Оқу бағдарламасына
сәйкес оқыту мақсаты:
|
9.3.1.1 қоғамдық-саяси
өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация
жасау;
9.3.1.4 әміршіл-әкімшіл
саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырып,
талдау;
9.3.1.2 қоғамдық-саяси
қайраткерлердің ұлттық мүддені қорғаудағы рөліне баға
беру
|
Сабақтың
мақсаты
|
1. Оқушылар қоғамдық-саяси өмірдің
ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация
жасайды
2. Оқушылар әміршіл-әкімшіл
саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырып,
талдайды
3. Оқушылар
қоғамдық-саяси қайраткерлердің ұлттық мүддені қорғаудағы рөліне
баға береді
|
Сабақтың басы
Ұйымдастыру
кезеңі
|
1. Жіңішкеден жуанға Тұлғаны таны
(жеке
жұмыс)
-
Кім?
-
Атқарған қызметі
-
Ұқсастығы
-
Ерекшелігі
|
1. Жіңішкеден
жуанға Тұлғаны таны (жеке
жұмыс)
|
Ж.
Шаяхметов
|
Д.
Қонаев
|
Ж.Тәшенев
|
Атқарған
қызметтері
|
Қыздар пед институты, Алматы
консерваториясы, Шетел тілдері институты, Шымкент химия-
технологиялық институты, Дене тәрбиесі институты ашылды. Тың
игеруде жер жырту үшін ашық қарсылық
білдірді.
|
Қазақстанның экономикасы
қарқынды дамыды. Жоспарды мерзімінен бұрын
орындады.
|
Жер мәселесі бойынша Н.
Хрущевке өз қарсылығын білдірді. Нәтижесінде жұмысынан алынды,
бірақ жер бөлінбеді.
|
Ұқсастығы
|
Соғыстан кейінг
онжылдықта республиканың дамуына орасан зор үлестерін қосты.
Республиканы басқарған кезеңде КСРО –дағы жетекші орындарды иелене
отырып, елдің өнеркәсіп әлеуетін, аграрлық саланы
дамытты.
|
Сенің
пікірің
|
Оқушы өз пікірін
айтады.
|
|
Өзін-өзі бағалау
|
Қазақстан
тарихы
9
сынып
(Авторлары
:
Өскембаев
Қ.,
Сақтағанова
З.,
Мұхтарұлы
Ғ.)
Мектеп
баспасы
2024
ж
Кестелер,
суреттер,
|
|
Қазақстан
|
|
|
|
|
Сабақтың ортасы
|
2. SWOT
талдау ( жұптық
жұмыс)
«Жас тұлпар»
ұйымының құрылуы
Күшті
жағы
|
|
Әлсіз
жағы
|
|
Мүмкіндіктер
|
|
Қауіп-қатер
|
|
3.
Видеоролик «Целиноград
оқиғасы»
4. Картамен
жұмыс (тақтамен
жұмыс)
Неміс автономиясы
енгізілмек болған аудандарды
анықта
5.
Кластер ( топтық
жұмыс)
Целиноград
оқиғасы
1.Уақыты
2.
Себебі
3.
Барысы
4.Нәжижесі
6.
Тест (жеке
жұмыс)
1. 1946-1954
жылдары Қазақстан Коммунистік партиясы Орталық Комитетінің бірінші
хатшысы болған кім?
А) Д.
Қонаев
В) Ж.
Шаяхметов
С) Ж.
Тәшенев
2. Тың игерудің
малшаруашлығының жайылымдық базасына нұқсан келуінен қауіптеніп
ашық қарсылық білдірген
тұлға.
А) Д.
Қонаев
В) Ж.
Шаяхметов
С) Ж.
Тәшенев
3. Қазақстан
облысының бірқатар ауданын Өзбекстанға беруге табанды түрде қарсы
шыққан тұлға.
А) Д.
Қонаев
В) Ж.
Шаяхметов
С) Ж.
Тәшенев
4. Үш рет
Социалистік Еңбек Ері, 8 Ленин орденімен сонымен қатар басқа да
ордендермен және медальдармен
марапатталған.
А) Д.
Қонаев
В) Ж.
Шаяхметов
С) Ж.
Тәшенев
5. 1964-1986
жылғы желтоқсан айына дейін Қазақстан КП ОК Бірінші хатшысы болып,
республикалық партия ұйымын үздіксіз
басқарды.
А) Д.
Қонаев
В) Ж.
Шаяхметов
С) Ж.
Тәшенев
|
2. SWOT
талдау ( жұптық
жұмыс)
Күшті
жағы: Қазақ халқының руханилығымен
дамуын қайта дамыту мәселелері бойынша бірқатар әлеуметтік бастама
ұсынды.
Әлсіз
жағы: Ұлттық республикада дербес
бейресми топтардың құрылуы одақтық партия комитеттері мен арнаулы
қызметтердің алаңдаушылығын
тудырды.
Мүмкіндігі: Ұйымды құрған студенттер
тікелей қуғындауға ұшыраған жоқ. Оқу орныдарын аяқтауына, жұмысқа
орналасуына мүмкіндіктері
болды.
Қауіп-қатер: Ұлттық тілдің, мәдениеттің
дамуында артта қалушылық белең алып
отырды.
3.
Видеоролик «Целиноград
оқиғасы»
4. Картамен
жұмыс (тақтамен
жұмыс)
Неміс автономиясы
енгізілмек болған аудандарды (Ақмола, Павлодар, Қарағанды,
Көкшетау)
5.
Кластер(топтық
жұмыс)
Целиноград
оқиғасы
6.
Тест (жеке
жұмыс)
1-в,
2-в,
3- с,
4- а,
5- а
|
Сабақтың соңы
|
INSERT әдісі
«V» — «Білемін»
«-» «мен үшін түсініксіз»
«+» — «мен үшін жаңа
ақпарат»
«?» — «мені
таңғалдырады».
Бағалау: Өзара бағалау бойынша ,
бір-бірін бағалайды
Үйге тапсырма:
ПОПС кестесі "XX ғ. 60-80
жылдарындағы Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуындағы
қарама-қайшылықтар
|
INSERT әдісі
Оқушылар өз ойларын жазады
Бағалау: Өзара бағалау бойынша ,
бір-бірін бағалайды
|
|
|