Сабақ тақырыбы
|
XX ғасырдың басындағы қазақ
зиялыларының көрнекті өкілдері
Зерттеу сұрағы: Қазақ зиялылары ұлттық мүдделерді қалайша
қорғады?
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары
|
8.1.2.1 қазақ зиялыларының
қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау;
8.2.2.1 қазақ зиялыларының
шығармашылық мұрасын талдау және қоғамдық санаға тигізген әсеріне
баға беру;
8.3.1.5 Әлихан Бөкейханның
саяси көшбасшылық қызметіне баға беру
|
Сабақ
мақсаты
|
ХХ ғасырдың
басындағы қазақ зиялыларының қоғамдағы
рөлі мен қызметін талдап, баға береді
|
Бағалау критерийлері
|
Әрбір тапсырманың
критерийлеріне сәйкес білу, түсіну, білімін қолдану, жинақтау,
бағалау дағдылары бағаланады. (жоспар
ішінде)
|
Тілдік мақсаттар
|
«Ресей Мемлекеттік
Думасы ғимаратына Әлихан Бөкейханның мүсіні
қойылды» тақырыбындағы
бейнежаналықтан Ресей Мемлекеттік Думасына мүше болған қазақ
депутаттарының ролін анықтайды (тыңдалым
дағдысы);
Деректерден 1916 жылғы
ұлт-азаттық көтерілістің әлеуметтік, экономикалық және саяси сипаттағы
салдарын анықтап, талдайды (оқылым және айтылым
дағдылары);
ПТМС –формуласы бойынша
«Қазақстанда саяси белсенділік артты...» өз пікірлерін негіздеп, XX
ғасырдың басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси үдерістерге баға
береді (жазылым мен айтылым
дағдылары);
|
Пәнге тән лексика мен
терминология:
|
Ұлттық мүдде, мемлекеттік
дума, қоныстанушылар, жер мәселесі, ұлт
зиялылары.
|
Диалог пен жазу үшін
пайдалы сөз тіркестері:
|
Қазақстанда саяси
белсенділіктің артуының себептері...
Қазақ
зиялыларының саяси
көзқарастары....
Келесі себептер/
факторлар.... қысқа
мерзімді/ орта
мерзімді/ ұзақ мерзімді болып
келеді.
Бұл оқиға /өзгеріс
маңызды болды,
себебі…
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Құндылықтар:
-
патриотизм
-
өз елі үшін
мақтаныш
-
ұлттық
сана-сезім
-
тәуелсіздік
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Мазмұны бойынша қолданылған
материалдар арқылы дүние жүзі тарихы пәнімен
байланысады.
|
ІТ қолдану
дағдылары
|
Белгілі бір тақырып бойынша
бейне сюжетті пайдалануы.
Ақпарат іздеуде арнайы
сайттардан алынған материалдарға сілтеме
көрсетуі.
|
Бастапқы
білім
|
ХХ ғасырдығ басындағы қазақ
жеріндегі қоғамдық саяси өмір туралы біледі. Ресей империясының
отарлық саясатының салдарынан туындаған қиындықтар туралы
білімдерін сабақ барысында қолдана
алады.
|
Дифференциация
|
Сабақтың әрбір кезеңінде
жасырын дифференциация бар.
Дифферинциация тапсырма, әрбір оқушыға жеке көмек беруде,
оқушылардың жеке бас ерекшеліктеріне қарай тапсырмаларды таңдап алу
арқылы жүзеге асырылады. Дифференциация сабақтың уақытын тиімді
қолдану арқылы әрбір кезеңінде жүзеге асырылуы
мүмкін.
|
Сабақ
түрі
|
Аралас сабақ – жаңа білімді игеру және
тақырыпты бекіту.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланғанкезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
5-7
минут
|
(БЫМ) Оқушылар назарына ХХ
ғасырдың басындағы қазақ зиялыларының суреттері ұсынылып келесі
сұрақтар қойылады:
-
Бұл суретте қандай зиялылар
бейнеленген?
-
Бұл адамдарды не біріктіруі
мүмкін;
-
Бұл тұлғалардың қазақ халқының
тарихында алатын орны қандай деп ойлайсыз?
(Б) Ұйымдастыру
сәті. Сабақ тақырыбы, мақсаты,
бағалау критерийлерімен таныстыру.
|
Слайд
|
Сабақтың ортасы
жалпы
29-30
минут
Мағынаны тану
кезеңі.
9-10
минут
9-10
минут
|
Зерттеу мен
талдау.
(Ж) 1 тапсырма. Мәтінмен
жұмыс. Мәтінді қолдана отырып келесі сұрақтарға жауап беріңіз
(қосымша 1)
-
ХХ ғасырдың басында қазақ
халқының мүддесін қорғаған тұлғалар
атаңыз;
-
ХХ ғасырдың басында қазақ
халқы үшін қандай мәселелер өзекті болды?
-
ХХ ғасырдың басында қазақ
халқының мүддесін қорғаған тұлғалар
атаңыз;
-
ХХ ғасырдың басында қазақ
халқы үшін қандай мәселелер өзекті болды?
(Т/Ж) 2-тапсырма «Ғасыр
адамы» галереясын жасау. (Қосымша 2)
1-топ.
А.Байтұрсынов
2-топ.
Ә.Бөкейханов
3-топ. М.Дулатов
4-топ. Х.Досмұхаммедов
5-топ. С.Сейфуллин
Дескрипторлар:
-
1.Тұлғаның қоғам қайраткері
болғанын дәлелдеу (мысалы, қызметі,
еңбектері);
-
2. Бірнеше еңбегін білу және
шығармаларының негізгі идеяларын тауып көрсету
(2-3);
-
3. Тұлғаның жастарға үлгі
боларлық жақсы қасиеттерін көрсету;
-
4. Тұлғаға халық тарапынан
құрметке дәлел келтіру (ескерткіштер, мектеп, көше аттары
т.б.).
-
Тайм-менеджментті
сақтау.
-
Көркем безендірілген постер
дайындау.
|
Слайд.
https://e-history.kz/kz/publications/view/2694
Слайд
Слайд.
|
Сабақтың соңы. Қорытынды
бөлім. 4-5
минут
|
Рефлексия.
Оқушылардың оқу мақсатына
қаншалықты жеткенін тексеру мақсатында төмендегі сұрақтар
қойылады.
-
ХХ ғасыр басында ұлт
зиялыларын не біріктірді?
-
Қандай ортақ идеяларды
ұстанды?
-
Ұлттық мүдделерді қорғауда
қандай іс-әрекеттер жасады?
|
Слайд
|
Саралау–оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|