жауап 1 ұпай,В тобы әр дұрыс жауап-2 ұпай, С тобы әр дұрыс жауап-3 ұпай.
1-нұсқа 2-нұсқа
А-деңгей 1.квадрат теңдеудің коэффициентерін атаңдар

2. a, b, c-ның мәндері белгілі. теңдеуін құрыңдар.

В-деңгей 1. теңдеуді шешіңдер.


2.түбірлердің қосындысы мен көбейтіндісін табыңдар.

С-деңгей
Берілген түбірлері бойынша квадрат теңдеу құрыңдар.


Бағалау шектері 15 – 20 ұпай – “5”. 9 – 14 ұпай – “4”. 5 - 8 ұпай – “3”.









Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!