Материалдар / XVI - XVII ғасырлардағы экономика мен мәдениет
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

XVI - XVII ғасырлардағы экономика мен мәдениет

Материал туралы қысқаша түсінік
6 сынып оқушыларына арналған қысқа мерзімді жоспар
Авторы:
22 Мамыр 2023
358
9 рет жүктелген
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітілді:     

Бөлім:

6.4 XVI - XVII ғасырлардағы экономика мен мәдениет


Педагогтің аты-жөні

Мәлік Е.Ж.

Күні:


Сынып:6

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

XVI-XVII ғасырлардағы қазақтардың рухани мәдениеті.

Зерттеу сұрағы: XVI - XVII ғасырлардағы қазақтардың рухани мәдениетінде халық өмірі қалай көрініс табады?


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.2.2.1 күй, аңыз, шежіре, эпостық жырлардың тарихи дереккөзі ретіндегі

маңыздылығын айқындау

Сабақтың мақсаты

Оқушылар ХҮІ–ХҮІІ ғасырлардағы қазақтың рухани мәдениетінің дамуы туралы түсінеді;


Құндылықтарды дарыту

-басқада тұлғалардың ойына пікірне құрметпен қарау

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

кезеңі


Қызығушылықты ояту

Оқушыларға «Кеңес» күйін тыңдатар алдында келесі сұрақтарды беру:

  • Күйден қандай әсер алдың?

  • Күй арқылы күйші нені/қандай ойды жеткізгісі келді?

Сабақ тақырыбына жетелеп, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерін таныстыру.

Оқушылар күйді тыңдап,сқрақтарға өз жауаптарын ұсынады

мадақтау

Мұғалім презентациясы

«Кеңес» күйі

аудио




Жаңа сабақ

Мәтінмен жұмыс

«Саусақ ұшындағы білім» әдісі арқылы оқушылардың ұғымдарды қаншалықты білетіндіктерін кестеге мысалдарды орналастыру арқылы анықтайды.

Анықтама жазылған кестені слайд арқылы көрсете отырып, ұғым атауларын анықтату.

?- музыкалық аспапта орындалатын музыкалық шығарма.


?- (арабша- бұтақ, тармақ) халықтың шығу тегін, таралуын баяндайын әңгіме.


?- оқиға желісі белгілі бір адамдардың атына, іс-әрекетіне байланысты туындаған ертегілердей әсіре қиялдау кездесетін шығарма.

?- тарихи кезеңдегі батырлардың сыртқы жауларға қарсы ерлік күресін, халықтың тұрмыс-салтын, әдет-ғұрпын, наным-сенімін, көңіл-күйін, сезімін  бейнелейтін шығарма.

ЕББҚ оқушы (есту, көру, ойлау қабілеті) тапсырманы саралау арқылы орындайды.

Зерттеу сұрағы

1. Күй, аңыз, шежіре, эпостық жырлар сол замандағы тарихи оқиғалар туралы қандай ақпарат береді?

2. Күй, аңыз, шежіре, эпостық жырларда халықтың рухани-материалдық өмірі қалай бейнеленеді?


Оқушыларға дереккөздер ұсынып, критерийлер бойынша рөлдік ойынды сомдату.

.

1.Алаша хан немесе Жошы хан туралы аңыз желісінде тарихи оқиғалар туралы ақпарат береді.

2. Жырдағы батырлар образын, халықтың тұрмысын бейнематериалдардан үзінді көру арқылы бейнелейді. Мысалы; Қобыланды, Алпамыс, Ер Тарғын, Ер Сайын батырлар жырынан үзінді)

3.Өтеміс қажының «Шыңғыснама» шығармасындағы аңыз кейіпкерлерін сомдайды.

ЕББҚ маңызды кездесетін термин сөздерді атайды не жазып көрсетеді

Мәтінмен жұмыс


Дискрипторлар:

- Анықтама жазылған кестені слайд арқылы көрсете отырып, ұғым атауларын анықтайды,

-тарихи кезеңдердегі рухани мәдениетімізге талдау жасайды;
















Критерийлері:

1.Тарихи кезеңді аша білуі.

2.Кейіпкер бейнесін сомдай білуі.

3.Актерлік шеберлігі.


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады






«Алақан-жұдырық»


«Жұлдызшалар»



«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»



«Бармақпен»




БАБАЛАР СӨЗІ: Алаша хан, Жошы хан туралы аңызhttp://www.inform.kz/kaz/article/2830509


Kazak Alpamys Batyr, (Қазақ Алпамыс Батыр)

https://www.youtube.com/watch?v=a6c_nQK-93A


QazaqTarix by Ali Nurqoja (page 360)

http://issuu.com/alinurqoja/docs/qazaqtarix/360

. Х. Дулатидің «Тарих-и Рашиди» еңбегіндегі тарихи – танымдық деректер.

http://e-history.kz/kz/contents/view/2032

Қорытынды

Кері байланыс

« БББ» кестесі.

Білемін

Білдім

Білгім келеді






Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау;



А4, конспект


Үй тапсырмасы

XVI-XVII ғасырлардағы қазақтардың рухани мәдениеті.












Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!