Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
XVIIIғасырдағы\Қазақстандағы казак-әскери отаршылдығы.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Мектеп: 206 мектеп-гимназиясы Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Агабаев А.Т Сынып: 8(7) Барлық оқушы саны:17 Қатысқандар: |
||||||||||||||||||||||||||
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы 8.2В Отарлау және ұлт-азаттық көтеріліс. |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
№1 сабақ. XVIIIғасырдағы\Қазақстандағы казак-әскери отаршылдығы. |
|||||||||||||||||||||||||
Зерттеу сұрағы:Қазақстандағы отарлауды Ресей империясы қалай жүргізді? |
||||||||||||||||||||||||||
Осы сабаққа қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.3.1.3.Ресей империясының отарлық саясатының себеп-салдарын анықтау. |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:XYIII ғасырдың алғашқы ширегіндегі қазақ-орыс қатынастарын,патша үкіметінің отарлық саясатының себептерін атайды. Оқушылардың басым бөлігі: Патша үкіметінің отарлау саясатының мақсатын себеп-салдарын анықтайды. Кейбір оқушылар: Ресей империясының қазақтармен шекаралас аймақтарындағы дипломаптиалық барлау және әскери әрекеттер жүргізілуіне түрткі болған себептерін түсініп сипаттайды. |
|||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Ресей империясының Қазақтарды отарлау саясатының себеп-салдарын сипаттайды. |
|||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар;Ресей империясы отарлауды қалай жүргізгенін дәлелдейді. 1.Ресейдің отаршылдық саясаты туралы мәтіннен оқиды. оқылым\ 2.Отарлау саясатының себеп-салдарын анықтайды,/жазылым/ 3.Картамен жұмыс арқылы отаршылдық саясатын түсіндіреді,/айтылым/ |
|||||||||||||||||||||||||
Пәнге қатысты лексика мен терминология. Казак,атаман, сход, губернатор, жұт, бекіністер, Сібір, Орынбор.Жайық шебі. |
||||||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік біліктер: Талқылауға арналған тармақтар: Ресейдің Ертіс Жайық бойында әскери шеп салудағы мақсаты қандай болды? Неліктен екенін айта аласыз ба? Неліктен жер дауының көбейе түсті? Жазылым бойынша ұсыныстар: Жайық,Орынбор,Жетісу аймақтарына казактарды контур картаға түсіру |
||||||||||||||||||||||||||
Құндылыққа баулу |
Ресейдің отаршылдық саясатын қарастыру арқылы МЕ Тәуелсіздік және Астана құндылықтарына баулу. |
|
||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
География,дүние жүзі тарихы |
|||||||||||||||||||||||||
Алдынғы білім |
Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдауды біледі ,сол білімдері арқылы Ресейдің отарлық саясатын анықтайды. |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы: |
Тарихи концепт: себеп-салдар. |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері. |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы - 10 мин. 3мин 5мин 2мин |
Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, оқушыларды түгендеу). Сабақ өткізуге қолайлы психологиялық ахуал туғызу. |
|
||||||||||||||||||||||||
Топқа бөлу.Қима қағаздар арқылы. Жайық,Ертіс,Есіл өзен атаулары бойынша. 8.3.1.3.Ресей империясының отарлық саясатының себеп-салдарын анықтау. Үй тапсырмасын тексеру: Қайталау деңгейлік сұрақтар. А тобының сұрақтары 1.Кіші жүз Ресейге қай жылы қосыды? 2.Әбілқайырды хан ретінде қай жүз қолдады,себебі? В тобының сұрақтары. 1.Сепаратизм дегенімізді қалай түсінеміз ? 2.Әбілқайыр ханның көздеген ең басты мақсатын неде? С тобының сұрақтары. 1.Ресеймен келісімге келу арқылы қандай шаруашылық мақсатын көздеді ? 2.Қазақ даласынан А.И.Тевкелевтің елшілігін ұстап қалуға не себепті әрекеттер жасады? ҚБ : "Ашық микрофон " әдісі. Оқу мақсатын айту. 8.3.1.3.Ресей империясының отарлық саясатының себеп-салдарын анықтау. |
Қима қағаздар . Деңгейлік сұрақтар жазылған парақ. |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 20 мин. 1 мин 5 мин 1 мин 5 мин 2 минут 5 мин 1 мин |
Тарихи концепт:себеп-салдар. Жаңа тақырыптың мақсатын анықтап алу үшін "Казак әскерлері туралы" туралы бейнефильм көрсету. Сабақтың мақсатын қосымша хабарлап айтамын. Мәтінді оқып төмендегі тапсырмаларды 1 тапсырма жеке орындау. «Триада» әдісі арқылы жаңа тақырыпқа шолу.
Ажолағы –тарихи оқиғалардың себептері Ә жолағы –тарихи оқиғалар В жолағы – көрсетілген тарихи оқиғалардың салдары;
ҚБ:"Екі жұлдыз,бір тілек". Топтық тапсырма. 2-тапсырма. FILA-кестесі арқылы /орындайды./тапсырма саралау арқылы жүргізіледі/
Күтілетін нәтиже: Фактілер: -1745ж.27 қаңтар."Шекаралық бекіністерді қорғауды күшейту туралы" нұсқаулық. -1734ж.18 мамыр.Императрица Анна Иоаннованың И.Кирилловқа берген нұсқаулығы. -1756ж.қыркүйек айындағы патша бұйрығы. Идея: -экспедицияларды ұйымдастыру, -бекіністер салу, -қазақтарды шұрайлы жерлерінен ығыстыру, -казак әскерлерін орналастыру, -көшпелі халықты бір-біріне айдап салу. Сұрақтар: -қандай экспедициялар ұйымдастырылды,? -бекіністер қандай өзендердің бойына салынды,? -қазақтарды қандай жерлерге ығыстырды? Әрекет немесе проблеманы шешетін нақты жоспары: -патша үкіметінің барлық заңдары,нұсқаулықтары,шешімдері,әскери қимылдары. - 2ҚБ: «Мадақтау сэндвичі». -Не ұнады? -Не нәрсені жақсарту керек? -Маған үнады, бірақ келесі жолы
3-тапсырма.. «Жұптас-бөліс» тәсілі (жұптық) Ертіс Жайық бойында әскери шептерді анықтап кескін картаға жұптаса түсір.(батыс-шығыс шептерді анықтау)
ҚБ: "Сұхбаттасатын жұп" әдісі. Жұбыңызбен 3 үйренген нәрсе. -НЕ оңай болды? -Не қиын болды? -Тағы да не нәрсе туралы білгіңіз келетіні жайлы әңгімелесіңіз
|
Бейнефильм.
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |